Re: Wasze religie.

241
Chodzi o wladze Polliter. Nad duszami i nad cialami. Ja to nazywam przerostem formy nad trescia - trescia sa ludzie, forma - instytucje.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 13:37 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

242
baabcia pisze:człowiek potrzebuje nadać sens rzeczywistości - tak to działa od tysiącleci

a zmyśla

no to co potrafi

dobrze, że trafiają się artyści
Mam często wrażenie iż słuchamy tych samych audycji ;)

CM
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 15:21 przez civilmonk, łącznie zmieniany 2 razy.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: Wasze religie.

244
polliter pisze: Jednak nie mylmy wiary z religią , to dwie całkiem różne sprawy, wbrew pozorom. Religia mówi nam w co mamy wierzyć, a wiara jest samoistna, pochodzi z obserwacji i zdobywanych doświadczeń oraz wiedzy, a religia nie ma z tym nic wspólnego.
Święte słowa :D Chociaz coś tam wspólnego ma, ale to jednak inna bajka, wiara niepotrzebuje religi, to religia potrzebuje wiary ;)
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 17:11 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

245
ayalen pisze:ale religia to nie jest instytucja, przynajmniej nie tylko. A co lezy u podloza kazdej religii?
Egoizm - to matka wszystkich ....izmów .
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 17:35 przez efroni, łącznie zmieniany 2 razy.
Jak zrozumiałem tak i piszę i nie wierz w ani jedno maje słowo ,
ale sam(a) sprawdzaj badaj , doświadczaj czy się rzeczy aby tak mają .

Re: Wasze religie.

246
Conan Barbarzynca pisze:
polliter pisze: Jednak nie mylmy wiary z religią , to dwie całkiem różne sprawy, wbrew pozorom. Religia mówi nam w co mamy wierzyć, a wiara jest samoistna, pochodzi z obserwacji i zdobywanych doświadczeń oraz wiedzy, a religia nie ma z tym nic wspólnego.
Święte słowa :D Chociaz coś tam wspólnego ma, ale to jednak inna bajka, wiara niepotrzebuje religi, to religia potrzebuje wiary ;)
chyba nie mówicie że chodzi o wiare np w to że tesciowa jutro ugotuje ci zupę , wiara jeśli jest postrzegana z jakimś bóstwem zawsze łaczy sie z religią , bo religie tworzy grupa ludzików która w cos wierzy , no nie mówcie mi tez o wierze w jakiegoś guru np Kaczyńskiego ;)
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 18:02 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Wasze religie.

248
wiara jeśli jest postrzegana z jakimś bóstwem zawsze łaczy sie z religią
Bo tak jest prościej, ale czy lepiej? Istnieją jednak bezwyznaniowcy, ateiści (bóstwem jest nauka), sataniści (bóstwem jest człowiek i natura), a to nie są religie w znaczeniu stricte

Możesz wierzyć w miłość i nie potrzebujesz do tego religii, chociaż każda mówi o miłości.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 19:45 przez polliter, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Wasze religie.

249
Crows pisze:chyba nie mówicie że chodzi o wiare np w to że tesciowa jutro ugotuje ci zupę , wiara jeśli jest postrzegana z jakimś bóstwem zawsze łaczy sie z religią , bo religie tworzy grupa ludzików która w cos wierzy , no nie mówcie mi tez o wierze w jakiegoś guru np Kaczyńskiego ;)
Jakieś to takie przyziemne ;) Tu trzeba trochę wzniosłości aby wiedzieć o co chodzi, Polliter dobrze napisał, mozna wierzyć w miłość, szczytne ideały...
O to w tym chodzi, zersztą religia tez obsługuje i te aspekty przyziemne i wzniosłe.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 19:56 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

252
Crows pisze:w miłość nie trzeba wierzyc ona jest powszechna i doświadczalna
No to w coś innego, byle było wzniosłe ;)
Jak ktoś powie "wierzę w ludzi" to przcierz wiadomo ze nie chodzi mu o sam fakt istnienia ludzi bo do tego wiara mu nie potrzebna, tylko ma to inny wymiar.
Z miłością moze być podobnie, ona nie potrzebuje wiary ale...
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 20:39 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

