Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

122
Emmm ... otóż nie :) Jak dla mnie nie ma Boga zewnętrznego czy wewnętrznego. Jest On jeden. Wiara w Boga nie stoi gdzieś obok wiary w siebie. Oczywiście mógłbym równie dobrze zaprzestać jakichkolwiek praktyk religijnych jak i przestać wierzyć w cokolwiek innego. Jednak doszedłem na podstawie doświadczeń życiowych jak i bardzo osobistych wniosków, że jedno egzystuje z drugim w pełnej harmonii. To bardzo indywidualne. Żyłem bez tej wiary bardzo długi czas, do pewnego momentu. Teraz czuję się całością, m.in. dzięki tej wierze, świadomej a nie wklepanej w główkę kazaniami i przykazem. Podjąłem decyzję, sam, bez niczyjego dozoru choć mogłem trwać niezmiennie na starym stanowisku. I wiesz co ? Dobrze mi z tym :) Czasem ciekawi mnie, jak wiele osób, wierzących bądź nie, tak zwyczajnie, szczerze, w zgodzie ze samym sobą i własnym sumieniem, mogło by to napisać.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2013, 0:39 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

123
jeśli Tobie taka wizja odpowiada to nie widze problemu, każdy może mieć swoją wizje. Ja nie jestem w stanie stwierdzić że bóg izaaka jakuba i abrahama to bóg który jest w każdym z nas bo dla mnie to kosmita, elohim, bogowie z nieba = ludzie z kosmosu.

Człowiek musi w coś wierzyć bo go pustka pożre i wpadnie w sidła życia bez sensu i depresji. Po to są religie by wypełnić w ludziach tą pustke.
Wiara w siebie to zmienia, gdybyś wierzył w siebie naprawde poszedł byś dalej i głębiej niż kościół katolicki
Ostatnio zmieniony 07 gru 2013, 0:52 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

124
Abesnai pisze:Emmm ... otóż nie :) Jak dla mnie nie ma Boga zewnętrznego czy wewnętrznego. Jest On jeden. Wiara w Boga nie stoi gdzieś obok wiary w siebie. Oczywiście mógłbym równie dobrze zaprzestać jakichkolwiek praktyk religijnych jak i przestać wierzyć w cokolwiek innego. Jednak doszedłem na podstawie doświadczeń życiowych jak i bardzo osobistych wniosków, że jedno egzystuje z drugim w pełnej harmonii. To bardzo indywidualne. Żyłem bez tej wiary bardzo długi czas, do pewnego momentu. Teraz czuję się całością, m.in. dzięki tej wierze, świadomej a nie wklepanej w główkę kazaniami i przykazem. Podjąłem decyzję, sam, bez niczyjego dozoru choć mogłem trwać niezmiennie na starym stanowisku. I wiesz co ? Dobrze mi z tym :) Czasem ciekawi mnie, jak wiele osób, wierzących bądź nie, tak zwyczajnie, szczerze, w zgodzie ze samym sobą i własnym sumieniem, mogło by to napisać.
Moge się do tego przyłączyć z czystym sumieniem, znalazłem Boga w sobie i dobrze mi z tym :) moim zdaniem "Ja?!" ma całkowitą rację, tyle ze oczywiście jesteśmy róznymi ludżmi i wierzymy inaczej ;)
Ostatnio zmieniony 07 gru 2013, 1:13 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

126
Ja?! pisze:to chyba podpada pod własnowierstwo ?
Pewnie tak, ale człowiek to bardzo złorzona istota, i właściwie niczego nieda się z zasady wykluczyć ;) W sumie Abesnai moze mieć tak samo tylko ze znalazł cząstkę siebie w którą wierzy, nie gdzie indziej a właśnie w kościele ;) To zbyt skomplikowane jeśli się w to wgłębiać :D
Ostatnio zmieniony 07 gru 2013, 2:24 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

127
Pieknie Wilku to powiedziales, w tym " On jest jeden" zawiera sie i to co na zewnatrz, i wewnatrz. Wiec wszedzie mozna Go odnalezc, i wszedzie komunikowac sie z Nim, w sobie, poprzez siebie...ze soba? :-)
Ja mysle ze wszelki praktyki, rytualy, ulatwiaja droge do Boga, pomagaja w wyciszeniu sie, w skupieniu uwagi. Bogu nie sa potrzebne, nam niekiedy tak Wiec nie ma w nich nic zlego, i nie ma powodu z nich szydzic, co zdarza sie
niektorym. Roznica polega na wierze slepej w to co ktos mowi jako pewnik, a wierze swiadomej, dazacej do poznania podmiotu wiary. Slepa wierzy w przedmioty, skupiajac sie na rytualach, a zapomina o podmiocie. O Bogu w czlowieku i czlowieku w Bogu. Gdyby wszyscy podchodzili do tego tak jak Ty, ech...
Ostatnio zmieniony 07 gru 2013, 8:42 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

130
Nie jestem w stanie tego zrobić, bo nie znam wszystkich. Ale to akurat razi, bo rozumiem mniejsze potknięcia, ale doprowadzić własną wiarę do takiego absurdu? Katolicy powinni się wstydzić za siebie.

I nie rozumiem, po co być członkiem danej społeczności religijnej, wyznawać daną wiarę, skoro się z nią nie zgadzamy. Hipokryzja.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, 11:44 przez Vakaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

131
Vakaru pisze:Nie jestem w stanie tego zrobić, bo nie znam wszystkich. Ale to akurat razi, bo rozumiem mniejsze potknięcia, ale doprowadzić własną wiarę do takiego absurdu? Katolicy powinni się wstydzić za siebie.

I nie rozumiem, po co być członkiem danej społeczności religijnej, wyznawać daną wiarę, skoro się z nią nie zgadzamy. Hipokryzja.
a poco należysz do społeczności polonijnej skoro tez sie ze wszystkim nie zgadzasz , taka sobie ogólno ludzikowa hipokryzja , nie zgadzanie sie ze wszystkim jest powszechne
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, 13:00 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

132
Porównywanie w tym wypadku społeczeństwa a danej wspólnoty religijnej jest dość mało trafna. Dlaczego? Bo zawsze jakieś obywatelstwo mieć musimy (będziemy członkiem danej społeczności narodowej), natomiast wyznawać danej religii nie musimy. Tutaj panuje dobrowolność, więc to porównanie nijak się ma do rzeczywistości. Fakt rodzimy się często z narzuconą wiarą, tak samo jak i obywatelstwem. Ale obywatelstwa z danego kraju nie możemy się wypisać, ale z danego kościoła czy wspólnoty tak.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, 17:14 przez Vakaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

140
Europa jest cywilizacją zbudowaną na chrześcijaństwie, dlatego uczy się tu młodzież w szkołach o podstawach chrześcijaństwa.
Dziwi ignorancja - chyba chodzących kiedyś do szkół w Europie - co do istoty Boga wyznawanego przez chrześcijan.
A te koncepcje, pożal się Boże, święci jako Bogowie chrześcijańscy :D
Mimo wszystko zalecałbym gruntowne powtórzenie materiału w zakresie szkoły podstawowej.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 16:09 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

141
Bo potem wychodzi taki niedouczony jeden z drugim, wyłazi na mniej lub bardziej publiczną mównicę i opowiadając głupoty na temat chrześcijaństwa, oświadcza że się musi z tego jakoś wypisać i nie wie jak :D

A wszystko przez to, że uważa on, że to jest niesprawiedliwe, że Kowalski z sąsiedniej ulicy został świętym, czyli Bogiem, a jego nikt nie chce ogłosić świętym, gdyż on dalej chleje, bije żonę, bluźni i za Chiny nie chce się uczyć :D
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 16:17 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

143
Dużo pamiętasz, ale nie wszystko.
Pomyśl o tym jak upadło Cesarstwo Rzymskie, co się stało po upadku i kto i w jaki sposób napełniał Europejczyków nadzieją. I jakie dzieła ta nadzieja sprawiła w Europie.
Pomyśl o podstawach etyki chrześcijańskiej, która mimo słabości ludzi, wciąż obowiązuje.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 16:29 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

146
czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?
przecietny katolik to ma wielu bogów a twierdzi że tylko jednego , wszystko do czego sie przyzwyczaja (na poziomie umysłu) staje sie klatką i uwarunkowaniem , te uwarunkowania to bogowie bo bez nich żyć nie mogą , a ci "bogowie" stają sie najtrudniejszym uwarunkowaniem => barierą zwątpienia w istnienie jednego Boga , barierę tą mało kto pokonuje i nie zostanie obalona dokąd w naszych głowach i myslach nie pojawi sie => DOŚWIADCZENIE , jesteśmy Tomaszami czekającymi na okazje by włożyć palec do Jego boku :ech:
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 16:54 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

147
Zresztą, jeśli ktoś nie chodził do szkół, a wiem, że z różnych przyczyn, nie wszyscy chodzili, to przecież zawsze jest Wikipedia, w której czytamy jak wół:
Doktryna katolicka
Główne prawdy wiary

Katolicyzm głosi następujące zasady:
Bóg jest jeden (...)
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 17:18 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: czy katolik faktycznie wyznaje wiarę w jednego Boga?

148
Jeszcze niedawno pisales, ze bogow jest wiele i argumentowales to przykazaniem "nie bedziesz mial cudzych bogow przede mna". Jesli pamiec Cie zawodzi, to nietrudno bedzie mi to odnalezc jesli bedziesz sie wypieral.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2015, 17:35 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 1 raz.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm i agnostycyzm”

cron