Re: Rotmistrz Witold Pilecki

1
Na wstępie zaznaczam, iż nie mam czasu na wielkiego posta, bo mam za niedługo wyjazd i przez parę dni będę miał ograniczony dostęp do internetu, ale jeśli wywołam zainteresowanie, to obiecuję podjąć szerszą polemikę. Widziałem wiele wątków w tym dziale, do których mógłbym wrzucić nazwisko Pilecki (wielcy Polacy itp.), ale to by było zbyt skromne... Ten człowiek zasługuje na coś większego.

Pierwszy raz na Witolda Pileckiego natknąłem się czytając książkę o Oświęcimiu. Już wtedy dotarcie do obszerniejszych materiałów na temat tego człowieka było trudne, ale ze smutkiem zauważam, że i teraz nie jest to rzecz najłatwiejsza.

Nie rozumiem, dlaczego ten człowiek nie jest w naszym kraju symbolem. Czemu na jego temat nie pisze się setek książek? Czemu nie reżyseruje się o nim filmów, czy serialów? Ja się pytam - ilu my w naszej całej historii mamy TAKICH Bohaterów? Bohaterów przez wielkie 'B'?! Czemu ten człowiek, jego męstwo, odwaga i, niestety, smutny los jest zapomniany? Czemu on nie jest symbolem tego, jak okrutne były czasy powojennego reżimu w Polsce?

O historii tego człowieka powinni w szkołach uczyć. O nim powinien wiedzieć każdy Polak - za to co zrobił w czasie wojny i za to, co się z nim stało po wojnie. Przecież historia jego życia łamie serce bardziej niż 10 List Shindlera razem wziętych...

A Wy, moi drodzy, co o nim sądzicie?
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 13:57 przez Silva, łącznie zmieniany 1 raz.
I reign with my left hand, I rule with my right
I'm lord of all darkness I'm Queen of the night
I've got the power
Now do the March of the Black Queen

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

2
No mnie zaciekawiłeś... moje wiadomości o nim sa dość skąpe ale lepiej pasuje on na ołtarze ojczyzny niż wielu juz wymienionych...
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 14:20 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

3
Właśnie czytam o nim w WIkipedii, wcześniej mało o nim słyszałem, a widzę że to wyjątkowa postać, np zasługuje na to aby ktoś nakręcił film o nim, miał ciekawe życie. Taki człowiek z zasadami.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 14:26 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

7
Jatagan pisze:Samo to ze "na ochotnika" przeniknał do obozu zagłady... no. Ja jestem pod wrazeniem odwagi.
Pilecki na swoim procesie, zeznał, że udał się do Oświęcimia na rozkaz Gen. Stefana "Grota"-Roweckiego.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 16:09 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

8
Rozkaz rozkazem ale wiesz... wielu powiedziałoby generałowi zeby sobie "Grota" nagwintował. Rozkaz był dość... hmm... no wykonanie niemal samobójcze. Przyznasz że mimo wszystko trzeba mieć wielkie, owłosione "cohones" żeby coś takiego wykonać...
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 17:12 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

11
Nie rozkaz tylko prośbę. Nikt nie wydał by rozkazu "udaj się do Auschwitz". Zresztą sam on wpadł na ten pomysł a generał "Grot" wydał ten rozkaz jeśli mozna go tak nazwac symbolicznie. Ze znalezieniem materiałów nie ma problemu ot choćby "Encyklopedia białych plam" trzeba tylko chcieć, że nie wspimnę o wiki. Nikt o nim nie słyszał a kto słyszał o "Nilu" przed promocją filmu? Polska ma wiele takich osób które swoim życiem pokazały co znaczy być ze stali i kochać ojczyznę ale film to najlepsza współczesna lekcja historii. Ktoś słyszał o Stypułkowskim albo o Okulickim? Kto słyszał o płk. Dąbku z Oksywia? Do piosenki Sabatonu 40-1 Raginis też nie był znany. Chcemy by o tych ludziach pamiętano? Trzeba robić o nich filmy, muzykę, happeningi. II WŚ przestać traktować po macoszemu jako tematy "czerwcowe".
Ostatnio zmieniony 03 paź 2010, 17:57 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rotmistrz Witold Pilecki

12
Myślę że Rotmistrz utożsamiał sobą pewne ideały,które należne są ludziom wyrastającym ponad przeciętność.
Brawura,odwaga,oddanie sprawie ...

Nie ... na pewno nie został zapomniany.
[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Pozostałe części:
http://www.youtube.com/results?search_q ... kiego&aq=f

"WIELCY (nieco zapomniani ) POLACY..."
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=1462

Trudno jest wytrwać, gdy wszystko zdaje się stracone.
Trudno jest marzyć, gdy marzenia Twoje depczą.
Trudno jest stać gdy chcą Cię rzucić na kolana.
Marzyć o słońcu gdy wokoło strugi deszczu.

Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.

Trudno zwyciężać gdy w zwycięstwo Twe nie wierzą.
Trudno jest walczyć, gdy poległo już tak wielu.
Trudno jest ciągle na zamiary siły mierzyć,
ostatnią kulą jak opłatkiem się podzielić.

Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.

Trudno się czasem z Twoją wolą zgodzić Panie,
i stać spokojnie gdy ofiarne płoną stosy,
ale swój los przyrzekaliśmy rzucić na nie,
by swoje życie jak przeszkodę móc przeskoczyć.

Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.

I zwyciężymy, gdy zwycięstwo dasz nam Panie
przyjmiemy klęskę, jeśli taka Twoja wola.
Tylko daj, w godzinie próby nam wytrwanie,
Gdy upadniemy zawsze pozwól powstać z kolan.

Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.


Rotmistrz "nieznany" - listy do córki,syna ...
http://www.pilecki.ipn.gov.pl/portal/rp/892/Listy.html


Chwała Bohaterom ...
Niech pamięć o nich trwa wiecznie.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wielcy Polacy”

cron