Re: 13 grudnia

4
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-ros ... odem/y65jk Jakich profesoróf mamy każdy widzi :/ ,a jakby kto nie widział,podpowiem,usłu...no,no właśnie,usłużnych :P . "Profesor Wojciech Roszkowski dodaje, że stan wojenny przyniósł ogromne straty dla narodu i państwa. Przede wszystkim w sposób dramatyczny podzielił społeczeństwo, bo część Polaków poparła działania władz. Po drugie, jak mówi historyk, zabił entuzjazm u ludzi i sprawił, że naród popadł w marazm. Wreszcie, spowodował też masową emigrację Polaków - z kraju wyjechało w tamtych latach kilkaset tysięcy osób. Stan wojenny doprowadził także do katastrofy gospodarczej, do której doszło w drugiej połowie lat 80."Bo tamten podział,emigracja i katastrofa gospodarcza była nie słuszne.Obecny podział,emigracja i stan "naszej"gospodarki jest słuszny.Oj profesór,profesór :rotfl1: ...
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 9:12 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 13 grudnia

5
nie ma sie co podkładać na durnienie w błogości , fakty sa takie , że wielu solidarnościowych działaczy to były ciemne masy, w dziele tworzenia nadawali sie tylko do niszczenia obalania przewracania , ale nie do budowania , w ówczesnym czasie szał strajkowy dochodził do paranoi , pamietam strajk w obronie decyji Jaruzelkiego , strajk który miał go wzmocnic przeciw betonowi partyjnemu , przypomnijmy sobie kto wówczas rządził w ZSRR , rozbełchtany ped ku wolności nabrał niebezpiezcznych tredów , mało kto miał pomysł na nowe , wiekszości nowe kojarzyło sie z obalaniem i przewracaniem , wielu czuło sie zagrozonych tym bałaganem , Jaruzelski zapobiegł wówczas temu co sie dzisiaj dzieje na Ukrainie.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 10:26 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: 13 grudnia

6
A na Ukrainie dzieje się wojna domowa na tle narodowościowym, walczą Rosjanie z Ukraińcami, zgrabnie podsycani przez Rosjan z państwa Rosja i z ich udziałem, wyposażeni w broń z Rosji.

Generał Jaruzelski uratował Polskę od tego nieszczęścia, które wówczas mogłoby być w Polsce znacznie większe w rozmiarach i skutkach niż walki na Ukrainie.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 10:50 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 13 grudnia

7
Gdyby nie stan wojenny, nie byłoby Okrągłego Stołu.
Cokolwiek sądzić o Okrągłym Stole - zwłaszcza dziś - to uruchomił on drogę do wolnej, demokratycznej Polski.
Co Polacy zrobili z tymi ogromnymi możliwościami, jakie się uruchomiły wówczas przed Polską - to zupełnie inny temat. Za to nie odpowiadał już Wojciech Jaruzelski - tylko my.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 10:54 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 13 grudnia

9
Boszszsz.... Kwiatek, bój się Boga chciałam napisać, ale Ty się Boga jak widać nie boisz... Przecież stan wojenny to był jak.... Jałta. Kalkulacja opłacalności i tam i tu, tylko i tam i tu opłacalności nie naszej. Kazdy wiedział w grudniu 81 że to już koniec, tak jak w lutym 45, tylko wygrać to jedno, a stworzyć właściwą dla siebie stabilność to drugie. Najwazniejsze dla nas atuty miał w ręku Stalin, w końcu to on szedł przez nasz kraj, w 81 najważniejsze atuty też były nie w tych rękach co trzeba, wojsko stało po jednej, nie naszej stronie. I tu i tu wygrała kalkulacja, a nie my.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 11:19 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: 13 grudnia

10
maly_kwiatek pisze:Niech sobie Komorowski zapala co tam chce.
Ja 13 grudnia będę zawsze wspominał generała Jaruzelskiego i dla niego zapalał świeczkę wspomnieniową.
A ja siem zastanawiam czy nowa świecka tradycja zostanie podtrzymana i czy odbędzie się pikieta przy grobie generała .Jakbym miał obstawiać to tak pół na pół .Za,bo jest ciepło,pogoda sprzyja pikietowaniu,a świrów nie ubywa.Przeciw...no nic mi do głowy nie przychodzi bo trudno mi się wcielić w rolę nie świra :ahah: ...To jednak obstawił bym pikietę :P.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 11:24 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 13 grudnia

