Re: Naród Śląski

91
1) Nie, nie oburzyło.
2) Wiesz, oceniam po poglądach, sucho.
3) Demokracja to nie brednia, lecz... nie wszędzie obowiązuje. To czy dany naród istnieje nie zależy od tego czy ma uznanie, lecz od tego co twierdzi społeczność tworząca go.
4) W autonomii - oczywiście, że demokracja. Najlepiej gdyby była to pośrednia, ale to marzenia.
5) 173k - skąd? No ze spisu powszechnego w 2002.

Pozdr dla szowinisty!!!
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 18:43 przez Aleksy, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Naród Śląski

92
Aleksy pisze:1) Nie, nie oburzyło.
2) Wiesz, oceniam po poglądach, sucho.
3) Demokracja to nie brednia, lecz... nie wszędzie obowiązuje. To czy dany naród istnieje nie zależy od tego czy ma uznanie, lecz od tego co twierdzi społeczność tworząca go.
4) W autonomii - oczywiście, że demokracja. Najlepiej gdyby była to pośrednia, ale to marzenia.
5) 173k - skąd? No ze spisu powszechnego w 2002.

Pozdr dla szowinisty!!!
aa to ja nie wiedziałem, ze w spisie powszechnym było pytanie "czy jesteś za autonomią śląska". ktoś z nas kłamie i coś mi mówi, ze to nie jestem ja. niby jak to sobie wykombinowałeś pseudoślązaku? że jak ktoś uznał narodowość śląska to automatycznie jest za autonomią? a nie dopuszczasz informacji, że część tych ludzi ma odmienny pogląd? pewno nie, bo wygodniej jest manipulować taką fajną cyfrą. ale niestety jest to kolejne twoje kłamstwo. tylko dlaczego tylko czemu jakieś 5% z tych ludzi uczestniczą w waszych marszach? mamy sprzeczne cyferki :D.
nie pozdrawiaj mnie pseudoślązaku co po sląsku nie potrafi :D.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 19:09 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

93
Tym bardziej ze nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska, RAŚ się chyba nawet odwoływał do Strasburga i nic nie wskórał ..
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 19:55 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Naród Śląski

94
1) Temat o narodzie, więc sądziłem że chodziło Ci o naród.
2) Oczywiście Ślązak nie musi być za autonomią , tak jak Polak nie musi być przeciw.
3) Powiedzmy, ze w powstaniu listopadowym walczyło 100 tys. powstańców. Czy to znaczy, że niepodległości chciało tylko te 100 tys.?
nie pozdrawiaj mnie pseudoślązaku co po sląsku nie potrafi img/smilies/big_smile.
Przeca Ci durch godam, że umia.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:13 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

95
Aleksy pisze:1) Temat o narodzie, więc sądziłem że chodziło Ci o naród.
2) Oczywiście Ślązak nie musi być za autonomią , tak jak Polak nie musi być przeciw.
3) Powiedzmy, ze w powstaniu listopadowym walczyło 100 tys. powstańców. Czy to znaczy, że niepodległości chciało tylko te 100 tys.?
nie pozdrawiaj mnie pseudoślązaku co po sląsku nie potrafi img/smilies/big_smile.
Przeca Ci durch godam, że umia.
ja ci też ciągle mówię, ze nie jestem ani szowinistą ani nacjonalistą a ty ciągle mi to wmawiasz.
mówisz o autonomii bo naród się nie udał. przegrana na całej linii. co do cyferek to sam sobie odpowiedz na pytania, które mi zadajesz. ty manipulujesz i kłamiesz za pomocą cyfr. na marsze dotyczące poparcia dla autonomii stawia się JEDEN TYSIĄC ZAINTERESOWANYCH. i póki co to możesz ta właśnie liczbą operować. co do reszty to zwykłe kłamstwa. i jak mamy ufać twoim słowom?
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:38 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

96
1) Jak się naród nie udał. Udał się, nie nawróciłem się na nację polską.
2) Jeśli w powstaniu listopadowym walczyło 100 tys. powstańców to znaczy, że tylko te 100 tys chciało niezależnej Polski?
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:47 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

97
Aleksy pisze:1) Jak się naród nie udał. Udał się, nie nawróciłem się na nację polską.
2) Jeśli w powstaniu listopadowym walczyło 100 tys. powstańców to znaczy, że tylko te 100 tys chciało niezależnej Polski?
zadajesz pytania sam do siebie. dla mnie jedno jest pewne - możesz mówić, że autonomię popiera minimum jeden tysiąc obywateli. o górnej granicy nie możesz mówić bo jej nie znasz. nie pogrążaj się dalej.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:52 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

