Re: Dzikie koty

1
Koty...... widzieliscie kiedykolwiek geparda w biegu?
Obrazek
Chyba nic wiecej nie muszę dodawać :D
Ostatnio zmieniony 19 lip 2010, 23:44 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

2
JAAAAAAAAAA ... ale gepard ! :brawo:
Ostatnio zmieniony 19 lip 2010, 23:46 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Dzikie koty

3
Zawsze pasjonowały mnie dzikie koty, jest w nich coś takiego, że.... aaaach! Jak widzę jakiegoś (no, nie na własne oczy ;)) ręce same mi się wyciągają, żeby przytulić się do takiej czarnej pumy, na przykład...
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 6:39 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Dzikie koty

4
Mnie strasznie pasjonują dzikie koty - wrzucę coś dziś okay viki?

Gepard to ja...

A znacie czarną panterę? Przepiękna jest....
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 11:57 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Dzikie koty

6
A tu większy trochę od Lamparta(pantery - czarna pantera nie jest odrębnym gatunkiem) - Jaguar
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 12:36 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Dzikie koty

7
Jaguar (Panthera onca) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Jest największym kotem Ameryki i przedstawicielem rodzaju Panthera (ryczących kotów). Trzeci pod względem wielkości kot po tygrysie i lwie, największy i najpotężniejszy kot półkuli zachodniej.

Mimo że nie jest największym kotowatym, jaguar posiada najmocniejszą strukturę szczęk ze wszystkich kotowatych i drugą najpotężniejszą lądowego ssaka. Masa ciała waha się w granicach 90 - 120 kg u samców i 60 - 90 kg dla samic, z dużymi wariacjami wielkości w zależności od podgatunku. Największe okazy udokumentowano na mokrych sawannach, podczas gdy żyjące w bardziej zalesionych regionach jaguary są zazwyczaj mniejsze. Jest bardzo umięśnionym kotem ze stosunkowo krótkimi, masywnymi kończynami i potężnie zbudowaną klatką piersiową. Ten cętkowany kot jest bardzo podobny do lamparta (od lamparta można go łatwo odróżnić po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę), pomimo mocniejszej budowy ciała jego zachowanie i cechy siedliska są bliższe tygrysowi.

Był czczony przez rdzennych mieszkańców Ameryk, w tym starożytnych Majów i Azteków.


Jaguar zamieszkuje tereny trawiaste i tropikalne lasy Ameryki Południowej i Środkowej, pustynie południowej Ameryki Północnej.

W 2004 roku zaobserwowano jaguary w Arizonie (Stany Zjednoczone). Na tym wielkim obszarze swego rozmieszczenia jaguar tworzy podgatunki, różniące się między sobą ubarwieniem i osiąganymi rozmiarami. Preferuje obszary zasobne w wodę (bagna), podtapiane okresowo lasy (znakomicie pływają) i zarośla krzaczaste nad brzegami rzek.

Na otwartych przestrzeniach i w głębi puszczy występują rzadko - unikają otwartych przestrzeni, ponieważ najlepiej czują się w półmroku panującym w tropikalnej puszczy. Niezwykły wzór sierści doskonale maskuje je wśród plam światła i cienia.



Najczęściej spotyka się jaguary o sierści czerwonawożółtawej. Brzuch, wewnętrzna powierzchnia nóg, podgardle, broda i podbródek są zazwyczaj białe.
Jaguar pokazujący najsilniejsze szczęki wśród kotowatych
Głowa jaguara

Grzbiet i boki ciała są częściowo upstrzone czarnymi okrągłymi lub podłużnymi plamami, częściowo zaś pokryte większymi od nich plamami i pierścieniami żółtawoczerwonawymi, otoczonymi czarną obwódką (rozetki). Jaguar przypomina bardzo lamparta, od którego jednak jest masywniejszy. Posiada także krótszy masywniejszy ogon.

U wszystkich podgatunków jaguara, mimo wielkiej zmienności ubarwienia, zawsze można znaleźć czarną plamę w kącie pyska i ciemną plamę z białym lub żółtym środkiem na tylnej części ucha. Zdarzają się też jaguary ciemniejsze lub zupełnie czarne (formy melanistyczne).

Głowa duża okrągła, mocno umięśniona, szczęka niezwykle silna z ostrymi zębami, które mogą łamać kark. Zasugerowano, że jaguar ma najpotężniejsze ugryzienie spośród wielkich kotów i drugie ze wszystkich ssaków (po hienie cętkowanej); ta siła szczęk jest adaptacją, która pozwala przekłuwać skorupy żółwia. Komparatystyka siły ugryzienia skorygowanej badaniami ze względu na wielkość ciała umieściła go w rankingu jako najsilniejszego kota, pośród pantery mglistej przed lwem i tygrysem.[6] Niezwykle zręczne i muskularne ciało i silne nogi z pazurami umożliwiają chodzenia po drzewach bez jakichkolwiek przeszkód. Oprócz tego jest również świetnym pływakiem.


Jaguar należy do największych kotowatych, jest trzeci pod względem wielkości po tygrysie i lwie. Średnia długość ciała mieści się w granicach 1,5-1,85 m, licząc od końca pyska do podstawy ogona, ogon ma 0,7-0,9 m. Waga u samców może dochodzić do 136 kg. Opisywano też olbrzymie okazy o długości ciała 2,5 m i wadze 131-151 kg

Obrazek
Obrazek

Jaguar preferuje samotniczy tryb życia. W ciągu dnia wyleguje się w jaskiniach lub innych zacisznych miejscach.

Samiec patrolując swoje rozległe terytorium oznacza je moczem, informując inne samce o swojej obecności. W okresie godowym dochodzi do walk pomiędzy samcami.

Jest zwierzęciem aktywnym w nocy. Tak jak wszystkie inne koty ma zdolność doskonałego widzenia w mroku.


Pożywienie jaguara stanowią zwykle duże ssaki (tapiry, kapibary, pekari), w razie głodu zjada również drobne ssaki i ptaki, atakuje też krokodyle i żółwie. Często jego łupem padają ryby. Jaguar potrafi cicho leżeć nad wodą i szybko wyłowić rybę przednią łapą. Zwierzę niebezpieczne również dla zwierząt hodowlanych, stąd wytępione na dużym obszarze swego pierwotnego zasięgu (np. w Ameryce Północnej).

Poluje przede wszystkim na ziemi, najczęściej w nocy. Czai się i rzuca z zasadzki na ofiarę, starając się szybko wbić kły bardzo mocnymi szczękami w kark lub szyję albo głowę. Na krótkich odcinkach jaguar może bardzo szybko biegać, ale bardzo szybko się męczy, więc aby polowanie zakończyło się powodzeniem, musi podejść ofiarę wystarczająco blisko i rzucić się na nią z zaskoczenia.

Po zabiciu zwierzęcia ciało przenosi w bezpieczne miejsce. Po zaspokojeniu głodu zakopuje resztki w ziemi. Głodny lub zagrożony może się rzucić na człowieka.


Jaguary większą część roku żyją samotnie. W sierpniu i wrześniu samce poszukują samic, dochodzi wtedy do walk między samcami. Po ok. stu dniach ciąży samica rodzi dwoje lub troje młodych, wyróżniających się jaśniejszym ubarwieniem. Kocięta ważą od 700 do 900 gramów, otwierają oczy po dwóch tygodniach, a mleko ssą przez sześć miesięcy.

Niekiedy w miocie znajdują się całkiem czarne osobniki, tak zwane czarne pantery. Jest to wynikiem skrzyżowania się dwóch osobników różnej maści, z czego umaszczenie czarne jest dominującym.

Młode jaguary oswajają się pozornie bardzo łatwo, zwykle jednak po dwóch lub trzech latach robią się niebezpieczne dla otoczenia, nawet swych wychowawców. W ogrodach zoologicznych jaguary żyją bardzo długo i często się rozmnażają. W niewoli jaguary daje się krzyżować z lwami.

Badania naukowe trwające na Kostaryce, jednym z ostatnich miejsc zamieszkiwanych przez te kotowate, dowiodły, że samice rodzą młode na wolności co 22–24 miesiące[7].

