Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

1
W tym dziale będziemy komentować czy też prostować pewne lapsusy, które pojawiły się w wypowiedziach Jezusa.
Zaczniemy od:

"Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem" Źródło: Ewangelia Łukasza 14, 26-27. Biblia Tysiąclecia.

W tym cytacie widać zdecydowane odejście od nauk mojżeszowych ( czcij ojca i matkę swoją) i jest zasygnalizowane- aczkolwiek bardzo nieudacznie i prymitywnie- głębokie mistyczne przesłanie.

po pierwsze słowo nienawiść powinno być zastąpione zwrotem " wyjdzie poza" czy też dokona transcendencji. Kolejna rzecz- nie dotyczy to konkretnych osób, naszej rodziny, jako żywych istot, tylko silnego uwarunkowania i głosu w głowie, który został nam wprogramowany przez najbliższych . Wyjście poza klatkę hipnozy społecznej, zerwanie psychologicznych więzów z przeszłość i tradycją i wartościami, które reprezentują nasi przodkowie.
Ojciec i matka symbolizują tutaj przeszłość, a Jezus teraźniejszość.
Wyjście poza siebie samego to oczywiście rozpuszczenie obrazu mentalnego wykreowanego przez samego siebie , rodzinę, kapłanów i społeczeństwo.
Tylko człowiek wolny od przeszłości i głosu swoich rodziców w głowie może wejść w to co nieuwarunkowane i wieczne. A ściślej mówiąc uświadomić sobie, ze to nieuwarunkowane i wieczne jest jego prawdziwą esencją.

Oczywiście możnaby złośliwie skomentować, że gdyby Jezus nie pił tyle wina na weselach, to by jego przesłanie byłoby bardziej klarowne i sformułowane w inteligentny sposób. z drugiej strony może chłop był całkiem niewinny i w jak najlepszy sposób chciał przekazać ludności żydowskiej mistyczną esencją poprzez znane im środki lingwistyczne tylko jego słuchacze słyszeli to co chcieli usłyszeć :)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 22:37 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

2
Kolejny cytat Jezusa z ewangelii św. Mateusza 18:

"Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 4 Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. 5 I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.

Pierwsze zdanie jest dobre, aczkolwiek też mało sprecyzowane. Jezus zwracał się do osób niewykształconych i prymitywnych i wcale by mnie nie zdziwiło, jakby jakiś jego uczeń na sugestie " stania się jak dziecko" założył sobie pieluchy i zaczął chodzić na czworaka. Nieco " mądrzejsza" osoba zrezygnowała by z pracy , obowiązków domowych i wygrzebałaby swoje zabawki z piwnicy. W sumie sam Jezus był trochę jak dziecko- imprezowicz, włóczęga , filozof i darmozjad :)
w mistycznym ujęciu stanie się jak dziecko oznacza powrót do czystej percepcji małego dziecka, jego zakorzeniania tu i teraz. Gdy patrzymy na świat bez udziału tzw. umysłu psychologicznego, natrętnego komentatora w głowie, to wówczas mamy bezpośredni kontakt z rzeczywistością i życiem.
Jezus tutaj niepotrzebnie eksploatuje ludzką chciwość " ten jest największy w Królestwie, ale on sam w sumie był zwykłym arogantem, uważającym się za jedynego syna Bożego :)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 15:10 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