98
Aleksy pisze:1) Jak się naród nie udał. Udał się, nie nawróciłem się na nację polską.
2) Jeśli w powstaniu listopadowym walczyło 100 tys. powstańców to znaczy, że tylko te 100 tys chciało niezależnej Polski?
a w dowodzie co masz wpisane? :D
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:53 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

99
Polska, bo śląskiej mi nie chcieli zaakceptować, a nie ma sensu ganiać po sądach, bo Polska i tak nie uznaje tej nacji.

EDIT: A Niemcem nie jestem, więc już wziąłem tę Polską (1/3 przodków z Poznańskiego, więc jakoś przeżyłem).
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:07 przez Aleksy, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Naród Śląski

100
Aleksy pisze:Polska, bo śląskiej mi nie chcieli zaakceptować, a nie ma sensu ganiać po sądach, bo Polska i tak nie uznaje tej nacji.
ja też chciałem wpisać narodowość biszkoptową i też nie uznali źli polacy.
nie kłam - nie tylko polskie sądy tego nie uznają.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:09 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

102
Aleksy pisze:Jakbym poszedł do międzynarodowych to by uznały. Amerykańskie by uznały. Na zach. Europy też zapewne by uznały.
coś ci się chyba pomyliło z tej bezsilności aleksy. sąd amerykański by się tym nie zajął podobnie jak w żadnym innym kraju. chłopie do szkoły jakiejś się zapisz. międzynarodowy to jest europejski trybunał praw człowieka w strasburgu gdzie możesz skierować sprawę po wyczerpaniu drogi prawnej w polsce. i wiesz dobrze, ze tam też zaliczyliście wtopę. jak to tłumaczysz?
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:19 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

103
A właśnie, że nie zaliczyłbym wpadki i to Tobie radzę zapisać się do szkoły. A amerykański, masz rację nie zajął by się ty, bo oni by nie robili afery i by mi dali tę nację wpisać, bo oni nie traktują narodowości jak czegoś swiętego.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:21 przez Aleksy, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Naród Śląski

104
Aleksy pisze:A właśnie, że nie zaliczyłbym wpadki i to Tobie radzę zapisać się do szkoły. A amerykański, masz rację nie zajął by się ty, bo oni by nie robili afery i by mi dali tę nację wpisać, bo oni nie traktują narodowości jak czegoś swiętego.
ale rozmawiamy o polskim czy amerykańskim dowodzie? bo co ci pozwolą wpisać w amerykańskim to mi pika. jedź do juesej i wpisz se co tam chcesz.
czyli w stasburgu wygraliście?
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:28 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

106
Aleksy pisze:1) Sam se jedź, moja ziemia jest tutaj.
2) Co ja poradzę na to, że Polska trzyma się komunistycznego sytemu mono?
ja nie muszę. mam w dowodzie wpisane prawidłowo :D.
komuna to ty i twoi koledzy :D
co słychać u kolegi świtonia?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 18:00 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

107
1) No to se nie jedź. Śląsk jest tutaj, ja jestem Ślązakiem, więc jestem u siebie.
2) Ja i komuna. Idź do kabaretu, koleś. Akurat to ty popierasz typowo komunistyczny ustrój administracyjny.
3) Nie masz co pisać, tylko... pseudoślazak, kolega świtonia. Żal.eu
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 18:27 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

108
Aleksy pisze:1) No to se nie jedź. Śląsk jest tutaj, ja jestem Ślązakiem, więc jestem u siebie.
2) Ja i komuna. Idź do kabaretu, koleś. Akurat to ty popierasz typowo komunistyczny ustrój administracyjny.
3) Nie masz co pisać, tylko... pseudoślazak, kolega świtonia. Żal.eu
popatrz. w tym samym miejscu jest polska. i ja też jestem u siebie :D.
po co do kabaretu. przecież ty się odnalazłeś we właściwym miejscu - nie zaprzeczysz, że chodzisz do muzeum :D
no ze śwtoniem wiele was łączy. wiem, ze wstyd ale nie ma wybacz.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 19:10 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Naród Śląski

