Re: Kościół katolicki w Polsce

1
Kościół katolicki w Polsce to 14 metropolii, jedna archidiecezja i 40 diecezji (w tym ordynariat polowy). To 3 kardynałów, przeszło 100 biskupów. Ponad 200 zakonów, 40 tysięcy zakonników. 20 tysięcy księży, w tym 9400 proboszczów.
"Nikt nie może być sługą dwóch panów, bo albo jednego znienawidzi, a drugiego pokocha, albo jednemu będzie oddany, a drugiego zaniedba. Nie możecie być sługami Boga i mamony." Ewangelia św. Mateusza.
Gdy uczniowie Chrystusa usłyszeli od Niego przypowieść o bogaczu, wielbłądzie i uchu igielnym, zapewne żaden z nich nie przypuszczał, że są założycielami organizacji, która za kilka wieków będzie największą finansową potęgą na świecie. Niemal od swojego zarania Kościół - najpierw powszechny, potem katolicki, równie gorliwie zajmował się gromadzeniem doczesnych dóbr, jak ewangelizacją pogan. Gdy na polskiej ziemi pojawili się: pierwszy misyjny biskup Jordan, a w kilka lat potem pierwszy arcybiskup Gaudenty (brat św. Wojciecha), nie myśleli o złocie i zaszczytach. Jednak już w 1136 roku, zaledwie 170 lat po chrzcie Polski, arcybiskup gnieźnieński władał dwoma bogatymi kasztelaniami, łowicką i żnińską, miał też 149 wsi. Dziesięcinę płaciły mu tak znaczne miasta, jak do niedawna stołeczne Gniezno, Nakło, Spicymierz, Ląd, Łęczyca, Żarnów, Sieradz, Małogoszcz czy Wolbórz. W 1314 r. jego stan posiadania zwiększył się do 13 miast i 261 wsi, a biskupa krakowskiego do 11 miast i 225 wsi. Równie bogaty był biskup wrocławski, mający udzielne księstwo w Nysie i Otmuchowie. Pałace w Kielcach, Nysie, Warszawie, Jabłonnie i Ciążeniu, zamki w Uniejowie, Drzewicy, Babicach, Lidzbarku, Otmuchowie i Chęcinach najlepiej przypominają o bogactwie i potędze dawnych biskupów.
Jednak i dziś, 34 lata po II Soborze Watykańskim, po przeszło 40 latach komunizmu, Kościół w Polsce jest wielką potęgą gospodarczą, a stojący na jego czele biskupi zamiast pasterzami są przede wszystkim feudalnymi książętami Kościoła.
Gniezno
Gniezno to dziś zapomniane prowincjonalne miasto. Żyje się tu biednie i powoli, inaczej niż w wielkomiejskim Poznaniu. W centrum miasta prawie wszystkie okazałe i odnowione budynki są własnością Kościoła. Mały Watykan - nazywają to miejsce gnieźnianie. U stóp katedry rozłożyły się przylegające do siebie okazałe gmachy kurii i rezydencji arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Arcybiskup, cieszący się opinią liberalnego i światowego kapłana, ma upodobanie do luksusu. Jada na srebrnej zastawie, lubi sportowe limuzyny marki BMW. Po drugiej stronie ulicy, w odmalowanym na jaskrawy kolor pałacyku-dworku, mieszka biskup pomocniczy Stanisław Gądecki. Polski biskup to niedostępny, opływający w splendory urzędnik. Stojąc na czele kurii ma do pomocy: wikariusza generalnego, kanclerza, notariuszy, promotora sprawiedliwości, oficjała, audytorów, konsultorów i całą armię pośledniejszych urzędników. Do osobistych posług prócz sekretarza, kapelana, kierowcy-ochroniarza przez całą dobę ma biskup czasem świeckie, a czasem zakonne kucharki i pokojówki. Prócz tego zakonnice i księża pomagają w utrzymaniu biskupiego ogrodu i biblioteki. Gdy rozkaże, usługuje mu cały tłum uczących się w diecezjalnym seminarium kleryków. Prymas kardynał Józef Glemp przyznał się publicznie, że otrzymuje miesięcznie 1000 złotych pensji. Arcybiskup lubelski Józef Życiński oświadczył, że nie bierze ani złotówki. I tak otrzyma prawie wszystko, czego zażąda.
Finanse
Z jakich źródeł finansowany jest dziś w Polsce Kościół katolicki?
Taca.
Zbiórka pieniędzy podczas mszy. Przy czym mogą być tace zwyczajne i specjalne, tak jak taca wielkanocna i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, które do 1939 roku tradycyjnie przeznaczano na podatek dla Rzymu, a po wojnie przekazywano na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Darowizny, zbiórki do skarbonek.
Opłaty cmentarne.
Dochody z przedsiębiorstw i nieruchomości.
Dotacje Skarbu Państwa i samorządów.
Wypominki. Fundusz Kościelny. Pensje nauczycieli religii.
Pomoc zagraniczna. Intencje mszalne. Wynagrodzenia zakonników za pracę.
