Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

1
Ostatnio spowiadałem się ze swoich grzechów przed katolickim kapłanem. Poprostu nie uzyskałem satysfakcji. Ksiądz nie przeją się moimi grzechami...nic....ignorancja....żadnego pouczenia..żadnej refleksji... Chciał szczegółów. Ogólniki mu nie wystarczały. Czy ja mam obowiązek pamiętać o szczegółach :puknij: Powiedział, żebym przyszedł za 2 miesiące do spowiedzi:zdziw: ależ mnie pouczył

Uważam, że najlepszą spowiedzią jest spowiedź przed samym sobą. Kto inny zrozumie nas lepiej jak nie my sami!!

Jedynie my wiemy co czujemy.....wiemy z czym mamy problem. Możemy w każdej chwili nad nim popracować- nie musimy biec do księdza. Oczywiście możemy stosować się do pewnych zasad i porad innych by nasza spowiedź jakoś wygladała. Spowiadam się tak jak ja to czuję, zgodnie z samym sobą. Wolę spowiadać się zaraz po zaistniałym problemie...nie czekać z tym. Staram się sam jak najgłebiej analizować siebie, dążyć do jakiś wniosków a nawet rozwiązań. Spowiedź przed kapłanem nie ma dla mnie większego sensu, jeżeli kapłan nie ma współodczucia wobec mnie :rotfl:

A co wy sądzicie o spowiedzi??
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 13:44 przez sirflinket, łącznie zmieniany 1 raz.
oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

3
ja zazwyczaj jestem dziwny...chociaż ja uważam się za zwykłego człowieka...

Do kapłanów będę chodził bo chętnie wysłucham tego co mają do powiedzenia- ja potrafię "uczyć się" nawet od "głupców" ...
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 17:35 przez sirflinket, łącznie zmieniany 1 raz.
oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

6
Cóż ... Księża są różni tak jak i ludzie świeccy ;)
Z Kapłanami to tak czasem jak z lekarzami bywa ...
Czy wszyscy lekarze angażują się emocjonalnie w wysłuchiwanie (tzw.wywiad) pacjentów przed postawieniem diagnozy ?
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 18:45 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

8
Lekarz zna choroby człowieka, adwokat jego złe działania, a kapłan jego potrzeby.

Artur, zacytowałam Twoje nowe motto, bo interesuje mnie, co rozumiesz pod pojęciem, że kapłan zna potrzeby człowieka (to można dwojako rozumieć ;))

A wracając do tematu, czyli istoty spowiedzi, to...hmmm.... (też już mi się nie chce powtarzać tego, co parokrotnie pisałam). W każdym razie nie uznaję mówienia do kogokolwiek obcego o moich osobistych sprawach, bo nikt mnie nie zna i nie ma prawa osądzać. Gdyż jego osąd nie jest niczym innym niż wyrażeniem jego własnych uczuć (odczuć) względem mnie.

Wolę sama się nad sobą zastanowić i wyznać przed sama sobą, czyli przed Bogiem we mnie, cokolwiek mnie trapi, męczy, zastanawia. I nie potrzebuję do tego żadnych pośredników, którzy jeszcze uzurpują sobie prawo do osądzania mnie (wbrew naukom Jezusa) i decydowania w imieniu Boga, kto "nadaje się" do Jego królestwa, a kto nie. Jeśli ktoś chce wierzyć w księdza, jego wybór, dla mnie ksiądz jest takim samym człowiekiem jak ja, tak samo myślącym i tak samo "grzeszącym", jeśli już użyć tego słowa.

Nie zapominam o funkcji terapeutycznej spowiedzi, o uldze, jakiej doznają spowiadający się (zwłaszcza, kiedy dostają rozgrzeszenie :)), ale ona jest bardziej oparta na wierze, że kapłan ma rzeczywiście moc oczyszczania grzechów.