109
Aleksy pisze:Jakbym poszedł do międzynarodowych to by uznały. Amerykańskie by uznały. Na zach. Europy też zapewne by uznały.
Tak jak uznały postulaty Korsykan, Basków itp. ... obudź się Czarny Alibabo...
Pochyl głowe w pokorze, weź rozbieg... ściana sama się znajdzie :D
Naprawić w bańce może nie naprawi ale na pewno nie pogorszy...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2010, 8:32 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Naród Śląski

110
nie zaprzeczysz, że chodzisz do muzeum img/smilies/big_smile
No i? Od tego są Muzea, żeby do nich chodzić. Po co robią wykłady, żeby ludzie na nie chodzili.
no ze śwtoniem wiele was łączy.
Sory, ale ja nie mam żadnych proniemieckich zapędów.
Dotyczy Śląska: W XIII wieku Piotr, opat klasztoru Henrykowskiego, którego pierwszymi opiekunami, fundatorami byli książęta śląscy pisząc kronikę dziejów owego opactwa, zwaną dzisiaj "Księgą Henrykowską" (pisaną po łacinie), umieścił pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, mające ogromne znaczenie dla kultury i historii polskiej. Brzmiało ono tak: "Day ut ia pobrusa a ti poziwai", co w dzisiejszym tłumaczeniu znaczy: daj, niech ja pobruczę (pomielę), a ty poczywaj (odpoczywaj) img/smilies/smile
Mały problem. Jak pojedziesz do Czech to Ci tam powiedzą, że to pierwsze zdanie po czesku!!! Nie może to być pierwsze zdanie po polsku, bo wtedy nie było takiego języka. Można jedynie uznać, że to pierwsze zapisane słowo zachodniosłowiańskie. Co do śląskiej mowy, to Ślązacy zawsze mówili po swojemu i do XX mowa ta nie ulegała wpływom ani polskim, ani czeskim, ani niemieckim.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2010, 17:20 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

111
Co sądzicie o tej narodowości. W końcu zadeklarowało ją 173k ludności Górnego Śląska, co czyni Ślązaków najliczniejszą grupą narodowościową w Polsce. Uważacie, że ludność śląska ma prawo być narodem, czy raczej że państwo polskie wie lepiej?
Ja osobiście uważam, że Ślązacy są oddzielną grupą etniczną/narodowościową. Nie będę się sprzeczał w tym, czy są narodem, czy grupą etniczną, bo nie ma jednoznacznej i zwięzłej definicji narodu (jeśli się mylę to proszę o przedstawieni mi takowej konkretnej definicji, która nie ma w sobie mocnej luki).

Ślązacy mają własne:
* etnolekt - może jest to dialekt polskiego (a właściwie staropolskiego), a może samodzielny język, ale to już decyzja polityków i użytkowników, jak określą ten etnolekt. W śląskim są słowa pochodzenia staropolskiego, staroczeskiego, niemieckiego, prasłowiańskiego.
* kulturę - nieco różną od polskiego, a dość podobną do czeskiej.
* tradycję.
* historię.
* nie mieli co prawda jednolitego państwa, ale za to od 1138 Śląsk był bezustannie w mniejszym, lub większym stopniu autonomiczny. Pierw w ramach Polski dzielnicowej, potem jako samodzielne księstwa, potem lenna czeskie, potem wreszcie jako prowincja (?) autonomiczna Królestwa Czech z własnym Sejmem!!! Potem po podboju pruskim, autonomię zachowało Zaolzie i tak do 1918, kiedy rozpadły się Austro-Węgry. W 1920 Sejm RP nadął ziemiom śląskim autonomię, którą niestety ciągle ograniczał i która w 1940 miała zostać praktycznie spolszczona i w rezultacie zniesiona. Potem 1945 i komuchy, które zniosły ostatecznie autonomię.

Poczytałem trochę dyskusję i odnoszę wrażanie, ze forumowicze próbują wmówić, ze Ślązacy nie istnieją.. Każdy ma prawo do własnego zdania, ot wolność wypowiedzi, ale jeśli Ślązacy uważają się za odrębną grupę to nią są. Narodowości nie ma się we krwi, lecz w świadomości. Idea narodowości śląskiej pojawiła się w czasie Wiosny Ludów, czyli w czasie kiedy tworzyły się narody, w tym polski, niemiecki, czy każdy inny europejski naród. Zdziwiło mnie wasze zdanie, bo choć chyba 1 z was pisał, że jest Ślązakiem to jakoś nie wygląda mi na niego. Dlaczego? Bowiem nawet Polacy związani ze Śląskiem i jego kulturą - Polacy śląscy (chyba tu ktoś takiej nazwy użył) uznają prawo Ślązaków do bycia narodem. Znam takich Polaków i oni, choć są przed wszystkim Polakami, ich językiem jest standardowy polski, to uważają za dziwne, że są ludzie, którzy wciskają Ślązaków do narodowości polskiej/niemieckiej wbrew ich woli.. Znam również wielu pół Polaków, pół Ślązaków, którzy choć czują się tym i tym, lub nawet bardziej Ślązakami, to są polskimi patriotami, ich dziadkowie nie podpisali Volkslisty i byli w PPP, ale byli i są Ślązakami.