4
Sosan pisze:Jezus tutaj niepotrzebnie eksploatuje ludzką chciwość " ten jest największy w Królestwie, ale on sam w sumie był zwykłym arogantem, uważającym się za jedynego syna Bożego
A wiesz Sosan ze biorąc pod uwagę warunki w których działał Jezus to ja mu się wcale nie dziwie ;) Ja powiesz niektórym ludziom ze są marnym pyłem tego świata to przyklasną i powiedzą ze jest w tym zawarta wielka egzystencjonalna prawda, a jak im powiesz ze są dziećmi Boga to Cię zaraz oskarzą o pyche albo ze im cukrujesz i na złą drogę wiedziesz :D Dlatego gadał w swoim imieniu ale przecierz chyba nikomu nie zabraniał iść tą samą drogą? ;) Był człowiekiem jak inni, a skoro człowiek gada ze jest synem Bozym... w tym samym czasie jacyś faryzeusze wołali NA KOLANA PSY, i jakoś to im nie przeszkadzało, więc mniej więcej widać co to byli za ludzie ;)
Crows pisze:...MĄDROŚĆ TEGO ŚWIATA JEST GŁUPSTWEM U BOGA..." 1 Kor. 3,19
Jak dla mnie, to moze chodzić o mądrości w stylu-jak się zachować podczas modłów w kościele- albo -jak się zachować w urzędzie- nawet dla mnie to są bzdurki nie mówiące wiele o człowieku a co dopiero dla jakiegoś Boga ;)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 15:36 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

5
Crows pisze:może ktoś ten fragment ( nie Jezusa) wyjaśni po nowemu ;)
=>" ...MĄDROŚĆ TEGO ŚWIATA JEST GŁUPSTWEM U BOGA..." 1 Kor. 3,19
Mądrość tego świata- to co konceptualne, ograniczone, uwarunkowane, przemijające, będące wytworem umysłu

Mądrość " Boga"- to co niekonceptualne, nieograniczone, przestrzenne, wieczne, będące poza uwarunkowaniem i poza umysłem.


Kiedy więc podejmujemy próbę zdefiniowania tego co nieuwarunkowane korzystając z uwarunkowanych narzędzi to popełniamy głupstwo ;)

Bóg nie jest bowiem wytworem naszych myśli i wyobrażeń- a zdecydowana większość ludzi takiemu bogu oddaje hołd.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 15:55 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

6
Conan Barbarzynca pisze:A wiesz Sosan ze biorąc pod uwagę warunki w których działał Jezus to ja mu się wcale nie dziwie ;) Ja powiesz niektórym ludziom ze są marnym pyłem tego świata to przyklasną i powiedzą ze jest w tym zawarta wielka egzystencjonalna prawda, a jak im powiesz ze są dziećmi Boga to Cię zaraz oskarzą o pyche albo ze im cukrujesz i na złą drogę wiedziesz :D Dlatego gadał w swoim imieniu ale przecierz chyba nikomu nie zabraniał iść tą samą drogą? ;) Był człowiekiem jak inni, a skoro człowiek gada ze jest synem Bozym... w tym samym czasie jacyś faryzeusze wołali NA KOLANA PSY, i jakoś to im nie przeszkadzało, więc mniej więcej widać co to byli za ludzie ;)
Intencje Jezusa może były dobre- nie przeczę, ale teraz z perspektywy czasu widać jaki powstał z tego cyrk. Wystarczy spojrzeć na nawiedzonych fanatyków religijnych, którzy nie rozumieją słowa " przenośnia" i wszystkie cuda Jezusa traktują jako prawdziwe wydarzenia historyczne i czczą go jako jedynego syna Boga, poza którym nie ma zbawienia.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:01 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

7
Sosan pisze:Mądrość tego świata- to co konceptualne, ograniczone, uwarunkowane, przemijające, będące wytworem umysłu

Mądrość " Boga"- to co niekonceptualne, nieograniczone, przestrzenne, wieczne, będące poza uwarunkowaniem i poza umysłem.


Kiedy więc podejmujemy próbę zdefiniowania tego co nieuwarunkowane korzystając z uwarunkowanych narzędzi to popełniamy głupstwo ;)

