Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

1
spada liczba osób praktykujących. obecnie wynosi ona ok 41%. czyli połowa polaków jest wierząca ale niepraktykująca. jakie są tego powody? czy polska jest wciąż katolickim krajem czy są to tylko słowa bez pokrycia?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 18:45 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

2
Pewnie dlatego Fiodor,bo kryzys wiary dotknął społeczeństwo w czasach kryzysu wszelkich moralnych wartości ;)
Poza tym nie mamy z czym ostatnio za mocno walczyć,wcześniej to była komuna a Kościół Katolicki był forpocztą demokracji.
Dochodzą do tego afery w Kościele, śmierć Naszego Papieża (bo gdy Go zabrakło sporej ilości osób wiary też zabrakło),gwałtowny rozwój cywilizacyjny,zatracenie się w materialności i dobru doczesnym (tam gdzie biedniej - tam bardziej ludzie gorliwiej wierzą),ogólne oddalanie się od siebie obywateli (człowiek wilkiem człowiekowi),dochodzą inne wyznania,sekty,ruchy religijne .... Mógłbym wymieniać w nieskończoność.
Ale najważniejszy to chyba to że ludzie przestali "szukać" Boga - lub po prostu robią to na własną rękę ;)
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 19:50 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

6
Transfer ... Bóg po 70'tce ? ;)
Ale w zupełności masz rację ...
Może też trochę Bogu nie pasować stać w panteonie pomiędzy forsą a splendorem.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 22:20 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

7
fiodor pisze:spada liczba osób praktykujących. obecnie wynosi ona ok 41%. czyli połowa polaków jest wierząca ale niepraktykująca. jakie są tego powody? czy polska jest wciąż katolickim krajem czy są to tylko słowa bez pokrycia?
Praktyka to nie wszystko, to jedynie obrządek, rytuały. Liczy się tak naprawdę moralność i system wartości. Bo gdy spojrzeć na różne ankiety diagnozujące stan duchowy społeczeństwa, okazuje się, że osoby praktykujące posiadają bardzo liberalne podejście np. do etyki seksualnej. Albo nie zgadzają się zupełnie czy częściowo z dogmatami. Czy to są jeszcze katolicy?...
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 23:10 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

8
Tak Sailor :) - to są tzw. "myślący katolicy" ... nie radykałowie , nie fanatycy - tylko KATOLICY :)
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 23:15 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

9
Abesnai pisze:Tak Sailor :) - to są tzw. "myślący katolicy" ... nie radykałowie , nie fanatycy - tylko KATOLICY :)
Tak, ale ci tzw. "myślący katolicy" są jednocześnie nieco obłudni, nie uważasz? Wybierają, co im się podoba, co nieco zmodyfikują i z katolicyzmu sensu stricte zostaje namiastka. A fatyzm wiąże się z brakiem tolerancji i szacunku dla innych, więc siłą rzeczy również jest swoistą mutacją, nawet jeśli powstałą w łonie Krk.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2010, 23:37 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

10
Nie zgadzam się z niektórymi dogmatami a jednak nie wybieram co mi się podoba co nie (byłoby za łatwo ;) ), szanuję homoseksualistów przede wszystkim jako ludzi itd.. itd ...
Sailor - obłudą to by byłoby dopiero sądzić że prawdziwy katolik to taki co przyjmuje bezkompromisowo wszystko co głosi KrK.
Wiesz ... niech sobie modyfikują ludzie to co chcą - to ich indywidualny problem.Jak są z tym szczęśliwi ... Co mi do tego - nie wkraczają w mój świat duchowy.Mi moja wiara katolicka wystarcza i jestem akurat z nią szczęśliwy.Jeżeli natomiast ktoś dla przykładu mnie oceni że nie jestem takim "prawdziwym katolikiem" bo nie pluję na gejów - to i niech tak będzie :) Ciekawe jakim tenże sądzący byłby katolikiem, wydając osąd o drugim człowieku - też katoliku,nawet nie wiedząc co przyczyniło się do takich "manewrów religijnych" ;)
Sailor ... można by było powiedzieć, że do kościoła młodych ludzi właśnie zrażają różne maści "katoliccy ekstremiści" u których światopogląd zawężony jest do prawd głoszonych przez rydzykopodobnych, dzięki którym narazili by się na smieszność i brak akceptacji otoczenia.Mam do rydzykopodobnych o to wiele żalu szczerze powiedziawszy :| bo dzięki właśnie min. takim ludziom media zaczęły stawiać KrK w takim a nie innym negatywnym świetle.
No i brakuję Ojca Świętego :( . Wcześniej chociaż stanowił On "kręgosłup religijny "dla nas,Polaków,autorytet godny naśladowania,wzór wszystkiego najlepszego co jest w KrK a teraz pozostały po nim nauki ... Ludzie tak prędko o nich zapominają :(

PS.
Ci co tak mocno modyfikują często trafiają do świadków Jehowych :D
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 0:08 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

11
Sailor - obłudą to by byłoby dopiero sądzić że prawdziwy katolik to taki co przyjmuje bezkompromisowo wszystko co głosi KrK.
Podoba mi się ta refleksja :D Wg mnie także katolików nic nie zwalnia z myślenia i bezkrytycznego podejścia do nauki Kościoła. Po to wszyscy mamy sumienie i rozum, aby dokonywać wyborów, a nie wciskać się na silę w jakieś moralne schematy :)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 0:17 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

12
Taki mały cytacik:



"W niedzielnej mszy św. bierze udział coraz mniej ludzi – wynika z ostatniego „liczenia wiernych”.

Do kościoła chodzi w niedzielę regularnie jedynie 38 proc. Polaków – alarmuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. ...

...Mimo iż tendencja spadkowa widoczna jest od dawna, to zawsze ubytek wiernych mieścił się w granicach błędu statystycznego. Jednak w tym roku spadku nie da się nie zauważyć nawet w tradycyjnie bardzo wierzących diecezjach. Największy spadek poziomu uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii zanotowała diecezja zamojsko-lubaczowska, w której z uczestnictwa we Mszy św. zrezygnował do siódmy katolik. ...



Czy Polsce grozi laicyzacja występująca w takich krajach jak Francja czy Hiszpania, w której w niedzielnej Eucharystii uczestniczy raptem co piąty mieszkaniec?

Socjologowie uważają, że tak. - Nagłaśniane skandale z udziałem duchownych, bogacenie się kleru, apostazje księży cieszących się autorytetem sprawiają, że ludzie, zwłaszcza młodzi, oddalają się od Kościoła - uważa prof. Maria Libiszowska--Żółtkowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Edward Ciupak do powodów takiej sytuacji zalicza także nieprzywiązywanie wagi do nauczania Kościoła przez wiernych. Jako przykład podaje debatę na temat zapłodnienia in vitro. - To, co mówi na ten temat Kościół, kompletnie rozmija się z poglądami wiernych - mówi prof. Ciupak. - I tak jest z wieloma sprawami, ludzie żyją inaczej, niż nakazuje nauczanie Kościoła.

Coraz mniej wiernych na niedzielnej Mszy św."
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 2:47 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

13
Wiara w Boga nie oznacza wcale, ze trzeba sie utozsamiac z religia. Dla mnie religia to forma, gdzie wiara w Boga to tresc.

Z drugiej strony - nie mozna byc "troche katolikiem", tak samo jak nie mozna byc "troche w ciazy".
Jesli ktos podaje sie za katolika to musi uznawac wszystkie przepisy, zakazy, nakazy, obyczaje, praktyki, i zalozenia kosciola katolickiego.

Jesli czlowiekowi nie odpowiadaja pewne czesci katolicyzmu - to moze czas je zmienic. W koncu te zasady, ta otoczka wiary w Boga zostala utworzona i napisana przez ludzi. A wiec ludzie ja moga zmienic.
Zywy kosciol - w znaczeniu religii- musi sluchac swych czlonkow, inaczej przestanie istniec. Wiec jesli ludziom cos przeszkadza- to niech dadza znac swym biskupom i kardynalom. Niech sprobuja zapoczatkowac jakies zmiany.
Jestem pewna, ze to nie bedzie latwe.

Ale dopoki tych zmian nie ma i ludzie odrzucaja czesc zasad KK- to oni nie sa katolikami. Jesli podpisujesz sie pod jakas religia to musisz ja uznac w calosci a nie powybierac tu i tam.