12
victoria pisze:Boszszsz.... Kwiatek, bój się Boga chciałam napisać, ale Ty się Boga jak widać nie boisz... Przecież stan wojenny to był jak.... Jałta. Kalkulacja opłacalności i tam i tu, tylko i tam i tu opłacalności nie naszej. Kazdy wiedział w grudniu 81 że to już koniec, tak jak w lutym 45, tylko wygrać to jedno, a stworzyć właściwą dla siebie stabilność to drugie. Najwazniejsze dla nas atuty miał w ręku Stalin, w końcu to on szedł przez nasz kraj, w 81 najważniejsze atuty też były nie w tych rękach co trzeba, wojsko stało po jednej, nie naszej stronie. I tu i tu wygrała kalkulacja, a nie my.
Masz rację ,za mało krwi się polało.Przydałoby się morze polskiej krwi, dopiero byłoby co wspominać ,i te msze i te uroczystości,te place i ulice .Cut miód ...:/
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 11:28 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 13 grudnia

13
Victorio,
to jest Twój punkt widzenia, wynikający zapewne z Twojej osobistej historii i osobistego poznania.
Szanuję to, bo wiem jak trudna i zawikłana była sytuacja Polski i Polaków pod koniec 1981.

Szanuję i się nie zgadzam z waleniem jak w bęben decyzji o stanie wojennym i w tych, którzy tę decyzję sygnowali, a zwłaszcza generała Jaruzelskiego.

Porozmawiaj z matkami zabitych pod kopalnią Wujek górników, porozmawiaj z ich żonami.
Zapytaj je, czy byłyby szczęśliwe, gdyby zamiast ich ofiar w Polsce liczba ofiar liczyłaby tysiące, dziesiątki tysięcy osób, a sam konflikt ówczesny między Polską a Związkiem Sowieckim rozlał się na świat w postaci III Wojny Światowej?

Zapytaj i przeanalizuj odpowiedzi.
I pomyśl.

Nie stawiaj kalkulacji jako czegoś złego.
Kalkulacja w rękach żołnierza to coś, co może zabić miliony osób i uratować życie milionów osób.
W wypadku decyzji o stanie wojennym kalkulacja, być może uzgodniona z samym Breżniewem, ratowała ludziom życie, Victorio.
I to jest ta perła, którą chronić należy.
I błogosławić wszystkich, którzy życie ludzkie ratują ...
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 11:33 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 13 grudnia

14
mordotymoja pisze:http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-ros ... odem/y65jk Jakich profesoróf mamy każdy widzi :/ ,a jakby kto nie widział,podpowiem,usłu...no,no właśnie,usłużnych :P . "Profesor Wojciech Roszkowski dodaje, że stan wojenny przyniósł ogromne straty dla narodu i państwa. Przede wszystkim w sposób dramatyczny podzielił społeczeństwo, bo część Polaków poparła działania władz. Po drugie, jak mówi historyk, zabił entuzjazm u ludzi i sprawił, że naród popadł w marazm. Wreszcie, spowodował też masową emigrację Polaków - z kraju wyjechało w tamtych latach kilkaset tysięcy osób. Stan wojenny doprowadził także do katastrofy gospodarczej, do której doszło w drugiej połowie lat 80."Bo tamten podział,emigracja i katastrofa gospodarcza była nie słuszne.Obecny podział,emigracja i stan "naszej"gospodarki jest słuszny.Oj profesór,profesór :rotfl1: ...
A do katastrofy gospodarczej nie przyczyniły się sankcje gospodarcze USA i UE ??
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 11:46 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: 13 grudnia

16
mordotymoja pisze:Tak.Ale to były słuszne sankcje.Czyż nie :P ?Urban jasno powiedział:"rząd się wyżywi". I się wyżywił ...
nie tylko on , Wałęsa tez przytył
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 12:00 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: 13 grudnia

17
od dzisiaj 13 grudnia będzie mi się kojarzył z Kaczyńskim i jego komuchami, Kaczyński przebił Jaruzelskiego.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 14:47 przez toja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 13 grudnia

