Re: Autonomia Śląska

211
czemu słaba gra w PL mnie nie dziwi?
a już myślałem, że kibice się już przyzwyczaili
ja się tym w ogóle nie interesuję..piłką nożną
jesszcze zagrać z chłopakami..ok, ale oglądać jakichś tam facetów co jako reprezentacja dość słąbo się sprawdzają?
a te kluby no cóż..
ostatnio czytałem jak ludzie z PZPN byli świadkami jak na stadionie było nerwowo i nawet przełożyli dogrywkę czy tam wręczenie nagród dla zwycięzców..takie burdy były
a terza zamknęli parę stadionów
ciekawe jak wypadniemy na Euro 2012
bo jesli tak ma być podobnie to chyba w tych dniach trzeba się zabarykadowywać w domach z jakąś snajperką
:]
Ostatnio zmieniony 07 maja 2011, 21:44 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Autonomia Śląska

212
Wracając do tematu...
Crows pisze:
Kamil_865 pisze:
a czym sie różni ślązak od nieslazaka , który mieszka na śląsku
A kogo uznajesz za Ślązaka?
ja sie pytam ciebie a ty mi odpowiadasz pytaniem ?
ja urodziłem sie na ślasku w Chorzowie , wyjechałem 100 km dalej , czy nadal jestem ślazakiem czy nie ?
Ja urodziłam się 150 km od Katowic, a od pierwszego roku życia mieszkam na Śląsku, to kim jestem?
W rodzinnych stronach mówią na mnie hanyska, w pracy czasem gorol (nie wspomnę że i tu i tu z dużą sympatią, pewnie z powodu mojego niewątpliwie dużego uroku osobistego:D)
Podejrzewam że gdyby na Śląsku rozpisać referendum na temat autonomii , to mogłoby się okazać, że mamy tu mniejszosć rdzennych Ślązaków, którzy by opowiadali sie za tą autonomią. Zbyt wielu mieszkańców z innych stron kraju przywędrowało na Śląsk, czy to za pracą, czy z powodów osobistych, pozakładało rodziny i zapuściło korzenie.
W dobie globalizacji (czy to dobre, czy nie to pomysł na inny temat) próba tworzenia małych autonomii jest utopią.
Obecnie wszystko idzie w kierunku zatarcia granic, a nie ich tworzenia.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2011, 23:38 przez Kora, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

214
Ja każdego kto nie jest nieślązakiem i mówi jakąś gwarą.
A kto to jest nie-Ślazak? :beer:
ja sie pytam ciebie a ty mi odpowiadasz pytaniem ?
ja urodziłem sie na ślasku w Chorzowie , wyjechałem 100 km dalej , czy nadal jestem ślazakiem czy nie ?
A skd mam wiedzieć? To od ciebie zależy, nie ode mnie.
Podejrzewam że gdyby na Śląsku rozpisać referendum na temat autonomii , to mogłoby się okazać, że mamy tu mniejszosć rdzennych Ślązaków, którzy by opowiadali się za tą autonomią. Zbyt wielu mieszkańców z innych stron kraju przywędrowało na Śląsk, czy to za pracą, czy z powodów osobistych, pozakładało rodziny i zapuściło korzenie.
A co ma do tego autochtoniczność? Przecież o rozwiniętym samorządzie nie myślą tylko osoby, które maj tu korzenie ma 10 pokoleń. Znam ludzi, którzy są za moc autonomią, choć nie czuj się Ślązakami, nie znaj śląskiego, a pochodzą też z innych regionów..
W dobie globalizacji (czy to dobre, czy nie to pomysł na inny temat) próba tworzenia małych autonomii jest utopią.
Obecnie wszystko idzie w kierunku zatarcia granic, a nie ich tworzenia.
W dobie globalizacji idzie się na to, żeby dobrze zarządzać, a częścią tego jest decentralizacja i regionalizacja państw. Niezdolność władz centralnych w dużych państwach do sprawnego zarządzania całością nie jest niczym odkrywczym. Po to się ustrój decentralizuje, żeby władza mogła lepiej rozwiązywać lokalne problemy. Granice tworzy jedynie separatyzm, a nie regionalizm.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2011, 12:03 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

225
Autonomia przecież nie dzieli ludzi na zasadzie - wy Hanysi (zostajecie), wy krojcoki (jak już musicie to zostańcie), a wy gorole (raus), bo to by było totalnie niepoważne. Autonomia regionalna, jeżeli już dzieli to na wspólnotę samorządową, co zresztą czyni każdy podział samorządowy, w tym nasz obecny..
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 10:38 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

