Re: Tąsknota za PRL-em

61
t.oskar pisze:I tak od 14 grudnia do biblioteki można już było chodzić bezpiecznie przez park zamiast ulicami naokoło. .... Także poprawiło się centralne ogrzewanie ....i dostawy ciepłej wody, nie było już wyłączeń prądu i nikt już nie ogłaszał ktoregoś tam "stopnia zasilania".....
i długo to tak trwało ?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 18:31 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Tąsknota za PRL-em

62
PFFF ambitne życie. Komunisci odrzucili Plan Marshalla czyli jakieś setki milionów dolarów w tamtym czasi które mogliśmy dostać- gdyby ci idioci tego nei zrobili to dziś Polska była by jak RFN.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 21:11 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

63
Odrzucili Sowieci a co za tym idzie pozostałe kraje znajdujące się w strefie wpływów tzw. "demokracji ludowej", czyli jak zwykle uprościłes wszystko do maksimum... mowa o tym co pamiętamy i co wspominamy. Pamiętasz Jałtę i Poczdam? Interesujace.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 21:40 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Tąsknota za PRL-em

64
Mnie natomiast frapuje "atak" stonką ziemniaczaną którą "zapluty karzeł reakcji" nas nękał :D
Oraz domniemana "gruźliczanka" - czyli polskie mliko ;)

Teleranki,wieczorynki - za tym można zatęsknić,za nielicznymi pozytywnymi wspomnieniami z dzieciństwa.
Heh ... programy Kwant i Sondę pamiętacie ?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 21:56 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Tąsknota za PRL-em

65
... i Michałki i Piatek z Pankracym a Sonda była fajna, ci dwaj goście potrafili zaciekawić...
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 22:56 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Tąsknota za PRL-em

66
Przypomnę :)

SONDA :)

[youtube][/youtube]

Logo Sondy stworzył Andrzej Kurek. Wykorzystał on symbol Yin i yang Yin yang.svg i symbol TAO svg.png taoizmu. Najbardziej jednak kojarzonym z Sondą symbolem stała się czołówka programu przedstawiająca m.in. lot sondy kosmicznej Mariner 5.
Czołówka wizyjna: zmontowana na taśmie filmowej 16 mm z wykopiowań z kilku materiałów filmowych i z plansz zamówionych w Studiu Eksperymentalnym TV. Materiały filmowe uzyskane były z bibliotek filmowych przy ambasadach (USA, Anglii, Francji, ZSRR) i ośrodków kultury różnych państw. Główną pracę przy montażu wykonał Andrzej Kurek z pomocą kwalifikowanej montażystki Bożeny Szostkowskiej. W późniejszym okresie plansze do programu wykonywane były na prywatnym komputerze ZX Spectrum 48KB przez Andrzeja Kurka.

29 września 1989 roku Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, a także prowadzący samochód Andrzej Gieysztor zginęli w wypadku samochodowym w Raciborzu, gdzie - w Raciborskiej Fabryce Kotłów "Rafako" - mieli zbierać materiały do kolejnego programu "O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej"

:(

KWANT :)

[youtube][/youtube]

PS

LABORATORIUM ... :(

[youtube][/youtube]

Zarząd TVP zdjął z anteny program Laboratorium! 27 stycznia 2010

Szanowni Państwo,

Polskie programy edukacyjne i dziecięce w Telewizji Polskiej są właśnie w trakcie likwidacji. Łatwiej i przyjemniej jest przecież kupić gotowe filmy z zagranicy.

Szefowie Programu 1 TVP wykorzystali chwilowe zawieszenie ostatniego już telewizyjnego programu o nauce, czyli “Laboratorium” po to, by ostatecznie wyrzucić go z anteny. Za kilka miesięcy miał być jubileusz, 25 lat emisji.

