Re: Chory kręgosłup

1
Kręgosłup jest podstawą,na której utrzymuje się wszystko, z czego składa się ciało człowieka.Większość ludzi i to nie tylko starszych ma już tak duże zwyrodnienia kręgosłupa że na ich zlikwidowanie potrzebna jest cierpliwość i czas.Jak myślicie ?Co człowiek powinien robić aby nie dopuścić do zwyrodnień ?A jeżeli ją się pojawią to jak zlikwidować bóle czy inne dolegliwości ?Tylko takie metody naturalne ,bez leków przeciwbólowych?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 15:34 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Chory kręgosłup

2
największym zagrożeniem dla kręgosłupa jest kwasica przy jednoczesnym niedoborze substancji smarujących ;)
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 17:00 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Chory kręgosłup

3
babka cukrowa pisze:Kręgosłup jest podstawą,na której utrzymuje się wszystko, ...
Nieprawda. Można jeszcze doopcie na szelkach nosić. :zozol2:

A poważnie, to nie ma chyba jednej metody. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, jakie nas dopada. No może z wyjątkiem drugiego kręgosłupa, jaki możemy sobie zafundować. Dla wspomożenia tego kościstego. Taki z mięśni. Ale to wymaga dużo, naprawdę dużo pracy. I to umiejętnej.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 21:34 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Chory kręgosłup

4
Crows pisze:największym zagrożeniem dla kręgosłupa jest kwasica przy jednoczesnym niedoborze substancji smarujących ;)
mógłbyś rozwinąć?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 22:51 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Chory kręgosłup

5
Chyba chodzi o zakwaszenie organizmu i złą gospodarkę metaboliczną.

Tylko ruch wszelaki jest terapią na takie dolegliwości.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 23:31 przez Lizawieta, łącznie zmieniany 1 raz.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-

Re: Chory kręgosłup

6
Jeśli ktoś ma poważne dolegliwości z kręgosłupem, to moim zdaniem nie powinien próbować dowolnych ćwiczeń, bo z tego co mi wiadomo nieodpowiedni ich wybór może jeszcze pogorszyć sprawę. Wiele może też zależeć od skrzywienia, itd, więc warto się pewnie radzić rehabilitantów. ;) Ale z tego co wiem uniwersalne i nieszkodliwe jest położenie się na wznak na czymś rozłożonym na podłodze.
A co do zapobiegania, to nie siedzieć długo jednym ciągiem i nie stać, nie dźwigać jak można, ale dochodzą też kwestie genetyczne, czy ogólnie choroby. Temat jest złożony, na kogo wypadnie na tego bęc, trochę. ;)
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 2:05 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Chory kręgosłup

7
Crows pisze:największym zagrożeniem dla kręgosłupa jest kwasica przy jednoczesnym niedoborze substancji smarujących ;)
coś w tym jest
zakwaszałem ciało mięsem - organizm zużywał spore ilości substancji by to wyrównać i cierpiał na tym kręgosłup.
Przestałem jeść mięso żeby móc normalnie funkcjonować. Chyba tylko ryby moge jeść ale nie ryzykuje jak na razie. Najgorsze były wędliny. Różne są organizmy więc nie każdy ma takie objawy.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 8:47 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Chory kręgosłup

8
victoria pisze:
Crows pisze:największym zagrożeniem dla kręgosłupa jest kwasica przy jednoczesnym niedoborze substancji smarujących ;)
mógłbyś rozwinąć?
coś co zakwasza i jest chude ? - indyk , kurczak ;)
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 17:33 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Chory kręgosłup