A jesli religia i jej zasady ci nie odpowadaja? Wtedy pozostaje to, co i tak jest najwazniejsze- wiara w Boga.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 3:14 przez Krystek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

14
Tak Krystek - tylko widzisz tenże KK nie przemawia "jednym głosem". Nie jest jedną zwarta strukturą. Co ksiądz - to inne opinie,spojrzenie na wiarę itd ... Dlatego ja się nie podpisuję np. pod Rydzykiem czu też po innymi takimi co by np. żydów i geii palili na stosach.
Co ksiądz - to inny "katolicyzm".
A każdy z nich o zgrozo lubi interpretować na kazaniach Słowo Boże (w tym te nakazy,zakazy itd...) po swojemu ...
Przyjmując to co napisałaś - 3/4 księży by też nie było katolikami :D
Jednak pewne rdzenne założenia i zasady katolicyzmu,sama esencja,pozostaje niezmienna i z nią się utożsamiam.
Dla mnie tacy co przyjmują bezkompromisowo wszystko co głoszą kapłani KK właśnie nie są katolikami.Wszystko dosłownie ... żal mi zazwyczaj takich ludzi :( Bo wystawiają świadectwo za innych katolików przy okazji :|
Jeżeli natomiast w czyiś oczach nie jestem katolikiem - po tym co napisałem - trudno,w sercu,w wierze zawsze nim jestem, byłem i będę :)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 11:39 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

15
"Z formalnego punku widzenia katolikiem jest każdy, kto został ochrzczony jako niemowlę, a później nie przeprowadził formalnej procedury odejścia z Kościoła. A więc prawie wszyscy Polacy. Nic dziwnego, że gdy kilka lat temu, w oficjalnych komunikatach kościelnych liczba wiernych z roku na rok podskoczyła o 2,5 miliona, jedynie Ekumeniczna Agencja Informacyjna zauważyła pomyłkę. "

"Choć w badaniach socjologicznych nadal ponad 90 proc. Polaków określa się jako "katolicy”, to już zaledwie połowa z nich twierdzi, że kieruje się nauczaniem Kościoła. Pozostali wierzą po swojemu. Właśnie ci katolicy (?) stanowią coraz większy problem statystyczny."

"Według doktora Załęckiego względna stabilność w statystykach jest złudna: - To stabilność mierzona uczestnictwem w rytuałach - ślubach, chrztach, pogrzebach i przyjmowaniu kolędy. Liczby w zrozumieniu tego zjawiska mają mniejsze znaczenie, większe znaczenie mają trendy, a te są spadkowe i nic nie wskazuje na to, aby miały wyhamować.

Hierarchowie muszą zdawać sobie sprawę, że realny jest zarówno scenariusz równi pochyłej, jak i nagłego uskoku. Zdaniem o. Oszajcy na razie reakcją jest lęk: - Czuje się go zwłaszcza w kazaniach biskupów zdominowanych przez retorykę wojenną. Musimy "walczyć”, "stawiać czoło”, "bronić” głoszą biskupi, ale są to słowa podszyte strachem.

Zdaniem doktora Załęckiego Kościół niemal przestał w ostatnich latach istnieć w przestrzeni politycznej: - Wygląda na to, że biskupi wolą skupiać się przede wszystkim na utrzymaniu przy Kościele dzieci dzisiejszych katolików niż zdobywać nowe przyczółki.

Prof. Jacek Kurzepa uważa, że są to działania skazane na niepowodzenie: - Mamy do czynienia z całkowitym brakiem umiejętności prowadzenia dialogu z młodym pokoleniem. Znam młodych ludzi, którzy opuszczają seminaria - są to na ogół osoby zupełnie nieprzygotowane do zetknięcia z problemami, które na nich czekają. W jaki sposób ci młodzi księża mają zrozumieć problemy, z którymi borykają się ludzie z doświadczeniem życia w Londynie? "


http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /539855280

Również fakt wprowadzenia religii do szkół, a tym samym zredukowania jej do roli przedmiotu szkolnego, zaczyna przynosić w młodym pokoleniu skutek odwrotny od zamierzonego.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 12:49 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