„Laboratorium” to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych, istniejących do dziś programów o nauce na całym świecie. Wychowało się na nim co najmniej jedno pokolenie młodych ludzi. To ci, którzy dziś kończą politechniki i kierunki ścisłe na wielu uczelniach.

Program “Laboratorium” dawał szansę pokazania prac polskich naukowców. Starałem się w nim przekonywać odbiorców, że badania mają sens, że ważne odkrycia i ciekawe prace prowadzone są nie tylko za granicą, ale także w Polsce. W miarę możliwości i niezwykle skromnych środków próbowałem przekonać widzów, że warto się uczyć, że warto studiować, że tuż, obok nas dzieją się rzeczy naprawdę niezwykłe.

Starałem się pokazać naukę w sposób możliwie atrakcyjny. Czasem ryzykując zdrowie i życie. Wszystko po to, by kiedyś spotkać młodego doktoranta, który mówił, że program o…. tak go poruszył, że właśnie kończy pracę doktorską i będzie nadal zajmował się tą tematyką. Takich spotkań miałem wiele. Są one dla mnie cenniejsze niż niejeden order.

Nie byłem pieszczoszkiem władz TVP. Być może za wcześnie rozpocząłem swoją pracę i nie można było się pochwalić, że to ich dzieło. Systematycznie emisja programu była przerzucana z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Za każdym razem coraz mniej widzów mogło odnaleźć program w ramówce. Ostatnio ja sam nie potrafiłem go odszukać w ramówce.

Niestety, w przeciwieństwie do aktorów, reżyserów i artystów (a także sportowców) w tej sprawie żaden naukowiec się nie odezwie. Gdy próbowano zlikwidować programy kulturalne odzew był potężny. Apele, protesty, listy do władz TVP. Gdy kiedykolwiek zaczynano dyskusję na temat ilości programów sportowych podnosił się alarm, że “biało-czerwona”, że “honor narodowy”, że „wychowanie młodzieży”, itp. Wypowiadali się mistrzowie olimpijscy i działacze. Teraz panuje i będzie panowała cisza. Środowisko naukowe nie potrafi krzyczeć i używać gromkich słów.

Skąd młodzi ludzie będą wiedzieli, że warto się uczyć, że w Polsce mogą odnieść sukces, że są potrzebni dla gospodarki w kraju, że nasi naukowcy są wśród najlepszych na świecie? Nikt nie zamierza ich o tym informować.

Oczywiście, będę się starał nadal popularyzować naukę, mam wiele nowych pomysłów, jednak bez stałego programu będzie to posypywanie rany pudrem.

Przez blisko 25 lat starałem się, by widzowie zyskiwali świadomość jak ważna jest nauka w życiu kraju i każdego z nas. Zdobyłem spore rozeznanie i doświadczenie we współpracy z uczonymi. Decyzja kierownictwa Programu 1 TVP niszczy to wszystko bezpowrotnie.

Z poważaniem

Wiktor Niedzicki

http://www.milczarek.eu/2010/01/zarzad- ... oratorium/

„Laboratorium” wraca na antenę!

Akcja protestacyjna naukowców i internautów. Wsparcie najważniejszych polityków. Pięć i pół miesiąca zmiennych decyzji oraz ... nastrojów. I wreszcie SUKCES.

W czwartek, 8.07.2010 r. dowiedziałem się, że podpisana została umowa na emisję 12 nowych odcinków programu „Laboratorium” na antenie telewizyjnej Jedynki. Co prawda, pora nadawana tak jak i poprzednio będzie fatalna (około godziny 11.00 we wtorki), ale skoro szefowie TVP nie przepadają za nauką, dobre i to.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę programu „Laboratorium”. Od najwybitniejszych polskich uczonych, stowarzyszeń naukowych, najważniejszych polityków (razem z Prezydentem RP!), członków Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, do widzów, dla których misja telewizji publicznej nie jest obojętna. Państwa listy, wyrazy poparcia i zainteresowanie sprawą świadczą o tym, że popularyzacja nauki jest potrzebna. Kulturalny człowiek interesuje się tym, co dzieje się na świecie. Także w pracowniach uczonych, a zwłaszcza polskich naukowców. Polskie osiągnięcia mogą stać się także kluczem do osiągnięć biznesowych.