20
Crows pisze:
mordotymoja pisze:Tak.Ale to były słuszne sankcje.Czyż nie :P ?Urban jasno powiedział:"rząd się wyżywi". I się wyżywił ...
nie tylko on , Wałęsa tez przytył
A bo były dary,z zachodu.Dary z zachodu dla opozycji,dary ze wschodu dla władzy .W takim,z konieczności dużym skrócie.A pomiędzy, to wielkie stado zdezorientowanych lemingów ,nieświadomych jeszcze tego że lemingami będą po kres żywota swego.Amen :k: .
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 15:17 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 13 grudnia

21
Crows pisze:13 grudnia był potrzebny .
http://historia.wp.pl/kat,1038455,title ... aid=113f87
też uważam, że 13ty grudnia był mniejszym złem po prostu.

obok pojęcia 'historia tragiczna', funkcjonuje także pojęcie 'bohater tragiczny'.
osoba w roli tragicznego decydenta, jaką by nie podjęła decyzję, będzie uznana za złą. w rezultacie osoba taka zmuszona jest z tą świadomością żyć do końca swoich dni.
moim zdaniem zarówno generał Jaruzelski jak i pułkownik Kukliński do śmierci zachowali świadomość tragicznego bohatera; odrzuconego niestety przez większość społeczeństwa.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, 21:25 przez Lunadari, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

Re: 13 grudnia

23
Wielkim poetą, to ten weteran nie jest...

Straszne, jak można wyprać mózgi. Szkoda mi tego człowieka, bo on walczył za ojczyznę, w imię wydumanych idei, ale robił to w dobrej wierze. Najgorsze jest to, że wydaje mu się, że Kaczor coś zmieni. To jest tragiczne. Ten kurdupel nawtykał ludziom do głowy, że jest receptą na całe zło. Nie jest!!! A ci emeryci, weterani, po raz kolejny zostaną zrobieni w konia. Tusk i PO, to ścierwa, ale opozycja niczym nie różni się od Tuska i Platformersów, to takie same ścieki jak rudy i spółka.
Nie lubię tej emotki, ale specjalnie dla Kaczora, Tuska i całej tej kloaki politycznej zrobię to, co Skiba zrobił kiedyś dla pana Buzka :pupa: :pupa:
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 1:51 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: 13 grudnia

25
Chyba źle się wyraziłam :) przeciwwaga miałam na myśli do PiSowskiej, czyli robienie wody z mózgu, tym którym marsz się podobał, pełna kultura, kwiaty biało czerwone, flagi, żadnych rozrób, a przecież miał to być materiał dyskusyjny na cały grudzień :P więc wstawia się jakiegoś przypadkowego dziadka, robi jakiegoś wojennego bohatera, dobrze wiedząc że był wtedy w pieluchach... ech a ludziska się nabierają...

Polli masz rację, cała nasza scena polityczna to jedna wielka kloaka, a my w ramach eksperymentu musimy w niej pływać, mam nadzieję, ze eksperyment się powiedzie i nie zatoniemy ....
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 11:34 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: 13 grudnia

26
Victorio, przewiało Cię?
Od kiedy Onet jest tubą propagandową PIS?

PIS zorganizował bardzo przyzwoity marsz, z przyzwoitymi celami, a Platforma i władza tym razem nie organizowały bojówek rozbijających marsz, więc mógł się rozwiązać w normalnych warunkach w pokojowej atmosferze.

Wiersz jak wiersz, kombatant wzruszony. Nie widzę za bardzo związku i kontekstu, ale to tylko Onet ...
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 11:49 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 13 grudnia

28
maly_kwiatek pisze:A Polliter obraża wszystkich Polaków.
.
nie wszystkich bo mnie nie , kto ci dał prawo wypowiadania sie na temat Pollitera w imieniu wszystkich polaków . masz chorobę kaczkowatą ? któremu wydaje się , że jest guru polaków , Kaczor jest psychopata chcesz być jak on ?
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 13:13 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: 13 grudnia

30
twoje porady mam w dołku miedzy posladkami , tych których "leczysz " i okradasz z pieniedzy mi żal. jesli ci brak argumentów do dyskusji to idz na forum Kaczora i tam sie rozczulaj z swą swietobliwą maską .
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 13:34 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polskie rozmaitości”

cron