Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

1
Do założenia tego tematu skłoniły mnie niektóre wypowiedzi z tematów - "Naród Śląski" i "Autonomia Śląska".

PS> Nie sugerujcie się od razu nazwą tematu... Jakąś nazwę musiałem wymyślić :fiufiu: I... to nie jest żadna prowokacja.

Prosiłbym o odpowiedzi na następujące pyt., wraz z uzasadnieniem dlaczego tak i dlaczego nie.
1) Czy chciałbyś przekształcenia Polski w federację, lub państwo regionów?
2) Jaki wg Ciebie powinien być podział ról między centralną a regionami?
3) Co sądzisz o powiatach? Potrzebne, a może nie?
4) Jakie masz obawy odnośnie Polski federalnej, lub zregionalizowanej? O ile je masz w ogóle.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 18:55 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

2
Aleksy pisze:Do założenia tego tematu skłoniły mnie niektóre wypowiedzi z tematów - "Naród Śląski" i "Autonomia Śląska".

PS> Nie sugerujcie się od razu nazwą tematu... Jakąś nazwę musiałem wymyślić :fiufiu: I... to nie jest żadna prowokacja.

Prosiłbym o odpowiedzi na następujące pyt., wraz z uzasadnieniem dlaczego tak i dlaczego nie.
1) Czy chciałbyś przekształcenia Polski w federację, lub państwo regionów?
2) Jaki wg Ciebie powinien być podział ról między centralną a regionami?
3) Co sądzisz o powiatach? Potrzebne, a może nie?
4) Jakie masz obawy odnośnie Polski federalnej, lub zregionalizowanej? O ile je masz w ogóle.
Czy nie zauważyłeś, że w międzyczasie cała Polska stała się regionem UE ??? :lalala: :Polska: :lalala:
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 19:07 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

4
Nie ma podstaw do zaprowadzenia ustroju federacyjnego(federalnego) = żadnych -ekonomicznych , kulturowych , etnicznych.
Nie mam żadnych obaw - gdyż nikt poważny takich rozwiązań nie proponuje.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 20:58 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

9
Za rusyfikacją, islamizacją i Unią z Ekwadorem oraz za przeniesieniem stolicy na Cejlon i zmianą języka urzędowego na mongolski.

"no właśnie - po co?"

Bo chcę się dowiedzieć dlaczego jesteście tak procentralni i nie tylko wy.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:12 przez Aleksy, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

10
Aleksy pisze:Za rusyfikacją, islamizacją i Unią z Ekwadorem oraz za przeniesieniem stolicy na Cejlon i zmianą języka urzędowego na mongolski.

"no właśnie - po co?"

Bo chcę się dowiedzieć dlaczego jesteście tak procentralni i nie tylko wy.
A co by dał ustrój federalny ?
Oprócz odrodzenia literatury śląskiej i gwary śląskiej ( czy jak tam wolisz mowy) - ty i tak to świetnie robisz

:no:
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:17 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

11
Szybszy rozwój regionów? Więcej zostawałoby w kasie województwa, więc to miałoby więcej kasy na inwestycje i przynajmniej nie byłoby gadania kto kogo utrzymuje, bo każdy utrzymywałby się sam, centrala by pilnowała jedności państwa i ustalała ogólne wytyczne, typu wys. granice wysokości podatków.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:24 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

12
Aleksy pisze:Szybszy rozwój regionów? Więcej zostawałoby w kasie województwa, więc to miałoby więcej kasy na inwestycje i przynajmniej nie byłoby gadania kto kogo utrzymuje, bo każdy utrzymywałby się sam, centrala by pilnowała jedności państwa i ustalała ogólne wytyczne, typu wys. granice wysokości podatków.
i każdy region utrzymywałby tysiące urzędników dodatkowo. dawaj jakieś konkrety a nie pytajniki. przyłączenie do gabonu też by się opłacało- nie byłoby odprawy celnej :D.
zauważyłeś, ze jest raczej tendencja do łączenia a nie dzielenia?
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 21:34 przez fiodor, łącznie zmieniany 1 raz.
mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

13
1) A teraz nie utrzymuje?
2) tendencja do łącznie to XIX i pocz. XX w. (patrz: Jugosławia, Włochy, Niemcy). Teraz jest tendencja dzielenia (patrz: Jugosławia, ZSRR).
3) Co rozumiesz pod pojęciem federacja? Bo piszesz jakbyś myślał że chcę utworzyć republikę śląską, pomorską, poznańską etc. i generalnie podporządkować je Niemcom ku chwale Merkel.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 22:45 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

14
Aleksy pisze:1) A teraz nie utrzymuje?
2) tendencja do łącznie to XIX i pocz. XX w. (patrz: Jugosławia, Włochy, Niemcy). Teraz jest tendencja dzielenia (patrz: Jugosławia, ZSRR).
3) Co rozumiesz pod pojęciem federacja? Bo piszesz jakbyś myślał że chcę utworzyć republikę śląską, pomorską, poznańską etc. i generalnie podporządkować je Niemcom ku chwale Merkel.
Chyba ślepy jestem bo nie widzę takiego zarzutu.
Aleksy - naucz się do k .n -y wypowiadać i wnioskować - bo daję słowo kompromitujesz ideę ,którą chcesz propagować ( dla mnie jako jej przeciwnika - jest to na rękę stałeś się więc moim ( i innych m.in fiodora) sprzymierzeńcem )

Wykonujesz wspaniała pracę na rzecz ośmieszenia poglądów ,które reprezentujesz - stałeś się właśnie przez swoje pisanie bardziej procentralny od nas)


:Polska:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 9:46 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

15
W jakich wy czasach żyjecie? Instytucje centralne mają swoje "file" w regionach, więc urzędnicy są. Do tego przy nie zwiększaniu ilości urzędników można zwiększyć samodzielność regionów, gdyż obecnie urzędnicy są bardziej w nadmiarze niż za PRLu. A co? Nie pamiętacie swoich postów, gdzie pisaliście o państwie śląskim?

