Re: Lekki zawrót głowy

2
Nie wiem czy można to sprawdzić ale faktem jest, że kapłani tej instytucji odkąd pojawili się na tej ziemi to nie zarabiają na siebie, tylko są utrzymywani przez kogoś. Potwierdza to np. cytat z Żywota św. Ottona, w którym to Szczecinianie oświadczyli biskupowi Mistelbachowi:

"U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się jak my wszyscy, pracą własnych rąk"

Oczywiście są jednostki, które zarabiają ale jeśli rzeczywiście ten artykuł jest prawdą no to też nie ma to sensu. Można na ten temat dywagować czy tak być powinno itp.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 0:34 przez Siemowit, łącznie zmieniany 2 razy.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Lekki zawrót głowy

4
Liz, ale ta kwestia nie dotyczy tylko Kościoła Katolickiego, a rozmowy o majątku dotyczyły tylko KK...
Ale moze do religii po polsku lepiej by pasowało... zrób jak uważasz :D
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 0:56 przez victoria, łącznie zmieniany 2 razy.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Lekki zawrót głowy

5
no z drugiej strony, moznaby policzyc ile kosztuje utrzymanie wszystkich koscielnych obiektow, czyli rachunki za prad, gaz, wode itp nawet tylko za koscioly i klasztory.
wszak to niesamowita ilosc obiektow.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 8:38 przez asmaani, łącznie zmieniany 2 razy.
"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

Re: Lekki zawrót głowy

6
więc niech sie opodatkuje wiernych - niech wierzący w swoją religię płacą jaką część na swój zadeklarowany kościól. jeżeli takich chętnych będzie za mało - to będzie znaczyło, że taki kościól w tym miejscu jest zbędny a potrzebny tam, gdzie wierni będasami w stanie go opłacic i utrzymać
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 8:54 przez Szymon, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Lekki zawrót głowy

7
Asma, akurat to o czym piszesz, to opłaty te uiszczają proboszczowie i ojcowie/opaci parafii/klasztorów, a nie państwo...a to jest z datków wiernych.
My mówimy o wydatkach z kasy państwowej na "dobra kościelne".
Podstawowym krokiem jest oddzielenie Kościoółw o państwa i wtedy "naga prawda" będzie istnieć.

Viki...ja aż do tak porządnickich nie należę i przenosić nie będę...namieniłam, że gdzieś o tym gadaliśmy.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia - rozmowy rozmaite”

cron