Taką samą moc ma w sobie każdy człowiek, gdyż to jego uczucia się liczą, a nie decyzja kapłana. I jak sobie poradzi z własnymi słabościami, będzie ich świadomy, zrobi wielki krok do przodu. Dużo większy niż osoba, która idzie do spowiedzi w przekonaniu, że to jest remedium na grzeszenie, wyklepie te grzechy, poczuje się "oczyszczona" z nich, po czym znów grzeszy, bo przecież zawsze może te grzechy spowiedzią wymazać...
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 20:10 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

9
Ja nie wierze w istnienie grzechow a wiec dla mnie spowiedz jest bez sensu.

I tak jak Lidka- ja nie widze zadnej potrzeby na to by miec posrednikow pomiedzy mna a Bogiem. Jesli jak chce z Bogiem rozmawiac, to ja sobie sama dam z tym rade. Ktos, kto mnie nie zna, nie ma czasu naprawde poznac i ktory nie ma potrzeby (wedlug mnie) znac mych problemow nie musi tutaj byc uzyty.

Spowiedz to kolejny przejaw kontroli. Kosciolowi juz nie wystarczy, ze wmowili ludziom, ze urodzili sie w grzechu i ze grzesza na codzien, az do smierci - i to nie tylko czynem ale zwykla mysla! Teraz kosciol wymyslil sobie, ze bedzie mogl ludzi jeszcze lepiej kontrolowac jak im wmowi, ze tylko ksiadz moze tu na ziemi odpuscic ci grzechy. Jesli to nie jest kontrolowanie....
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 21:40 przez Krystek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

11
Lidka, Krystek i Crows traficie do piekła hehe

Ksiądz angażujący się w sakrament spowiedzi!! zdarza się

ksiądz to człowiek taki sam jak inni...
...spowiedź jeśli miałaby być między dwoma osobami to tylko między przyjaciółmi...chociaż spowiedź ze samym sobą jest najlepsza jak to wynika z postów moich przedmówców

nie dam kościołowi się kontrolować!!
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 22:16 przez sirflinket, łącznie zmieniany 1 raz.
oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

12
Lidka pisze:Lekarz zna choroby człowieka, adwokat jego złe działania, a kapłan jego potrzeby.

Artur, zacytowałam Twoje nowe motto, bo interesuje mnie, co rozumiesz pod pojęciem, że kapłan zna potrzeby człowieka (to można dwojako rozumieć ;))
Dobrze zrozumiałaś ;)
Ostatnio zmieniony 29 cze 2010, 0:49 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

18
Lidka, przecież ksiądz nie jest od tego, aby Cię osądzać. Ma za to ,,moc" Cię rozgrzeszyć. A taka spowiedź prezd Bogiem niby tylkoa, bez kapłana, to zwykły rachunek sumienia po prostu. No chyba, że masz żal doskonały, ale to i tak, trzeba się wyspowiadać.
I nie wierzy się ,,w księdza, tylko w Boga, tak dla ścisłości.
Krystek, skoro nie wierzysz w istnienie grzechu, to czym dla Ciebie jest np. kradzież? a Twoja teoria z kontrolowaniem, jest wręcz śmieszna.
Ostatnio zmieniony 29 cze 2010, 23:14 przez Marietta, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

19
Marietta pisze:Krystek, skoro nie wierzysz w istnienie grzechu, to czym dla Ciebie jest np. kradzież? a Twoja teoria z kontrolowaniem, jest wręcz śmieszna.
Kradziez jest wystapieniem przeciw prawu ustanowionemu przez czlowieka.