Federacje świetnie funkcjonują, bo im niższy stopień administracyjny tym władza jest bliżej obywatela. A co taki facio z Warszawy wie o potrzebach całej Polski? NIE MA PAŃSTWA, KTÓREMU DECENTRALIZACJA BY ZASZKODZIŁA.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 11:57 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

18
Aleksy pisze:"Naród Śląski" i "Autonomia Śląska" - pisaliście o jakimś Państwie Śląskim, że autonomia to niepodległość, że od razu do RFN chcemy.
Mnie jest jeden to proszę nie używaj wobec mnie liczby mnogiej.
Czy ja pisałem ,że autonomia to niepodległość?
Czy ktoś tak napisał ?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 12:16 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

19
fiodor pisze:po trzecie państwo śląskie byłoby tworem, w którym mniejszością jest polska większość. gratulacje img/smilies/smile.
fiodor pisze:zresztą jak udowodnisz, ze te 173 tyś. chcą oderwania śląska od polski?
Dwie wypowiedzi, które udało mi się na szybko znaleźć.

-----------------------------

Skoro tacy procentralni jesteście, to pokażcie mi co jest takiego super w scentralizowanym państwie? bo nie potrafię tego pojąć.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2010, 15:12 przez Aleksy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

22
Kamil_865 pisze:Widzę, ze nie lubicie coś autora wątku, ale wypadałoby odpisać, bo sam jestem ciekaw waszego zdania. Sam odpiszę tu niebawem..
Bo to kretyn ,który nie ma pojęcia o kulturze ,literaturze , gwarze śląskiej czego dowiódł w innych wątkach i w tym także.
A zdanie jego adwersarze wypowiedzieli juz wielokrotnie - tylko do tego "Slązaka " nie dociera .
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 19:23 przez Grzegorz Wielki, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepiej siedzieć cicho i uchodzić za idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

24
Kamil_865 pisze:Super, tylko, ze ja nie mam czasu i chęci żeby przeglądać całą wszą dyskusję, a chętnie bym powymieniał sie zdaniami tutaj.
To już tak na poważnie i "bez kretynów"-trzeba zacząć od nowa temat.
Wg mnie w Polsce nie ma ani warunków , ani potrzeby ,ani realnych sił ,które chciałyby wprowadzenia w Polsce ustroju federalnego-co wg mnie zamyka dyskusję na ten temat.
Ale jeśli ktoś ma inne zdanie niech się produkuje.
:Polska:
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 19:46 przez Grzegorz Wielki, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepiej siedzieć cicho i uchodzić za idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

25
Dwie sprawy:
* "nie ma warunków" - wiesz to jest właściwie puste określenie. Przecież Polska jest na tyle duża, ze jest zróżnicowana choćby gospodarczo. Nawet poszczególne regiony są mocno zróżnicowane...
* mi się wydaje, czy uważasz federalizm za dzielnie państwa na kilka suwerennych państw? Ta emotka...

Ja to bym zamienił Polskę unitarną na Polską unię regionów:Polska::pogaduchy::Polska:

EDIT: To może przedstaw mi jakie są przewagi centralizmu nad decentralizmem?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 19:55 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

26
Kamil_865 pisze:Dwie sprawy:
* "nie ma warunków" - wiesz to jest właściwie puste określenie. Przecież Polska jest na tyle duża, ze jest zróżnicowana choćby gospodarczo. Nawet poszczególne regiony są mocno zróżnicowane...
* mi się wydaje, czy uważasz federalizm za dzielnie państwa na kilka suwerennych państw? Ta emotka...

Ja to bym zamienił Polskę unitarną na Polską unię regionów:Polska::pogaduchy::Polska:

EDIT: To może przedstaw mi jakie są przewagi centralizmu nad decentralizmem?
Grzegorz Wielki rozumie dobrze,że ustrój federalny nie oznacza dzielenia większego państwa na mniejsze suwerenne.
A czy ty uważasz,że zróżnicowanie jest wystarczającym warunkiem do wprowadzenia ustroju federalnego?
Wydaje mi się to błędnym założeniem.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 21:27 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

28
A czy ty uważasz,że zróżnicowanie jest wystarczającym warunkiem do wprowadzenia ustroju federalnego?
Tak, a jak nie zróżnicowanie to co?
Jako tolerancyjny człowiek ustępuje pierwszeństwa federastom.
Najpierw Ty.
Wszędzie gdzie nie spojrzę to decentraliści mówią, a centraliści odpowiadają, wiec teraz niech będzie na odwrót.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 21:58 przez Kamil_865, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Polska Rzeczpospolita Federalna

29
Ad,1
Ale czy każde zróżnicowanie? - bo dla mnie zróżnicowanie narodowościowe mogło by ew.być -a takiego w Polsce nie ma.
Ad,2
Masz rację "nie będzie odwrotnie"-Twoje słowa!
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 22:02 przez Grzegorz Wielki, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepiej siedzieć cicho i uchodzić za idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości!
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Tobie Polsko”

cron