Bóg nie jest bowiem wytworem naszych myśli i wyobrażeń- a zdecydowana większość ludzi takiemu bogu oddaje hołd.
No i tak właśnie jest ;) Świat jest ograniczony więc i mądrości ma ograniczone, człowiek wewnętrznie nie jest ograniczony więc jak dostanie jakiś uniesień to płynie na maksa i ma w nosie mądrości tego świata :)
Sosan pisze:Intencje Jezusa może były dobre- nie przeczę, ale teraz z perspektywy czasu widać jaki powstał z tego cyrk. Wystarczy spojrzeć na nawiedzonych fanatyków religijnych, którzy nie rozumieją słowa " przenośnia" i wszystkie cuda Jezusa traktują jako prawdziwe wydarzenia historyczne i czczą go jako jedynego syna Boga, poza którym nie ma zbawienia.
Wiadomo, człowiek się rodzi i umiera, to łatwo wykorzystać do jakiś durnych celw bo Jezusa juz się nie zapytamy co miał na myśli, zato mozna się pozabijać o to co gadał 2000 lat temu, albo o to komu dzisiaj by przyznał rację, mozliwości wręcz nieograniczone :D Wkońcu dla niektórych najlepszy Bóg to taki którego juz niema, a ten zywy i prawdziwy który jest w człowieku to niech spada na bambus, nobo manipulować się nim nieda :P
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:14 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

8
Conan,

Aby się objawiła jakaś prawdziwa mądrość, to człowiek musi całkowicie zniknąć, rozpłynąć się jako osoba, ego.. i wtedy jest mądrość, ale nas już nie ma :)

Nie ma sensu się zabijać o prawdziwą interpretację słów Jezusa, zwłaszcza, że on nie był jakimś szczególnie błyskotliwym mędrcem.
Bóg to tylko inne określenie na rzeczywistość, życie, czystą świadomość i ona jest tym czym my jesteśmy w swojej najgłębszej esencji.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:30 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

9
Conan Barbarzynca pisze:Wkońcu dla niektórych najlepszy Bóg to taki którego juz niema, a ten zywy i prawdziwy który jest w człowieku to niech spada na bambus, nobo manipulować się nim nieda :P
:brawo:
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:33 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

11
Sosan pisze:Conan,

Aby się objawiła jakaś prawdziwa mądrość, to człowiek musi całkowicie zniknąć, rozpłynąć się jako osoba, ego.. i wtedy jest mądrość, ale nas już nie ma :)

Nie ma sensu się zabijać o prawdziwą interpretację słów Jezusa, zwłaszcza, że on nie był jakimś szczególnie błyskotliwym mędrcem.
Bóg to tylko inne określenie na rzeczywistość, życie, czystą świadomość i ona jest tym czym my jesteśmy w swojej najgłębszej esencji.
Sosan przecierz wiem ze niema potrzeby się zabijać o to co ktoś kiedyś gadał :D Chodziło mi o to jaki styl myślenia mają fanatycy :) W takim myśleniu Jezus jest tylko symbolem na który się powołują, jego przekaz jest dla nich bez znaczenia ;) Co do mądrości to pewnie masz racje, ale jest jeszcze miłość, więc nawet jak się zniknie to ta miłość sprawia ze się człowiek odradza na nowo razem z ego ;) Powiedział bym tak - nie bujmy się zniknąć- :)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:38 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

12
Crows pisze:"mądrość tego" świata to sens definiowany tylko i wyłącznie przez umysł
Tak samo jak powiedzenie, że coś jest definiowane wyłącznie przez umysł - to też dzieło umysłu ;)
W praktycznym wymiarze potrzebujemy etykietek i warto się nimi bawić, pamiętając jednakże, że my sami nimi nie jesteśmy.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:38 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

14
Conan Barbarzynca pisze:Sosan przecierz wiem ze niema potrzeby się zabijać o to co ktoś kiedyś gadał :D Chodziło mi o to jaki styl myślenia mają fanatycy :) W takim myśleniu Jezus jest tylko symbolem na który się powołują, jego przekaz jest dla nich bez znaczenia ;) Co do mądrości to pewnie masz racje, ale jest jeszcze miłość, więc nawet jak się zniknie to ta miłość sprawia ze się człowiek odradza na nowo razem z ego ;) Powiedział bym tak - nie bujmy się zniknąć- :)
Uff, bo już się wystraszyłem , ze wyjdziesz z nożem na ulicę :ahah:

Gdy zabierzesz Jezusowi cuda i obietnice związaną z jego zmartwychwstaniem to ludzie natychmiast stracą nim zainteresowanie. Oni bowiem modlą się do tzw. jarmarcznego, efekciarskiego Jezusa, który im obiecuje po śmierci gruszki na wierzbie :) Reszta jego filozofii nie ma dla przeciętnego chrześcijanina żadnego znaczenia.