Teoria kontrolowania cie smieszy? A czemu?
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 3:25 przez Krystek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

20
Marietta pisze:Lidka, przecież ksiądz nie jest od tego, aby Cię osądzać. Ma za to ,,moc" Cię rozgrzeszyć. A taka spowiedź prezd Bogiem niby tylkoa, bez kapłana, to zwykły rachunek sumienia po prostu. No chyba, że masz żal doskonały, ale to i tak, trzeba się wyspowiadać.
I nie wierzy się ,,w księdza, tylko w Boga, tak dla ścisłości.
Krystek, skoro nie wierzysz w istnienie grzechu, to czym dla Ciebie jest np. kradzież? a Twoja teoria z kontrolowaniem, jest wręcz śmieszna.
A skąd ma tę "moc"? Sutanna mu ją daje? :)

Patrz, grunt to uwierzyć, że sami nie jesteśmy zdolni rozpoznać w nas "złego", że inny człowiek to wie lepiej od nas samych... :).

Marietta, spowiedź to jest taki "teatr", w którym spowiadający się wierzy, że ksiądz jest chyba pół-Bogiem i ma "moc" decydowania o naszych uczuciach, a ksiądz wierzy, że faktycznie ma tę "moc"...

Ja w ogóle nie wierzę w coś takiego jak "grzech". Człowiek robi w życiu to, co mu służy i to, co mu nie służy. Czyli jest po stronie miłości (pozytywny) i po stronie strachu (negatywny), bo taka jest jego natura. A wiesz, czemu robi coś negatywnego? (grzeszy, po Twojemu). Żeby zaznać czegoś, co mu NIE służy tylko po to, aby mieć szansę wybrać dzięki temu to, co mu służy. Bez "złego", "dobre" nie ma wartości i racji bytu, po prostu "jest". A człowiek po to jest człowiekiem, aby tego doświadczyć i wybrać samemu.

Dotyczy również księdza, bo tak samo jest człowiekiem, tyle, że wybrał rolę, w której nosi sutannę. Ale dokładnie jak każdy inny człowiek porusza się między pozytywnym i negatywnym i ulega obu... I żadnej "mocy" rozgrzeszania nie ma, bo nie może mieć, jako człowiek.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 6:28 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

21
Lidka pisze:A skąd ma tę "moc"? Sutanna mu ją daje?
Tej mocy nie daje mu sutanna. xD Tylko BÓG! :) Składa śluby na koniec seminarium i już. A poza tym jak to się mówi:
,,Ksiądz w kościele nie jest sobą, ale Bóg jest w nim". Śluby, które składa KAŻDA osoba konsekrowana udowadnia Bogu, że JEST MU POSŁUSZNA dlatego to się dzieje. :)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 8:01 przez Emilia, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje forum wierzących Katolików!
www.ksi.pun.pl

[img]http://a.imagehost.org/0508/bez_tytu_u.jpg[/img]

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

22
Emilio, a ilu znasz księży posłusznych woli Bożej? :) Młoda jesteś, więc na pewno wierzysz, że każdy, dzięki samemu faktowi, że jest księdzem... Wystarczy troszkę pożyć i się porozglądać po świecie, żeby zauważyć wśród kleru jest zbyt dużo "łajdactwa", że tak powiem najogólniej...

(skądinąd rozumiem to, bycie księdzem, czyli osobą w celibacie, przeczy naturze, zatem ludzka strona księdza będzie dążyć do jakiejś "rekompensaty" i pójdzie w stronę władzy, pożądania, alkoholizmu itp. itd, o tych wszystkich nieślubnych księżowskich dzieciach nawet nie wspominam, ich matkami są osoby wierzące w "świętość" księdza...)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 8:21 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

25
Lidka pisze:Emilio, a ilu znasz księży posłusznych woli Bożej? :) Młoda jesteś, więc na pewno wierzysz, że każdy, dzięki samemu faktowi, że jest księdzem... Wystarczy troszkę pożyć i się porozglądać po świecie, żeby zauważyć wśród kleru jest zbyt dużo "łajdactwa", że tak powiem najogólniej...

