Re: Cząsteczki, Model Standardowy, Symetria

1
Ojjj Rafaella - ciężko by mi było pisać w sposób popularnonaukowy gdyż mam trochę "ściśnięty" umysł hahaha ;)
Dlatego pozwolę sobie tutaj powklejać trochę rzeczonego materiału gdzie inni znacznie zgrabniej ujęli to co by mi zajęło żmudne godziny tłumaczenia i dywagacji więc pójdę na "łatwiznę".
Materiał skopiowałem ze względu na prostotę jego odbioru.W żadnym wypadku nie jest mojego autorstwa,natomiast moim zdaniem w sposób mało skomplikowany prezentuje pewnego rodzaju zagadnienia do których później przejdę ...
Obrazek
*W głąb atomu ;) - uproszczony model

"...
Co to jest Model Standardowy ?
Teoria, która opisuje cząstki występujące w przyrodzie oraz wszystkie siły z wyjątkiem grawitacji, nazywa się Modelem Standardowym. Potrafi ona wyjaśnić większość skomplikowanych procesów oraz budowę i własności setek cząstek przy pomocy kilku tylko cząstek elementarnych i oddziaływań pomiędzy nimi. Jednak Model Standardowy jest zawodny w niektórych przypadkach i nie opisuje oddziaływania grawitacyjnego. Szukamy więc nowych lepszych teorii.
Model Standardowy zakłada się, że istnieją dwa rodzaje cząstek (cząstki elementarne): cząstki które są materią (jak elektrony, protony, neutrony i kwarki) oraz cząstki które przenoszą oddziaływania (jak fotony).
Obrazek
*Proton składa się z dwóch górnych kwarków "u" i jednego dolnego "d"
*Neutron w przeciwieństwie do protonu zbudowany jest z dwóch dolnych kwarków "d" i jednego górnego "u"

Materia składa się z kwarków (u - górny, d - dolny, c - powabny, s - dziwny, b - denny, t - szczytowy) i leptonów (e - elektron, n - neutrino elektronowe, m - mion, nm - neutrino mionowe, t - taon, nt - neutrino taonowe), które łączą się w trzy rodziny.
Obrazek
Kwarki nie mogą występować samodzielnie i są uwięzione w hadronach.
Każda cząstka ma swoją antycząstkę i mówimy wtedy o antymaterii.
W przyrodzie istnieją cztery podstawowe typy oddziaływania: grawitacyjne (Model Standardowy nie opisuje tego typu oddziaływania), elektromagnetyczne, silne i słabe, które sprawiają, że świat jest pełen zjawisk: grawitacyjnych, elektrycznych, magnetycznych, promieniotwórczych, jądrowych. Pola tych sił składają się z kwantów, czyli też cząstek, czyli g - gluon, W+, W-, Zo - bozony pośredniczące, Ho - cząstka Higgsa, której jeszcze nie znaleziono, g - osiem gluonów (różniące się ładunkiem silnym, czyli jak mówią fizycy - kolorem).
Obrazek
*Diagram przedstawiający cząstki elementarne z których zbudowana jest znana materia.

Model Standardowy opiera się na dwóch teoriach: teorii oddziaływań elektrosłabych opisujących oddziaływania elektromagnetyczne i słabe oraz teorii oddziaływań silnych zwaną chromodynamiką kwantową.
Obrazek
*Więcej tutaj:
Teoria Fermiego i symetrie oddziaływań słabych
http://aneksy.pwn.pl/zarzadzanie/?id=661
Teoria oddziaływań silnych - chromodynamika kwantowa
http://aneksy.pwn.pl/zarzadzanie/?id=655


