Re: Wielki Zderzacz Hadronów

1
nazywany największą maszyną świata, ale czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć ideę tej maszyny, zagrozenia jakie podobno niesie jej uruchamianie? Ale nie regułkami encyklopedycznymi, czytałam, nie zrozumiałam, co moze Was dziwić, ale ja jestem fizyczna noga od urodzenia :D przez fizykę przebrnęłam tylko dzięki doskonałej pamięci ;) uczyłam się na pamięć rzeczy, których nie potrafiłam, nie potrafię zrozumieć, takie jakies kalectwo... Co wcale nie przeszkadzało mi kochać chemię, matematykę i biologię, ze wzajemnością zresztą :D
Ostatnio zmieniony 12 maja 2011, 20:57 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

4
Przegapiliśmy pokaz i wykład:
http://www.if.pw.edu.pl/~nauka/lhc-kronika/


Ale jeszcze tu jest opis:
LHC (od angielskiego Large Hadron Collider) to Wielki Zderzacz Hadronów - nowy akcelerator ze zderzającymi się wiązkami protonów o energii maksymalnej 7 TeV, który został zbudowany w Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. LHC to największe na świecie urządzenie badawcze, a Laboratorium CERN to największe na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych. Polska jako członek CERN-u wniosła istotny wkład w budowę LHC oraz jego finansowanie i będzie uczestniczyć w prowadzonych przy jego użyciu badaniach.

Spodziewamy się ważnych wyników dotyczących otaczającego nas świata zarówno w skali mikroskopowej (odkrycie cząstek Higgsa, cząstek supersymetrycznych i plazmy kwarkowo-gluonowej, poszukiwanie dodatkowych wymiarów przestrzennych itp.) jak i skali kosmologicznej (problem ciemnej materii, asymetrii barionowej itp.)
http://lhc.fuw.edu.pl/


A z pytaniami można pisać lub dzwonić do tych ludzi:
http://lhc.fuw.edu.pl/eksperci.html
Do końca przyszłego roku Wielki Zderzacz Hadronów będzie poszukiwał bozonu Higgsa, tzw. boskiej cząstki, która miała powstać tuż po Wielkim Wybuchu. Pierwotnie projekt miał być zamknięty z końcem 2011 roku - poinformował magazyn "Science".

Poszukiwanie bozonu Higgsa - cząstki, która miała nadać masy innym cząstkom materii (m.in. protonom, elektronom, neutronom) - jest głównym celem, w jakim zbudowano akcelerator pod francusko-szwajcarską granicą. Uczeni przekonują, że są na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.

Zarząd Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zdecydował o przedłużeniu badań o rok. Specjaliści są bowiem przekonani, że do końca 2012 r. zgromadzą wystarczającą ilość danych, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie bozonu Higgsa.
http://www.time4men.pl/wiem/wielki-zder ... eczki.html

Co do zagrożeń:
Powódka nie zdołała wykazać związku między eksperymentami w ośrodku CERN (Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek) a groźbą apokalipsy - stwierdził trybunał. Podkreślił, że opinie naukowe potwierdzają, iż eksperymenty w CERN nie stanowią żadnego zagrożenia.

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to największy na świecie akcelerator, przyspieszający i zderzający wiązki protonów. Powódka obawia się, że w wyniku tych zderzeń powstaną czarne dziury, które wchłoną Ziemię. Trybunał konstytucyjny nie miał żadnych zastrzeżeń do orzeczenia sądu administracyjnego Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie wcześniej owa kobieta bez powodzenia próbowała zmusić rząd Niemiec do wstrzymania eksperymentów w CERN.
http://www.nautilus1.home.pl/nowa/index ... ul&id=2073

I jeszcze prostszy opis:
Wielki - tego pojęcia nie trzeba tłumaczyć, wystarczy spojrzeć na zdjęcie powyżej. Długość obwodu wynosi prawie 27 Km

Zderzacz - rozpędzone wiązki protonów zderzają się z ogromną energią we wnętrzu LHC.