Prawa stuły, czyli osobiste dochody księży za posługi religijne.
Kolęda. Ta ofiara, składana po świątach Bożego Narodzenia przez wiernych podczas odwiedzania ich domów, stanowi aż 25 procent wszystkich rocznych dochodów polskich duchownych.
Opłaty za prowadzenie zakładów opiekuńczych, szpitali. Wypłaty z ubezpieczenia społecznego duchownych.
Tylko jeden raz, przed czterdziestu laty, na podstawie kościelnych ksiąg rachunkowych ministerstwo finansów sporządziło szacunkowe podsumowanie dochodów Kościoła. W 1959 roku w zniszczonej wojną, odciętej od świata żelazną kurtyną Polsce dochody uciskanego przez komunistów Kościoła (nie ze wszystkich źródeł - bez kolendy, Funduszu Kościelnego i pomocy zagranicznej) wyniosły około 400 milionów złotych. Przeciętna pensja nie przekraczała wówczas tysiąca złotych. W PRL ani partia ani Służba Bezpieczeństwa nie były w stanie ustalić wysokości dochodów Kościoła. Dziś nie potrafią i nie chcą tego dokonać UOP ani Ministerstwo Finansów.
Wrocław
Za Piastów biskup wrocławski był trzecim co do ważności duchownym Korony. W Niemczech przez pewien czas był przewodniczącym krajowego Episkopatu. Znajdujące się w samym centrum miasta Wyspa Piasek i Ostrów Tumski w całości należą do Kościoła. Na Ostrowiu, w cieniu katedry, stoją dwa biskupie pałace. Nowy jest rezydencją kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed kilku laty, nie bacząc na protesty konserwatora zabytków, kardynał zażyczył sobie zwieńczyć wieże katedry cudacznymi, monstrualnymi, spiczastymi hełmami. Nie mając nic wspólnego z gotyckimi czy barokowymi poprzednikami, strzelają w niebo na kilkadziesiąt metrów, świadcząc o potędze kardynała. Nie był on jednak pierwszym księciem Kościoła mającym tak wielkie zacięcie architektoniczne. W siedemnastym wieku biskupowi krakowskiemu Jakubowi Zadzikowi nie wystarczało, że jego wileński zamek pokryty jest drogim miedzianym dachem, kazał więc dodatkowo pokryć go warstwą złota. Ozdobą nie cieszył się zbyt długo, gdyż dach ukradły wojska rosyjskie.
Łódź
To czerwone, robotnicze miasto, które stolicą biskupstwa stało się dopiero w 1920 roku, jest dziś archidiecezją bezpośrednio podległą Watykanowi. W samym centrum miasta, przy placu Katedralnym, kuria ma aż osiem okazałych budynków. W tym ogromny gmach seminarium, pałac biskupi i budynek kościelnego radia. Arcybiskup Władysław Ziółek chociaż ma w pałacu prywatny apartament, przeniósł się do zacisznego domu w równie zacisznej willowej dzielnicy w Rudzie Pabianickiej. Za podwójnym ogrodzeniem, z dala od wścibskich oczu, ten samotny mężczyzna mieszka w luksusowo urządzonym sześciopokojowym domu, który z zewnątrz nie robi specjalnego wrażenia. Lubi też dobre samochody, a o ukradzionym mu przed laty luksusowym modelu bmw szeregowi księża do dziś mówią z wypiekami.
Polscy biskupi zawsze lubili podróżować z fasonem. Karecie biskupa krakowskiego, Kajetana Sołtyka, towarzyszyło 24 lokai, 12 hajduków i 4 paziów, podczas gdy sam król miał asystę dużo mniejszą: 12 lokai, 6 hajduków, 4 paziów. Dziś też biskupi lubią podróżować w ludzkich warunkach i chociaż wielu z nich preferuje mercedesy, bmw lub limuzyny amerykańskie, to jednak ulubionym pojazdem jest nowy model volkswagena passata, oczywiście z kierowcą i klimatyzacją.
Katowice
W tym brudnym, zanieczyszczonym mieście znajduje się enklawa, w której Kościół stworzył własne minimiasto. W okolicach ulicy Jordana stanęło seminarium, supernowoczesny dom księży emerytów, niewielka katedra i gigantyczna kuria. One tworzą ten miniświat. Chociaż gmach kurii, długi na 27 okien, kryje w sobie setki pomieszczeń, to jednak arcybiskup Damian Zimoń woli mieszkać przy ruchliwej ulicy Francuskiej, gdzie do swojej dyspozycji ma dom, w którym bez ścisku mogłyby zamieszkać cztery wielopokoleniowe rodziny.
Majątek
Przed wojną Kościół katolicki miał przeszło 400 tysięcy hektarów ziemi i tysiące nieruchomości. Dziś udało mu się ponownie posiąść 60 tysięcy hektarów. Kościół ma też przeszło sto własnych czasopism, dwa ogólnopolskie radia, telewizję, liczne wydawnictwa, Otwarty Fundusz Emerytalny. Gra na giełdzie.