253
Conan Barbarzynca pisze:
Crows pisze:chyba nie mówicie że chodzi o wiare np w to że tesciowa jutro ugotuje ci zupę , wiara jeśli jest postrzegana z jakimś bóstwem zawsze łaczy sie z religią , bo religie tworzy grupa ludzików która w cos wierzy , no nie mówcie mi tez o wierze w jakiegoś guru np Kaczyńskiego ;)
Jakieś to takie przyziemne ;) Tu trzeba trochę wzniosłości aby wiedzieć o co chodzi, Polliter dobrze napisał, mozna wierzyć w miłość, szczytne ideały...
O to w tym chodzi, zersztą religia tez obsługuje i te aspekty przyziemne i wzniosłe.
co za róznica czy podam prosty przykład czy bardziej wyniosły , wiara w tematach dyskusyjnych zawsze kojarzy sie z wiarą w boga lub nie, a niech sobie kazdy poza tym wierzy w co chce w stonke ziemniaczana czy ideały komunistyczne czy samobierzna armate - one tez mogą byc elementem wiary po za religią ale nie wiara w boga.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 20:41 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Wasze religie.

254
Crows pisze:co za róznica czy podam prosty przykład czy bardziej wyniosły , wiara w tematach dyskusyjnych zawsze kojarzy sie z wiarą w boga lub nie, a niech sobie kazdy poza tym wierzy w co chce w stonke ziemniaczana czy ideały komunistyczne czy samobierzna armate - one tez mogą byc elementem wiary po za religią ale nie wiara w boga.
Ale religia kupczy Bogiem, a wiara wcale nie musi.
Mało to ludzi wierzy w Boga a ma w nosie religie?
Z drógiej strony są tacy któzy mają w nosie jakiegoś Boga a do świątyń chodzą.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 20:46 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

255
co chcecie uzyskać mówiąc w ten sposób ? religia zawsze bedzie kojarzyła sie z wiarą w bóstwo , a ci co wiare swa ukierunkowują na jakies bóstwo tworzą wspólnoty , które okresla sie mianem religii.
rzekome indywidualne wiaryw bóstwo nie trwaja długo ostatecznie prawie kazdy zaczyna sie utozsamiać jakimiś podobnymi pogladami i laduje w jakieś religi mniejszej lub wiekszej , to że itnieją wyjątki nie stanowi reguły.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 20:50 przez Crows, łącznie zmieniany 3 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Wasze religie.

256
Crows pisze:co chcecie uzyskać mówiąc w ten sposób ? religia zawsze bedzie kojarzyła sie z wiarą w bóstwo , a ci co wiare swa ukierunkowują na jakies bóstwo tworzą wspólnoty , które okresla sie mianem religii.
Niewiem co chce uzyskać Polliter, ale dla mnie wiara to zasłona dymna, jestem pewien ze Bóg istnieje, ale inni ludzie nazywają to wiarą ;)
Przy czym nie jestem religijny, lepiej więc powiedzieć wierzę bo dzięki temu uniknę pytań na które niepotrafię odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 20:56 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

257
Oczywiście że wierzyć jest lepiej niż przynależeć do religi co nie jest obowiązkowe,wiara ja napisał Albert Einstein jest ponad wszystkim co jest dostępne człowiekowi i temu co znamy i posiadamy,utrzymuje nas przy życiu,człowiek jak pisał dalej Albert Einstein dla własnej samodycypliny musi mieć kogoś lub cos ponad własnym bytem coś silniejszego od niego,pozdrawiam,Marek L.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2013, 18:58 przez marek l., łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

259
Nie może, ale może istnieć wiara bez religii.
Dogmaty są zarazą religii, to one kalają wiarę. Nigdy nie uwierzę, że Maryja poczęła i urodziła Jezusa będąc dziewicą, nigdy nie uwierzę w zwidy Mahometa, nie uwierzę w potop, w siedmiodniowe stworzenie świata, w Ramthę, w Kali i Zaratustrańskie bajki, choćby były nie wiem jak mądre. Opowieści Tolkiena też są mądre i co z tego?
Chrześcijaństwo, islam, judaizm, hinduizm, buddyzm itp. to bajki dla ludzi słabych, którzy potrzebują protezy w postaci religii, bo sami nie potrafią sobie ze sobą poradzić. Piękne bajki, nic im nie ujmuję, lubię literaturę fantasy, a Biblia, to przy Tolkienie, Koranie, Bhagadtawicie i Wedach, jedna z najpiękniejszych ksiąg, ale nic poza tym.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 3:41 przez polliter, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Wasze religie.

260
No coz, z powietrza sie nie wziely. Porownanie do bajek o tyle trafne ze z bajek sie wyrasta, z wiary nie zawsze. Na tym polega problem religii - poruszaja sie w obrebie martwych dogmatow, bez konca mielac to samo. Nie rozwijaja sie ku wiedzy. Komu jest to na reke, no ba...
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 5:38 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

261
polliter pisze:Piękne bajki, nic im nie ujmuję, lubię literaturę fantasy, a Biblia, to przy Tolkienie, Koranie, Bhagadtawicie i Wedach, jedna z najpiękniejszych ksiąg, ale nic poza tym.
Dla mnie Biblia w porównaniu z innymi bajkami to właśnie słabo wypada, za duzo obleśnych scen ;)
Choć ma tez oczywiście swoją jasną stronę, lubie niektóre teksty Biblijne.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 8:14 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Wasze religie.

262
Wierzę w bogów moich przodków w ich osobowej formie, wierzę w to, że utrzymują nasz świat w swym istnieniu i wiem, że możemy ich doświadczyć na codzień. Wierzę w pomniejsze istoty (te przychylne jak i nie) zwane demonami, wierzę w to, iż nasi przodkowie mogą odwiedzać nas w tym świecie i nieść nam pomoc. Wierzę, że po śmierci odejdę do Nawii. Jestem rodzimowiercą.

Co do kwestii wiary i religii, pamiętać wypada, iż wierząc w cokolwiek nie czynimy tego swoją wiarą bardziej realnym od tego, w co wierzą inni. Religia to określenie praktyk religijnych, a wiara (obojętnie czy w istnienie któregokolwiek boga, czy też w jego nieistnienie) to tylko wiara...
I wg. mnie może istnieć religia bez wiary, taka religijność na pokaz - znam wiele takich przypadków.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 18:23 przez Diaboł, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby" - Oscar Wilde

Re: Wasze religie.

263
Diaboł,

i jakie atrakcje czekają nas w tej Nawii ? :)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 18:37 przez Sosan, łącznie zmieniany 2 razy.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Wasze religie.

264
Się okaże ;) Przede wszystkim wierzę, iż spotkamy tam swoich przodków i przyjaciół. I wierzę też, że po jakimś czasie reinkarnujemy by odrodzić się w swoim rodzie. Wyobrażać Nawie to sobie można, tylko nijak to może się mieć do rzeczywistości. Wiem jak przodkowie sobie ją wyobrażali i to mi wystarcza.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 18:46 przez Diaboł, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby" - Oscar Wilde

Re: Wasze religie.

265
na rzekę wina i młode dziewice jak w Islamie nie ma chyba co liczyć ? :)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 18:54 przez Sosan, łącznie zmieniany 2 razy.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Wasze religie.

266
Na dziewice to może i nie, ale na imprezy wśród rozległych łąk Nawii pod pieczą Pana Zaświatów to już jak najbardziej. Wypić róg miodu z przodkami, stoczyć z kimś przyjacielski pojedynek czy cokolwiek innego, a co sprawia nam przyjemność w tym świecie. Tak to mniej więcej widzę - życie podobne do tego, lecz jakby bardziej beztroskie. Będziemy mogli pomagać swym potomkom na Ziemi, a po czasie sami na nią wrócimy.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 19:01 przez Diaboł, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby" - Oscar Wilde

Re: Wasze religie.

267
bardziej beztroskie, ale bez dziewic ?? Dziwna kraina - pojedynek można stoczyć, ale pobzykać już nie ;)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 19:05 przez Sosan, łącznie zmieniany 2 razy.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Wasze religie.

268
Hmm, nie napisałem że nie można - może i można ;) Nie wiem jak tam jest, ale mogę pisać jak to sobie wyobrażam na podstawie posiadanych informacji. Ale wątpię by było 50 dziewic na łebka jak w islamie :D
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 19:09 przez Diaboł, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby" - Oscar Wilde

Re: Wasze religie.

269
czyli Allah jest bardziej hojny :)
spoko- jesteśmy umówieni tam na przyjacielski pojedynek :)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 19:14 przez Sosan, łącznie zmieniany 2 razy.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Wasze religie.

270
Heh, o ile będę pamiętał to spoko ;)
No i o ile tracisz do Nawii :D

ps.: Jestem tu nowy, mam pytanie: dlaczego tematy palą mi się jako nieprzeczytane, skoro są przeczytane?
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 19:18 przez Diaboł, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Kiedy bogowie chcą nas ukarać, spełniają nasze prośby" - Oscar Wilde

Wróć do „Religia - rozmowy rozmaite”

cron