Re: Inteligentny to znaczy jaki?

213
baabcia pisze:Coralgol! lecisz wspaniale - dzięki przytacham jakieś - siurpryzy
[youtube][/youtube]

Stała z nim na przystanku i przypatrywała się,
jakkażdy płatek sniegu - ledwie dotknął jej dłoni -
natychmiast topniał.
"Szkoda, tak szybko tracą swoją urodę"
- powiedziała.
"Czasem trzeba wybierać między urodą
a miłością" - powiedział zamyślony.
"Ale dlaczego?" - spytała.
"Widzisz, czasem miłośc musi stracić urodę,
by otrzymać piękno.
Popatrz, ta najświeższa kropelka
błyszczy jak żywy diament.
To tak jak ty - najpiękniejsza jesteś wtedy,
gdy tak kochasz, że zapominasz o tym, by się podobac".

-wiersz z netu Ruciński.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 17:14 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

214
Baabcia napisała:

jestem defektem zasad - nie bywam na marginesie
ale brakuje mi tchu czasem i bezmyślności


Ile w tym treści, nawiązań, odniesień..filuternie zagrzebanych w pozornym bezładzie.....

jestem defektem zasad = to znaczy wyjątkiem
- nie bywam na marginesie >> zawsze w nurcie, w istocie, nigdy na pobrzeżu
ale brakuje mi tchu czasem >> duszę się pozorem, udawaniem życia
[brakuje mi czasem] bezmyślności >> czyżby Szekspir miał rację pisząc o życiu jako śnie szaleńca?

Oczywiście jest to jedna tylko, z wielu możliwych interpretacji tego tekstu...
Wielu, bo tekst jest znakomity....
To wielka literatura!
Chapeau bas!
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 18:16 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

216
Uśmiech Losu.

Są ludzie, których spotykamy przypadkiem - w podróży, podczas koncertu, wycieczki do Egiptu, gdy czekamy w schronisku na poprawę pogody.
Istnieje psychologiczna teoria przypadkowych spotkań.
Wybitny psycholog osobowości Albert Bandura, pisze, że nierzadko losy człowieka wyznacza przypadek, szczęśliwy traf....

Moja przyszła polska mama, Irena pamiętała niebieskie oczy swego Krzysia.
Dziecka, którego tak pragnęła,urodziła by stało się radością całej rodziny. Malec podbił wszystkie serca, podobnież był wyjątkowy. Był? Nie dożył roku.
Pozostała po nim pustka i rozpacz nie do zniesienia.
Kiedy wyraziła niepewną decyzję zaadoptowania żydowskiego chłopca, postawiła warunek: - Musi mieć niebieskie oczy...
Poszła wieść do Getta..
Zaczęto szukać malca o niebieskich oczach.
Padło na mnie.
Wygrałem życie...

Siła takich przypadków nie tkwi jednak w nich samych.
Ani nawet w szansach, które niosą.
Tkwi w nas samych.
Czy potrafimy przypadek przekształcić w historię?

Niektórzy z nas bywają mistrzami w marnowaniu szans, inni, równie po mistrzowsku potrafią je wykorzystać..
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 19:22 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

217
Krzysiu - spotkałam ludzi, którzy odmienili mój świat

przytulałam ich i może nawet wyssysałam ale - cóż sam powiedz czy nie miło być przeze mnie skubanym :kiss:

ale by teorie, które ktoś w dobrej wierze poopowidał miały świadectwa opowiem

nie pierwszy raz - ale po to by ktoś wziął pod uwagę, że to się może i jemu zdarzyć i takiej wygranej żaden totek na świecie nie oferuje

ja mojego Krzysia poznałam w momencie - nieodpowiednim- nie wiem czy czasem nie macie zwyczaju mysleć - wygrana nie nie teraz ?

miałam dwoje dzieci - strach w oczach, że to wszytko strzeli i zajęć tyle by nie myśleć - tik tak - nadążałam

i wpadła córka z koleżanką z klasy z podstawówki - były wypasionymi uczennicami I kl ogólników:
mamo - o teraz Krzysiek zrobi - mamo?
- co się stało
- mama Krzyśka umarła
- podejdę tam
- nie! on ... nie
- co?
- on się krępował
- dobra rozejrzyjcie się - a ja pomyslę; a co z jego siostrami?
- nie wiemy
...
pisze o tym więcej by każdy mógł wiedzieć jak to bywa - ale do brzegu
...
po wielkanocnych świętach byl pogrzeb

dwoje nowych dzieci przyjechało ze mną po pogrzebie do domu - nie było nikogo innego do wyboru - NIKOGO
chłonęły mnie z wielu powodów
byłam atrakcyjna co tu duzo mówić ten totolotek rozdał kupony wszystkim
byłam szansą dla dziewczynki z 4 kl i dla chłopaka, który opiekował się swoja siostrą od jej urodzenia
jesli ktoś umie sobie to wszystko wyobrazić - gratuluję

Krzyś został z nami - jego siostrze znalazłam dom obok nas - udało się
Dzis ona ma dwje córeczki i super rodzinę
Krzyś ma zawodówkę , technikum i kilka lat studiowania - dla przyjemności
pracę z zarobkami duzo lepszymi ode mnie - rodzinę - synka

Dziś spojrzałam na zdjęcie trójki maluchów - wiem jaki wpływ miałam na ich zycie
to moja wygrana w totolotku

Moje dzieci uznały ten pomysł za nasz wspólny - byliśmy wszyscy w szoku i niepewności - ale nie przyszedł nam do głowy inny pomysł na to co na nas 'napadło'

udało się nam nie zmarnować tego co nam los podrzucił

chwalę się - swoim szczęściem - rozglądajcie się jest tyle niepotrzebnych nikomu ludzi

Krzysie mają ujmujący uśmiech - mój ma - wyczarował dla siebie i siostry raj - wiem co mówię wtedy to był raj
Obrazek
- potańczymy? krucha jestem ale na razie nie odpadaja mi elementy - gwałtownie
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 20:10 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

219
To przepiękna historia ludzkich losów, kiedy serce bierze górę nad rozumem i wygrywa....
Baabcia nie pisze o niezwykle wysokiej cenie, jaką przyszło jej w sumie zapłacić, aby wszystko przerodziło się w happy end...
Zawsze jest cena...Dobro jest nadzwyczaj kosztowne, w przeciwieństwie do zła, które sie samo naprasza, aby wpaść w nasze ręce...
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 10:48 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

221
"Najgorzej być nikim dla kogoś, kto dla Ciebie jest wszystkim."
jestem nikim
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 19:28 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

223
Andra pisze:Jesli jestes nikim dla siebie- nie staniesz sie wszystkim dla kogos
WŁAŚNIE!!!
ale jest napisane: nikim dla kogoś
nie nikim dla siebie...
Ta prosta prawda kazała mi uciekać jak najdalej, kiedy ktoś ofiarowywał mi swoją miłość...Byłem zbyt daleko i zbyt osobny by móc ją przyjąć...za uczciwy. aby wykorzystać po prostu okazję...
Nikim, to znaczy odciosanym od swego Imienia, daty urodzin, Znaku Zodiaku. Odciosanym od Najbliższych, od narodu, od matczynej mowy....
Za to mogłem być kimkolwiek, kim chciałem być, kim wreszcie mogłem być...nie będąc sobą, bo mnie nie było.....
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 20:16 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

225
Krzys, czy nie jestesmy ludzmi- urodzonymi pod roznymi gwiazdami, noszacymi rozne imiona, mowiacymi roznymi jezykami...takimi samymi ludzmi? Nasze serca bija tym samym rytmem. To co nas rozni, plynie z glowy- to jakie imie nam nadadza ludzie - przychodzi z zewnatrz. Ale w niczym nie zmienia to faktu ze jestesmy. Czasami czujac sie wszystkim,czasami- niczym ...najczesciej bedac tak po srodku, pomiedzy. Nie imie tworzy czlowieka, to czlowiek wymysla imiona. Wiec nie one nadaja nam wartosc, ja powiedzialabym ze nasza wartosc pokazuje to na ile jestesmy swiadomi siebie. Na ile odczuwamy jednosc ze wszystkim co istnieje. Tylko wowczas nie musimy starac sie byc dobrzy wobec innych nas- traktujemy swiat z miloscia, jako czastke siebie. I wowczas czujemy sie wszystkim o wielu twarzach, imionach...
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 20:38 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

227
Baabciu, sadze ze gorszym nieszczesciem jest nie kochac niz nie byc kochanym. A jak czlowiek kocha zycie to i zycie go kocha. I w koncu znajdzie sie jakas czastka tego zycia, ktora go pokocha. Tak, zycie sklada sie z chwil. Od nas zalezy czy wypelnimy je trescia czy pozostana pusta forma odmierzana tykaniem czasu. Tylko od nas zalezy co damy swemu zyciu...to samo otrzymujac, prawda?
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 20:47 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

228
pocieszam chwilowo porzuconych, że nieszczęśliwy jest ten kto nigdy nie kochał - reszta jest mniej straszna w skali życia oczywiście - masz rację kochać i tracić

Kochać i tracić

Kochać i tracić, pragnąć i żałować
padać boleśnie i znów się podnosić
krzyczeć tęsknocie: precz! i błagać: prowadź!
oto jest życie: nic, a jakże dosyć