Stara się też o odzyskanie przeszło 3 tysięcy budynków. Wśród nich są takie, jak klasztor w Pińczowie, za które Kościół dostał już przed wojną stosowne odszkodowanie i takie, jak galeria w Elblągu, zabrana katolikom jeszcze podczas reformacji. W Częstochowie paulini domagali się zwrotu działki, powołując się na akt wydany w 1392 roku. W Braniewie, Henrykowie, Toruniu, Łowiczu zabrali szkoły, we Fromborku całe, będące bezcennym zabytkiem architektury, Wzgórze Katedralne. W Ostrowu Świętokrzyskim, jako rekompensatę za upaństwowienie nieruchomości, dostał Kościół działkę o powierzchni blisko 2 hektarów, którą po dwóch latach sprzedał za 700 tysięcy złotych pod budowę zagranicznego supermarketu.
Poznań
Kościelny Poznań to przede wszystkim Ostrów Tumski. Na tej urokliwej wyspie najstarszą polską świątynię otacza kilkanaście przypominających pałacyki budynków. Naprzeciwko kurii, połączony wspólnym ogrodem, wznosi się ozdobiony jońskimi kolumnami pałac arcybiskupa Juliusza Paetza. Do początku obecnej dekady w Legnicy wszystkie atrakcyjniejsze budynki były własnością Armii Czerwonej. Po ich wyjeździe kuria wprowadziła się do monumentalnego gmachu, który dawniej był oficerskim klubem, a biskup ordynariusz zajął poradziecki pałacyk przy ulicy Kościuszki. W Łowiczu praktycznie wszystkie bardziej okazałe budynki należą do Kościoła. Biskup Alojzy Orszulik ma odnowioną przed przyjazdem papieża rezydencją przypominającą szlachecki dworek. Nie mieszka w niej jednak lecz do pracy dojeżdża z Warszawy swoim służbowym mercedesem.
Włocławek to od lat wyborcza ostoja lewicy. Zapewne dlatego, żeby zrekompensować to biskupowi, bogate i wpływowe sanktuarium Maryjne w Licheniu podlega diecezji włocławskiej. W biednym Włocławku żyje się naprawdę ciężko. Brakuje pracy i mieszkań. Biskup Bronisław Dembowski zajmuje ogromne apartamenty w pięknym pałacu kurii, tuż nad samą Wisłą. W Toruniu biskup Andrzej Suski rezyduje w odrestaurowanej kamienicy-pałacu na starówce, kilkaset metrów od rynku. W Gdańsku arcybiskup Gocłowski mieszka w pałacu w Oliwie. W Przemyślu pałac arcybiskupa Michalika góruje nad panoramą miasta. W stolicy rezydencją prymasów jest okazały pałac przy ulicy Miodowej. W Ełku przed kilkunastoma miesiącami ogromnym nakładem wzniesiono nowy pałac biskupi.
Podatki
Fiskus podzielił polskich duchownych na 34 kategorie w zależności od wysokości podatków. Najniższy płacą wikariusze parafii mającej mniej niż tysiąc mieszkańców. Największy - proboszczowie parafii przekraczającej 20 tysięcy mieszkańców. Jest on naliczany kwartalnie i przed trzema laty wynosił - najniższy 66 zł, a najwyższy 637 zł. Kościół katolicki zwolniony jest od podatku od nieruchomości. Darowizny czynione na rzecz Kościoła wyłączone są z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez względu na ich wysokość pod warunkiem, że obdarowany przedstawi pokwitowanie odbioru, a w czasie 2 lat sprawozdanie z przeznaczenia otrzymanej darowizny. Kościół ma też ulgi celne i od opłat skarbowych. Największe obciążenia finansowe spoczywają na duchownych nie z powodu fiskusa, lecz z tytułu płaconego biskupom wewnętrznego podatku diecezjalnego. Tu sumy idą już w dziesiątki tysięcy złotych. Zwłaszcza od czasu nowego podziału diecezjalnego kraju, gdy liczba biskupstw zwiększyła się prawie dwukrotnie.
Kraków
Stary królewski Kraków w ogromnym stopniu należy do Kościoła. Prócz kilkudziesięciu klasztorów i świątyń ma Kościół liczne kamienice, takie jak rezydencja biskupa Jana Szkodonia przy Kanoniczej 11. Wszystkie drogi zbiegają się jednak na Franciszkańskiej, gdzie w okazałym pałacu mieści się kuria i osobista rezydencja kardynała Franciszka Macharskiego. Spokoju księcia Kościoła bronią ochroniarze i ogromna rzesza czekających na każde skinienie purpurata księży i zakonnic.
"Kościół będzie lepiej spełniał swoje zadania, jeśli będzie Kościołem pokornym, ubogim, dającym realne świadectwo Ewangelii." Biskup Tadeusz Pieronek
"Za dużo wysiłku włożyliśmy w stworzenie struktur kościelnych: gmachy, seminaria, kurie, także dwory biskupie." Ksiądz Stanisław Musiał, jezuita. KRZYSZTOF RÓŻYCKI