Hadrony - są to silnie oddziałujące cząstki złożone z kwarków, natomiast kwarki są to cząstki elementarne stanowiące składnik materii.
Okazuje się, że są też inne cele:
Ogromny akcelerator cząsteczkowy ma służyć przede wszystkim badaniom struktury otaczającego nas świata, ma odpowiedzieć na pytania naukowców dotyczące cząstek Higgsa, cząstek supersymetrycznych, plazmy kwarkowo-gluonowej. Dodatkowo eksperymenty mają przybliżyć problem ciemnej materii, asymetrii barionowej, istnienia dodatkowych wymiarów.
I jeszcze raz o zagrożeniach:
Czy wielki akcelerator stanowi zagrożenie?

Moim zdaniem akcelerator ten stanowi znikome zagrożenie, opierając się na wielu artykułach i rozprawach można dojść do wniosku, iż nie ma się o co martwić. Jednocześnie nie wolno tutaj zapominać o płynących korzyściach z badań.

Jeśli zagrożenia to jakie?

- mikro czarne dziury - w wielkim skrócie: aby mogła powstać czarna dziura, pewien parametr "k" musi dążyć do jedynki, natomiast podczas zderzeń w LHC parametr ten będzie daleki od tej wartości. Parametr k, wyznaczany przez masę i promień rozpatrywanego obiektu.

- wyzwolenie przejścia do niższego stanu próżni - według oszacowań naukowców ilość zderzeń i energia jest zbyt mała aby doszło do tego procesu.

- powstanie tzw. "dziwadełka" zasysającego zwykłą materię - powstanie takiej cząsteczki byłoby katastrofalne w skutkach, ponieważ przekształciłoby naszą planetę w obiekt o promieniu 100m, co dalej doprowadziłoby do eksplozji podobnej do wybuchu supernowej. Astrofizycy szukają tego typu obiektów w przestrzeni kosmicznej jednakże nie udało się na takowe obiekty natrafić. Dodatkowo warto powiedzieć, iż istniejące teorie praktycznie wykluczają pojawienie się groźnych dziwadełek.
http://pawelwidlarz.blogan.pl/fizyka-ws ... /04/05/lhc


I dla bardziej ogarniających :D
Chociaż już starożytni Grecy podejrzewali, że materia składa się z atomów, dopiero całkiem niedawno odkryto składające się na nie elektrony (w 1897 roku), protony (w 1919 roku) i neutrony (w 1932 roku).

Dzięki akceleratorom, które zaczęto konstruować przed II wojną światową, wiadomo, że te trzy rodzaje cząstek same zbudowane są z jeszcze mniejszych cząstek - kwarków oraz gluonów.

Rozbijając materię na kawałki, naukowcy doliczyli się sześciu rodzajów kwarków, a także kilkuset innych rodzajów cząstek elementarnych. Mianem hadronów określa się cząstki złożone z kwarków. Są wśród nich zarówno protony i neutrony, jak i tzw. mezony.

Wraz z rozwojem badań nad cząstkami elementarnymi rosły rozmiary akceleratorów, energia zderzeń oraz precyzja aparatury pomiarowej. Wielki Zderzacz Hadronów - największa maszyna zbudowana przez człowieka - jest ukoronowaniem tego procesu.

Nowe urządzenie wykorzystuje tunel wydrążony dla akceleratora LEP (Wielki Zderzacz Elektronów i Protonów) powstałego w latach 80., jest jednak znacznie bardziej od niego zaawansowane.
No i znów o zagrożeniach:
Fizycy poważnie potraktowali więc ostrzeżenia. Oceną ryzyka zajęła się specjalna komisja, która właśnie ogłosiła swój raport.
- Nie istnieją żadne podstawy do obaw - orzekli eksperci CERN.

