Re: Dziwne groby

1
Nie bardzo wiedziałem, gdzie to umieścić, ale ponieważ fotki pochodzą z cmentarza katolickiego, umieściłem tutaj. Czy ktoś z was wie, czy te dziwne oznaczenia (znaki, symbole, ...) są na nagrobkach umieszczane celowo i coś mają oznaczać? Spotkałem się z takimi po raz pierwszy i mnie zaciekawiły.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ten ostatni też ciekawy. To grób młodego partyzanta GL poległego w walkach w 1943 roku. Grób do dziś zadbany, choć grobów rodziny (podobnych nazwisk) w okolicy nie znalazłem.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2012, 14:46 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 2 razy.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Dziwne groby

2
Nikt nie podnosi rękawicy, to ja spróbuję.

Myślę, że to sprawa złożona,
- kamienne bloki wykorzystano na nagrobki, kiedy już owe znaki istniały
- może do starych dorobione nowe, by zmieć obraz.
- może dokonano wyrzeźbień współcześnie.

Teraz uzasadnienie.
Odczytuję na niektórych kamieniach znaki runiczne kenaz, gebo, sovilo, a na niektórych jakby połączone te znaki, a może to taki wzór.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2012, 23:31 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

3
Jaka szkoda, że nie stać mnie na wykupienie "działki" na księżycu :P Chętnie bym tam umieścił swój doczesny zewłok ;)
Ostatnio zmieniony 24 lut 2012, 17:33 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Dziwne groby

5
Angelika pisze:... Myślę, że to sprawa złożona,
- kamienne bloki wykorzystano na nagrobki, kiedy już owe znaki istniały
- może do starych dorobione nowe, by zmieć obraz.
- może dokonano wyrzeźbień współcześnie.

Teraz uzasadnienie.
Odczytuję na niektórych kamieniach znaki runiczne kenaz, gebo, sovilo, a na niektórych jakby połączone te znaki, a może to taki wzór.
Nie znam się na znakach runicznych. Odnosząc sie jednak do tego co napisałaś:
- wykorzystanie na na grobki bloków z istniejącymi znakami według mnie powiązało by je chociaż okresowo. To znaczy jeśli kamieniarz miejscowy miał takie, a miejscowość jest malutka, wykorzystał by je w stosunkowo krótkim okresie czasu. Nic z tego. Rozrzut jest ponad 50-cio letni. Chyba nawet dochodzi do 100. Nie są to również groby powiązane rodzinnie.
- nie bardzo widział bym cel takiego działania. Zresztą kamienie nie wyglądają na "przerabiane".
- dorobienie współczesne - raczej również chyba nie. Sposób wykonania wzorów, technika, maja się nijak do na przykład tablicy z danymi "pensjonariusza" - zdjęcia numer 3 i 5. Czy ktoś celowo ozdabiał by znakami, wykonanymi bardzo prymitywną metodą, "współczesne" nagrobki?

Reasumując nadal nic. Oprócz wymienionych znaków runicznych. Czy są one znakami coś "mówiącymi"? Czy i kiedy mogły powstać? No i przede wszystkim w jakim celu znalazły się na katolickich nagrobkach. Przecież usunięcie ich, "wyczyszczenie" kamienia przy ewentualnym odzysku, nie stanowiło by pewnie dla kamieniarza problemu.
Ciekawe.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2012, 21:28 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Dziwne groby

7
Wiecie czego ja się obawiam?Obawiam się że większość z takich "dziwnych"kamieni to szczątki tego co zostało nam po Słowianach,co jest gdzieś wykopywane i niszczone po cichu,porozrzucane potem po całym świecie w formie np takich nagrobków a w książkach się pisze że Słowianie niczego nie stworzyli i niczego po sobie nie zostawili.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 11:50 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

8
victoria pisze:Mogą być znakami kamieniarza czy cechu kamieniarskiego...
Oczywiście można to uznać jako dekoracyjne motywy zakładu kamieniarskiego i nie doszukiwać się czegokolwiek.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 18:45 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