To jest najlepiej prosperująca firma w kraju. Tylko nie jestem pewien ile razy po 1989 r ta elita strajkowała przed sejmem ?
Ostatnio zmieniony 26 cze 2010, 1:21 przez Prof House, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprawy niemożliwe załatwiam od ręki a na cuda czeka się u mnie 14 dni

http://www.susya.ru/flash/fvp.swf

Re: Kościół katolicki w Polsce

2
chciałbyś by na miejscu tej firmy powstała jakaś inna np islamską ?
czy twa troska o kościół katolicki wynika z wiary w Boga czy z zazdrości o jego siłe finansową ?
Ostatnio zmieniony 26 cze 2010, 7:39 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Kościół katolicki w Polsce

4
Bardzo interesujący artykuł, przeczytałam go z ciekawością i choć nie zaskakuje mnie wniosek jaki z niego płynie, to jednak scyzoryk się w kieszeni otwiera kiedy czyta się konkretne przykłady i wnika w detale. Kto jak kto, ale pomysł na biznes to oni mieli ;)

Crows pisze:chciałbyś by na miejscu tej firmy powstała jakaś inna np islamską ?
czy twa troska o kościół katolicki wynika z wiary w Boga czy z zazdrości o jego siłe finansową ?
Pytanie które zadam jest truizmem, ale bardzo tu pasuj, bo aż zaskakuje mnie ten komentarz ;) Nie widzisz jakiejś niemoralności w zarabianiu na Bogu? Jeśli nie to nie mam pytań ;)
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 0:58 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kościół katolicki w Polsce

5
Crows pisze:czy twa troska o kościół katolicki wynika z wiary w Boga czy z zazdrości o jego siłe finansową ?
Wedlug mnie tu nie chodzi ani o wiare w Boga ani o zazdrosc...
Ja uwazam, ze to jest niemoralne gdy tak bogata instytucja wyciaga ostatnie grosze od starych ludzi.
Tak, ja wiem, nikt babci nie zmusza by rente oddala- nikt jej fizycznie nie zmusza. Ale to powtarzanie, ze to "dla Jezusa i Matki Boskiej"- to jest obrzydliwe i niemoralne.
Kosciol powinien spieniezyc swe bogactwa jak chce nowe kaplice budowac. I zaden z bislupow nie potrzebuje mieszkac w palacach.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 4:05 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

6
lufestre pisze:
Crows pisze:chciałbyś by na miejscu tej firmy powstała jakaś inna np islamską ?
czy twa troska o kościół katolicki wynika z wiary w Boga czy z zazdrości o jego siłe finansową ?
Nie widzisz jakiejś niemoralności w zarabianiu na Bogu?
widzę , ale wszyscy to robią
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 7:07 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Kościół katolicki w Polsce

8
Crows pisze:
lufestre pisze:
Crows pisze:chciałbyś by na miejscu tej firmy powstała jakaś inna np islamską ?
czy twa troska o kościół katolicki wynika z wiary w Boga czy z zazdrości o jego siłe finansową ?
Nie widzisz jakiejś niemoralności w zarabianiu na Bogu?
widzę , ale wszyscy to robią
Ale co to ma do sugerowania, że jeżeli kogoś brzydzi ten fakt i to wytyka, to Ty sugerujesz, że to płynie z zazdrości o możliwość i umiejętność kręcenia potężnym biznesem?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 17:18 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kościół katolicki w Polsce

10
Crows pisze:pisząc , ze wszyscy to robią to miałem na myśli że i ty Krystek i ty Lufestre
Oswiec mnie, prosze.
W jaki sposob ja zarabiam na Bogu?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 18:14 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

11
tak , nie budujesz pałaców , nie zbierasz na tace , nie zamawiasz mszy za kase , ..........
ale i tak zyjesz na kreche u Boga , gdyby tak nie było biegała byś po lasach jak ten wilczek w twym avie , plasałaś bys wsród kwitnacych sadów , dała bys Bogu czas na działanie , ale nie . ....... czerpiesz ze światła energie by udowadniać innym ( nie wiem po co) , że reinkarnacja to jet to , w tym działaniu okradasz Boga tak jak go okradaja Ś J i ci którym zarzucasz obłude ,
wiesz po co to pisze ?
po to byś nie marnowała energii , która wyssysasz z Boga by prostować innych kiedy sama z sobą masz z soba problem .
:ahah:
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 21:54 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Kościół katolicki w Polsce

12
Crows,
alez ten twoj post jest bez sensu!
Zarzuciles mi, ze ja zarabiam na Bogu - wiec napisz jak ja to robie.
To, ze korzystam z rozwoju cywilizacji i ze takze dziele sie z innymi ludzmi moimi pogladami na wiare - to ma sie do tematu jak piesc do nosa.
Jesli naprawde czytales moje posty na temat Boga to bys zrozumial, ze moja wiara mowi mi, ze Bog od nas niczego nie oczekuje, ze milosc Boga jest bezwarunkowa i wieczna, ze nie ma sensu bac sie Boga.
I ja nikomu mych wierzen nie narzucam - dziele sie nimi w dyskusji.