Największe zasługi dla przywrócenia programu na antenę mają wicepremier Waldemar Pawlak i Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. pan Bogusław Szwedo. Bez osobistego zaangażowania Przewodniczącego, która sam odwiedzał i kilkukrotnie nakłaniał Dyrekcję TVP1 szanse na powrót były zerowe. Ogromną pracę wykonał reżyser programu Tomasz Drozdowicz i Fundacja „Vox Humana”, która zdobyła pieniądze na tegoroczną produkcję, a przede wszystkim wypełniła wszystkie, bardzo skomplikowane formalności towarzyszące tej sprawie.

Cieszę się, że obrona programu „Laboratorium” pozwoliła pokazać siłę polskiej społeczności naukowej i wsparcie ze strony wielu widzów. To wielka wartość i potężna motywacja do dalszej pracy w tej dziedzinie. Silne środowisko ma większe możliwości oddziaływania na polityków, którzy stanowią prawo i mogą wpłynąć na zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym Polski.

Zdaję sobie sprawę z tego, że masowe poparcie oznacza dla mnie jeszcze większy wysiłek, by sprostać Państwa oczekiwaniom. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań w celu poprawy atrakcyjności i utrzymania wysokiej jakości programów.

Zapraszam do oglądania „Laboratorium”, które od września będzie miało tytuł „Laboratorium europejskie”. Zamierzamy prezentować prace polskich naukowców, którzy za pieniądze z Unii Europejskiej prowadzą badania, bądź próbują otrzymane wyniki zastosować w praktyce. Już znalazłem wiele ciekawych tematów. Mam nadzieję, że uda nam się pokazać naprawdę fantastyczne osiągnięcia.

Zapraszam do oglądania „Laboratorium europejskiego” począwszy od września 2010 roku. Pierwszy program będzie jednocześnie jubileuszem. „Laboratorium” mimo wielu przeszkód trwa już 25 lat na antenie Jedynki.


http://www.wiktorniedzicki.pl/
Ostatnio zmieniony 31 sie 2010, 23:07 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Tąsknota za PRL-em

67
No i "Spektrum" produkcji jednego pana co współpracował z Sondą. A program otwierał utwór Polskiego "Jarra", Marka Bilińskiego, niestety nie znalazłem oryginalnej czołówki:
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2010, 7:40 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

68
"zapluty karzeł reakcji"
A czy wiecie, ze tego określenia pierwszy użył marszałek Piłsudski w stosunku do endecji?
Późniejsze PRL-owskie wykorzystanie tego powiedzonka, to zwyczajny plagiat.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2010, 14:21 przez t.oskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Wesołe jest życie staruszka :)

Re: Tąsknota za PRL-em

69
Ludzie starsi często wspominają tamte czasy.Przecież zawsze chętnie oglądamy filmy opisujące życie w PRL-u takie jak "Miś"Bareji czy "Rejs"Pasikowskiego.Czy nie lubicie oglądać seriali z tamtych czasów:"Czterej pancerni i pies" czy "Stawka większa niż życie"Chociaż dziś nikt nie opiera swojej wiedzy historycznej na wydarzeniach z tych seriali, to jednak są one nadal pozycjami, po które chętnie sięgają Polacy. Zaskakujący jest jednak fakt, że pomimo tego, że rynek oferuje liczne hollywoodzkie produkcje, rodacy bardzo chętnie oglądają jednak wspomniane wcześniej seriale. To niepodważalny dowód na tęsknotę za PRL-em, która przywołuje dyskretny urok minionej epoki.
Miłośnicy peerelowskich dobranocek znajdą tam "sale" poświęcone m.in.: Reksiowi, Koziołkowi Matołkowi, Pszczółce Mai, Misiowi Uszatkowi, Żwirkowi i Muchomorowi i wielu innym. Dla starszych osób również przygotowano tam nie lada gratkę - informacje na temat pierwszych dobranocek emitowanych w polskiej telewizji takich jak: Gąska Balbinka, Plastuś, Jacek i Agatka.
Pamiątki z PRL-u stały się obiektem zainteresowania wielu kolekcjonerów i osób, które chcą wrócić choć na chwilę przypomnieć sobie urok tamtych dni. Stąd ogromna popularność zbierania- kartek, banknotów, odznaczeń czy też medali.a salony meblowe oferują kolekcję mebli z lat 70-tych i to w dość wygórowanej cenie
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2010, 18:45 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

