Re: dewotyzm

1
czy kościół katolicki uda sie oddewocić ?
trzymam kciuki za ten proces
Ostatnio zmieniony 25 lip 2015, 11:34 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: dewotyzm

2
To zawsze jest trudno ocenić co w kim siedzi i co każdemu człowiekowi daje Bóg. Wg mnie większość katolików w Polsce są wyznawcami katolicyzmu ludowego (obrzędowego). Dla nich gdyby nie odbyła się wigilia z daniami i opłatkami, to byłoby wielkie świętokradztwo.
Mi tacy wyznawcy kompletnie nie przeszkadzają, jeśli daje im to szczęście, to bardzo proszę. To ma się nijak do mojej wiary, relacji z Bogiem i udziału w kościele.
Tak sobie myślę, że katolicyzm ma wiele z dewotyzmu tak jeśli się patrzy z boku. Te wszystkie obrazy, wystrojenie kościołów, ołtarze, książeczki, medaliki, różańce, procesje itd, itd Tak to już ta religia ma. Jeden znajomy ksiądz raz mi mówił, że na Boże Ciało był deszcz i ksiądz postanowił, że procesja się nie odbędzie. Połowa wiernych zmieniła kościół, a księdza chcieli wyrzucić z parafii.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2015, 18:35 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.

Re: dewotyzm

3
Filip pisze:Jeden znajomy ksiądz raz mi mówił, że na Boże Ciało był deszcz i ksiądz postanowił, że procesja się nie odbędzie. Połowa wiernych zmieniła kościół, a księdza chcieli wyrzucić z parafii.
wiec jedynie zmiana pokoleniowa coś może
Ostatnio zmieniony 26 lip 2015, 9:10 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: dewotyzm

4
Poprzez wielkie zmiany, spowodowane między innymi przez szybki rozwój elektroniki ludzkość zakopuje się coraz głębiej w materii. Jednak szybko rośnie grupa ludzi, którzy na podstawie kosmicznych oddziaływań na ich świadomość zaczynają podejrzewać, że istnieje zupełnie inny światopogląd. Człowiek chce wniknąć w tajemnice kosmosu i odkryć korzenie egzystencji. Stary, historyczny bóg umiera, a serce odwraca się ku nowemu, duchowemu horyzontowi. A tam czai się wiele niebezpieczeństw!
ci co myslą ze pojada na starych tradycjach myla sie
Ostatnio zmieniony 26 lip 2015, 20:16 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: dewotyzm

6
Myślę, że ludzie manifestujący swoją pobożność, to nie są wielkim problemem, bo takich pobożność jest powierzchowna i moim zdaniem nie ma znaczenia w procesie o jakim piszesz, ale...groźni dla społeczeństwa są fanatycy, którzy bardzo żarliwie podchodzą do przekazu kościelnego. Tacy wyznawcy nie bardzo nawet wiedzą w czym problem, ale go popierają i są gotowi walczyć na "śmierć i życie".
Czy to można odwrócić?
Chyba się nie da.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, 21:13 przez Lizawieta, łącznie zmieniany 1 raz.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-

Re: dewotyzm

7
Myślę, że nadejdzie czas, kiedy nie będzie żadnego kościoła, wszystkie 'umrą śmiercią naturalną' (ludzkość wejdzie w końcu na wyższy poziom świadomości i porzuci służenie swojej wyobraźni na temat Boga, życia i siebie samego w nim). Ale nie za naszego życia ani w najbliższej przyszłości...
Ostatnio zmieniony 05 cze 2016, 8:03 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: dewotyzm

8
coś mi sie wydaje , że dewoctwo radiomaryjne nie bardzo zadowole jest z wizyty papieża Franciszka , wszak lewakiem już go ochrzcili
Ostatnio zmieniony 23 lip 2016, 11:21 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: dewotyzm

9
Crows pisze:coś mi sie wydaje , że dewoctwo radiomaryjne nie bardzo zadowole jest z wizyty papieża Franciszka , wszak lewakiem już go ochrzcili
Coś mi się wydaje że mogą mu naskoczyć.Wężykiem,wężykiem ...
Ostatnio zmieniony 24 lip 2016, 18:30 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Katolicyzm”

cron