Wiec albo napisz cos z sensem - albo przyznaj sie od razu, ze tak sobie cos walnales...:P
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 22:11 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

13
Krystek pisze:Ja uwazam, ze to jest niemoralne gdy tak bogata instytucja wyciaga ostatnie grosze od starych ludzi. Tak, ja wiem, nikt babci nie zmusza by rente oddala- nikt jej fizycznie nie zmusza. Ale to powtarzanie, ze to "dla Jezusa i Matki Boskiej"- to jest obrzydliwe i niemoralne.
Pozwólcie że przytoczę:

(Jana 12, 4-7)
A jeden z Jego uczniów, Judasz Iskariota,
który miał Go wydać, mówi:
- Czemu nie sprzedano tego olejku za trzysta
denarów i nie rozdano ich ubogim?
(...)
Powiedział więc Jezus:
- Daj jej spokój. Zachowała ten olejek na dzień
mojego pogrzebu. Ubogich zawsze macie między
sobą, Mnie zaś nie zawsze macie.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 23:12 przez Nikelaos, łącznie zmieniany 2 razy.

"Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego."
[Ps 23,1]

Re: Kościół katolicki w Polsce

14
Nikelaos,
Maria Magdalena dala olejek z dobrego serca- i takie miala prawo.
Dzisiejszy kosciol nie tylko zabralby ten olejek i go sprzedal ale takze schowal te pieniadze i powiedzial Marii , ze musi kolejna buteleczke przyniesc....

Nie porownuj prezentu zrobionego zywemu Jezusowi z tym, ze kaplani wyciagaja od ludzi pieniadze by budowac palace biskupom...
A jednoczesnie kosciol ma miliardy w budynkach, bankach, dzielach sztuki...
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 23:16 przez Krystek, łącznie zmieniany 3 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

15
Krystek pisze:Nikelaos,
Maria Magdalena dala olejek z dobrego serca- i takie miala prawo.
Dzisiejszy kosciol nie tylko zabralby ten olejek i go sprzedal ale takze schowal te pieniadze i powiedzial Marii , ze musi kolejna buteleczke przyniesc....

Nie porownuj prezentu zrobionego zywemu Jezusowi z tym, ze kaplani wyciagaja od ludzi pieniadze by budowac palace biskupom...
A jednoczesnie kosciol ma miliardy w budynkach, bankach, dzielach sztuki...
Krysiu,
olejek jest symbolem dzisiejszych pieniędzy.
Miliardy w dziełach sztuki?
Jezus miał 300 denarów w olejku,
i sądzę, że to nie było mało.
A Jezus mówił, że będziecie czynić większe
rzeczy nawet ode mnie, gdzie miał na myśli
skalę ewangelizacji, która dziś objęła niemal cały świat.
Wtedy olejek, a dzisiaj świątynie,
obrazy i kadzidła. Więc o co chodzi?

Poza tym nie wiem czemu wymyślasz takie
sytuacje, które się nie zdarzają,
że kapłani wyciągają, że chcą kolejnej butelki.
Poza tym ciekawe że znasz tylu księży,
którzy sprzedają obrazy i kadzidła żeby mieć pieniądze,
skoro uważasz to za regułę.

Nie wymyślaj tyle, bo to z palca wysysasz Krysiu.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 23:30 przez Nikelaos, łącznie zmieniany 2 razy.

"Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego."
[Ps 23,1]

Re: Kościół katolicki w Polsce

16
Crows pisze:tak , nie budujesz pałaców , nie zbierasz na tace , nie zamawiasz mszy za kase , ..........
ale i tak zyjesz na kreche u Boga , gdyby tak nie było biegała byś po lasach jak ten wilczek w twym avie , plasałaś bys wsród kwitnacych sadów , dała bys Bogu czas na działanie , ale nie . ....... czerpiesz ze światła energie by udowadniać innym ( nie wiem po co) , że reinkarnacja to jet to , w tym działaniu okradasz Boga tak jak go okradaja Ś J i ci którym zarzucasz obłude ,
wiesz po co to pisze ?
po to byś nie marnowała energii , która wyssysasz z Boga by prostować innych kiedy sama z sobą masz z soba problem .
:ahah:
Zakładam, że skoro zostałam wraz z Krystkiem wrzucona do kategorii zarabiania na Bogu, to to w pewnym sensie dotyczy mnie...

Nie wiem w ogóle co to ma do rzeczy, nie wiem o czym piszesz. Nigdzie nikomu nie usiłuje nic udowadniać. Znajdź jeden post w którym kogoś nawracam. Nie robię tego bo mi wisi i powiewa w co inni wierzą. Ja najwyżej mogę poinformować kogoś co myślę i to też czynię. Ścieżek też nie naprostowuję. Zadaje pytania, chcę uzyskać jakieś argumenty bo mnie to INTERESUJE. Gdyby tak nie było, to w ogóle by mnie tu nie było. A problem ze sobą zapewne ma każdy, jakiś, ale nie bardzo wiem po co to zostało użyte w tym kontekście i fajnie by było pamiętać o zasadzie szanowania się wzajemnego w postach. Obawiam się, że to co piszesz w ogóle nie pasuje do tego tematu, więc jeśli jest coś co ci się w nas nie podoba to może zalóż o tym oddzielny wątek a tu będzie toczyła się debata na temat biznesu kościelnego ;)
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 23:39 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kościół katolicki w Polsce

17
Nikelaos pisze:Krysiu,
olejek jest symbolem dzisiejszych pieniędzy.
Miliardy w dziełach sztuki?
Jezus miał 300 denarów w olejku,
i sądzę, że to nie było mało.
A Jezus mówił, że będziecie czynić większe
rzeczy nawet ode mnie, gdzie miał na myśli
skalę ewangelizacji, która dziś objęła niemal cały świat.
Wtedy olejek, a dzisiaj świątynie,
obrazy i kadzidła. Więc o co chodzi?