70
Podobnie jak starsze od mojego pokolenie chętnie ogladało filmy z Aleksandrem Żabczyńskim, Eugeniuszem Bodo, Szczepciem i Tońciem etc, a potem z sentymentem podchodziło do kręconych już w PRL-u filmów "odtwarzjących" tamte czasy, takich jak "Vabank", "Hallo Szpicbrodka" "Lata dwudzieste Lata trzydzieste" i inne... I nie była to tęsknota za "sanacją", lecz za minioną młodością.
Po prostu każdy ma sentyment do czasów, gdy był młody. Ja także!!!!
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2010, 21:08 przez t.oskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Wesołe jest życie staruszka :)

Re: Tąsknota za PRL-em

71
Crows pisze:może napiszcie jakim kosztem te rzeczy sie pojawiały , jak zostałem radnym w pierwszych wolnych wyborach to w naszym miasteczku były tylko telefony na korbkę , rzeka to smród , syf kiła i mogiła bo nie było kanalizacji ani oczyszczalni ścieków , wysypisko śmieci przypominało ekologiczną katastrofe , żona by mogła ugotować obiad musiała palić w piecu węglem bo gaz był tylko w dużych miastach , już nie bede pisał przez co musiałem przejść by wybudować dom , gwożdzie były tylko w jednym rozmiarze a z tzw przydziału na budowę z UMiG dostałem tylko 3 rolki papy itd
Wiec zlikwidowano niepotrzebne koszty ..a wraz z nimi
teatry ,zbednych grajków muzyki powaznej, pantomimę,
i parę innych. Zlikwidowano przemysł bo był nienowoczesny,
myśli sie o likwidacji bezpłatnej służby zdrowia...lekarstwa tez są za tanie ...Ale są już pierwsze jaskółki płatnego szkolnictwa..cyt..Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich „Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010 – 2020”. Dokument zakłada wprowadzenie czesnego od 2015 roku na wszystkich studiach stacjonarnych na uczelniach publicznych.
Należy tylko poczekać troche na pierwsze polskie slamsy...
To przeciez typowy obrazek na całym świecie...Oczywiści oburzycie sie bo przeciez Europa...Tyle ze Polska jest 55 w rankingu a nie w pierwszej dziesiatce...
Ostatnio zmieniony 08 paź 2010, 18:06 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: Tąsknota za PRL-em

72
Michall pisze:wystarczy chcieć..
..Bzdury.W szarej strefie robol zarabia kilka zł na godzinę,przez 12-17 godzin dziennie,bez umowy,ubezpieczenia,na czarno i na dziko.Prawie 50 % Polaków nie stać na opłaty mieszkaniowe,leki,ubranie.wyjazd na wczasy.Aby je opłacić,idzie do innej pracy,gdzie wyzyskują go tak samo jak w pierwszej.A co z remontami mieszkania,dostępem do kultury i edukacji,do służby zdrowia ? Dla porównania w Szwecji gdzie PKB jest mniejsze niż w Polsce pracownik zarabia 50 zł na godzinę przy 7 godzinnym dniu pracy.W Szwecji obowiązuje "Welfare State"-państwo opiekuńcze w myśl socjalnych zasad dobrobytu dla wszystkich niezależnie od statusu społecznego i materialnego.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 17:25 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Tąsknota za PRL-em