10
Brak ćwiczeń i nieprawidłowe odżywianie sprawiają,że nasz kręgosłup jest sztywny i nieelastyczny.Chrząstki i krążki między kręgami ulegają zniszczeniu z powodu braku obciążenia fizycznego.Trudno znaleźć człowieka,którego nie męczyłyby bóle w stawach i kościach Wszystkie dolegliwości zwalamy na wiek ale nie tędy droga.Macie rację że zakwaszenie organizmu jest groźne dla naszych stawów (dlatego założyłam wątek -kwas moczowy cichy zabójca)Rehabilitacja już chorego kręgosłupa jest dobrą metodą ale niestety w dzisiejszych czasach dostać się do poradni rehabilitacyjnej graniczy z cudem i czeka się miesiącami w kolejce na zabiegi .
Proponuję profilaktycznie po przebudzeniu przeciągnąć się,potem w ciągu dnia w pracy nie zakładać nogi na nogę,ponieważ pod kolanami znajdują się dwie duże tętnice
Jeżeli nosimy cięzary(nawet przy zakupach)rozkładajmy ciężar na obie ręce
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 19:07 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Chory kręgosłup

11
Nadmiar dźwigania np. plecaki/sztangi(Pudzian już ma kiepsko z kręgosłupem..)/nierównomierne obciążenie/garbienie się..a diety jednej dla wszystkich nie ma.
;)
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 19:11 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Chory kręgosłup

12
Nebogipfel pisze:Nadmiar dźwigania np. plecaki/sztangi(Pudzian już ma kiepsko z kręgosłupem..)/nierównomierne obciążenie/garbienie się..a diety jednej dla wszystkich nie ma.
;)
Diety nie ma bo każdy człowiek jest inny i ma różne potrzeby; ale myślę ,że ludzie otyli mają większe dolegliwości kręgosłupa niż szczupli.Jeżeli nie wyrobimy sobie dobrych nawyków takich jak spacer po obiedzie a nie leżenie na kanapie.Według mnie ruch to samo zdrowie
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 19:22 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Chory kręgosłup

14
Nebogipfel pisze:Nie wszyscy są otyli z powodu jedzenia czy trybu życia..czasami takie ma się geny.
nie przesadzaj z tymi genami , jasne że jeśli matka i ojciec wygladaja jak hipopotam to dziecko łatwiej będzie tyło ale to nie jest prawda , ze kod genetyczny musi być realizowany ,
babcia dobrze mówi wspominajac o tych co zamiast sie ruszać leza tylko na kanapie i np zajadajac chipsy i czekoladki ;)
Ostatnio zmieniony 30 sie 2011, 8:52 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Chory kręgosłup

15
Dużo zależy od tego, czy w dzieciństwie coś było rozpoznane, chociażby lekkie skrzywienie kręgosłupa i czy było leczone.
W szkołach - wiadomo, szczególnie tych gimnazjalnych nie patrzą już tak na postawę. Szczerze mówiąc, kiedy ja byłam w gimnazjum ani razu przez trzy lata nie mieliśmy badanego kręgosłupa. Naprawdę. O technikum już nie mówię.
Ja chory kręgosłup mam właśnie dzięki takim niedopatrzeniom.
Wiadomo, spacery dobrze działają i są wskazane profilaktycznie, przeciwko bólom kręgosłupa.
Problem pojawia się wtedy, kiedy nawet chodzenie sprawia ból.
Rehabilitacje dają bardzo dużo, ale człowiek musi się nastawić, że to ciężka praca i od tak, w ciągu jednej sesji wszystko nie przejdzie. Wiem, bo zaliczyłam już równy tydzień rehabilitacji a nadal czuję ból ale wiem, że jest minimalnie mniejszy. Zawsze to coś.
A na rehablilitacje czekałam rok podczas gdy inni, bogatsi mogą już na drugi dzień śmiało zaczynać w prywatnych klinikach. Śmieszne...
No i nie wszystkie zwyrodnienia da się cofnąć. Można tylko pracować nad tym, by się nie pogłębiały.
Co robić żeby się uchronić? Spacerować, podnosić rzeczy na ugiętych nogach i w ogóle trzymać się różnych zasad z tego rodzaju. Rzadko nosić buty na szpilkach, nie garbić się, zdrowiej się odżywiać...
Jednak przy znacznych bólach jakiegokolwiek odcinka kręgosłupa odradzałabym ćwiczenia na własną rękę lub masaże. Nie wiedząc, co ci jest, możesz sobie bardzo zaszkodzić.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2011, 11:15 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 1 raz.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Chory kręgosłup