Zwierzę zagrożone z powodu degradacji środowiska naturalnego oraz kłusownictwa. W Czerwonej księdze IUCN zaliczone do kategorii podwyższonego ryzyka (NT). Futro jaguarów jest niezwykle cenne. Z tego powodu w latach 60. tylko do USA importowano po kilkanaście tysięcy skór rocznie. Naukowcem, który poświęca całe swoje życie ratowaniu jaguara i jego siedlisk jest amerykański biolog Alan Rabinowitz.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 12:43 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Dzikie koty

8
Zwie się Jagoda i jest miniaturką Czarnej Pantery :P
Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 lip 2010, 23:27 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Dzikie koty

9
O, jakie kotki, dzięki! ja chyba też mam coś z dzikiego kota, jestem z natury samotniczką... ;)

Od razu czuje więcej energii na rozpoczynający się dzień! :ach:

Abesnai, Twoja Jagódka jest słodka! I jaka elegancka, nawet białe butki " na pokoje"... ;)
Ostatnio zmieniony 23 lip 2010, 6:25 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Dzikie koty

10
Ziewnięcie jaguara powala :D a czarne koty zawsze wzbudzały jakieś emocje, cudowne panterki.. i mini Jagódka chyba przyszła w odwiedziny z sąsiedniego tematu :ach:
Ostatnio zmieniony 24 lip 2010, 22:09 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

11
Mnie nie urzekają specjalnie te kociska, już jako dziecko miałam do nich pewne uprzedzenia na wycieczkach po ZOO... zdecydowanie preferuję puchate przytulańce :)
Jednak, jak wszędzie, istnieją pewne wyjątki np. to rozbrajające lampariątko:
Obrazek
:D
Ostatnio zmieniony 01 sie 2010, 19:39 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Dzikie koty

12
Dzikie koty są piękne... ale z daleka. Ja osobiście nie zbliżyłbym się do nich bez dobrego sztucera. Co może spotkać nieostrożną osobę ?


Uprzedzam, że zdjęcia sią drastyczne, choć w niskiej rozdzielczości.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2010, 21:17 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Dzikie koty

13
Snajper - co za idiota - wylazł z samochodu żeby co udowodnić....palant no, a lew to lew nie kotek w zoo.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2010, 13:59 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Dzikie koty

14
No i lwy by zeżarły tresera ...
Jak ja nie lubię cyrków gdzie wykorzystuje się dzikie zwierzęta do robienia hocków-klocków ku uciesze gawiedzi ! ;\
http://www.tvn24.pl/0,1676457,0,1,lwy-z ... omosc.html
Ostatnio zmieniony 05 paź 2010, 20:59 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Dzikie koty

15
lamparty są piękne, z tego co się orientuje to są takie koty domowe które przypominają lamparty, chyba bengalskie to sa ale nie jestem pewna do końca.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2010, 0:19 przez kamilka, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Dzikie koty

17
Nass, muszę Cię sprostować :D
Ci co podają informacje o tym, że jaguar jest panterą to nie jest prawda. Dwie fotki wyżej też są czarnej pantery, nie jaguara.
Jaguar jest całkowicie odrębnym gatunkiem, umaszczenie ma czarne, cętkowane są pantery... mogą być cętkowane jasne i cętkowane czarne ale to już są pantery. Jaguar ma inny pysk, jest inaczej umięśniony i inaczej ułożony ogon... nie wiem dokładnie na czym polega ta różnica ale też kiedyś uważałam tak jak większość ludzi. W necie wszędzie można znaleźć podobne opisy jak podałeś i to nie Twoja wina, tylko wina ludzi żyjących w niewiedzy.
Na moim forum jest człowiek, który wychował małego jaguara, który był osierocony i to On na podstawie ludzi z Afryki
uświadomił mi, iż mowa jest o dwóch innych osobnikach.
W Polsce nie ma ani jednego jaguara, są bardzo rzadkim gatunkiem. W Zoo w Warszawie jest czarna pantera, zwana
czarną mambą, ona już bardziej przypomina jaguara ale też jest już mieszanką.
Ma na imię Beata a to jej fotki... też ma młode, no... tzn. już nie młode, teraz to też bestyjki :D
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 lut 2011, 21:34 przez G.J.Jane, łącznie zmieniany 1 raz.
... Cmoknij mi...

