Re: Gnostycyzm

1
http://www.unitarianie.pl/artykuly/287- ... zy-gnostyk

to drobny cytat z powyższej strony
"[21] „Według Klemensa Chrystus jest przede wszystkim nauczycielem gnostyckim, który zstąpił na ziemię, aby poprowadzić kilka wybranych osób do wyższej gnozy swego ojca, ucząc ich doskonałego nieprzywiązania (apatheia) oraz przekazując im tajemne nauki oparte na alegorycznej interpretacji Pism. To właśnie Klemens rozumie jako zbawienie (Kobierce... IV 136, 5). Idea Chry­stusa jako zbawiciela całej ludzkości poprzez jego ofiarę, została w filozoficz­nym systemie Klemensa zastąpiona ezoteryczną ideą gnozy" (S.R.C. Lilla, Clement of Alexandria: A Study in Christian Platonism and Gnosticism, Lon­don 1971, s. 159)."

Jest kilka wątków o agnostycyzmie trzeba wyrównać tą dysharmonie :)
Ja również uważam że Jezus był gnostykiem i pierwsi chrześcijanie również byli gnostykami, nie chcieli zakładać sekty w celu zdobycia władzy i bogactwa i nie ma wiele o nich w pismach bo skupiali sie na swoim życiu wewnętrznym.
Byli zagrożeniem dla odłamu chrześcijaństwa które czuło sie głupio przy mądrych gnostykach. Tam gdzie pojawiła sie hierarchia tam już nie było gnostyków ale sekta chrześcijańska z biskupami papieżami. Społeczeństwo mądre nie da sie zmanipulować przez sekte. Więc wytępiono gnostyków i już bez przeszkód można było do reszty ogłupiać społeczeństwo

Agnostyk teoretycznie jest przeciwieństwem gnostyka a do gnostycyzmu sie dorasta czasem całe życie. Jezus to ułatwiał i przyspieszał proces dorastania. Im dalej w czasie tym mocniej wiedza jego zanikała i stwarzało to pole do zaistnienia sekty i to nie jednej bo wielu.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2013, 23:06 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gnostycyzm

5
Temat bardzo mi się podoba ale czy to napewno dobry dział? ;) Zalezy w jakim stylu o tym gadać.
Pare miesięcy temu zainteresowałem się "gnozą" bo dorwałem Biblioteke z Nag Hammadi i załorzyłem o tym temat w dziale Biblijnym.

Troche się naczytałem o tym, wstawie tu pare linków
http://treborok.wordpress.com/about/arc ... rchonci-1/
http://treborok.wordpress.com/about/arc ... rchonci-3/

Tylko niewiem czy o to tu chodzi, bo w sumie "gnoza" zanaczy "wiedza" ;)

Moze tam bliskie memu sercu to nie jest ale jednak coś w tym jest, bardzo mnie to wciągneło.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 12:05 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gnostycyzm

6
lepiej sie wciągnij w gnoze wewnątrz siebie, w medytacji dostaniesz wiedze Tobie potrzebną. Po co Ci wyobrażenia i strachy innych ludów
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 13:07 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gnostycyzm

7
Ja?! pisze:lepiej sie wciągnij w gnoze wewnątrz siebie, w medytacji dostaniesz wiedze Tobie potrzebną. Po co Ci wyobrażenia i strachy innych ludów
Masz racje, gadałem tez jakiś czas temu z Lidką na ten temat, to byli ludzie o takich a nie innych zapatrywaniach i niema co brać ich osobistych interpretacji do serca.
Aczkolwiek to ze wszystko przechodzi przez ten osobisty "filtr" nie znaczy ze niema w tym jakiś konkretnych faktów ;)

Moze idąc dalej z tym wewnętrznym "gnostycyzmem" to uzyskuje się coś bezcennego ale zrozumiałego w pełni tylko przez jednego człowieka.
Dlatego tez trudno o tym gadać, łatwiej odwołać się do czegoś uniwersalnego, jest wtedy lepszy punkt zaczepienia do dyskusji.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 15:31 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gnostycyzm

8
Wiecie co?
Gnostycyzm i związana z nim tematyka często pojawia się na naszym forum.
Jak ktoś zauważył dział w którym teraz piszemy nie do końca "pasuje".

Może by więc otworzyć nowy dział, zebrać to co już mamy i dopisać więcej?
Myślę, że Gnostycyzm zasługuje na coś takiego.

Co Wy na to?
Ostatnio zmieniony 27 gru 2013, 16:01 przez Krzysztof K, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof K

Re: Gnostycyzm

9
Krzysztof K pisze:Wiecie co?
Gnostycyzm i związana z nim tematyka często pojawia się na naszym forum.
Jak ktoś zauważył dział w którym teraz piszemy nie do końca "pasuje".

Może by więc otworzyć nowy dział, zebrać to co już mamy i dopisać więcej?
Myślę, że Gnostycyzm zasługuje na coś takiego.

Co Wy na to?
Jeden dział w tą, jeden a tamtą :D
Rób ja uważasz, gnostycyzm to nieze żrudło inspiracji jeśli chodzi o tematykę duchowości dlatego pojawia się co i raz w różnych tematach ;)
To jak by nie było taka trochę zachodnia mistyka, na wschodzie mają buddyzm a my mamy właśnie gnostycyzm.
Niewiem tylko które tematy, bo to trochę rozmyte jest po róznych tematach niekoniecznie bardzo związanych z duchem gnostyckim, a jedynie lużno nawiązujących do niego ;)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2013, 18:25 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm i agnostycyzm”

cron