Ich zdaniem, jeśli nawet w LHC powstaną mikroskopijne czarne dziury, to nie niosą one żadnego zagrożenia dla naszej planety. Po pierwsze będą zbyt małe, by wyrządzić jakiekolwiek szkody nawet w najbliższym otoczeniu, a po drugie będą istnieć nie dłużej niż przez ułamek sekundy.
http://www.polskatimes.pl/rozmaitosci/1 ... material_2

I ciekawostka:
Dwaj fizycy z uniwersytetu Vanderbilt opublikowali artykuł, w którym postulują istnienie cząstek elementarnych szybszych od światła - i poruszających się w czasie wstecz. Chcą je znaleźć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów.
http://technologie.gazeta.pl/internet/1 ... asie_.html
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 3:18 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

5
Kochany jesteś :D ale ja przeczytałam informacje, definicje nie tylko netowe ;) ,chciałabym żeby mi ktoś wytłumaczył jak dziecku z przedszkola, po co wydaje się tyle kasy na zderzenia protonów, co chcemy tym osiągnąć, jakie wymierne korzyści poza wielkim wybuchem ludzkość zdobędzie i jeszcze te czarne dziury, jeśli naukowcy wszystko dopiero poznają to skąd mają pewność, że to nam jako planecie nie zaszkodzi
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 7:40 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

6
A cały temat jest obok z obszernymi opisami, linkami i obrazkami - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=1804
Bez prasówek i tasiemców kopiuj-wklej. Są tam wystarczające .... :)

Bardzo prosto, jak dziecku: :)
Te zderzacze to urządzenia w jakich rozpędza się cząstki elementarne (takie malutkie składniki materii/atomów) do prędkości podświetlnych o dużych energiach po czym zderza ze sobą. I obserwuje co powstanie. Jakie nowe cząstki, w jakich proporcjach, czy całkiem osobliwe zjawiska i cząstki jakie błyskawicznie znikają.
Wielki Zderzacz to 27 kilometrowe koło 100 m pod ziemią gdzie cząstki rozpędzane są elektromagnesami specjalnego akceleratora. Elektromagnesy schładzane są ciekłym helem do temperatury bliskiej kosmicznej próżni. Cała aparatura przyspiesza np. protony niemal do prędkości światła i precyzyjnie kieruje ich ruchem. Osiągana prędkość daje 11.245 okrążeń tunelu na sekundę. Produkty zderzeń rejestrowane są za pomocą czterech detektorów. Po co? W ten sposób próbuje się stworzyć warunki podobne do tych, jakie panowały tuż po Wielkim Wybuchu, poznać historię i budowę naszego świata, materii i praw jakie nimi rządzą. Teraz szukają hipotetycznej cząstki, tzw. bozonu Higgsa.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 8:14 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

7
Ja tam akurat widzę tasiemce kopiuj-wklej.
:D

Najproście to chyba:
To takie strasznie wielkie urządzenie co zderza strasznie małe cząstki niewidoczne dla oczu i obserwuje co z tego wyniknie. Oczekuje się wyjaśnienia wielu zagadek z dziedziny fizyki.
:D
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 14:42 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

8
Viki, chociażby dlatego - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=55148#p55148 ;)
Nebo - spora część ale zapewniam że nie całość.
Tak przy okazji ... w kwietniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciał AMS, czyli detektor służący do wykrywania cząstek antymaterii oraz tzw. ciemnej materii w kosmosie.
Jeżeli chodzi o ciemną materią - astronomowie ustalili istnienie w odległych od globu zakątkach kosmosu skupisk materii posiadających dużą masę a jednocześnie niewidocznej bo nie emitujących fal świetlnych.
Fizycy natomiast wychodzą z założenia że składa się ona z nieznanych nam dotychczasowo cząsteczek bo i nie występujących w obszarze "działalności" naszego gatunku ;)
Co ciekawsze ... ustalono, że "ciemna materia" przeważa nad "widzialną" czyli znajduje jej się we wszechświecie po prostu znacznie więcej. Ciemna materia i ciemna energia mają stanowić ... 95 % łącznej masy wszechświata.
Oczywiście dla Pana Kowalskiego nic to nie zmienia ale jakby kierować się np. tylko potrzebami danego Pana Kowalskiego po dzień dzisiejszy nie wyszlibyśmy poza neolit ;)

PS
Bym zapomniał. Koszt to ok. 1.5 mld. dolarów.
Zaniepokojonych tym faktem ("marnotrawstwa pieniędzy") chciałbym uspokoić, że "ludzkość" codziennie wydaje więcej na sam przemysł zbrojeniowy, niszczenie środowiska oraz samą degradację naszego gatunku pod postacią chociażby samego handlu narkotykami :) Wierzcie bądź nie ... kwoty wydawane na badania naukowe są pyłkiem w obliczu powyższych.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 20:09 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

9
... właśnie badaniom ciemnej energii i materii mają służyć m.in. eksperymenty w LHC. Obecnie najpopularniejsze jest przypuszczenie, że ciemna materia zbudowana jest z nieodkrytych jeszcze neutralnych cząstek supersymetrycznych. (to dla starszych dzieci :) ) Być moze uda potwierdzić się ich obecność w kolejnych badaniach w Zderzaczu Hadronów.
Obserwacje kosmologiczne i astrofizyczne pokazały, że cała widzialna materia stanowi jedynie 4% Wszechświata, a reszta to tzw. ciemna energia i materia.
Co do bozonu/pola Higgsa to pole wypełniające całą przestrzeń dzięki któremu cząstki elementarne uzyskują masę poprzez oddziaływanie z tym polem.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 20:43 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

10
Zderzacz Hadronów został zbudowany ogólnie po to, by odtworzyć warunki jakie działy się na początku trwania wszechświata czyli wielki wybuch. W zderzaczu są dwa tunele. Na obydwu końcach są wiązki protonów. Dlaczego akurat protony? Ano żeby jak najlepiej otworzyć warunki jakie działy sie w kosmosie podczas Wielkiego Wybuchu dano właśnie protony, które są głównym składnikiem pierwotnego promieniowania kosmicznego :)
I tak z jednego końca i z drugiego końca lecą do siebie te protony i zderzają się.
Słyszałam że chcą w nim stworzyć również malutką czarną dziurę.
Swoją drogą to trochę, no dobra, nawet bardzo niebezpieczne. Powstanie taka mała czarna dziura a wiadoma że czarne dziury zasysają wszystko do siebie. I tak kawałek po kawałku wessałyby całą ziemie. Niezbyt ciekawa sytuacja.
Jeszcze gorzej jeżeli przy takim wybuchu powstanie jedno, jedyne "dziwadełko". Takie dziwadełko, które jest cząstką ujemną, zostanie schwytane przez zwykłe jądro atomu i powstanie "dziwadełkowy atom", który raz to będzie dodatni, raz ujemny aż zmieni się w materię dziwną i ogarnie całą ziemie. Co się wtedy stanie? Wielkie BUM jak to sie mówi ^^
Masz rację Abesnai.
Jeszcze więcej masy we wszechświecie ma ciemna energia. Ponad 70 %. Ciemna materia ma ponad 20 % więc wychodzi prawie to 95% łącznej masy :)
W ogóle pojęcie ciemnej materii, ciemnej energii jest bardzo ciekawe.
Jest jeszcze antymateria ale to już zabawa w cząstki elementarne, skądinąd zabawa bardzo ciekawa ^^
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 21:03 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 1 raz.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

11
"Spodziewamy się interesujących danych, które mogą uzupełniać się wzajemnie z wynikami badań uzyskanymi dzięki akceleratorowi LHC. Oba te urządzenia badają podobne zagadnienia, ale patrzą na nie pod różnymi kątami, pozwalając nam równolegle na różne sposoby mierzyć się z zagadkami wszechświata" - powiedział Heuer.
Pozwolę sobie za Tobą bezemocji zacytować :)

Idąc w kierunku *inflacji kosmologicznej a w tym warunków towarzyszących *rozpadowi pola Higgsa to "dożywotni strzał" AMS znajduje tym większe uzasadnienie dla wydania 1.5 mld. dolarów.