16
"Choć w badaniach socjologicznych nadal ponad 90 proc. Polaków określa się jako "katolicy”, to już zaledwie połowa z nich twierdzi, że kieruje się nauczaniem Kościoła. Pozostali wierzą po swojemu. Właśnie ci katolicy (?) stanowią coraz większy problem statystyczny."
No właśnie, socjologia leży czasem na łopatkach w tego typu badaniach. Nawet ci, którzy deklarują wierność nauce Kościoła, w trakcie badań okazują się jej nie znać albo interpretować bardzo po swojemu, ale tutaj akurat działa czynnik tego, o czym pisze Abesnai- jest to bowiem interpretacja interpretacji tego, co mówią księża :P Tak naprawdę jednak najbardziej zatrważająca jest nieznajomość treści Pisma św. wśród katolików, zwłaszcza ST, wynika z tego że zbiorowy rytuał dominuje nad indywidualnym przeżywaniem i poszukiwaniem Boga i że namiastka słowa Bożego już odpowiednio spreparowanego, "przetłumaczona" w czasie mszy św. zastępuję potrzebę głębszych studiów nad źródłami wiary.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2010, 13:14 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

17
a ja myślę, że 2 aspekty mają wpływ na sytuację kościoła w polsce.
jeden to wspomniany już upadek komuny. nie ma kogo wspierać, dawać oparcia więc rola kościoła sprowadza się do szerzenia wiary a jak widać jest to zbyt trudne dla duchownych. lepiej odnajdywali się w roli walczących z komuna.
drugi to postawa księży. nie potrafią przyciągnąć młodych. bazują na prehistorycznych hasłach od lat i ie zauważają, ze psuje to jak pięść do oka. nie potrafią wyjść naprzeciw problemom 21 wieku takim jak bezrobocie, przemoc narkomania. dla nich wciąż istotna czystość przedmałżeńska i uczestnictwo we mszy świętej.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 15:21 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

18
fiodor pisze:bazują na prehistorycznych hasłach od lat i ie zauważają, ze psuje to jak pięść do oka. nie potrafią wyjść naprzeciw problemom 21 wieku takim jak bezrobocie, przemoc narkomania. dla nich wciąż istotna czystość przedmałżeńska i uczestnictwo we mszy świętej.
Prawda to. Uważam ogólnie, że dużo teorii głoszonych przez kościół w ogóle nie pasuje do naszych czasów, bo były tworzone w innych realiach. Czasy się zmieniają, wiec kościół też w jakichś aspektach powinien to robić ,a nie udawać, że wszytskie rzeczy są niezmienne.
Poza tym na przykład nie wyobrażam sobie po rewolucji seksualnej dużej ilosci ludzi, która miałaby czekać z seksem do ślubu. Jesli zas mieliby nie czekać to musieliby codziennie się spowiadać z tego, co by było obłędem. Ludzie sobie zadają pytanie dlaczego pewne rzeczy miałyby być grzechem jeśli nikogo nie krzywdzą. Bo sprawiają przyjemność= są rozpustą? Ogólnie jedno wielkie "dlaczego" może dominować w głowach Katolików. Czemu przyjmować coś 'bo tak', jeśli jest się inteligentnym człowiekiem i w innych dziedzinach się drąży, a w kwestiach wiary miałoby się być wiernym teoriom, które budzą wątpliwości? Poza tym rozwinięte media dały dostęp ludziom do pełnej bazy informacji na temat wielu innych religii i nauswa się oczywiste pytanie czemu jedna z nich tylko miałaby być właściwa. Poza tym ludzie znajdują sobie inne duchowe drogi. Katolicyzm nie jest jedyną religią na ziemi, nie jest nawet religią większościową i trudno tego nie zauważyć.- kolejny materiał do poddawania w wątpliwosć jego założeń. Ludzie na prawdę mają mózgi.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 18:56 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

19
Kościół w Polsce stał się potężną instytucja .

Osiągnął swoje cele takie jak wprowadzenie religii do szkół, przywrócenie ordynariatu, wpływ na stanowienie prawa, finansowanie z pieniędzy publicznych, obecność religii w każdym prakrycznie aspekcie funkcjonowania państwa. Najważniejszym, umożliwiającym to aktem prawnym jest konkordat podpisany po 90-tym roku. W pogoni za umacnianiem swej władzy stał się jednak instytucją fasadową. Zupełnie zapomniał o podstawowym celu swego istnienia jakim jest tworzenie wspólnoty ludzi. Niby wszystko w statystykach się zgadza, ale "oddolnie" fundamenty siły kościoła zaczyna niszczyć erozja. Wymiera pokolenie, które bezkrytycznie identyfikowało się z Krk, a nowe coraz częściej w sposób niezwykle krytyczny podchodzi do rozdźwięku pomiędzy nauczaniem, a praktyką Krk.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 19:24 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

