Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

301
dlaczego bóg w piśmie kazał oddawac cześć przybytkowi i arce [przymierza kazał wykoć anioły
przecież w dekalogu zabronił

chyba ze nie którzy nie rozumieją co czytają bo jest powiedzane jakich istot i czego maja unikać

zabronił czcic obcych bogów i ich przedmioty a pozwołił czcic swoje przedmioty i dlatego kazał wykuć węża miedzianego lub arke
Ostatnio zmieniony 31 lip 2012, 21:03 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

302
Brawo merkaba !

EW św Mateusza - 23.1-12

1 Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: 2 "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Wiesz kim była KRÓLOWA NIEBIOS - która ukazuje sie na całym świecie do ktorej papiez każe sie modlic o pokój ? Pani i Królowa Nieba jest wspólnym elementem osobowym astrologicznej wiary, występującym we wszystkich pogańskich religiach antycznego świata. Zaczynając od Fenicjan, Kananu, obszary Mezopotamii, czyli Chaldejczyków, Egipt, poprzez Grecję, gdzie wieczna dziewica nieba nazywana była Artemidą, aż po Rzym i kult Diany czy Słowiańszczyznę i boginię Mokosz.
W pierwotnej religii chrześcijańskiej kult taki nie istniał wogóle, lecz ludziom brakowało Bogini Nieba i wprowadzono kult Maryji.
Katolicy modlą sie o ''wstawiennictwo do Marii tymczasem pismo nie podaje wzmianek na ten temat.
Co do II przykazania :

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko (…) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym - wersja z PŚ

Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno. - katechizm KrK
Jak widać w tym zestawieniu, Katechizm kościoła katolickiego „zgubił” 2 przykazanie, zakazujące uprawiania kultu obrazów, posągów i figur. Żeby jednak formalnie zachować 10 przykazań, podzielono ostatnie przykazanie biblijne Dekalogu na dwa i zrobiono z niego przykazanie 9 i 10. Nikt jakoś nie zauważa, że to 10 przykazanie Dekalogu katolickiego nie jest żadnym przykazaniem, ponieważ nie zakazuje niczego, a to dlatego, że brak w nim zakazu „nie będziesz” albo czasownika w formie trybu rozkazującego jak w 4 i 5 przykazaniu „pamiętaj”, „czcij”. Dekalog katechizmowy zawiera więc faktycznie dziewięcioro a nie dziesięcioro przykazań. I tak jest w tradycji katolickiej już od czasów św. Augustyna (IV/V w n.e.).

Kult obrazów, posągów i figur obcy kulturze Starego Testamentu oraz pierwotnemu chrześcijaństwu tak mocno zakorzenił się w świadomości prostych ludzi, że gdy na Wschodzie Europy w VIII w. powstał ruch religijny sprzeciwiający się oddawaniu czci wizerunkom Boga, Chrystusa lub innych świętych został on wyklęty przez Sobory: Nicejski II (787), Konstantynopolski IV (870), w Konstancji (1418) oraz Sobór Trydencki (1563).

Działo się tak, ponieważ, jak napisał św. Grzegorz: „Obrazy zastępują nieoświeconemu ludowi książkę.” „I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widziałeś, co robią starsi domu izraelskiego w ciemności, każdy w swoim pokoju z obrazami? Mówią bowiem: Pan nas nie widzi, Pan opuścił kraj” (Ezech. 8:12) (Biblia Warszawska). Podobnie przykazanie zabrania czynienia sobie nawet podobizny bóstwa czy świętych. „Nie uczyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze i co jest na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą.” (Powtórzonego Prawa 5:8-9). Ta sama księga w 4 rozdziale a 15 i 16 wersecie dodaje, mówiąc o zakazie sporządzania podobizny bóstwa: „Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety”.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2012, 15:13 przez Hatirass, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

307
merkaba - bardzo ciekawe pytanie, niestety wychodzi Twój brak znajomości PŚ .Analizując to co napisałeś wnioskuję że wiesz że to Bóg polecił skonstruować Arkę taj samo jak Przybytek Bóg ROZKAZAŁ uczynić. Świątynia jerozolimska była zbudowana WOKÓŁ Arki oraz tzw. Przybytku Boga. Celem budowy świątyni Salomona był Przybytek z Arką wewnątrz i jedynie kapłan Lewita mógł tam wejść raz do roku. Zwykły Izraelita Arki raczej nie miał szansy zobaczyć.

Bóg nigdy nie oskarżał Izraelitów o bałwochwalstwo w stosunku do Arki czy Przybytku.

Ps 138:2 Oddam Ci pokłon ku Twemu świętemu przybytkowi. BT

Wj 25:8 BT "I uczynią Mi święty przybytek, abym mógł zamieszkać pośród was."

Wj 40:34 BT "Wtedy to obłok okrył Namiot Spotkania, a chwała Pana napełniła przybytek."

Wj 40:38 BT "Obłok bowiem Pana za dnia zakrywał przybytek, a w nocy błyszczał jak ogień na oczach całego domu izraelskiego w czasie całej ich wędrówki."

Kpł 19:30 Br "Będziecie zachowywać moje szabaty i szanować mój przybytek. Ja jestem Bogiem."

1Krn 29:1 BT "Potem król Dawid rzekł do całego zgromadzenia: Salomon, syn mój, jedyny, którego wybrał Pan, jest młody i wątły, a praca to wielka, gdyż nie dla człowieka jest ten przybytek, ale dla Pana Boga."


Bardzo ciekawy werset!

Joz 22:19 Br "Jeżeli ziemia, którą otrzymaliście w posiadanie, jest dla was nieczysta, to udajcie się do ziemi, która jest dziedzictwem Boga i gdzie jest przybytek Pana; tam osiądźcie pośród nas. Ale nie buntujcie się przeciw Panu ani nie występujcie przeciw nam, wznosząc inny ołtarz, oprócz tego ołtarza [który już zbudowaliśmy] dla Pana, naszego Boga."

Kategoryczny zakaz budowy jakiegokolwiek innego ołtarza.

Ps 74:7 Br "Twój przybytek ogniem podpalili, zbezcześcili haniebnie miejsce, na którym przebywało Twoje święte imię."

Imię Boga przebywało w przybytku i jedynie tam wolno było wzywać imienia Boga.

Jr 7:11 Br "Czy według was ten Przybytek przeznaczony do wzywania mojego Imienia stał się już jaskinią zbójców? Dobrze, to Ja też będę tak uważał - powiedział Pan."

Poniżej ponownie ostrzeżenie przed bałwochwalstwem.

Ez 5:11 Br "Dlatego, na życie moje - mówi Pan Bóg - ponieważ przybytek mój zbezcześciłeś *twoimi bożkami* i odrażającymi występkami, postanowiłem zrównać cię z ziemią. Żaden widok nie będzie Mnie przyprawiał o litość i nie oszczędzę nikogo."

Ap 21:3 Bw "I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi."

Biblia jest w sobie spójna i nie daje żadnego pola do nieuczciwych wysiłków usprawiedliwiania bałwochwalstwa. Jedynie Bóg może być odbiorcą pokłonów i jedynie Jemu należy się akt uwielbienia.

Przybytek Boga właśnie pełnił taką rolę. Dowodem na to była zamieszkująca w nim chwała Boga.

Było to w tym czasie najświętsze miejsce na ziemi.

Powtórzonego Prawa 5: 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą,
Ostatnio zmieniony 01 sie 2012, 17:20 przez Hatirass, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

308
To jest mój ostatni wrzut do tego tematu, ogólnie mówiac każdy z nas powinien wiedzieć że KŁANIANIE SIĘ CZY PRZYKLĘKANIE PRZED PRZEDMIOTAMI JEST DLA BOGA OBRZYDLIWOŚCIĄ. PŚ jasno i WYRAŹNIE podaje jak i w jaki sposób mamy czynic modlitwę:

Mt 6:6 (BT) "Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Czy pisze o obrazku w izdebce? NIE!

Czy jest tam Matka Boska? NIE!

Czy podobizna JP II? NIE!

A do kogo mamy się modlić? Do Marii? NIE!

A może do Anioła Stróża? TAKŻE NIE!

No więc do kogo się modlić? "módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Dziekuje za uwagę DOBRANOC :P :)
Ostatnio zmieniony 01 sie 2012, 17:26 przez Hatirass, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

309
A propos czczenia bożków, stawiania pomników i ogólnie bałwochwalstwa:
Obrazek
Jest jednak coś w czym Polska (Polacy) wiedzie prym na świecie.
Najpierw największy na świecie krzyż w Świebodzinie, teraz najwyższy na świecie pomnik JP II.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 11:30 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

311
merkaba pisze:dlaczego bóg w piśmie kazał oddawac cześć przybytkowi i arce [przymierza kazał wykoć anioły
przecież w dekalogu zabronił

chyba ze nie którzy nie rozumieją co czytają bo jest powiedzane jakich istot i czego maja unikać

zabronił czcic obcych bogów i ich przedmioty a pozwołił czcic swoje przedmioty i dlatego kazał wykuć węża miedzianego lub arke
Bo arka była radiostacją między bogiem a jego ludem, dlatego była najważniejszym obiektem nie tylko religijnym. gdyby była zwykłą skrzynią na rupiecie nie byłaby lepsza od złotego cielca. Zrobiona z drewna, pokryta szczelnie warstwą złota nie dla ozdoby ale dla bezpieczeństwa bo wewnątrz arki umieszczono coś co promieniowało i mogło mieć szkodliwy skutek na zdrowie ludzi.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 15:41 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

313
Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18, 20).Gdy chrześcijanie zbierają się w imię Chrystusa na wspólnej modlitwie, pośród nich obecny jest Pan, który wysłuchuje jednomyślnej modlitwy swoich uczniów. Dlatego Kościół od początku praktykował i pielęgnował modlitwę wspólną: "Wszyscy oni – czytamy w Dziejach Apostolskich – trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi jego" (Dz 1,14; por. także: Dz 12,5).
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2013, 15:58 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