Re: Dzikie koty

18
Uwielbiam dzikie koty.
:D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I kto twierdził, że koty nie lubią wody?
:D
Tu sobie tygrys pływa:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 20:04 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Dzikie koty

21
G.J.Jane pisze:Nass, muszę Cię sprostować :D
Ci co podają informacje o tym, że jaguar jest panterą to nie jest prawda. Dwie fotki wyżej też są czarnej pantery, nie jaguara.
Jaguar jest całkowicie odrębnym gatunkiem, umaszczenie ma czarne, cętkowane są pantery... mogą być cętkowane jasne i cętkowane czarne ale to już są pantery. Jaguar ma inny pysk, jest inaczej umięśniony i inaczej ułożony ogon... nie wiem dokładnie na czym polega ta różnica ale też kiedyś uważałam tak jak większość ludzi. W necie wszędzie można znaleźć podobne opisy jak podałeś i to nie Twoja wina, tylko wina ludzi żyjących w niewiedzy.
Na moim forum jest człowiek, który wychował małego jaguara, który był osierocony i to On na podstawie ludzi z Afryki
uświadomił mi, iż mowa jest o dwóch innych osobnikach.
W Polsce nie ma ani jednego jaguara, są bardzo rzadkim gatunkiem. W Zoo w Warszawie jest czarna pantera, zwana
czarną mambą, ona już bardziej przypomina jaguara ale też jest już mieszanką.
Ma na imię Beata a to jej fotki... też ma młode, no... tzn. już nie młode, teraz to też bestyjki :D
teraz dopiero zauważyłam Twój post :D niestety nie jest prawdą to co piszesz ;) Melanizm(czarny kolor) podobnie jak albinizm(biały kolor) występuje we wszystkich gatunkach. A ponieważ panterami są (panthera) lew, tygrys, lampart, jaguar i irbis, wszystkie są również czarnymi panterami http://scotcats.online.fr/abc/catspecies/
Ostatnio zmieniony 19 maja 2011, 8:04 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

23
A skąd zaczerpnięta? :D
Systematyka zwierząt jest dla mnie jedyną prawdą w tym przypadku, polecam więc :D ale też jest ludzkim wymysłem ;) Czarna pantera lub black panther to melanistyczne odmiany wielkich kotów z rodziny kotowatych , gatunek Panthera , a osobnik którego nazywasz czarną panterą właściwą to czarny lampart. Jedynie lampart nazywany jest w języku polskim panterą. I tak mamy czarną panterę, mglistą panterę, śnieżną panterę.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2011, 18:29 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

24
victoria pisze:A skąd zaczerpnięta? :D
Systematyka zwierząt jest dla mnie jedyną prawdą w tym przypadku, polecam więc :D ale też jest ludzkim wymysłem ;) Czarna pantera lub black panther to melanistyczne odmiany wielkich kotów z rodziny kotowatych , gatunek Panthera , a osobnik którego nazywasz czarną panterą właściwą to czarny lampart. Jedynie lampart nazywany jest w języku polskim panterą. I tak mamy czarną panterę, mglistą panterę, śnieżną panterę.
Mylisz pojęcia.
Występuje także i czarna pantera i lecz osobniki jakie podałaś nie są czarną panterą lecz czarnym jaguarem.
O tym skąd wiem napisałam wyżej. Pantera i jaguar to absolutnie dwa inne gatunki... jedyne co ich łączy to
tylko tyle, że oba są z kotowatych drapieżnych.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2011, 21:55 przez G.J.Jane, łącznie zmieniany 1 raz.
... Cmoknij mi...

Re: Dzikie koty

25
Kochana czytaj ze zrozumieniem :) nazywana przez nas czarna pantera to melanistyczna odmiana lamparta. Melanizm to zwiekszona ilość melaniny stąd czarny kolor.