73
Coś Ci się popieprzusiało :D Fedorowicz, PKB per capita a wiec mierzony parytetem siły nabywczej dla Polski wynosi 18,072.396 a dla Szwecji 35,964.833 http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo ... r.y=14#cs1
do tego gospodarka Szwecji w Raporcie Konkurencyjności znajduje sie w ścisłej czołówce, o Polsce nie wspominają
Switzerland tops the overall ranking in The Global Competitiveness Report 2010-2011 released by the World Economic Forum. The United States falls two places to fourth position, overtaken by Sweden (2nd) and Singapore (3rd). The Nordic countries continue to be well positioned in the ranking, with Sweden, Finland (7th) and Denmark (9th) among the top 10, and with Norway at 14th. Sweden overtakes the US and Singapore this year to be placed 2nd overall. The United Kingdom, after falling in the rankings over recent years, moves back up by one place to 12th position.
http://www.weforum.org/blog/posts/globa ... -2010-2011
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 18:07 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Tąsknota za PRL-em

74
victoria pisze:PKB per capita a wiec mierzony parytetem siły nabywczej dla Polski wynosi 18,072.396 a dla Szwecji 35,964.833 o Polsce nie wspominają
Faktycznie, moja omyłka,miałem na myśli wzrost PKB obrazujący dynamikę rozwoju gospodarczego.Najdynamiczniej rozwija się teraz gospodarka Słowacji (+ 5 proc.), Polska (+ 3,8 proc.). Szwecja, Estonia odpowiednio 3,6 proc. i 3,5 proc.Tylko że chodziło mi o niesprawiedliwą w Polsce redystrybucję wspólnie przecież wypracowanego dochodu narodowego,o wyzysk pracowników.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 19:41 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

75
Wiesz Szwecja że swoja wysoko postawiona gospodarką mogłaby wogóle nie mieć wzrostu, a i tak siegalibyśmy jej do kostek... 52% PKB, szwedzkiego stanowia podatki u nas nie do zrealizowania. Jesli chcemy byc jak Szwecja to musimy zamienic sie z kraju robotników w kraj inzynierów. A na razie pracujemy dla innych, nie dla siebie.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 20:11 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Tąsknota za PRL-em

77
victoria pisze:.. Jesli chcemy byc jak Szwecja to musimy zamienic sie z kraju robotników w kraj inzynierów. A na razie pracujemy dla innych, nie dla siebie.
Znajoma pracuje w Szwecji jako sprzątaczka niewykwalifikowana na pół etatu(3-4 godziny dziennie) i zarabia w przeliczeniu 3000 pln.Jej mąż Bjorn pracuje na budowie jako robotnik,ale tylko w sezonie przez pół roku,nie będę podawał sumy zarobków,bo zer nie starczy,a i ktoś pracujący w Polsce za grosze w skrajnym ubóstwie mógłby zasłabnąć..
:1:
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 20:31 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

78
A skąd ma pieniadze ten co im płaci?
Szwecja ma ikee, volvo, nokie, saaba, scanie, electroluxa, ericssona, tetra pack, husqvarne, nordee bank, h&m i wiele, wiele innych swoich marek, dla nich miedzy innymi pracujemy.
Sama ikea w Polsce ma kilkadziesiat zakładów, w których pracuje prawie 50tys osób.
A co my mamy?
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 21:01 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Tąsknota za PRL-em