9
PiotrRosa pisze:Nie znam się na znakach runicznych. Odnosząc sie jednak do tego co napisałaś:
- wykorzystanie na na grobki bloków z istniejącymi znakami według mnie powiązało by je chociaż okresowo. To znaczy jeśli kamieniarz miejscowy miał takie, a miejscowość jest malutka, wykorzystał by je w stosunkowo krótkim okresie czasu. Nic z tego. Rozrzut jest ponad 50-cio letni. Chyba nawet dochodzi do 100. Nie są to również groby powiązane rodzinnie.
- nie bardzo widział bym cel takiego działania. Zresztą kamienie nie wyglądają na "przerabiane".
- dorobienie współczesne - raczej również chyba nie. Sposób wykonania wzorów, technika, maja się nijak do na przykład tablicy z danymi "pensjonariusza" - zdjęcia numer 3 i 5. Czy ktoś celowo ozdabiał by znakami, wykonanymi bardzo prymitywną metodą, "współczesne" nagrobki?
Ja nie skupiam się na tym skąd są i dlaczego kamieniarz nie wykorzystał kamieni w krótkim czasie.
Może jestem w błędzie, ale sądzę, że ta miejścowość jest nadmorską (zdradź jaka) i z tej okolicy pochodzą kamienie, a wykorzystanie zależało od gustu/zamówień ludzi (ci co chcieli to mieli).
Myślę, ze nikomu współcześnie nie chciałoby się robić takich ozdób, jeśli, to może sama przyroda zostawiła takie znaki.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 18:54 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

10
PiotrRosa pisze:Oprócz wymienionych znaków runicznych. Czy są one znakami coś "mówiącymi"? Czy i kiedy mogły powstać? No i przede wszystkim w jakim celu znalazły się na katolickich nagrobkach. Przecież usunięcie ich, "wyczyszczenie" kamienia przy ewentualnym odzysku, nie stanowiło by pewnie dla kamieniarza problemu.
Ciekawe.
Trudno obstawać, że to runy, ale zakładając, że tak, to:
1. fotka
Tu są jakby połączone lub jakaś nierozpoznawalna. Jesli doszukiwać się run. Na pierwszym planie widać Laguz odwrócony i mniejsze w pozycji normalnej. Znaczenie nazwy tej runy, to woda/morze (czyli harmonia ze Wszechświatem), a odwrócona to burza/zniszczenie/strach.
2.To jakby ucięta odwrócona wunjo. Znaczenie, to radość, jest odwrócona, to smutek.
3.Tu na górnej części zdecydowanie widać kenaz, to znaczy latarnia/pochodnia. Na dole to co w 2 lub nieczytelne.
4. Widoczna jest gebo, to dar/łaska od Sił Wyższych.
5. Tu myślałam o sowilo, ale jak przyjrzałam się dokładniej, to raczej skłaniałabym się do połączenia dwóch kenaz
Na reszcie trudno czegoś się dopatrzeć.
Odwrócone mogą też być za sprawą kamieniarza.

Runy, to alfabet ludów germańskich i celtyckich, a więc powstał w czasach pogańskich. Słowo runa oznacza literę runiczną oraz przedewszystkim "tajemnicę" i "wiedzę magiczną".
Alfabet runiczny początkowo składał sie z 16 znaków, obecnie ma więcej.

O powstaniu i pochodzeniu znaków runicznych jest wiele teorii, ale najczęściej słyszaną jest, że Odyn podarował je ludzią, by im słuzyły we wszystkich sprawach.
Dawniej runy służyły do pisania, ale służyły też jako amulety i do oczytywania przyszłości.