Supersymetria
Najbardziej popularnym rozszerzeniem Modelu Standardowego jest dzisiaj tzw. teoria symetrii, która łączy ze sobą wszystkie siły (elektromagnetyczne, jądrowe słabe i silne) oprócz siły grawitacji.
Według Supersymetrii wszystkie znane dziś cząstki elementarne, z których składa się zarówno materia (fermiony), jak i kwanty promieniowania we Wszechświecie (bozony), mają swoje bliźniacze kopie (nie chodzi tu o antymaterię).
Obrazek
*Bozonami są wszystkie cząstki przenoszące oddziaływania (wykonywujące podstawowe siły), jak i również te,które są zbudowane z parzystej liczby fermionów - np.mezony.Gluon może być bozonem, który "trzyma" kwarki razem, tworzące protony i neutrony.
Obrazek
Znane cząstki nie mają odpowiednich własności, by mogły być swoimi partnerami, czyli przewiduje się istnienie nowych cząstek.Model Standardowy ulega rozszerzeniu do Supersymetrycznego Modelu Standardowego. Postulowanych fermionowych partnerów nazywa się fotino, gluino, Wino, Zino, grawitino i higgsino. Bozonowym partnerom dodaje się "s" do ich nazwy: selektron, smion, sneutrino, skwark itp. Ale dotąd żadna z tych cząstek nie została odkryta.
Supersymetryczny Model Standardowy wymaga wprowadzenia co najmniej dwóch różnych pól Higgsa.
Obrazek
*Foton występuje jako cząstka bezmasowa,w przeciwieństwie do "ciężkiego" bozonu W,pośredniczącego w oddziaływaniach słabych podczas zderzeń. Pole Higgsa wprowadza się w Modelu Standardowym, w celu wyjaśnienia różnic mas między bozonem W a fotonem.Zgodnie z modelem, pole to wypełnia całą przestrzeń.Cząstki elementarne poprzez oddziaływanie z polem Higgsa "nabierają masy". Bozon Higgsa (czyli wzbudzenie pola Higgsa), nie został jeszcze zaobserwowany.
Obrazek
*Model,w którym połączone zostały wszystkie podstawowe składowe materii oraz trzy z czterech podstawowych sił. Cała znana materia zbudowana jest z cząstek z pierwszej rodziny, pozostałe cząstki istnieją jedynie przez ekstremalnie krótki czas. By model był zupełny, potrzeba nowej cząstki - cząstki Higgsa.

Oddziaływania z tymi polami nadają masę klasycznym cząstkom opisywanych przez Model Standardowy oraz cząstkom superpartnerów. Dwóm polom Higgsa odpowiada pięć bozonów Higgsa, przy czym dwa z nich mają ładunek elektryczny, zaś trzy są go pozbawione.Cała rodzina miała żyć zgodnie na samym początku Wszechświata, tuż po Wielkim Wybuchu, ale jej supersymetryczna połowa rozpadła się, gdyż Wszechświat się oziębił. Zresztą, kto wie, czy wszystkie supersymetryczne cząstki rozpadły się - być może te, które zostały, stanowią część tzw. ciemnej materii, której obecność przewidują astronomowie.Sceptycy zauważają, że do tej pory nie wykryto jeszcze żadnej z supercząstek. Z kolei optymiści odpowiadają, że nie jest tak źle, bo połowę cząstek Wszechświata już znamy, a do odkrycia została już tylko połowa.
Czy supersymetria jest teorią prawdziwą okaże się, kiedy odkryjemy choć jedną supersymetryczną cząstkę. Według skomplikowanych obliczeń energia zderzeń w największych akceleratorach jest już na tyle duża, iż możliwe jest odkrycie najlżejszej z nich - chargino (bliźniacza cząstka bozonu W).

*Więcej tutaj:
Oddziaływania fundamentalne i cząstki elementarne
http://aneksy.pwn.pl/podstawy_fizyki/?i ... 0000000000
Zakaz Pauliego: dlaczego nie implodujemy
http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap030219.html

Teoria superstrun
Teoria superstrun postuluje istnienie mikroskopijnej wielkości obiektów (wielkości 10 do -33 cm <-dziesięć do minus trzydziestej trzeciej , które można sobie wyobrazić na podobieństwo strun zwiniętych w pętle. Wirują, skręcają się i oscylują nie tylko w czterech znanych wymiarach (trzy przestrzenne i jeden czasowy), ale też w sześciu lub siedmiu dodatkowych, dla człowieka niewidocznych. Niekiedy struny wpadają w rezonans i dają czyste tony, które są właśnie przejawem wszystkich znanych sił i cząstek we Wszechświecie.To pierwsza w dziejach teoria, która obiecuje syntezę wszystkich nam znanych praw fizyki. Czyżby to była tak bardzo poszukiwana "Teoria Wszystkiego". Teoria strun okazuje się piekielnie abstrakcyjna i złożona matematycznie, kiedy przychodzi do konkretnych obliczeń. Ale sama idea jest prosta i piękna. Może dlatego, że mówienie o strunach, podobnie jak o atomach, cząstkach i falach jest tylko sposobem wyobrażenia sobie pojęć abstrakcyjnych, których nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć i bezpośrednio doświadczyć.Dlaczego nowa teoria nie może się obejść bez dziesięciu wymiarów? Dlaczego tych wymiarów nie widzimy?
Uczeni tłumaczą, że podczas ewolucji Wszechświata niewidoczne dla nas wymiary musiały się skurczyć. Obecnie niewidoczne wymiary mają być zwinięte w rurki o średnicy miliardy raza mniejszej niż średnica jądra atomu.
Istnienie wielu wymiarów pozwala zaś wyjaśnić, dlaczego na co dzień widzimy tak różne przejawy drgania strun - cząstki materii, elektryczność grawitację, promieniotwórczość, ludzi, rośliny itp. Czy opis Przyrody jako drgających strun i membran w 10 lub 11 wymiarach jest prawdziwy zdecydują przyszłe eksperymenty.Właśnie takie pytania są motorem działań fizyków, którzy budują w CERN (Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych) nowy akcelerator LHC. To właśnie fizyka wysokich energii może dostarczyć kiedyś odpowiedzi na nie.
Obrazek
*Zdjęcie obrazujące symulację zderzenia dwóch protonów w LHC, mające na celu powstanie bozonu Higgsa

