Re: Energetyka jądrowa

1
No więc powinna być naszym celem, czy wręcz przeciwnie?
Korzyści wynikające z wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce:

* Energetyka jądrowa poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski.
* Koszt wytworzenia energii elektrycznej ze źródeł jądrowych jest najniższy z obecnie dostępnych metod.
* Koszty zewnętrzne pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł jądrowych są równie niskie jak te ze źródeł energii odnawialnej.
* Uran może być pozyskiwany z regionów, które są politycznie stabilne.
* Paliwo do elektrowni jądrowych nie podlega takim wahaniom ceny jak gaz i ropa, co pozwala na przewidywalne rachunki ekonomiczne.
* Ze względu na ogromną wartość energetyczną transport paliwa jądrowego nie jest kapitałochłonny.
* Energetyka jądrowa będzie pomocna w spełnieniu zobowiązań względem UE, takich jak Pakiet Energetyczno-Klimatyczny.
* Energetyka jądrowa stworzy nowe płaszczyzny kontaktów międzynarodowych.
* Energetyka jądrowa wpłynie na przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego Polski.
* Energetyka jądrowa poza produkcją energii elektrycznej może być również wykorzystywana do produkcji wodoru i konwersji węgla na paliwa ciekłe i gazowe.
Obawy:
* W przypadku awarii reaktora zagrożenie skażenia radioaktywnego
* Wysokie koszty inwestycyjne (energetyka jądrowa jest jednym z najtańszych źródeł energii, jednak sama budowa jest niezwykle kapitałochłonna)
* Problem składowania odpadów radioaktywnych
* Możliwość skażenia wód, powietrza i gleb znajdujących się w rejonie składowania odpadów.
* Niektóre odpady można wykorzystać do produkcji broni jądrowej. (Tylko w starszych reaktorach).
Ostatnio zmieniony 03 maja 2011, 18:27 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Energetyka jądrowa

2
Dyskutowałem na ten temat dłuugoo i obszernie.
Z jednej strony obecne technologie są na tle nowoczesne, że same w sobie nie powinny stanowić zagrożenia a już na pewno nie takiego jak w Czarnobylu.
Z drugiej zaś strony np. w Szczawnicy świetnie swoją rolę spełniają źródła energii odnawialnej takie jak kolektory na dachach.
Dodam, że w Polsce są już dwa działające reaktory i tood dośc dawna i drugiego Czarnobyla jakoś nie ma.
Tutaj jednak najgorsze sa te odpady.
Ja jestem jednak zdecydowanie zwolennikiem źródeł odnawialnych na tyle na ile to możliwe.
A jak ktoś w nie wątpi neich spyta zarząd miasta Szczawnica jak duże oszczęności są.
;)
Ostatnio zmieniony 23 cze 2011, 3:05 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Energetyka jądrowa

3
Wszystko zależy od ludzi. A właściwie od ich głupoty. Próbowałem postawić na swojej rzeczce mały generator, Taki tylko dla mnie. Drobne 20 kW. Nikomu nie wadzący. Szczególnie mieszkańcom rzeczki i okolic. I co? Już nic. Powalili mnie koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. To jeszcze nic, ale musiałem dołączyć "Raport oddziaływania na środowisko". Zakres badania - 30 kilometrów od miejsca posadowienia, koszt - nie mniej jak 80.000 PLN. No i znów mam w doopie ochronę środowiska.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2011, 8:16 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Energetyka jądrowa

5
O koszt to do UE..
Lecz fakt, że w tym kraju wszystko co dobre musi stłamsić głupie prawo.
Poza tym częścią środowiska jesteśmy i my wbrew pozorom.
I nie chcę jadać radioaktywnych z powodów odpadów np. ziemniaków.
Poza tym obecny magazyn ma ograniczoną powierzchnię mimo wszystko.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2011, 14:44 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Energetyka jądrowa

6
Jestem dumny z polski że jeszcze nie mamy czynnej elektrowni atomowej. Puki co nie zostawiamy przyszłym pokoleniom promieniotwórczych niespodzianek. Budowa takiej elektrowni jest bardzo droga czego nie ma wymienionego w obwach. Na pewno pieniądze można inwestować w nowinki technologiczne bardziej przyjazne srodowisku. Trzeba iść z duchem czasu. Niemcy widzą problem i zamykają atomówki. U nas widać zapędy na budowe za kilkanascie lat takiej elektrowni ale czy naprawdę musimy uczyć sie na własnych błędach ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron