Re: Agnostycyzm

31
Marian Adonajski pisze:
baabcia pisze:
Marian Adonajski pisze: Chociażby po to, żeby pokazać Krzyśkowi że nieistnienie boga jest do udowodnienia.
słuszne poglądy same się bronią niezależnie od tego co myśli głowa Kryśka Jasia czy Zosi
potrzeba udowadniania jest super póki sobie udowadniasz a nie innym
zwłaszcza swoją wyższość
tak mi się wydaje
moja wartość nie zmienia się od tego czy ktoś uwierzy w moje zachwalanie - chyba, ze szampon na porost włosów na wyścigi z konkurencją sprzedaję
wtedy tez reklama ma swoje zasady
ale na pewno nie wszyscy myślą tak jak ja
Gdy udowodni się nieistnienie boga, to ateiści będą pewni że nie ma boga. A agnostycy uznają to za fakt i staną się ateistami. Różnic między nimi nie będzie. Myślę że twoje "po co" to lęk i obawa, by tak się nie stało.
spłyciłeś sobie - no cóż

moje życie nie potrzebuje odpowiedzi na te pytania - ona niczego nie zmieni - czy istnieje czy nie żyła będę identycznie

pomyśl jak wiele czasu mam dzięki temu

czy to dojrzalsze też nie wiem - moja droga mi odpowiada jest ciekawa -tyle powiem
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, 19:55 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Agnostycyzm

33
ja bym powiedział że agnostyk jest esencją głupoty, przeciwieństwem gnostyka :)

Ps. zauważyłem że w tym dziale są 2 identyczne wątki z tematem Agnostycyzm, może da sie to połączyć w jeden ?
Ostatnio zmieniony 25 gru 2013, 23:10 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Agnostycyzm

34
Nie. Powiem Wam na własnym przykładzie, ja długo nie umiałam sama siebie zdefiniować pod tym religijnym, jakże dla niektórych emocjonującym względem :D
Nie mogę nazwać się wierzącą. Nie mogę nazwać się katoliczką, bo nie żyję zgodnie z założeniami Kościoła, w którym mnie w mej błogiej nieświadomości ochrzczono. Nie mogę nazwać się ateistką, bo uważam za esencję głupoty upieranie się przy pewności, że Boga nie ma, nie mając na to żadnych konkretnych dowodów. Ateizm to też jest wiara - wiara w to, że Boga nie ma (skoro nie ma dowodów, jest to wiara, pogląd, etc). Agnostycyzm natomiast, to bardzo wygodna miejscówka i powiem to z całą szczerością mego zbłąkanego serca ;) Jeśli mamy na coś dowody, niepodważalne, wiara zamienia się w naukę. Jeśli dowodów nie mamy - pozostaje tylko wierzyć lub nie wierzyć. JA nie potrafię iść w żadnym z tych kierunków. Wiem tylko tyle, że nie mam pewności :)
Ostatnio zmieniony 26 mar 2014, 11:57 przez mel, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Agnostycyzm

35
Nie ma możliwości poznania pełnej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, czyli obiektywnej, widzianej oczami boga. Wiedza naukowa jest najbardziej wiarygodna, lecz wycinkowa wobec tej obiektywnej. Z kolei wiedza religijna jest bliższa twórczości literackiej, niż metodzie poznawczej. Zatem jaka jest lepsza postawa - ateizm, agnostycyzm, czy teizm? Teizm ze swej apriorycznej natury odrzucam. Ateizm także, bo ten coś zakłada. Natomiast agnostycyzm wydaje mi się najlepszy pod względem poprawności rozumowania. Poznając rzeczywistość metodami naukowymi jesteśmy ograniczeni tymi metodami w obszarach gdzie nauka nie sięga. Takim spektakularnym obszarem jest kosmogonia sięgająca dalej, niż Wielki Wybuch i domniemane procesy inicjujące. Oczywiście są hipotezy i powstająca teoria super strun. Ale nadal nie wiadomo skąd to wszystko się wzięło. Może Bóg jest słusznym poglądem? Ja skłaniam się do nieokreślonej siły sprawczej, inteligentnego projektu, ale także bezprzyczynowego powstania Wszechświata na wzór samoistnych bezprzyczynowych procesów, jak promieniotwórczość lub efekt tunelowy. Może S.Hawking ma rację z pożyczeniem energii i fluktuacjami? Dlatego stawiam na agnostycyzm.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2014, 23:45 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Agnostycyzm

38
jest tylko jedna prawdziwa religia
religia bezwarunkowej miłości
zapomnijcie o reszcie

:christ2:
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2014, 8:42 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Agnostycyzm

40
a jakie to ma dla mnie znaczenie ? czy to jest prawda objawiona , czy wycielona czy pomielona ? :P
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2014, 15:27 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Agnostycyzm

42
nieformalne zjednoczenie człowieków wokół miłości , nieograniczonej ciałem i umysłem , swym jak i drugiego człowieka
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2014, 13:22 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm i agnostycyzm”

cron