314
roxis84 pisze:Skąd się wzięło czczenie przeróżnych figur Matki Boskiej czy Jezusa.... obrazów i krzyża???
No już czytam jak piszecie, że z Biblii... Chyba, że ja mam jakieś nowoczesne wydanie :D
Biblia tego zabrania. Wspomniane obiekty kultu religijnego, to pozostałości religii przyrodzonej. Kościół nie był zdolny do nawrócenia ludności, dlatego musiał ochrzcić ich wierzenia. Teraz dzięki tej drodze na skróty rodzimowiercy mogą ponownie, bez kleru semickiego, modlić się do Bogów przyrodzonych.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2013, 13:46 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

317
Justyn Męczennik (ur. 100), polemizując z Żydami na temat Wj 20:4, napisał, że zakaz tworzenia wyobrażeń nie dotyczy przedmiotów związanych z Bogiem prawdziwym

O tym pisał także Tertulian (ur. 155): „Następnie zakazując rzeźbienia wizerunków wszelkich stworzeń, czy to pod niebem latających, czy po ziemi chodzących, czy w wodach pływających, wskazał na przyczyny, mianowicie, zakazując istoty bałwochwalstwa. Dorzucił bowiem: ‘Nie będziesz im oddawał pokłonu i nie będziesz im służył’ [Wj 20:5]. Natomiast wizerunek miedzianego węża, nakazany potem Mojżeszowi przez Pana, nie podpadał pod nazwę bałwochwalstwa, ale miał służyć za narzędzie do ratowania tych, których napastowały węże [Lb 21:8]. A milczę na temat, czyją figurą był ten środek zaradczy. Tak było na przykład ze złotymi Cherubinami i Serafinami, wyrzeźbionymi nad Arką. Oczywiście, była to prosta ozdoba [Wj 25:18n.]. Te zezwolenia, przystosowane do warunków, miały przyczyny niezależne od stanu bałwochwalstwa, z powodu którego zakazuje się podobizn, bowiem - jak się wydaje - nie łamią one Prawa zakazującego rzeźbienia podobizn, gdyż swym widokiem nie wskazywały na bałwany, z powodu których zakazywał Pan wizerunków” („Przeciw Marcjonowi” II:22,1-2; por. III:18,7).

Tekst Kpł 26:2 mówi, aby czcić święty przybytek Pana. Widać więc, że choć Bóg zakazywał czcić przedmioty kultów pogańskich, to jednak pozwalał czcić to, co jest związane z Jego osobą. Jeśli czczono świątynię (wszystko, co się w niej znajdowało - Wj 40:9), przez którą ukazywała się chwała Pańska, to czemu nie można czcić innych relikwii, przez które też ona się ukazuje? To nie Kościół wprowadził obrazy i figury, lecz Bóg (Wj 25:17-22).
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2013, 22:33 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

320
a obraz mentalny jako sobie tworzymy o Bogu ?? ta sama fikcyjna zabawa, Ludzie nie wierzą w Boga, tylko swoje własne uwarunkowane wyobrażenia jakie o nim mają.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2013, 22:58 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

321
A sama koncepcja boga przemawiającego do ludzi i mówiącego im co należy czynić, a czego nie - czyż nie jest niedorzeczna?
Bóg mówiący do ludzi: "Nie będziesz miał bogów cudzych nade mną" - kto w dzisiejszych czasach w to wierzy?
Ostatnio zmieniony 12 lis 2013, 23:12 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

322
Mistyk pisze:A sama koncepcja boga przemawiającego do ludzi i mówiącego im co należy czynić, a czego nie - czyż nie jest niedorzeczna?
Bóg mówiący do ludzi: "Nie będziesz miał bogów cudzych nade mną" - kto w dzisiejszych czasach w to wierzy?
To może zapytam inaczej....Czy wiara w to, że w zwykłym kablu płynie siła, której nie zobaczysz a może cie zabić,-czyż nie jest niedorzeczna? To może zaryzykuj....Warto się przekonać....
Ostatnio zmieniony 14 lis 2013, 12:55 przez Fenix61, łącznie zmieniany 1 raz.
Tu jestem..Zapraszam do odwiedzenia.. Już nie aktualne w tym miejscu...Patrz "Bratnie Strony"...

Re: Czczenie bożków - w Chreścijaństwie... ?????

323
Fenix61 pisze:
Mistyk pisze:A sama koncepcja boga przemawiającego do ludzi i mówiącego im co należy czynić, a czego nie - czyż nie jest niedorzeczna?
Bóg mówiący do ludzi: "Nie będziesz miał bogów cudzych nade mną" - kto w dzisiejszych czasach w to wierzy?
To może zapytam inaczej....Czy wiara w to, że w zwykłym kablu płynie siła, której nie zobaczysz a może cie zabić,-czyż nie jest niedorzeczna? To może zaryzykuj....Warto się przekonać....
nie przekonuj się niewiedzą

fizyka to ciekawa nauka

i nie ma nic wspólnego z koniecznością zawierzania
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Wróć do „Katolicyzm”

cron