Zbiegać za jednym klejnotem
pustynie iść w toń za perłą o cudu urodzie
ażeby po nas zostały jedynie
ślady na piasku i kręgi na wodzie

Leopold Staff

są tacy, którym wyrwano szansę kochania - męczarnia, o której mało wiemy - smutne zakątki pokaleczonych dusz
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 20:58 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

229
Baabciu, serca mamy wszyscy, a to w nich kryje sie milosc. Ta ktora kocha, czekajac az ja dostrzezemy. Szanse odbieramy sobie sami, zamieniajac uczucia na rozmyslania o uczuciach...a milosc czeka w naszych pokaleczonych sercach. Czeka na swoj czas. I powiedz mi, tak szczerze- jak mozna nie kochac zycia? Pomimo tego ze bywa pod gore, i wali nas po glowie nieraz, i udaje ze nas nie kocha...tak jak my przed soba:)
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 21:36 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

230
bywa skomplikowanie

coraz więcej wiem jak strasznie nie wiem - jeszcze

ja lubię życie tyle że bywam marudna

domagam się, poprawiam, szperam

i strasznie drobiazgowa - zadzieram z mróweczką nawet - bo jeśli idzie to pewnie mogłaby opowiedzieć skąd - chociaż
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 21:48 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

232
Andra pisze:Krzys, czy nie jestesmy ludzmi- urodzonymi pod roznymi gwiazdami, noszacymi rozne imiona, mowiacymi roznymi jezykami...takimi samymi ludzmi? Nasze serca bija tym samym rytmem. To co nas rozni, plynie z glowy- to jakie imie nam nadadza ludzie - przychodzi z zewnatrz. Ale w niczym nie zmienia to faktu ze jestesmy. Czasami czujac sie wszystkim,czasami- niczym ...najczesciej bedac tak po srodku, pomiedzy. Nie imie tworzy czlowieka, to czlowiek wymysla imiona. Wiec nie one nadaja nam wartosc, ja powiedzialabym ze nasza wartosc pokazuje to na ile jestesmy swiadomi siebie. Na ile odczuwamy jednosc ze wszystkim co istnieje. Tylko wowczas nie musimy starac sie byc dobrzy wobec innych nas- traktujemy swiat z miloscia, jako czastke siebie. I wowczas czujemy sie wszystkim o wielu twarzach, imionach...
Teraz mówisz właśnie o mnie, traktującym świat z miłością jak cząstkę siebie, o człowieku o wielu twarzach i imionach...Będącym tu i zarazem tam...
O tej podwójności świadczy nawet moja wewnętrzna budowa. Mam cztery nerki..Poważnie...
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, 22:26 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

235
'Inteligenty to znaczy jaki?'
Może inteligencja to umiejętność odczytywania przyczyny i skutku?
Czyż przyczyna i skutek nie przenikają na wskroś świata? A jeśli niejako świat jest prawem 'przyczyny i skutku', to może i jest inteligencją właśnie? ;> Każdy z kolejnych 'stopni' ewolucji potrafi odczytywać świat w doskonalszy sposób, odczytywać to iż jest inteligencją.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 13:03 przez Magick, łącznie zmieniany 2 razy.
''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

236
Magick pisze:'Inteligenty to znaczy jaki?'
Może inteligencja to umiejętność odczytywania przyczyny i skutku?
Czyż przyczyna i skutek nie przenikają na wskroś świata? A jeśli niejako świat jest prawem 'przyczyny i skutku', to może i jest inteligencją właśnie? ;> Każdy z kolejnych 'stopni' ewolucji potrafi odczytywać świat w doskonalszy sposób, odczytywać to iż jest inteligencją.
Wiele na to wskazuje, że masz rację...
O inteligencji świata świadczy poniższa, prawdziwa historyjka.

Antylopa Gnu widząc lwa w pierwszej chwili nie ucieka, a jedynie podskakuje wysoko.
Widząc jej skok lew rezygnuje zazwyczaj z ataku...

Jedno i drugie zachowuje swoją energię...

Lew, który poluje na najbardziej niedołężne sztuki rejestrując wysoki skok antylopy wie, że nie ma szans aby ją dogonić...

Antylopa pozostawia swe siły na inną, ekstremalną sytuację...
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 13:31 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Inteligentny to znaczy jaki?

239
Magick pisze:Krzysiek, wspaniała obserwacja. Zawsze takie 'historyjki' wprawiają mnie w osłupienie. Nieustanne zdumienie światem :)
Niezmiernie się cieszę, że mogłem Ci sprawić radość. Po to się pisze, no nie?
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Wróć do „Metafizyka i kosmologia”

cron