227
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9980910576
Art. 1. 1. Mieszkańcy województwa tworzą z mocy prawa regionalną wspólnotę samorządową.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9980910578
Art. 1. 1. Mieszkańcy powiatu tworzą z mocy prawa lokalną wspólnotę samorządową.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9900160095
Art. 1.1. Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 15:15 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

230
Autonomia to chyba oddzielenie a nie współnotowanie?
Jak wspólnota to czemu nie globalna?
Jak autonomia to województtwa, powiatu a może kraju?
Jest jeszcze autonomia UE.
:D

I zastanawiam się nad stwierdzeniem: działaj lokalnie a myśl globalnie.
;)
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 15:36 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Autonomia Śląska

231
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "oddzielenie". Autonomia nie oddziela od Polski, lecz daje większe kompetencje polskim władzom samorządowym. Dalej jest to nieodłączna część Rzplitej, a o losie regionu dalej decyduje Naród Polski.

Co do tego stwierdzenia to autonomia mu nie przeczy, lecz potwierdza. Samorząd to właśnie lokalne działanie (im większe kompetencje, tym bardziej lokalnie się działa), a to co wychodzi z autonomii to już efekt nie tylko regionalny, ale też globalny. Niższy ośrodek decyzyjny pozwala skupić się na większe ilości ważnych spraw i sprawnie je rozwiązać, co wpływa na sprawy choćby gospodarcze, a globalnie tworzymy wielką sieć połączeń gospodarczych, więc robi się zysk globalny.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 16:02 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

232
mam duże wątpliwości czy przeciętny ślazok to pojmuje , to tak jak gadaną naszych polityków , kiedy juz jest po wyborach zapominaja właściwie interpretować to co wcześniej mówili
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 16:13 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Autonomia Śląska

234
Kamil_865 pisze:Ponadto chyba nie sądzi kolega, że Ślązak to dziś górnik, który skończył szkołę tylko po to, żeby robić w kopalni...
skończył tyż po to żeby z gorolem sie napić piwa bez glyndzynio o polityczno- administracyjnych podziałach ludzików :P
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 16:25 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Autonomia Śląska

236
Aby były "nasze" musza być "wspólne".
Pytanie tylko jakie są to obawy.
Mi tam tylko zależy by ludziom się dobrze wiodło cyz to w autonomii palestyńskiej, śląskiej czy przy scentralizowanej władzy.
Podział może chyba być tu dobry.
Gdyż zbyt często w historii komuś od dośc dużej władzy uderzała do głowy woda sodowa.
Może spotkania sejmu czy senatu powinny przypominać spotkania dyplomatów różnych krajów(w tym wypadku powiatów, gmin itp.) w celu uwzględnienia wspólnych interesów?
Bez jakichś organizacji typu partie zrzeszone pod nieoficjalnym hasłem "zrobimy w kraju burdel".
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 17:42 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Autonomia Śląska

237
Państwo to raczej coś innego niż organizacja międzynarodowa. A spotkania delegatów i tak nie miałyby większej wartości, ponieważ wszyscy decydowaliby o sprawach niektórych, np. dlaczego Ślązak ma decydować o sprawa morskich, a Mazur o sprawach metropolitarnych? To nie s rzeczy, które ich łączą. Łączą ich np. sprawy wojskowe i międzynarodowe i to powinni pododejmować wspólnie.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 18:29 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Autonomia Śląska

240
Kamil_865 pisze:Łączenie czegoś na siłę jest jeszcze gorszę. Próbowano tego w Jugosławii... wynik znamy.
chcesz powiedzieć , że tearaz maja sie lepiej ?
kiedyś Jugosławia była wrotami europy na swiat , ludzie o różnych wyznaniach religijnych i politycznych mieszkali obok siebie jak to ma sie w USA , napuścili ludzi religijni fanatycy jak i polityczno - nacjionalistyczni podpuszczacze , czym sie to skończyło wiemy , właściwie sie nie skończyło bo gdyby wojska rozjemcze wyszły z tego regionu to wojna rozpocznie sie natyczmiast , wiec twierdzisz ze teraz jest lepiej ? :crez:
Ostatnio zmieniony 10 maja 2011, 6:38 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Wróć do „O Tobie Polsko”

cron