Co do samej liczby 173 tys to jest to i tak jedynie cząstka tożsamości śląskiej, czy jak wolą ci z Wrocławia, tożsamości górnośląskiej. Jest to liczba Ślązaków, którym pozwolono zadeklarować tę narodowość, bo części odmówiono, lub wpisano ołówkiem, o czym tez mówiono. Wielu Ślązaków zadeklarowało narodowość polską, lub niemiecką, bo mają podwójną świadomość narodową. Są jednocześnie Polakami/Niemcami i Ślązakami i jedna narodowość nie neguje drugiej, cz ego przykład mamy na Zaolziu, gdzie są ludzie narodowości polsko-śląskiej.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 17:13 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Naród Śląski

112
Kamil_865 , powiem kr€tko , ja się urodziłem w Chorzowie i biegałem po ślaskich chałdach ale jak czytam takie twe bzdety to mnie sie chce zygac , idz do sztolni i zamów u św Barbary łaski za twa głupote .
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 22:07 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Naród Śląski

113
Mam zacząć płakać? To, ze są ludzie, tacy jak Ty, którzy nie potrafią pojąć, że człowiek ze Śląska może być po prostu Ślązakiem, to Twój problem i ludzi Twojego pokroju. Urodziłeś się w Chorzowie, super, ale to, że nie spotkałeś nigdy Ślązaka, ani "Polaka śląskiego" to Twój problem. To, że Ty jesteś Polakiem to Twoja sprawa, ale to, ze ktoś inny jest Ślązakiem to już nie Twój interes, bo cudza narodowość/etnicznośc to cudza sprawa..
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 22:12 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

114
Chcą Ślązacy być narodem - niech będą. Ich to sprawa, a nie nas, goroli. Kryteria spełniają, co Kamil napisał powyżej, więc nie będę powtarzał. Owszem, język jeszcze jest dialektem, ale Austriacy, Alzatczycy i część Szwajcarów mówią po niemiecku. Owszem, państwa własnego dawno nie mieli, ale Kurdowie, Baskowie czy Lapończycy też nie mieli.
A że takie ostre spory na ten temat? Cóż, mamy jakieś dziwne pojęcie narodu. W Holandii Fryzowie już dawno są narodem i mają samodzielny język, Limburczycy już wywalczyli status języka, teraz starają się o narodowość. I nikomu nawet do głowy nie przychodzi, żeby protestować. A u nas - wielu gotowych by było wysłać wojsko na Śląsk. I po co to wszystko?
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 16:34 przez Gollum, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

115
I po co to wszystko?
Wydaje mi się, że to jakiś strach przed uszczupleniem państwa. Lata komuny wpoiły ludziom, że przetrwać może tylko to co jest mono. Niestety dziś chyba panuje przekonanie, że polskim patriotą może być tylko Polak-katolik, a przecież Ślązak-protestant, czy Czech-ateista, mogą być takimi samymi patriotami...
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 17:55 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

116
Kamil_865 pisze:
I po co to wszystko?
Wydaje mi się, że to jakiś strach przed uszczupleniem państwa. ..
raczej strach przed nowymi korytami , nowymi urzędnikami , nowymi przepisami , nowymi cwaniakami co sie na takim temacie wypną w góre i do władzy ,
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 18:36 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Naród Śląski

117
1. Polacy wystawili już dość cwaniaków, więc jak mniejszości kogoś wystawią to się świat nie zawali.
2. Nowi urzędnicy? To do rządu z pretensjami, a nie do mniejszości narodowych i etnicznych.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 19:04 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Naród Śląski

118
Kamil_865 pisze:1. Polacy wystawili już dość cwaniaków,.
ty tez jesteś obywatelem Polakiem wiec tez sie do tych cwaniaków zaliczasz .
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 19:17 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „My Polacy”

cron