16
Chinatsa pisze:Ja chory kręgosłup mam właśnie dzięki takim niedopatrzeniom.
niedopatrzenie nie jest przyczyną chorego kregosłupa , niedopatrzenie jest błedem , który pozwala na pogłebianie sie nierównowagi w biosie i rozwoju choroby
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2011, 13:55 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Chory kręgosłup

18
Tak, prawie każdy, bo choroba kręgosłupa rodzi się z powodu zmartwień o naszą egzystencję.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 22:52 przez Lizawieta, łącznie zmieniany 1 raz.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-

Re: Chory kręgosłup

20
Od siedzenia też można mieć problemy z kręgosłupem-i to poważne!!Moja córka pracuje w biurze,dojeżdża do pracy autobusem,wieczorem jest zmęczona więc kładzie się spać.Ciągłe siedzenie przy komputerze doprowadziło do przepukliny kręgosłupa i dyskopatii mimo ,że ma dopiero 35 lat Teraz jest pod opieką rehabilitantów ale wyniki poprawy bólów związanych z leżeniem w nocy są marne.Nie wiem może z czasem to pomoże ale po miesiącu ćwiczeń kręgosłup nadal ją boli
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2011, 9:10 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Chory kręgosłup

21
Przeciwny jestem odradzaniu cierpiącym ruchu.
Każdy człowiek intuicyjnie prowadzi gimnastykę i ruch w kierunku zmniejszającym ból i to jest właściwe podejście.
Trzeba jedynie pamiętać, by nie czynić jakichkolwiek ruchów w sposób forsowny, obciążający.
Profilaktycznie stosowane ruch i gimnastyka powinny być relaksacyjne, szczególnie w przypadku osób nie pracujących fizycznie.

Przypadek córki babki cukrowej:
jeśli po miesiącu ćwiczeń u młodej osoby ból nie zmniejsza się, to jest oczywiste, ze te ćwiczenia, to nie były właściwe ćwiczenia.
Przypadek należałoby dobrze zidentyfikować co do przyczyny (badania rentgenowskie) i jeśli lekarze nie widzą środków uwalniających powstałe napięcie,
warto zwrócić się do wykwalifikowanego kręgarza, chiropraktyka, terapeuty manualnego.
Osobiście polecałbym osoby, które są równocześnie lekarzami ortopedami i traumatologami, jednak oczywiście nie tylko oni mogą być profesjonalistami w dziedzinie. Warto wiedzieć jedną rzecz, o której lekarz zazwyczaj nie mówi. W postępowaniu medycznym pewne działania uzdrawiające są zabronione, a akademicka medycyna uważa je za ryzykowne. Kwalifikacja procedury jako ryzykownej wynika z potrzebnego działania aktywnego i mobilizacyjnego terapeuty. Oficjalna medycyna sankcjonuje działania pasywne i relaksacyjne, które w określonych przypadkach napięć po prostu nic nie dają, chyba, że cudem. Oczywiste jest że działania pasywne i relaksacyjne są mniej ryzykowne dla pacjenta, tylko że niczego mu nie dają!
No ale lekarz nie jest narażony na proces sądowy, że coś tam komuś się stało w wyniku terapii. Ten stan oszukiwania pacjentów trwa cały czas, mimo, że lekarze coraz częściej podejmują naukę działania terapeutycznego niekonwencjonalnego. Wyuczonych praktyk nie wolno im jednak stosować w gabinetach medycznych. Taki paradoks.
To nie tylko w Polsce tak jest.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2014, 10:08 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: Chory kręgosłup

23
Lizawieta pisze:bo choroba kręgosłupa rodzi się z powodu zmartwień o naszą egzystencję.
o to to. niemniej od pożywienia ważne jest nastawienie człowieka do życia.
"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie”

cron