20
Snajper pisze:Kościół w Polsce stał się potężną instytucja .

Osiągnął swoje cele takie jak wprowadzenie religii do szkół, przywrócenie ordynariatu, wpływ na stanowienie prawa, finansowanie z pieniędzy publicznych, obecność religii w każdym prakrycznie aspekcie funkcjonowania państwa. Najważniejszym, umożliwiającym to aktem prawnym jest konkordat podpisany po 90-tym roku. W pogoni za umacnianiem swej władzy stał się jednak instytucją fasadową. Zupełnie zapomniał o podstawowym celu swego istnienia jakim jest tworzenie wspólnoty ludzi. Niby wszystko w statystykach się zgadza, ale "oddolnie" fundamenty siły kościoła zaczyna niszczyć erozja. Wymiera pokolenie, które bezkrytycznie identyfikowało się z Krk, a nowe coraz częściej w sposób niezwykle krytyczny podchodzi do rozdźwięku pomiędzy nauczaniem, a praktyką Krk.
ale co daje władza bez poddanych? zupełnie nic. kościół jest kolosem na glinianych nogach. to co jest jego podstawą - wierni - odwracają się. a bez tego kościół runie.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 20:45 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

21
Snajper pisze:"Z formalnego punku widzenia katolikiem jest każdy, kto został ochrzczony jako niemowlę, a później nie przeprowadził formalnej procedury odejścia z Kościoła. A więc prawie wszyscy Polacy. Nic dziwnego, że gdy kilka lat temu, w oficjalnych komunikatach kościelnych liczba wiernych z roku na rok podskoczyła o 2,5 miliona, jedynie Ekumeniczna Agencja Informacyjna zauważyła pomyłkę. "

"Choć w badaniach socjologicznych nadal ponad 90 proc. Polaków określa się jako "katolicy”, to już zaledwie połowa z nich twierdzi, że kieruje się nauczaniem Kościoła. Pozostali wierzą po swojemu. Właśnie ci katolicy (?) stanowią coraz większy problem statystyczny."

"Według doktora Załęckiego względna stabilność w statystykach jest złudna: - To stabilność mierzona uczestnictwem w rytuałach - ślubach, chrztach, pogrzebach i przyjmowaniu kolędy. Liczby w zrozumieniu tego zjawiska mają mniejsze znaczenie, większe znaczenie mają trendy, a te są spadkowe i nic nie wskazuje na to, aby miały wyhamować.

Hierarchowie muszą zdawać sobie sprawę, że realny jest zarówno scenariusz równi pochyłej, jak i nagłego uskoku. Zdaniem o. Oszajcy na razie reakcją jest lęk: - Czuje się go zwłaszcza w kazaniach biskupów zdominowanych przez retorykę wojenną. Musimy "walczyć”, "stawiać czoło”, "bronić” głoszą biskupi, ale są to słowa podszyte strachem.

Zdaniem doktora Załęckiego Kościół niemal przestał w ostatnich latach istnieć w przestrzeni politycznej: - Wygląda na to, że biskupi wolą skupiać się przede wszystkim na utrzymaniu przy Kościele dzieci dzisiejszych katolików niż zdobywać nowe przyczółki.

Prof. Jacek Kurzepa uważa, że są to działania skazane na niepowodzenie: - Mamy do czynienia z całkowitym brakiem umiejętności prowadzenia dialogu z młodym pokoleniem. Znam młodych ludzi, którzy opuszczają seminaria - są to na ogół osoby zupełnie nieprzygotowane do zetknięcia z problemami, które na nich czekają. W jaki sposób ci młodzi księża mają zrozumieć problemy, z którymi borykają się ludzie z doświadczeniem życia w Londynie? "


http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /539855280

Również fakt wprowadzenia religii do szkół, a tym samym zredukowania jej do roli przedmiotu szkolnego, zaczyna przynosić w młodym pokoleniu skutek odwrotny od zamierzonego.
formalne wyjście z kościoła wcale nie jest takie proste
Kk mnoży sporo przeszkód
trzeba przyprowadzac jakiś świadków,są długie procedury
wiem bo jakiś czas temu interesują się tym
pozostanę więc formalną katoliczką
Ostatnio zmieniony 02 cze 2010, 21:05 przez Ariadna-enta, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

22
:jeep: ALEŻ!!..ALEŻ!!! :jeep:

Jesteśmy krajem tak bardzo katolickim, że nawet ateiści są tu w większości katolikami.
Co prawda, niewierzącymi, ale za to praktykującymi.
Z badań wynika, że ogromna większość z nich bierze śluby kościelne (71 proc.) i chrzci dzieci (74 proc.).
Taki klimat, taka aura, czy – jak mówi pewna moja znajoma katoliczka – taka karma.

A skoro o karmie mowa, to warto przytoczyć inne ciekawe dane (z 2006 roku, ale zapewne aktualne) – otóż 28 proc. polskich katolików wierzy w… reinkarnację.

[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 02 cze 2010, 21:57 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

23
I to Krzysiek by sprawę załatwiało :D
Ci spośród "katolików" co w nią wierzą, po prostu po raz kolejny się odrodzą, będąc znowu "katolikami" hahahaha :D
Ostatnio zmieniony 02 cze 2010, 22:02 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

25
Ariadna-enta pisze:nie wiem czy jestesmy krajem katolickim,ale na pewno w pewnych wypadkach fanatycznym

http://wyborcza.pl/1,75248,7973323,Szcz ... rz_na.html
Ja bym tylko zmienila nieco napis na tym oltarzu z procesji...
Zamiast "Polska u Boga" napiszmy "Polska uboga - w rozum i szacunek".
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 20:50 przez Krystek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

26
bardzo niewielu w Polsce jest katolików:
- większośc mieniących się katolikami nie wie kim naprawde jest raczej ateistami, bo tak mówią ich czyny i zycie
- dużą grupa sa tzw. polscy katolicy, którzy szaleją po forach i wmawiają wszystkim bycie gorszymi Polakami
- malutka grupa grupa wyznających prawdziwe wartości katolickie
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 21:41 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

27
transfer pisze:- malutka grupa grupa wyznających prawdziwe wartości katolickie
Czy wartości chrześcijańskie = katolickie? Pytam, bo nie wiem czy nie jestem kryptokatolikiem :)
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 23:12 przez spirytysta, łącznie zmieniany 1 raz.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

28
Tomasz Gontarz


Jak to jest nie być katolikiem w Polsce? Wyznanie nastolatka

W swoim krótkim, bo zaledwie 17-letnim życiu, byłem już katolikiem, ateistą, antyklerykałem, agnostykiem, poganinem, mitraistą, protestantem i lefebrystą. Czyli jak typowy zagubiony nastolatek.

Dzisiaj jestem gnostykiem. Wierzę w istnienie Boga, ale nie chodzę do kościoła, nie wierzę w dogmaty, nie przyjmuję bezrefleksyjnie każdej treści znalezionej w Biblii. Jak sami widzicie moja pokręcona religijność, daleko odbiega od ideału Polaka-katolika. Czy spotkały mnie przez to jakiekolwiek nieprzyjemności?
Nie, a jeśli już to nie większe od tych, jakich doznają od społeczeństwa: otyli, niepełnosprawni, czarni, rudzi, okularnicy.

Kościół twój wróg

Mimo że formalnie należę do kościoła rzymsko-katolickiego, nie czuję się z nim w jakikolwiek sposób emocjonalnie związany. O to, że w moich aktach przy kategorii "wyznanie" widnieje wpis "katolik", mogę obwiniać tylko moich rodziców, którzy mnie ochrzcili. Nie chce się wypisywać z Kościoła, bo moja obecność w nim nic mnie nie kosztuje i mi nie ciąży.


Ostatni raz byłem na spowiedzi 4 lata temu, a na mszy przed rokiem. Obecność krzyża w szkolnej sali lekcyjnej w żaden sposób mnie nie mierzi i nie boli. Lekcje religii (w których uczestniczę) nudzą mnie i irytują. A święta Bożego Narodzenia, rekolekcje i Wielkanoc są okazją dla odpoczynku od szkoły.

Dziś, daleki jestem od ideologii nienawiści, jaka reprezentują antyklerykałowie. Trudno jest nienawidzić cały Kościół. Przecież to mnóstwo osób, zarówno dobrych jak i złych. Takie uogólnianie kojarzy mi się z inną ideologią z anty- w nazwie, mianowicie antysemityzmem.

