Re: Choroba Hashimoto

1
Co to jest choroba Hashimoto i jakie są jej przyczyny?

Nazwa „choroba Hashimoto” pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał 4 przypadki tej choroby. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, powoli (przez lata) niszczące ten gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów.

Jak często występuje choroba Hashimoto?

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy – występuje u około 5% dorosłych kobiet i około 1% mężczyzn, choroba Hashimoto jest zaś najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choć częstość występowania choroby Hashimoto zwiększa się z wiekiem (zwłaszcza u osób po 60. rż.), choroba występuje również u osób młodych i dzieci, często u członków rodziny. Częściej występuje również u pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bielactwem, niedokrwistością Addisona i Biermera).

Jak się objawia choroba Hashimoto?

Przebieg choroby Hashimoto może być bardzo różnorodny. Ogólnie objawy można podzielić na miejscowe (związane z wielkością tarczycy) oraz związane z niedoborem hormonów tarczycy (więcej szczegółów: Niedoczynność tarczycy).
Na początku choroby tarczyca może być powiększona (wole). Obecnie choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn wola. W trakcie dalszego przebiegu tarczyca staje się coraz mniejsza i mogą się pojawić jej guzki (więcej szczegółów: Guzki tarczycy). Przewlekłe zapalenie limfocytowe zwykle nie powoduje bólu szyi w okolicy tarczycy.

Główne objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy to:

ciągłe uczucie zimna,
zmęczenie/senność,
depresja,
zaburzenia pamięci,
zwiększenie masy ciała,
rzadsze oddawanie stolca/zaparcia,
spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze,
sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy,
zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.
W badaniach laboratoryjnych można stwierdzić zwiększone stężenie cholesterolu i niedokrwistość.

Czy ktoś z was jest może "szczęsliwym"posiadaczem tej dolegliwości?
Jeśli tak to może się podzielicie jak z nią walczycie ?
Ostatnio zmieniony 17 lut 2014, 9:25 przez Kopik, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Choroba Hashimoto

3
merkaba pisze:dieta ewy Dąbrowskiej leczy ta chorobę ktura powstaje przez dziurawe jelita niestrawione resztki białka przeciekają i organizm te białka atakuje i przy okazji atakuje tarczyce czyli trzeba jeść czosnek i kiszonki
Jenysiu :( a skąd ta teoria ? Aleś mnie wystraszyła ...chyba se kupię trumnę -dziurawe jelita ....a mnie nie wolno kiszonek spożywać ha ha ha :D
Ostatnio zmieniony 19 lut 2014, 11:30 przez Kopik, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Choroba Hashimoto

5
na ja kim ty świecie żyjesz

hodzi o to, aby kwas sialowy (bardzo podobny do aminokwasów będących składnikami ludzkich białek) nie przedostawał sie do krwiobiegu i nie zostawał wbudowany w nasze tkanki, bo wtedy organizm go rozpoznaje i niszczy robiąc szkodę właśnie np w tarczycy.>
Jeśli przez barierę jelitową przedostaną się niestrawione do aminokwasów białka, to układ immunologiczny je rozpoznaje, otacza przeciwciałami i powstają tzw. kompleksy immunologiczne, które organizm upycha w różnych miejscach , najczęściej w dużych stawach (np.barkowy, kolanowy). To początek przewlekłych chorób.
Układ odpornościowy zaczyna też zwalczać białka o podobnym składzie do tych rozpoznanych. Jeśli znajdzie takie w tarczycy, to ją niszczy. To tak z grubsza


http://www.radiomaryja.pl/multimedia/po ... go-jelita/


Ostatnio zmieniony 21 lut 2014, 16:05 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Choroba Hashimoto

10
martin1002 pisze:Ja mam Hashimoto. Biorę tabletki z hormonem.
Jeśli to choroba autoimmunologiczna, to znaczy, że organizm zwalcza siebie. Pewnie dlatego, że nie akceptuję mojej cielesności.
czyli płeć dali nie tą co obiecywali ?
czy forma ciała została zdeformowana przez jakieś diabelskie siły ?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2014, 18:12 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Choroba Hashimoto

11
martin1002 pisze:Ja mam Hashimoto. Biorę tabletki z hormonem.
Jeśli to choroba autoimmunologiczna, to znaczy, że organizm zwalcza siebie. Pewnie dlatego, że nie akceptuję mojej cielesności.
W moim przypadku broni się przede mną :rotfl1: normalnie powinnam już nie żyć ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie”

cron