Poza tym nie wiem czemu wymyślasz takie
sytuacje, które się nie zdarzają,
że kapłani wyciągają, że chcą kolejnej butelki.
Poza tym ciekawe że znasz tylu księży,
którzy sprzedają obrazy i kadzidła żeby mieć pieniądze,
skoro uważasz to za regułę.

Nie wymyślaj tyle, bo to z palca wysysasz Krysiu.
Ja wiem, ze ty cos przez to usilujesz powiedziec - ale chyba nie bardzo wiesz, co to ma byc.

Problem polega na tym, ze kosciol jako instytucja ma ogromne majatki a przy tym wyciaga na okraglo pieniadze od swych wiernych.
Przyklad? Radio Maryja i swiety zaklamany Rydzyk.

Jesli ktos chce cos kosciolowi podarowac - to jest OK. Jesli ludzie w parafii usiada i zdecyduja razem, ze moze trzeba by bylo wyremontowac dom ksiedzu proboszczowi - tez OK.

Ale to ciagle zebranie od wiernych, to powtarzanie, ze to "dla Jezusa i Maryji" - to jest cos, co jest niemoralne. Bo te pieniadze ida na utrzymanie biskupich palacy i na nowiutkie piekne samochody dla ksiezy.

Kosciol jako instytucja powinien sprzedac swe posiadlosci i pomagac biednym. Ja nie mam nic przeciwko ksiezom zyjacym jak kazdy inny czlowiek.
Ale palace, coraz wieksze koscioly, coraz wiecej dobr materialnych - kiedy wierni bieduja?
Nie. To wlasnie jest niemoralne.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 0:02 przez Krystek, łącznie zmieniany 3 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

18
ludzkie ręce przypominają grabie , grabie zawsze ciagna w jedna stronę do siebie , oskarżanie innych o to , ze wiecej ciagna nie zwalnia nas z poznania tego ile sam moimi grabiami ciągne , ile miłości wyssam z Boga a nie wiele jej oddaje :P
Zakładam, że skoro zostałam wraz z Krystkiem wrzucona do kategorii zarabiania na Bogu, to to w pewnym sensie dotyczy mnie...
przepraszam :dzieki:, zapomniałem napisać że ja tez to robie ,
problem polega na tym , ze skala oburzenia jest wprost proporcjonalna do swej wewnetrzej zachwianej natury,
beblanie o majatkach kościelnych jest tak nudne , że czułem potrzebe ddodania do tego tematu koloru , śmieszy mnie tylko święte oburzenie tych , którzy sie zachowują jakby im ksiądz probość konto okradł :P
Wiec albo napisz cos z sensem - albo przyznaj sie od razu, ze tak sobie cos walnales..
tak sobie walnałem z mysla że ujzysz w tym sęs parodii krytyki innych kiedy sie samego siebie nie wyprostowało ( mam na myśli autora tematu i tych co mu bija brawo )
:beer::6:
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 6:36 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Kościół katolicki w Polsce

19
Crows pisze:l
Zakładam, że skoro zostałam wraz z Krystkiem wrzucona do kategorii zarabiania na Bogu, to to w pewnym sensie dotyczy mnie...
przepraszam :dzieki:, zapomniałem napisać że ja tez to robie ,
problem polega na tym , ze skala oburzenia jest wprost proporcjonalna do swej wewnetrzej zachwianej natury,
beblanie o majatkach kościelnych jest tak nudne , że czułem potrzebe ddodania do tego tematu koloru , śmieszy mnie tylko święte oburzenie tych , którzy sie zachowują jakby im ksiądz probość konto okradł :P
Ale ja się wcale święcie nie oburzam ;) Przede wszystkim dlatego, że temat jest stary jak świat, po drugie nie mam na to wpływu. Napisałam tylko, że artykuł ciekawy, bo osobiście nigdy nie miałam przyjemności czytać czegoś co miałoby tyle przykładów na ten temat i napisałam, że nie zaskakuje mnie wniosek jaki z tego płynie i że niezły pomysł na biznes mieli. Mnie ksiądz proboszcz portfela nie ograbia, ale nie zmienia to faktu, że mogę się trochę brzydzić tą tendencją. I tyle ;)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 13:04 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kościół katolicki w Polsce

