Re: Czy świat stał się "Globalną wioską"?

1
Świat jako "Globalna wioska".

Kiedy w latach siedemdziesiątych, dwudziestego wieku urodzony w Kanadzie słynny krytyk mediów Marschall McLuhan użył pojęcia "globalna wioska", nie przypuszczał chyba, że zarówno jego termin, jak i on sam będą należeli do kanonu wyznaczającego współczesność.

Obrazek

Marschall McLuhan

Marshall McLuhan był jednym z tych geniuszy, którzy wyprzedzili swoją epokę.
Wiele z teorii tego przewidującego uczonego, zmarłego w 1980 roku, potwierdza się dopiero w rzeczywistości zdominowanej przez Internet, która stanowi efekt rewolucji technicznej, zachodzącej na naszych oczach, choć niektóre z tych teorii powstały jeszcze w latach 60-tych.

Dziś, dzięki rozprzestrzenieniu na wszystkie kontynenty sieci Internet odległości pomiędzy ludźmi przestały mieć znaczenie.
Mając w domu dostęp do Internetu możemy w każdej chwili skontaktować się z ludźmi z całego świata.
Mało tego, zyskaliśmy nieograniczony dostęp do informacji.

Obrazek


Dzięki temu, że strony internetowe zamieszczają relacje z wydarzeń, możemy być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na świecie.

Nie trzeba już korzystać z innych środków masowego przekazu – w pełni wystarczają strony internetowe, na których znajdziemy najświeższe newsy z całego świata. Ponadto strony internetowe mogą być tworzone przez wszystkich, każdy ma możliwość prezentacji samego siebie, czy też swojej działalności, na szeroką skalę.

Dzięki Internetowi możemy dokonywać zakupów, oglądać telewizję, poznawać opinie mnóstwa osób i komunikować się z nimi.

Co oznacza termin wioska globalna w dzisiejszych czasach?
Niewątpliwie obrazuje społeczność całego świata, żyjącą w podobnych warunkach, jak dawniej żyły plemiona w sąsiednich wioskach, gdzie każdy widział każdego, gdzie słyszało się płacz dzieci z przyległej chaty, gdzie w taki czy inny sposób każdy członek społeczeństwa wywierał pewien wpływ na bliźniego.

Ale to tylko jedna strona medalu!

W publicznym dyskursie często pojawia się kwestia miejsca człowieka w dzisiejszym zmediatyzowanym i zglobalizowanym świecie.
Mówimy o globalnym społeczeństwie nie znającym granic.
Z drugiej strony pojawiają się takie terminy, jak "samotność w sieci" czy "medialna pustka" .
W obliczu integrującego się świata, jakby w ramach przeciwwagi, nowego znaczenia nabierają hasła "moja mała ojczyzna" czy "myśl globalnie, działaj lokalnie".

McLuhan mimowolnie stał się grabarzem „Epoki Gutenberga”.
Jego praca w dużej części poświęcona była przemianom mediów i świata spowodowanych coraz większą obecnością mediów elektronicznych i pomniejszającą się rolą mediów tradycyjnych, głównie drukowanych oraz związaną z tym zmianą percepcji i samej natury człowieka.
McLuhan uważał bowiem, że otoczenie techniczne ma decydujący wpływ na sam charakter ludzi.


"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metafizyka i kosmologia”

cron