..."
Przepraszam za niedoróbki - materiał wzbogacę o odpowiednie ilustracje jak i materiał audiowizualny oraz źródła.

*oznaczam moje komentarze i mam nadzieję że jakoś są pomocne w pełnym zrozumieniu umieszczonego i edytowanego textu :)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2010, 0:30 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Cząsteczki, Model Standardowy, Symetria

5
Czy musisz wszystko wykpic.?Miałam na mysli,że MNIE jest potrzebna.Niezainteresowani mogą sobie nie czytać.

Poza tym to,co napisałes,jest niegrzeczne.Czy mężczyźni naprawdę muszą używać takich sformułowań do obrony swoich pozycji ?Inna sprawa,że ładnie byście wyglądali,gdyby nie obiadek ugotowany przez mamusię lub żonkę !A i dzieciaczka też nakarmić trzeba.

Może zamiast tego podyskutowałbyś z Abesnai o fizyce kwantowej ?Tym można naprawdę zaimponować.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2010, 16:35 przez rafaella, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Cząsteczki, Model Standardowy, Symetria

6
rafaella pisze:Czy musisz wszystko wykpic.?Miałam na mysli,że MNIE jest potrzebna.Niezainteresowani mogą sobie nie czytać.

Poza tym to,co napisałes,jest niegrzeczne.Czy mężczyźni naprawdę muszą używać takich sformułowań do obrony swoich pozycji ?Inna sprawa,że ładnie byście wyglądali,gdyby nie obiadek ugotowany przez mamusię lub żonkę !A i dzieciaczka też nakarmić trzeba.

Może zamiast tego podyskutowałbyś z Abesnai o fizyce kwantowej ?Tym można naprawdę zaimponować.
1. nie kpie
2. myslałem , ze cos wiecej sie dowiem jak ma sie spirytyzm do energii naszego organizmu.
3. podstawy mechaniki kwantowej nie musza sie stać nową religią
Ostatnio zmieniony 13 maja 2010, 16:44 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Cząsteczki, Model Standardowy, Symetria

10
Jest dobrze, na forum trudno zapisać poprawnie rząd wielkości w skalach i zapisach używanych w fizyce. Tutaj należałoby czytać ciągiem jako 10 do minus 33 cm. Np. neutron ma zapis 10 do minus 13 cm, a jądro 10 do minus 15 m.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2010, 16:00 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Cząsteczki, Model Standardowy, Symetria

12
Rafaella :)
Spokojnie - nie pomyliłem się tylko nie wiem za bardzo jak to zapisać na forum - odrzuca mi prawidłową postać zapisu tzn.potęgi lub jak wolisz word'owsko - górnego indexu (tutaj się zaczerwieniłem :| )

To jest dziesięć do minus trzydziestej trzeciej ;) (dziękuję również bezemocji za sprostowanie :) )

Add. No troszkę to chyba teraz tam będzie czytelniejsze bo rzeczywiście jaja wychodzą podczas czytania przez osoby, które zapoznają się pierwszy raz z materiałem który tam umieściłem ;)
Zaznaczam również że nie jest on mojego autorstwa ! Materiał dydaktyczny pochodzi ze strony bodajże jakiegoś liceum gdzie ładnie łopatologicznie zagadnienia są wyjaśniane :)
Komentarze do ilustracji są moje - dotyczące przykładów tak aby unaocznić pewne zależności.
Chce żeby podstawowe informacje były "czytelne" i "logiczne", pomimo braku zauważcie interpretacji matematycznych (których potem absolutnie się nie da uniknąć ...).
Ale do tego chciałbym spokojnie dojść - może znajdzie się większe grono zainteresowanych,które zapoznają się z tematem i przejdziemy sobie małymi kroczkami do głównego mnie zagadnienia - eksperymentów CERNu i cząstek (bozonów) Higgsa :) . Hahahahaha i popiszemy może sobie o rewelacjach z "Aniołów i Demonów" :D
Ostatnio zmieniony 14 maja 2010, 19:34 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron