Re: Perseidy

1
W temacie działu pisze "Kosmologia" wiec chyba temat będzie na miejscu, a jak nie, to niech Admiralicja forum przeniesie, tam, gdzie uważa za słuszne.

Otóż od połowy lipca, prawie do końca sierpnia, ziemia znajduję się w zasięgu roju meteorytów zwanym Perseidami.
Od 11 do 15 sierpnia przypada kulminacja owego zjawiska, gdzie w godzinę można zaobserwować około 200 "spadających gwiazd".
Zapraszam do oglądania tego nadzwyczaj barwnego podniebnego widowiska, bo naprawdę warto.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2010, 23:46 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Perseidy

2
W najbliższych nocach, na naszym niebie możemy obserwować pierwsze meteory z jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba - Geminidów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych. O sierpniowych Perseidach i listopadowych Leonidach słyszał prawie każdy, a o Geminidach mało kto. Tymczasem każdego roku w okolicach nocy z 13 na 14 grudnia daje on nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, przebijając tym samym Perseidy.

Pierwsze meteory z roju Geminidów możemy zobaczyć już 7 grudnia, a aktywność roju trwa do 17 grudnia. Ciałem macierzystym Geminidów jest najprawdopodobniej planetoida (3200) Phaeton.


Więcej... http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1, ... z17SsF6JlH
Nie lada gratka dla Ciebie High ;)
Ostatnio zmieniony 07 gru 2010, 22:44 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Perseidy

3
Abesnai pisze:Nie lada gratka dla Ciebie High ;)
No, co roku je obserwuję, jeśli tylko niebo jest bezchmurne a i księżyc nie przeszkadza, dodam tylko, że spadające Geminidy są wyjątkowo duże, w porównaniu z innymi rojami meteorów.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2010, 23:30 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Perseidy

6
Tylko nie dość że dzisiaj pełnia, to jeszcze niebo zachmurzone, przynajmniej u mnie ...
Ostatnio zmieniony 12 sie 2011, 22:26 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Perseidy

7
Nie mam specjalnie możliwości, lecz sprawdzę.
Od zachodu niestey postawili nam budynek a była duza przestrzeń i można było oglądać niebo.
Na wschodzie mam większe możliwości obserwacji.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron