Strona 1 z 1

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 18:39
autor: victoria
Czy powinnismy raczej inwestować w energie odnawialne?
Korzyści energetyki wiatrowej:

1. Przyczynia się w znaczący sposób do poprawy czystości powietrza, a tym samym poprawy jakości klimatu, stanowiąc w ten sposób jedno z głównych narzędzi realizacji postanowień Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu z 1992r. i Protokołu z Kioto.
2. Przyczynia się w znaczący sposób do realizacji celów pakietu klimatyczno – energetycznego 3x20, zakładającego do roku 2020: wzrost do 20% udziału energetyki odnawialnej w całkowitym bilansie energii, ograniczenie emisję CO2 o 20% oraz zmniejszenie o 20% zużycia energii pierwotnej.
3. Przyczynia się w znaczący sposób do osiągania celów Konwencji o różnorodności biologicznej z 1992r. właśnie dzięki temu, że wpływa na poprawę jakości powietrza, ograniczanie degradacji siedlisk i ograniczanie zmian klimatycznych.
4. Energetyka wiatrowa jest technologią bezemisyjną – brak emisji gazów cieplarnianych tj. dwutleneku węgla, tlenków siarki czy tlenków azotu, brak emisji pyłów.
5. Przy wytwarzaniu energii z wiatru brak jest odpadów stałych i gazowych, nie występuje degradacja i zanieczyszczanie gleby, brak degradacji terenu oraz strat w obiegu wody.
6. Wiatr stanowi niewyczerpalne, odnawialne źródło energii, przez co jego wykorzystanie pozwala na ograniczane zużywania zasobów paliw kopalnych.
7. Technologia pozbawiona jest ryzyka zastosowania (np. awarii reaktora, z jakim związane jest wykorzystanie energetyki atomowej).
8. Wykorzystanie wiatru nie powoduje spadku poziomu wód podziemnych, które towarzyszy wydobyciu surowców kopalnych (węgla).
9. Wykorzystanie wiatru nie wymaga dużych powierzchni, elektrownie wiatrowe na lądzie mogą współistnieć z rolniczym wykorzystaniem gruntu, zajmując jedynie niewielką powierzchnię pod fundamenty urządzeń i drogi serwisowe.
10. Wykorzystanie technologii produkcji energii z wiatru powoduje najmniejszy wpływ na ekosystemy spośród znanych technologii.
11. Przyczynia się w znaczący sposób do realizacji postanowień nowej dyrektywy 2009/28/WE z dn. 23 kwietnia 2009 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 21:17
autor: bezemocji
A gdzie choć jeden minus? Wyłącznie same korzyści? :)
Skoro jest tak dobrze, dlaczego wszędzie nie kręcą się wiatraki dające prąd?

Nie wnikając w szczegółowe dywagacje minusy są - przepisy, regulacje, pieniądze i koszty. Rozwiązania takie są pewnie dobre na bardzo małą, pojedynczą i lokalną skalę. W większej są już problematyczne.
Przy całych zaletach koszty takiej energii są po prostu wyższe od tradycyjnej, różnicę robią dopłaty i certyfikaty podnoszące jej cenę.
Cenę którą należy płacić za energię elektryczną wytworzoną w oparciu o odnawialne źródła energii określa polskie prawo a wszystkie informacje na ten temat są na stronie Urzędu Regulacji Energetyki URE.
Producent zielonej energii (wiatrowej, słonecznej czy wodnej) otrzymuje na chwilę obecną:
- 197,21 zł/MWh za sprzedaż energii
- zielony certyfikat warty 270zł/MWh
- gwarancję odkupienie całej wytworzonej energii
197,21 zł/MWh jest to cena za energię elektryczną jaką otrzymuje wytwórca energii odnawialnej od "ustawowego sprzedawcy z urzędu" czyli zakładu energetycznego do którego zostało przyłączone dane odnawialne źródło. Prawo energetyczne określa że zakup zielonej energii odbywa się po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.

Czyli sumując daje to ok. 467 zł/MWh. Dużo.

Poważne inwestycje w energetyce tradycyjnej czy odnawialnej trwają długo i zwracają się przez dziesięciolecia. Dlatego polski system nie jest dla nich atrakcyjny. Z tego powodu brak chętnych do budowy farm wiatrowych na morzu czy elektrowni słonecznych gdyż one nie zwracają się one w krótszym terminie.
Co ciekawe jednakowe certyfikaty przysługują każdej technologii odnawialnej niezależnie od kosztów pozyskiwania z niej energii czy nakładów poniesionych przez inwestora. W takim układzie 467 zł/MWh otrzymuje elektrownia wodna która działa od dziesięcioleci, a produkowana przez nią energią jest najtańsza z możliwych do wytworzenia obecnie w kraju, jak i nowoczesna farma wiatrowa budowana na morzu w przypadku której inwestor musi ponieść olbrzymie nakłady infrastrukturalne, badawcze, projektowe.

O tematyce tej, energii odnawialnej i jądrowej piszemy tutaj: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=106547#p106547

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 21:24
autor: Crows
spaskudzą mi krajobraz , wszędzie wiatraki :no:

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 21:31
autor: bezemocji
... i w wiatraki ptaszki wpadają :)

- jednak kolejny minus .... :)

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 21:47
autor: victoria
bezemocji pisze:A gdzie choć jeden minus?
sorki :D to był taki mój chwyt ha ha ha ..... psychologiczny :ahah:
Z moich obserwacji wynika, ze energetyka jądrowa jest gorzej postrzegana przez laików niż wiatrowa czy słoneczna, wiec byłam ciekawa czy wszyscy będa piać peany na ten temat.

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 21:59
autor: bezemocji
I co w związku z tym? :) Z tym "chwytem"?
Co z wiatrakami fizyczno-astronomicznymi ? :)

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 22:36
autor: victoria
Przechytrzyłam? :D Należało skrytykować i pewnie od razu znalałyby sie głosy poparcia :D Czytałam dzisiaj rozmowe z profesorami Turskim i Wrochną i nie wiedzieć czemu skojarzyłam z energia odnawialną. Moze posłuchać ekologów i zamiast coraz więcej produkować coraz mniej marnotrawić?
A temat w geografii przeoczyłam ;)

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 23:18
autor: Abesnai
Wiatry = grochówka. Jak efektywnie wykorzystać ? ;)

Re: Energetyka wiatrowa

: 03 maja 2011, 23:34
autor: bezemocji
Już pisaliśmy o czymś podobnym, wykorzystaniu gazów biogennych w energetyce, domowej :)
W Chinach tak robią przy hodowli świń, toć to głównie metan i siarkowodór. Fermentuje to - spalają, albo ... prąd wytwarzają.
W przypadku ludzi potrzebne tylko porozumienie wielu osób, wspólną "strefę emisji" i magazynowania. Oczywiście w maskach :) Potem same korzyści ...

Re: Energetyka wiatrowa

: 13 wrz 2014, 22:05
autor: victoria
Crows pisze:spaskudzą mi krajobraz , wszędzie wiatraki :no:
zostałes wysłuchany http://forsal.pl/galerie/821439,zdjecie ... jecia.html Polak potrafi więcej niż może :witka:

Re: Energetyka wiatrowa

: 14 wrz 2014, 23:37
autor: nixael
victoria a gdzie Twoja mordka z planetą tak mi się podobała ;p

gdyby sie nie liczył tylko zysk a troska o przyszłe pokolenia znikneły by elektrownie atomowe, węglowe itp bo trzeba isc z duchem czasu a teraz modna jest zielona energia :)
Swego czasu były nawet elektrownie na ropę w usa wydano grube dolary na jej wybudowanie gdzie ropa była tania ale zaraz zamkneli bo okazała sie rozrzutnościa w wykorzystaniu ropy, takiei nieprzemyślane pospieszne inwestowanie.
A czy takie nie jest z atomówkami ? Było kilka wypadków z elektrowniami atomowymi a mimo to nie zamykają.
A w polsce na ziemi dziewiczej w wykorzystaniu atomu coraz bardziej są starania o tego typu przedsięwzięcia było dużo dyskusji przymiarek ale realizacja chyba się zbliża coraz bardziej...