20
Krystek pisze:Przyklad? Radio Maryja i swiety zaklamany Rydzyk.
On się nie liczy, jest porażką totalną,
dziwię się episkopatowi, że taki
manipulant jeszcze jest kapłanem.
Ma problem w postaci tysięcy babć,
które bez Radia miałyby ciężko,
poza tym mogłaby wybuchnąć mała wojna,
trzeba by angażować papieża itd.
On się dla mnie nie liczy,
bo Kościół, gdyby tylko mógł,
to by go wykluczył.
Krystek pisze:Jesli ktos chce cos kosciolowi podarowac - to jest OK. Jesli ludzie w parafii usiada i zdecyduja razem, ze moze trzeba by bylo wyremontowac dom ksiedzu proboszczowi - tez OK.
Jasne, już widzę jak to robią.
I już widzę nadużycia
"aż tyle ksiądz nie potrzebuje".
Krystek pisze:Ale to ciagle zebranie od wiernych, to powtarzanie, ze to "dla Jezusa i Maryji" - to jest cos, co jest niemoralne. Bo te pieniadze ida na utrzymanie biskupich palacy i na nowiutkie piekne samochody dla ksiezy.
Jeśli chory umiera i chce komunii, a leży w sąsiedniej wsi,
to przepraszam ksiądz ma na ośle zaiwaniać?
Krystek pisze:Kosciol jako instytucja powinien sprzedac swe posiadlosci i pomagac biednym.
Znowu mówisz jak Judasz.
Krystek pisze:Ja nie mam nic przeciwko ksiezom zyjacym jak kazdy inny czlowiek.
Ale palace, coraz wieksze koscioly,
Kościoły są dla księży? Tego nie wiedziałem.
Krystek pisze:coraz wiecej dobr materialnych - kiedy wierni bieduja?
Nie. To wlasnie jest niemoralne.
Nie. To właśnie jest mowa Judasza.
Zwłaszcza kiedy oskarżasz księży,
że nie pomagają ubogim, co jest nieprawdą.
A że mają więcej pieniędzy, bo nie mają dzieci
do wykarmienia i do kupowania im drogich podręczników,
że nie mają żon i nie mają firm w które mogliby inwestować,
to co, powiedzcie mi ludzie, mają sobie kupić?
Nie mogą sobie kupić samochodu?
Dlaczego nie?
Pomagają ubogim, niech mają i samochód do pomocy.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 13:32 przez Nikelaos, łącznie zmieniany 2 razy.

"Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego."
[Ps 23,1]

Re: Kościół katolicki w Polsce

21
Oj... Nie każdy ksiądz to potencjalny biznesmen ale duuuuża część księży wykorzystuje zwolnienie podatkowe "majatku kościelnego". Pomijam już sprawy takie jak sprowadzanie i opylanie samochodów... zwolnione z cła bo to majątek kościelny :). Czepię się opłat za "usługi". Kiedy brałem ślub to w necie szukałem opłat jakie mnie czekają. Na stronie kurii trafiłem na taryfikator. Ogólnie 50 zł za ślub, każda powyższa wpłata to tzw "cołaska"... w praktyce kilka lat temu ksiądz zawołał od nas 500 zł "cołaski". Nie jestem sknerusem i portfel mi do tyłka nie przyrósł, zwłaszcza że wiedziałem że nie są to pieniądze zmarnowane i z całą pewnościa kościół na tym skorzysta, znam proboszcza i księdza który udzielał mi ślubu (równy facet). Brat mojej żony w rok później zapłacił już w innej parafi 1000 zł... ale ksiądz jeździ "bejcą" bez gazu a ta "świnka" troszkę wpieprza paliwka :)
Ja rozumiem że nieraz trzeba z posługą dojechać ale "bejca"? Co raz mniej jest księży z powołania... chyba że "powołaniem" jest pragnienie posiadania.
Nie chodzę do kościoła odkąd na plaży natknąłem się na księdza którego pamiętałem z komunii liżącego się z laską...
Z resztą mam w rodzinie dwóch "darmozjadów" i kombinatorów ;)... mojej żony kuzaj był w seminarium (jeden z niewielu gości jakich znam z powołaniem z samej góry) zrezygnował niemal przed końcem. Miał odmienne spojrzenie na posługę niż proboszcz u którego miał coś na kształt praktyk. To się chyba inaczej nazywa, nie pamiętam.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 15:06 przez Jatagan, łącznie zmieniany 2 razy.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Kościół katolicki w Polsce

22
Nikelaos,

ciekawy sposob dyskusji...
Wiec jesli ja napisze o kims, kto okrada czy wyciaga pieniadze, to twoja odpowiedz bedzie :"o, on sie nie liczy."?
Czyli co, odrzucmy wszystkich , ktorzy robia cos, co nie powinni i dopiero wtedy bedziemy mowic o kosciele i pieniadzach?

I dlaczego uwazasz, ze ludzie by nie byli w stanie inteligentnie zdecydowac kiedy dom proboszcza potrzebuje remontu? Co, parafianie to banda idiotow?

I ja nie mam problemu z ksiedzem posiadajacym sprawny samochod. Ja mam problem z ksiedzem kupujacym co dwa lata najnowszy model luksusowych samochodow.

Co do kosciolow...Jak Pietrzak mowil :"ja pana za inteligenta mialem" - myslalam, ze zrozumiesz, ze ja pisze o stawianiu coraz wiekszych i kosztowniejszych kosciolow a nie o tym, ze ksieza mieszkaja w kosciolach. Ale skoro masz trudnosci ze zrozumieniem czegos tak prostego - to ja w przyszlosci wyloze ci lopata.