79
Fedorowicz pisze:
victoria pisze:.. Jesli chcemy byc jak Szwecja to musimy zamienic sie z kraju robotników w kraj inzynierów. A na razie pracujemy dla innych, nie dla siebie.
Znajoma pracuje w Szwecji jako sprzątaczka niewykwalifikowana na pół etatu(3-4 godziny dziennie) i zarabia w przeliczeniu 3000 pln.Jej mąż Bjorn pracuje na budowie jako robotnik,ale tylko w sezonie przez pół roku,nie będę podawał sumy zarobków,bo zer nie starczy,a i ktoś pracujący w Polsce za grosze w skrajnym ubóstwie mógłby zasłabnąć..
:1:
W Angli znajdują zaś 100 funtówki na ulicach..... Wybacz ale ja już w coś takiego nie wierze, może i zarabia ale ile wydaje na życie? Wiesz ale gdyby nie inżynier który coś tam buduje to ten Bjorn byłby bezrobotny, gdyby zaś nie jakaś rodzina która utrzymuje się pośredni dzięki wielkim zakładą produkcyjnym to Twoja znajoma klepałaby biedę. Taka jest prawda to ciężki przemysł i IT napędza pieniądz.....
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 21:22 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

80
victoria pisze:A skąd ma pieniądze ten co im płaci?
Taka zabawna rozmowa o podstawach ekonomii :dziennikarz pyta prywaciarza-pracodawcę:Co pan powiedział temu pracownikowi?
Prywaciarz :Żeby więcej i szybciej pracował.
Dziennikarz:a co on wytwarza?
Prywaciarz:Produkty.
Dziennikarz:A ile pan mu płaci?
Prywaciarz:50 zł dziennie.
Dziennikarz:A ile pan ma z tego?
Prywaciarz:500zł,ale narzędzia pracy i firma jest moja.
Dziennikarz:A skąd pan miał pieniądze na to?
Prywaciarz:Ze sprzedaży produktów.
Dziennikarz:Panie,to on panu płaci dziennie 450 zł!
Prywaciarz,na widok zbliżającej się grupki pracowników:Cicho pan bądź,bo usłyszą!!
:stu:
Szwecja ma ikee, volvo, nokie, saaba, scanie, electroluxa, ericssona, tetra pack, husqvarne, nordee bank, h&m i wiele, wiele innych swoich marek, dla nich miedzy innymi pracujemy.Sama ikea w Polsce ma kilkadziesiat zakładów, w których pracuje prawie 50tys osób.A co my mamy?
My też mamy,np:Mispol, Pamapol, Monnari, Famur, Apart czy Broen. Do firm najbardziej zyskownych należą: KGHM (3,51 mld zł - zysk netto w 2006 r.), PKN Orlen (2,13 mld zł), TP SA (2,09 mld zł), PSE SA GK (1,82 mld zł) i Mittal Steel Poland (1,72 mld zł). Z kolei firmy najbardziej innowacyjne to: ComArch SA, Radmor SA, Apator SA, WSK PZL Świdnik i ZPC Mieszko SA.i td.Nie o to jednak chodzi,tylko o podział zysku,aby pracownik nie był z niego wykiwany..
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 21:31 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

82
Michall pisze:Byli tacy co już próbowali te zyski wyrównać skończyło się tym, ze 80% walczyło o jedzenia a tysiące jak nie miliony zmarły z głodu......
Tam,gdzie wyrównano,tzn nie doprowadzono do skrajnego rozwarstwienia, powstała rozwinięta cywilizacja,tzw kapitalizm o ludzkiej twarzy.Tam,gdzie nie chciano zgodzić się na wdrażanie idei egalitaryzmu,powstały kraje trzeciego świata.Oby Polska nie dołączyła do nich, a na to się niestety zanosi.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 21:47 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

83
Zwłaszcza Mittal jest polską marką :D Ty to masz poczucie humoru...
A pozostałe mają zatrudnienie pewnie takie jak jedna nokia.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 22:28 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Tąsknota za PRL-em

