Re: 100 - lecie Polski

1
Blisko 100 lat temu, po ponad 120 latach niewoli, Polska wróciła na mapy Europy i świata jako niepodległe państwo. To piękna rocznica, którą w każdym normalnym państwie obchodzono by pewnie z 10 letnim wyprzedzeniem. U nas panuje złowroga cisza.
Może 100-lecia to państwo nie dotrwa?
I dlatego nie ma o czym mówić?

Otwieram temat dyskusji: blaski i cienie naszej Rzeczypospolitej Polskiej.
Co się nam udało w ciągu tych stu lat zrobić, a co całkiem spieprzyliśmy. Czy da się jeszcze coś zmienić, poprawić?
Czy warto tu być?
Ostatnio zmieniony 19 lis 2014, 21:16 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 100 - lecie Polski

2
To może ja powiem co mi się podoba:
- Dużo dotacji dla studentów z unii, jeszcze więcej dla rolników oraz dla otwierających nową działalność - to trzy zajebiste rzeczy, które dotknęły moją rodzinę
- Zajebisty stadion :D
- Szybki internet, na światowym poziomie praktycznie w każdym miejscu polski
- Tańsze koszty zatrudnienia studentów oraz masa miejsc pracy dzięki zaproszeniu do naszego kraju zagranicznych firm
- Biedronka ^^ Yeah
- Zajebiste wsparcie dla naszych czołowych game-developerów - CD-Projekt RED, który teraz walczy na rynku między narodowym jako czołowy gracz
- Fajne tramwaje, fajna druga linia metra w Warszawie (jeszcze nie otwarta, ale juz mozna bylo zobaczyc i ogolnie zajebista sprawa)
- Więcej autostrad - przynajmniej jedna na drodze z KRK do Katowic, która niesamowicie ułatwiła mi życie.
- Dotacje dla małych miejscowości - dzięki temu moja rodzinna okolica stała się z zapyziałej wsi całkiem fajnie prosperującym punktem turystycznym
- To samo z mniejszymi miastami ;) Jedna z większych miejsowości obok mojej właśnie walczy o prawa miasta. Jeszcze 10 lat temu byłoby to nie do pomyślenia.

Ogólnie głównie na plus

EDIT:
Tak się rozpędziłem i zapomniałem o minusach ;O

A więc minusy:
- Mniej wartościowych kanałów i programów w Polskiej TV. Za małolata pamiętam fajne programy popularnonaukowe, etc. Teraz tego w ogóle nie ma. Ale to chyba problem globalny, bo teraz nawet discovery zaniżyło poziom strasznie ;[ Powstał nowy polski kanał Focus TV, który trzyma dobry poziom, ale za wcześnie jeszcze, by powiedzieć, że tego minusa nie ma.
- Afery, aferki, problemy polityczne, i inne takie takie. Nie jestem pewien czy za młodu nie zwracałem na to uwagi czy tego było mniej, ale teraz jest dużo różnych afer, "przecieków" i przypadkowo ujawnionych "ściśle tajnych" informacji, które działają jako tuba propagandowa. Zamiast poprawiać humor tłumoków sprzed TV, to sprawiają, że chcą wyjeżdżać. Żadna z afer nigdy mnie nie dotknęła, a wszystkie szybko przemijają, ale sam fakt, że to wychodzi na światło dzienne jest trochę smutne.
- Brak propagowania wypłat tygodniowych. Jest to fajny system, a jakoś wspiera się bardziej wypłaty miesięczne, a szkoda. Nie przeszkadza to bardzo, ale zwyczajnie byłoby fajniej.
- Powszechny katolicyzm :/ Nie mam nic do tej religii i na mieście tego nie odczuwam, ale włączenie kosiarki w niedziele na wsi zawsze wiąże się z rozgadywaniem na około "robi w niedziele, bezbożnik". Trochę to smutne i dla świętego spokoju staram się nie przyznawać, że jestem niewierzący w takim towarzystwie.
- Napisałbym niższy poziom studiów, ale po tych większych uczelniach ma się całkiem niezły poziom, a Ci, którzy idą na te kiepskie i tak znajdą pracę nawet bez nich. Więc w sumie to tylko złudny problem.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2014, 22:11 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 2 razy.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

Re: 100 - lecie Polski

3
maly_kwiatek pisze:Czy warto tu być?
Dobre pytanie.Jakieś badania sprzed chyba miesiąca,na dziesięciu zapytanych czy ,ośmiu odpowiedziało że nie ,nie warto.Badanko jak szybko się pojawiło, tak szybko wsiąkło .
Ostatnio zmieniony 19 lis 2014, 22:38 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 100 - lecie Polski

4
To by znaczyło, że skończył się, wygasł polski potencjał.
W XVIII wieku były jeszcze głosy wołające na puszczy, że trzeba ratować Polskę, a gdy Polski już nie było, w XIX wieku, emigracja polska była patriotyczna.

Dziś nie słychać ani głosów nawołujących do ratowania Polski, emigracja jest od patriotyzmu jak najdalsza.

To oznacza tylko jedno:
Polska zginie i to bardzo prędko, wchłonięta przez sąsiadujące organizmy państwowe.
I raczej się już nigdy nie odrodzi.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 18:23 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: 100 - lecie Polski

5
Niewiele się zmieniło...Kto trochę zna historię ten wie że w 19,pierwszej połowie 20 wieku z ziem polskich była ogromna emigracja .Także w okresie,tak teraz mocno wychwalanym,dwudziestolecia międzywojennego.Emigracja ekonomiczna.Bo tu zawsze był brud ,smród i ubóstwo .I dlatego mam rodzinę rozsianą po całym świecie .Niebawem skończą się unijne datki,nie będzie czego dzielić i rozdawać po uważaniu,fala emigracyjna się zwiększy...
Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 19:14 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: 100 - lecie Polski

9
To rzeczywiście sukces Polski na miarę stulecia.

Wielokrotnie przepłacone włoskie Pendolino, wybrane na niby przetargu w atmosferze skandalu, bez zwrotu obiecanej części inwestycji przez Komisję Europejską z powodu - uwaga - nietrafności inwestycji, gdyż polskie torowiska nie są przystosowane do prędkości takich pojazdów jak pociągi Pendolino - czytamy w uzasadnieniu odmowy dofinansowania z funduszów europejskich.

Mam nadzieję, że w wolnej Polsce cały ten przetarg i wszystko będzie dobrze przeglądnięte przez odpowiednią komisję, by zebrać konkretne dane dlaczego dokonano tak nietrafionej inwestycji i kto jest za to odpowiedzialny.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 13:56 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Tobie Polsko”

cron