(skądinąd rozumiem to, bycie księdzem, czyli osobą w celibacie, przeczy naturze, zatem ludzka strona księdza będzie dążyć do jakiejś "rekompensaty" i pójdzie w stronę władzy, pożądania, alkoholizmu itp. itd, o tych wszystkich nieślubnych księżowskich dzieciach nawet nie wspominam, ich matkami są osoby wierzące w "świętość" księdza...)
Te informacje masz z mediów, tak?
Może jacyś księża się zagubili... Popadli w alkoholizm, może jakiś aż tak się zagubił, że jest pedofilem.
Za czasów Jana Pawła II było mniej łajdactwa, ale teraz z Benedyktem XVI nie jest też źle.
Nie działa On tak jak Jan Paweł II, ale jednak.
Księża alkoholicy są wysyłani do parafii, w której jest ośrodek leczniczy.
Księża pedofile są zdejmowani z posługi kapłańskiej, wystarczy tylko zgłosić zachowanie kapłana do odpowiedniej władzy Kościoła.
A to, że jakiś ksiądz ma rodzinę, a jest w Kościele Katolickim to oznacza, że się zagubił, a jego powołanie nie jest rzeczywiste.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 9:51 przez Emilia, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje forum wierzących Katolików!
www.ksi.pun.pl

[img]http://a.imagehost.org/0508/bez_tytu_u.jpg[/img]

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

26
Oj, Emilko, ależ Ty jesteś idealistka... :) Cóż, Twój wiek Cię chyba usprawiedliwia.

Jeśli zostaniesz "w łonie kościoła", być może nawet nie zauważysz tego, o czym ja tu piszę i daj Ci Boże, aby tak było i obyś sama na takiego zboczeńca nie trafiła... On jest tak samo "zagubiony", jak każdy inny człowiek, ale jest "silniejszy" od niego, bo, dzięki kościołowi, prawie nietykalny...

Poczytaj sobie książki byłego księdza, Romana K... (sorry, zapomniałam nazwisko, do znalezienia). On wystąpił ze stanu duchownego, bo to, co w nim znalazł, ostro kolidowało z jego sumieniem. Zdziwisz się, na jaką skalę to "zło" jest rozpanoszone w kościele (a wszystko potwierdzone zdjęciami oficjalnych dokumentów z sądów itp).
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 11:25 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

27
A propos spowiedzi... nie wydaje Wam się, że co kraj to obyczaj, mimo, że w jednym kk ? W Polsce obowiązuje spowiedź czyli sakrament pokuty i dopiero potem mozna przystąpić do komunii św, osoby rozwiedzione(porzucone) również, ale pod warunkiem, że żyją samotnie(!) W takiej Francji kk żyje na zupełnie innych zasadach, zupełnie tak jak u nas Mariawici, wystarczająca jest spowiedź powszechna przed przystąpieniem do komunii św, do której przystępują osoby rozwiedzione, bez wyjątków.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 16:20 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

28
Wracasz zgrabnie do tematu rubryki? ;)

Owszem, co kraj to obyczaj. Na mszy w kościele francuskim byłam raz w życiu i te różnice od razu wychwyciłam (popytałam, co i jak). Ale dla mnie to był powód do zastanowienia się: dlaczego w tej samej religii są aż takie różnice?

(spytam z ciekawości, jak to jest u nich ze spowiedzią, bo chodzi mi po głowie, że jednak jak u nas, w konfesjonale, ale może to stare dzieje?...)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 16:37 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spowiedź- Jaka Jest Jego Istota? Jak Powinnien On Wyglądać?

30
Jeżeli sobie zażyczysz, będziesz miała spowiedź w konfesjonale. Zdarza się, ale rzadko, króluje spowiedż powszechna, po której wszyscy przyjmują komunię, osoby rozwiedzione też.
Lidka pisze:dlaczego w tej samej religii są aż takie różnice?
mnie to też zastawawia, tylko nikt nie potrafi mi tego sensownie wytłumaczyć.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 16:59 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Katolicyzm”

cron