Miłość to właśnie ten ocean życia w którym znikają formy ludzkie . My jesteśmy ta miłością a człowiek i konstrukt ego jedynie narzędziem , którym się posługujemy aby posmakować iluzji dualnego świata.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 16:44 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

16
Lidka pisze:Co nie znaczy, że masz nagle wgląd w ich uczucia i prawo, żeby je osądzać. Czyżbyś gdzieś pogubił się w tym oceanie Miłości, skoro nie znalazłeś w nim AKCEPTACJI?...:)
Jedną z funkcji ludzkiego umysłu jest ocenianie czy tez osądzanie pewnych postaw, zachowań i słów. I jest to jak najbardziej normalna rzecz, należąca do życia, a krytykują ją m.i.n. spirytualni jajogłowi , którzy tak sparaliżowali swoje życie emocjonalne w pragnieniu oświecenia, że boją się wydać jakikolwiek sąd czy opinie w obawie utracenia swojego mega- zajebistego statusu bycia " ponad to" czy znajdowania się na wyższym szczeblu rozwoju duchowego. Ja nie mam takiego problemu, a sama akceptacja nie jest czymś co trzeba osiągnąć, czy też zdyscyplinować swój umysł , aby działał w jej duchu. Wszystko co jest.. jakakolwiek myśl, opinia, osąd , kóry pojawia się w naszym umyśle został już wcześniej zaakceptowany przez ten ocean życia. Jesteśmy wiec zawsze o krok za późno..
Ostatnio zmieniony 09 sie 2013, 19:37 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

17
Religia jest w większości kwestią tradycji a nie duchowości ;) Ale przyszło mi do głowy coś takiego ze jeśli załorzymy ze Jezus miał dobre intencje(i tak zapewne było ;) ), to Ci co bardziej uduchowieni chrześcijanie składają chołd tej miłości która w nim była, bo on się poświęcił zeby oświecać innych, to było jednak bardzo ryzykowne głosić takie tezy w takim czasie i takim miejscu, za co zresztą spotkała go kara ;)
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 0:27 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

18
Jezus i tak miał szczęście, że spodobał się Poncjuszowi Piłatowi. W innym przypadku wisiałby na tym krzyżu kilka dni i o " zmartwychwstaniu" nie byłoby żadnej mowy.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 0:40 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

20
Jego osobiści uczniowie zwiali.. bardziej mi to pasuje jako układ pomiędzy bogatymi zwolennikami Jezusa ( np. Esseńczykami) oraz Piłatem. Jezus wisiał około 6 h na krzyżu, jakoś szczególnie się nie nacierpiał .. to jednak wystarczyło, dostał dobrą nauczkę, już więcej się nie pojawił w życiu publicznym i sobie żył gdzieś w zaciszu, być może w Kaszmirze.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 1:06 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

21
Sosan pisze:
Lidka pisze:Co nie znaczy, że masz nagle wgląd w ich uczucia i prawo, żeby je osądzać. Czyżbyś gdzieś pogubił się w tym oceanie Miłości, skoro nie znalazłeś w nim AKCEPTACJI?...:)
Jedną z funkcji ludzkiego umysłu jest ocenianie czy tez osądzanie pewnych postaw, zachowań i słów. I jest to jak najbardziej normalna rzecz, należąca do życia, a krytykują ją m.i.n. spirytualni jajogłowi , którzy tak sparaliżowali swoje życie emocjonalne w pragnieniu oświecenia, że boją się wydać jakikolwiek sąd czy opinie w obawie utracenia swojego mega- zajebistego statusu bycia " ponad to" czy znajdowania się na wyższym szczeblu rozwoju duchowego. Ja nie mam takiego problemu, a sama akceptacja nie jest czymś co trzeba osiągnąć, czy też zdyscyplinować swój umysł , aby działał w jej duchu. Wszystko co jest.. jakakolwiek myśl, opinia, osąd , kóry pojawia się w naszym umyśle został już wcześniej zaakceptowany przez ten ocean życia. Jesteśmy wiec zawsze o krok za późno..
Sosan, ja nie mówię o ocenie, ona jest konieczna, żeby można było wybierać i rozwijać się. Powinieneś zauważyć, że ja też wiele rzeczy w dyskusjach neguję i nie boję się powiedzieć mojego zdania?... Ale robię to na potrzeby dyskusji i jak widzę, że nie trafia, odpuszczam. Jad ze mnie nie płynie na lewo i na prawo i nie czuję satysfakcji z 'dołożenia' komuś.

Ja mówię o osądzie, który bierze się z... negacji. Duchowej, nie umysłowej. Umysłem możesz sobie negować, co chcesz, bo on jest właśnie narzędziem wyboru (i w ten sposób ja neguję Twoje rewelacje, ale w głębi siebie samej akceptuję je, bo są TWOJE i TOBIE służą, nie mnie). Natomiast rozwój duchowy polega na takich wyborach, które będą prowadziły do AKCEPTACJI wszystkiego, co jest. To się ściśle wiąże ze świadomością duchową: im ona wyższa, tym i wyższy poziom akceptacji, po prostu.

Podkreśliłam jedno zdanie, bardzo ważne. I skomentuję je tak: jeśli akceptacja w nas jest, nie trzeba dyscyplinować umysłu, żeby działał w jej duchu, to się dzieje samoistnie. Zasugeruję Ci znów przykład ze Twoim dzieckiem, ale nie bój się, nie będę drążyła tego tematu. Po prostu przypomnij sobie, jak było malutkie i jakie Ty wtedy miałeś podejście do niego. Cokolwiek zrobiło, nawet źle, nieporadnie, jakie uczucia wpływały na Twój umysł?... Negowałeś cokolwiek? Musiałeś dyscyplinować umysł, żeby myśleć pozytywnie o swoim dziecku?...

To teraz spójrz na to, co czujesz, pisząc o religii, Jezusie, o czymkolwiek, co nie jest zgodne z Twoimi wyborami. Czy masz świadomość, że Twoje wybory TOBIE służą, nie innym? Że każdy ma prawo do SWOICH wyborów? Że wybory innych są TAK SAMO ważne dla nich jak Twoje dla Ciebie i mają dokładnie taką samą wartość? W końcu: czy Twoje zdanie na jakiś temat jest prawdą o tym, czy tylko wyrazem CIEBIE SAMEGO?...

Chyba nie, bo nie mówiłbyś, jak mówisz. A najsmutniejsze tu jest to, że mówisz o Miłości, propagując walory umysłu, czyli, mówiąc wprost, kompletnie jej nie uświadamiając sobie... Nie ma znaczenia, co mówisz, jak myślisz, znaczenie ma, CO CZUJESZ. Bo oprócz głowy, którą masz się posługiwać, Twoją Istotą jest duch, czyli tzw. serce. Głową potrafisz rozumieć i napełniać serce tym, co wybierzesz. A to, co wybierzesz, wpływa następnie na to, co myślisz i mówisz. I dopiero to jest bezpośrednim wyrazem poziomu świadomości duchowej (i właśnie temu służy inkarnacja).

Owszem, Bóg (Siła Wyższa, Duch, Ocean Świadomości, nazwa bez znaczenia, co wolisz) jest Wszystkim, Co Jest, zatem jest w nim też wszystko, co dotyczy negacji. Człowiek jest tą 'kroplą' z Oceanu, która jest uwarunkowana od A do Z, więc negacja jest jej naturalnym składnikiem, że tak powiem. Jest tylko jedno 'ale' w tym wszystkim: po to człowiek dostał rozum, żeby z niego korzystać i UŚWIADAMIAĆ SOBIE samego siebie, dzięki czemu będzie przechodził ze strony negacji na stronę akceptacji na bazie ŚWIADOMEGO WYBORU. Jesteś inteligenty facet, korzystaj, po prostu.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 6:45 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