,,Prześladowania'' niekatolików

Życie w kraju, gdzie ponad 90% osób deklaruje się jako katolicy, nie zawsze jest usłane różami. Pierwszą przeszkodą i chyba najbardziej dokuczliwą dla ludzi w wieku szkolnym są lekcje religii. Na początku roku automatycznie – niezależnie od wyznawanego światopoglądu – jesteś zapisany na zajęcia. Zdarza się, że religia ląduje w środku planu lekcyjnego. Z chwilą, kiedy z niej rezygnujesz, musisz bezczynnie spędzić dwie godziny w tygodniu na szkolnym korytarzu, zamiast iść wcześniej do domu.

Katecheci to zazwyczaj osoby bez wykształcenia pedagogicznego. Nie potrafią zapanować nad klasą, przekazują uczniom nudne i nieatrakcyjne treści. Jak stwierdziła bodajże Magdalena Środa, "To nie przez lewicę młodzi odwracają się od Kościoła, ale przez lekcje religii". W moim przypadku ten cytat ma 100% uzasadnienie.

Po drugie, polski kościół jest współfinansowany z budżetu państwa. Z podatków nas wszystkich, niezależnie od wyznania. O ile zwrot mienia kościelnego, zagarniętego przez komunistów, ma moje poparcie, to nie rozumiem, skąd się biorą preferencje i przywileje podatkowe dla kleru.

Chrzciny, komunię, ślub, czy pogrzeb traktujmy jak usługi, od których musi być odprowadzony podatek. Idąc dalej, dlaczego mamy współutrzymywać katolickie kościoły (o ile nie są zabytkami), katolickie uczelnie, czy katechetów, których praca w publicznych szkołach niczemu nie służy?

Tylko te dwa punkty w relacjach Kościół – państwo polskie mnie bulwersują. Oczywiście komuś może się nie podobać politykierstwo abp. Życińskiego, pielgrzymki papieskie, Radio Maryja, blokowanie dróg przez katolików na Boże Ciało, dni wolne w czasie świąt chrześcijańskich i wizyta proboszcza po kolędzie. Ma do tego pełne prawo, tak jak ja mam prawo irytować się, kiedy słyszę o kolejnych dotacjach budżetowych dla rolników. [...]Wiadomości-24

Nie wiem, na ile to powszechny głos, niemniej mnie zastanowił...
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 23:35 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

29
spirytysta pisze:
transfer pisze:- malutka grupa grupa wyznających prawdziwe wartości katolickie
Czy wartości chrześcijańskie = katolickie? Pytam, bo nie wiem czy nie jestem kryptokatolikiem :)
A wiesz co znaczy słówko "katolicki"? - sprawdź a się dowiesz :)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2010, 10:59 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Polska to wciąż kraj katolicki?

30
Ciekawe dane można znależć na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
http://www.iskk.ecclesia.org.pl/praktyki-niedzielne.htm
Przy obliczeniu liczby wiernych stosuje się tam dwa wskaźniki dominicantes i communicantes. Pierwszy wskaźnik określa liczbę osób uczestniczących w mszy odniesiony do liczby osób do tego zobowiązanych (wierni), a drugi określa liczbę osób przyjmujących sakrament komunii św.

Globalnie dla Polski:

Pierwszy wskaźnik dominicantes oscylował na poziomie 45 - 50% a po roku 2007 spadł do 40 %. Wynika z tego że tylko 40 % zobowiązanych wiernych uczestniczy w życiu kościoła, czyli jest w nim więcej martwych dusz podbijających statystykę niż osób do kościoła chodzących.

Drugi wskaźnik communicantes nigdy nie przekroczył poziomu 20% a po 2007 spadł do poziomu 15 % co oznacza że tylko 15% wiernych traktuje swoją wiarę na tyle poważnie aby przyjmować sakramenty.

Moim zdaniem te właśnie dane potwierdzają to, że Krk stał się w Polsce dużo bardziej instytucjonalnym kościołem powiązanym z elitami władzy, niż rzeczywistą wspólnotą wiernych liczącą deklarowane 95% społeczeństwa.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2010, 14:15 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Tobie Polsko”

cron