84
victoria pisze:Zwłaszcza Mittal jest polską marką
Mittal Steel Poland [dawniej Ispat Polska Stal SA] skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Firma grupuje cztery największe polskie huty położone w Krakowie [dawna Huta im. T. Sendzimira], w Dąbrowie Górniczej [dawna: Huta Katowice], w Sosnowcu [dawna Huta Cedler] oraz w Świętochłowicach [dawna Huta Florian].
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 22:45 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

85
Oki to teraz zrób porównanie z takimi Szwedami ile oni mają zakładow pracy w stosunku do populacji ludności pracujacej :), że nie wspomnę o wysoko rozwinietym przemyśle średnim.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 23:00 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

86
Michall pisze:Oki to teraz zrób porównanie z takimi Szwedami ile oni mają zakładow pracy w stosunku do populacji ludności pracujacej :), że nie wspomnę o wysoko rozwinietym przemyśle średnim.
Chodziło mi o sprawiedliwy podział dochodu narodowego,aby uniknąć tworzenia sektorów wykluczenia społecznego,dzielnic nędzy i slamsów.Wielomilionowe masy ludzi w III-m świecie cierpią nędzę i bezrobocie, dusząc się pod ciężarem kolejnego kryzysu kapitalizmu i rządowych programów "zaciskania pasa",mających wygenerować większą stopę zysku dla kapitalistów,finansjery i polityków kosztem wyzyskiwanych. A tymczasem władcy "Pomrocznej", garstka monopolistów i bogaczy pławią się w luksusie i bawią się znakomicie.Wyznawcy elitaryzmu i dyskryminacji mas pracujących nie pozwalają na demokratyzację polskiego zacofania,wyśmiewając w mediach solidaryzm społeczny i prawa człowieka.A Naród śpi..
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 6:23 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Tąsknota za PRL-em

88
Michall pisze:Ehhh może by mnie to ruszyło gdybym "Przedwiośnia" nie przeczytał ;). Twoje cele są piękne Fedorowicz ale to utopia której nigdy nie powinniśmy tworzyć.....
Dlaczego taki pesymizm ? Chcesz powrotu pańszczyzny, przedwojennej nędzy i analfabetyzmu ? bananowej republiki białych murzynów? :banan:
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 15:13 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Tąsknota za PRL-em

89
Nie, chcę tego co jest teraz i tu, czyli kapitalizm z wolnością słowa oraz dostępem do kultury. Natomiast niegodze się na kolejne wprowadzenie Utopi bo do tego nie potrzebujemy Marksa. Wiesz może przed wojną była nędza ale w kraju gdzie było "wszystkim po równo" ludzie umierali z głodu patrz Ukraina. Nie wspomnę już o łagrach które pracowały pełną parą.... Więc bieda była ale naprawdę nieliczni cierpieli głód. Ty za to jeszcze niczego się nie nauczyłeś i dalej chcesz pozyskać środki pracy od posiadaczy by dać ludowi pracującemu miast i wsi, nie nauczyła Cię historia jeszcze jak to się kończy? Co zaś sie tyczy tego analfabetyzmu to podczas gdy w tych złych kapitalistycznych miastach 80% już czytała to w tym raju ludzkim na wschodzie wciąż niewielu posiadło tą sztukę a biegle to tylko nieliczni.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 22:13 przez Michall, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Tąsknota za PRL-em

90
Michall pisze:Nie, chcę tego co jest teraz i tu, czyli kapitalizm..
Może się jednak okazać ,że wiele podstawowych potrzeb w tym systemie będzie niemożliwych do zaspokojenia.Chyba,że Polska zostanie kiedyś uznana za pełnoprawnego członka UE na takich samych prawach,jak pozostali. A na to się na razie nie zanosi.Jest jednak możliwość emigracji za chlebem,co i ja zrobiłem.W Szwecji żyje się zupełnie inaczej.Kiedy odwiedzam znajomych w Polsce, przypominam sobie ,że jeszcze niedawno też tak biedowałem..
Ostatnio zmieniony 22 lut 2011, 7:24 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Tobie Polsko”

cron