Co do Judasza. Jako, ze misja Jezusa nie zostalaby spelniona gdyby Juudasz nie zgodzil sie w niej uczestniczyc- ja wezme twe nazwanie mnie Judaszem jako komplement.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 16:01 przez Krystek, łącznie zmieniany 3 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Kościół katolicki w Polsce

23
Nieustająco zadaję sobie pytanie o to kiedy zostanie w Polsce wprowadzony podatek wyznaniowy i problemy z rozliczaniem kasy dla kościołów się zakończą.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 18:51 przez Artur, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Kościół katolicki w Polsce

24
Artur pisze:Nieustająco zadaję sobie pytanie o to kiedy zostanie w Polsce wprowadzony podatek wyznaniowy i problemy z rozliczaniem kasy dla kościołów się zakończą.
Nagle przybędzie ateistów???
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 18:55 przez Jatagan, łącznie zmieniany 2 razy.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Kościół katolicki w Polsce

26
Jatagan pisze:
Artur pisze:Nieustająco zadaję sobie pytanie o to kiedy zostanie w Polsce wprowadzony podatek wyznaniowy i problemy z rozliczaniem kasy dla kościołów się zakończą.
Nagle przybędzie ateistów???
Skutki wydają się dość przewidywalne. Zastanawiam się jedynie nad terminem.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 9:52 przez Artur, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Kościół katolicki w Polsce

27
Jatagan pisze:Kogoś może zaciekawi dzisiejszy tekst jaki pojawił sie na "Tlenie" http://www.hotmoney.pl/artykul/lewe-int ... iezy-14279
Znam te sprawy z innych źródeł, które pisały o tym duzo wcześniej, ale tekst jest ciekawy. Problem polega jednak na tym, że to tylko wierzchołek góry o nazwie" stosunki ślepe państwo - chytry kościół. "
Ostatnio zmieniony 30 cze 2010, 11:57 przez Snajper, łącznie zmieniany 2 razy.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Kościół katolicki w Polsce

28
Mówicie że klery wierzą i robią to wszystko dla Boga ja uważam że w imieniu Boga oszukują ludzi zastraszając ich nawet \został wprowadzony grzech kościelny kto nie daje na tych darmozjadów musi się spowiadać dokąd będzie ten ciemnogród i ludzie którzy w to wierzą jestem katolikiem który wierzy w Boga i nikt mnie nie przekona że Boga nie ma ale nie wierzę w księży bo oni w większości idą do seminarium dla kasy mam kilka przykładów ; siostry syn zginął nagle w wypadku samochodowym przy ustalaniu pochówku z jak ja ich nazywam czarną komuną sistra nie miała pieniędzy więc prosiła z płaczem by po po pierwsze te 1200zł opuścił bo jest biedna sama wychowuje 2 dzieci po drugie by mogła zapłacić gdy dostanie zwrot kosztów pogrzebowych lecz pan i władca tego świata oznajmił że tak oszukało ich wielu i następnego dnia przed mszą mają być wpłacone pełne 1200 zł byłem przy tym i nie wierzyłem że to mówi ksiądz sistra z bólem latała do wieczora by porzyczyć tą kwotę o zgrozo kiedy wy zaczniecie wierzyć w to co głosicie zbiórka dla powodzian taca dla powodzian głośno w mediach a w kościele zbiórka na kul aby szkolić następnych którzy i imieniu Boga bogacą się naszym kosztem na końcu mszy ogłoszenie zbiórka dla powodzian do puszek na zewnątrz co za fałsz a przecież biskupi mówią w mediach że kościół nie ma dochodów i nie może płacić podatków co za faryzeusze a przecież przy ślubach swoich przysięgali służyć Bogu a nie mamonie ja przysięgałem żonie przed Bogiem i nie myślę o rozwodzie bo wierzę w Boga czy nie mam racji ?
Ostatnio zmieniony 15 lip 2010, 9:54 przez fruto10, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kościół katolicki w Polsce

29
fruto10 pisze:lecz pan i władca tego świata oznajmił że tak oszukało ich wielu i następnego dnia przed mszą mają być wpłacone pełne 1200 zł byłem przy tym i nie wierzyłem że to mówi ksiądz
Może tak było?
Może naprawdę tak ich wielu oszukało?
A ksiądz utrzymujący się z darowizn z czego ma żyć,
jeśli grzebie wszystkich za własne pieniądze?
Ostatnio zmieniony 24 lip 2010, 0:12 przez Nikelaos, łącznie zmieniany 2 razy.

"Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego."
[Ps 23,1]

Re: Kościół katolicki w Polsce

30
SŁUSZNIE zauważyłeś że ksiądz ma żyć z darowizn a nie z haraczy dlaczego się nie godzą na podatek wyznaniowy jak jest w Niemczech bo by się im skończyło wyłudzanie pieniędzy w Imię Boże obłęd.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2010, 17:37 przez fruto10, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia - rozmowy rozmaite”

cron