Dlaczego się znalazły na grobach katolickich.
To nie ma znaczenia, po prostu przypadkiem, bo polscy poganie nie posługiwali się tym aflabetem.
Zakładając, że nie wiedzą/łączą tych znaków z runami, to pozostało jako ozdoba, a jeśli jest znana ta wiedzą, to może przodkowie znali te znaki.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 19:09 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

11
Mezamir pisze:Wiecie czego ja się obawiam?Obawiam się że większość z takich "dziwnych"kamieni to szczątki tego co zostało nam po Słowianach,co jest gdzieś wykopywane i niszczone po cichu,porozrzucane potem po całym świecie w formie np takich nagrobków a w książkach się pisze że Słowianie niczego nie stworzyli i niczego po sobie nie zostawili.
Nie, nie stworzyli, ale nie posługiwali się. Posługiwali się nimi jak pisałam ludy germańskie i Wikingowie.
Z resztą i to nie jest teoria 100%, bo niewiedza tworzy wiele teorii.
Według wierzeń nordyckich runy podarował ludziom bóg Odyn, ale najprawdopodobniej alfabet ten został zapożyczony od ludów północnej Italii. Niektórzy badacze zwracają uwagę na jego powiązania z alfabetem hebrajskim czy fenickim.
Mówi się, że istniały na terenie Ukrainy, Rumunii i nad Wisłą też.
Ale skupiając się na Skandynawi, to tam posługiwali się nimi Germanowie północni, natomiast Wikingowie to członkowie drużyn (jak drużyna Mieszka I), to lud wędrujący, więc czemu nie mieliby być w Polsce i wykuć na kamieniach znaków runicznych.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 19:26 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

12
Angelika pisze:... ale sądzę, że ta miejścowość jest nadmorską (zdradź jaka) i z tej okolicy pochodzą kamienie, a wykorzystanie zależało od gustu/zamówień ludzi (ci co chcieli to mieli).
Myślę, ze nikomu współcześnie nie chciałoby się robić takich ozdób, jeśli, to może sama przyroda zostawiła takie znaki.
Uppssss. Do morza trochę daleko. Jakieś 500-600 kilometrów. Pomiędzy Siedlcami, Łukowem i Garwolinem. Mieścinka (przepraszam, bo prawa miejskie od wieluset lat) nazywa się Stoczek Łukowski. W historii zapisała się jednym, jedynym epizodem - bitwa pod Stoczkiem 14 lutego roku 1831, gen. Dwernicki kontra gen.Paszkow i gen.Geismar. Zwycięstwo Dwernickiego w pięknym stylu. Ponad to nic.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 20:43 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 2 razy.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Dziwne groby

13
victoria pisze:Mogą być znakami kamieniarza czy cechu kamieniarskiego...
podobny wpis chciałem zamieścić...te nagrobki zostały odrestaurowane i tego samego kamieniarza..tak wnioskuję,bo symbolika raczej tu nie wchodzi w grę..
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 10:07 przez cayman, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dziwne groby

14
PiotrRosa pisze:Uppssss. Do morza trochę daleko. Jakieś 500-600 kilometrów. Pomiędzy Siedlcami, Łukowem i Garwolinem. Mieścinka (przepraszam, bo prawa miejskie od wieluset lat) nazywa się Stoczek Łukowski. W historii zapisała się jednym, jedynym epizodem - bitwa pod Stoczkiem 14 lutego roku 1831, gen. Dwernicki kontra gen.Paszkow i gen.Geismar. Zwycięstwo Dwernickiego w pięknym stylu. Ponad to nic.
Jeśli zerkniemy na kamienne kręgi i z nimi związane kulty, to najstarsze osadnictwa na terenie Polski są na Pomorzu szacowane na 4 tys-1800 r pne. stąd pierwsze moje skojarzenie, że to ta okolica.
Za mityczna Gotiskandię uznaje się rejon ujścia Wisły, tam zamieszkiwało wędrujące plemię Gotów, którzy przybyli ze Skandynawii i powędrowali nad M. Czarne.
Te okrągłe słoneczka i esowate/żmijkowate wzory, odnajduje się w kamiennych kręgach Gotów.
Jaką pełniły one/kamienne kręgi rolę, to tylko są domysły naukowców (obserwatoria astronomicze, świątynie, cmentarzyska), ale tak naprawdę jest to tajemnica-wiedza nam nieznana.

Być może Goci nad M. Czarne wędrowali przez Warszawę i tam zostawili ślad, a Ty go dostrzegłeś i sfotografowałeś.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 10:20 przez Mahi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Katolicyzm”

cron