Rodzina kotowate (Felidae) dzieli się na dwie podrodziny Felinae i Pantherinae.
W skład podrodziny Pantherinae wchodzą: Panthera, Uncia i Neofelis.
Języku polskim dziwnie przyjęło nazywać się przedstawicieli Pantherinae panterami, ale pantery jako takiej nie ma.
Panthera- leo, onca, pardus i tigris czyli po polsku lew, jaguar lampart, tygrys i ich melanistyczne odmiany nazywane czarnymi panterami, ale w rzeczywiśtości mamy poprostu czarnego jaguara, czarnego tygrysa, czarnego lwa.
Uncia- uncia uncia, irbis, inaczej snow leopard po polsku pantera śnieżna
Neofelis- nebulosa, clouded leopard po polsku pantera mglista
innych nie ma dlatego pytałam o źródło .

Cioekawostką jest że malnistyczni rodzice mogą mieć dzieci z normalną ilością melaniny
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 0:20 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

26
Dalej twierdzę, że nie masz racji i czytam ze zrozumieniem, musisz nauczyć się odróżniać gatunki a nie podawać definicje z neta. W necie są na ten temat tylko wymyślone bajki przez ludzi co nigdy w rzeczywistości nie mieli do czynienia z czarnym jaguarem.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 0:56 przez G.J.Jane, łącznie zmieniany 1 raz.
... Cmoknij mi...

Re: Dzikie koty

27
Więc podaj mi żródło Twojej systematyki :D moją możesz przeczytać w każdym podręczniku zoologii, a gdybyś miała kłopot polecam jednak net :D http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Wojewo ... ystematyka . Wprawdzie moją specjalnością są zwierzęta udomowione ale z konieczności musiałam się zaprzyjaźnić z całą zoologią :D co jednak nie znaczy, że nie wierzę i nie potrafię docenić nowych odkryć, jeśli tylko mają jakieś udowodnione źródło, a chętnie przeczytam o gatunku pantera :D
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 1:21 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

28
Nie, nie przekonasz mnie to jest zakłamanie pobrane z neta, to nie są wypowiedzi ludzi co mieli kiedykolwiek styczność z czarnym jaguarem.

Czarna pantera jest absolutnie innym gatunkiem niż czarny jaguar, przykro mi ale nie masz wiedzy na ten temat.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 1:37 przez G.J.Jane, łącznie zmieniany 2 razy.
... Cmoknij mi...

Re: Dzikie koty

29
Ubawiłaś mnie, jeśli nie poznałam osobiście wszystkich przedstawicieli kotowatych tzn że nie mogę znać systematyki? N ie ma takiego gatunku "czarna pantera" skoro obalasz wiedzę podręcznikową , masz najświeższe informacje to dlaczego nie chcesz podać źródła? :D Albo przynajmniej powiedz w której podrodzinie umieściłaś tę czarną panterę?
Wiesz jak masza na poparcie tej tezy badania naukowe, to obalasz wszystkie podręczniki zoologii :ahah:
Ja jeszcze raz dla przypomnienia przepiszę interesujący nas kawałek systematyki zwierząt a Ty umieścisz w nim ten swój nowy gatunek, ok?

Rodzina: Felidae

interesująca nas podrodzina:Pantherinae

Rodzaj:
Panthera-4 gatunki-leo, onca, pardus, tigris-lew, jaguar, lampart, tygrys
Neofelis-1 gatunek-clouded leopard-pantera mrzysta
Uncia-1 gatunek-snow leopard-pantera śnieżna

Jestem niezmiernie ciekawa gdzie ten nowy gatunek "czarnej pantery" umieścisz, całkiem poważnie.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 2:38 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Dzikie koty

30
Żaden z wymienionych bo czarny jaguar nie jest tak jak u Ciebie wpisany w pierwszej grupie.

Jeszcze raz tłumaczę ale ostatni... to jest odrębny gatunek lecz przypisują go do pantery lecz to jest złe rozumowanie.

Trzeci raz też Ci powtarzam, masz wyżej wyjaśnione skąd mam takie informacje, takiej wiedzy nie zapewni żaden podręcznik a z całą pewnością nie net.
Nie musisz się ze mną zgadzać, próbuję Ci jedynie wytłumaczyć, że w tym miejscu nie masz racji.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 3:20 przez G.J.Jane, łącznie zmieniany 1 raz.
... Cmoknij mi...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzyniec”

cron