22
jeśli nie korzysta to nie inteligentny - oj jajka się potłukły -:)

ale temat wątku jest wywrotowy - jak komentować co nie podlega komentowaniu z założenia - a rozważania i tak zawsze wracają do sedna czy materia komentowana nie jest zmienna, tworzona przez komentujących

odniosłam się wyłącznie do jednego drobiazgu w metodzie niedyskusji :)
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 8:13 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

23
Dlaczego? Cytaty wypowiedzi Jezusa jak najbardziej są do skomentowania. Ale komentarz a komentarz to różnica. Można się wypowiedzieć, nie plując jadem i nie atakując i nie próbując zdyskredytować nikogo (ale to też tylko kwestia poziomu świadomości duchowej, nawet niekoniecznie uświadomionej umysłem, jest wielu i to nawet na tym forum, którzy kompletnie nie zajmują się tym problemem, a dają wyraz wielkiej akceptacji duchowej).

Co do Twoich refleksji na temat materii komentowanej - moim zdaniem ona jest 'niezmienna' (w sensie, że nie ma wartości emocjonalnej), zmienne jest jedynie jej ludzkie postrzeganie, które wynika właśnie z wartości emocjonalnej, którą każdy nadaje. Bo nie może nie nadawać... Człowiek tak jest skonstruowany, że nie ma myśli, która nie byłaby powiązana z uczuciem. Tylko nie zawsze jest tego świadomy, nawet jeśli dysponuje dużą inteligencję (tę można skierować w 90%-ach na różne inne 'bzdety', żyjąc w przekonaniu, że to 'święta i jedynie słuszna prawda').
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 8:26 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

25
Aksjomatem w poglądach na życie? :). Niewiele takich jest, może tylko to, że jak coś w świecie materialnym się narodzi, to i musi umrzeć. Oraz, że jedyną 'stałą' w naszym świecie jest 'zmienna'. Cała reszta jest subiektywna i zależna od postrzegania. I im te prawdy są bliższe naszego 'wnętrza', czyli mniej uwarunkowane, tym bardziej zbliżają się do aksjomatów. Ale to jest indywidualna sprawa, bo każdy jest inny i w innym punkcie życia, co dla mnie jest aksjomatem, la Ciebie może nim nie być (i na odwrót).

Co do wypowiedzi Jezusa - jest w nich wiele aksjomatów, jeśli już użyć tego słowa. Jednak nie każdy jest w stanie je postrzec, gdyż każdy interpretuje je zgodnie z samym sobą, ze swoją świadomością. Więc i każdy w tych samych słowach jest w stanie widzieć coś zupełnie innego. Nie ma 'jedynie słusznej' interpretacji, jest albo bardziej świadoma, albo mniej świadoma.

(wyrazem świadomości jest akceptacja, nieświadomości - negacja)
Ostatnio zmieniony 10 sie 2013, 9:05 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Komentarze do wypowiedzi Jezusa

26
Zapisane w biblii słowa to sens tego co pisarz chciał usłyszeć, co zapamiętał, jaki obraz jego wypowiedzi sobie stworzył i utrwalił.

Taki głuchy telefon.
Na początku był wypadek, wszyscy giną prócz Stefana kierowcy. Ginie też pies Saba- a na końcu telefonu okazuje si, że pies o imieniu Stefan przeżył jako jedyny.

Jaki jest sens do medytacji- "wypadki chodzą po ludziach"- to jest sens przekazu.

Tłumaczenia, przekłady, interpretacje, krytyki tekstów ...nic nam z tego, jeżeli nie stworzymy sobie obrazu przesłania a zagubimy się w dociekaniach.
Sam obraz to dopiero początek.

Może Łosiu

+ mieć w nienawiści a zastawić, opuścić, przesunąć na drugi plan ma zupełnie inny sens.

+ by wypić herbatę nie trzeba nienawidzić kawy.
;)

....
ODPOWIEDZ

Wróć do „W biblijnym kręgu”

cron