Czytając artykuł z 2007r. wskazuje na dalsze korzyści z powyższych badań.
Czy ciemna materia i inflacja kosmologiczna to jedno i to samo?
http://www.astrovision.pl/index.php?post=575

Nauka zadaje elementarne pytania na które potrzebujemy równie elementarnych odpowiedzi.
Nasz gatunek prawdopodobnie do tego dorósł ... przynajmniej technologicznie.

O rany China - nie będzie żadnego wielkiego BUM ^^.
Padały już różne dziwne podejrzenia o czarną dziurę powstałą podczas eksperymentów a pochłaniającą ziemię i inne podobne nawiedzone wizje ... baa - nawet protesty,skargi do instytucji europejskich itp. . Branża filmowa podjęła się tematu w ekranizacji książki Dana Browna, hyh.
Wszystkie zarzuty o "morderczą czarną dziurę" są równie konsekwentne jak fikcja w powyższym filmie.
Bo widzisz ... dziura "wyparuje" w momencie powstania ;)
Pisałem kiedyś o tym ale Krzysiu mod. podczas "inwentaryzacji działu" posłał w niebyt tamtejsze posty ...

PS
Wracając do samego Zderzacza i sięgając po informacje z lutego - *IPJ w Świerku podjęło się pomocy w modernizacji akceleratorów CERN'u w tym samego LHC. Informacje łatwo dostępne w sieci więc jak kogoś zainteresuje temat - tam też odsyłam ;)

---
*http://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_kosmologiczna
*http://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_Higgsa
*http://www.ipj.gov.pl/pl/news/131.htm
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 21:35 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

12
Jakbyscie jeszcze przeczytali o co chodzi w 1 poście byloby dobrze :)
O jasne i przyswajalne przybliżenie o co chodzi z tym zderzaczem hadronów, czemu służy i jak działa. Prosto, jak dla dziecka :)
Najlepiej mu to rozumnie przedstawić bez odsyłania do kolejnych linków, swoimy słowy :)
Dla bardziej oświeconych jest osobny temat, ktory jakoś zamarł. Niczym drgania zerowe próżni :)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 21:53 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

13
Khmm ... podałem linki do wiki gdzie chyba ... chyba przystępnie jest to opisane.

Tak czy inaczej padła już spora ilość odpowiedzi zrozumiałych jeżeli chodzi o fundamentalne założenia eksperymentów przeprowadzanych przez CERN w LHC :)

Wszystko się kręci tak czy inaczej wokół BigBang oraz towarzyszącym temu atrakcji z którymi zapoznają świat fizycy ;)

PS
Skomplikował bym sprawę dodając info dotyczące teorii ... wielu pra-wybuchów i idei cyklicznego kosmosu ;) ?
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk ... m-Wybuchem
Dobra - żartuję :D
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 22:12 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

14
Toż przecież nie opierałam swoich wypowiedzi żadnymi linkami, wytłumaczyłam to najlepiej jak umiałam. Wyższej fizyki nie da się inaczej wytłumaczyć. To nie matematyka żebym podała jeden czy dwa wzory na rozwiązanie zadania.
Abesnai nie chodziło mi o to, że czarna dziura wybuchnie ^^ Czarne dziury nie wybuchają, one pochłaniają ^^
Chodziło mi o "dziwadełka", które same w sobie są niebezpieczne, mimo iż jest to tylko hipotetyczna postać materii :)
PS dzięki za link "co było przed wielkim wybuchem?" :D
Tak czy inaczej LHC jest tak samo niebezpieczny jak przydatny. Wiadomo, nie ma ryzyka, nie ma odkryć.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 22:25 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 2 razy.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

16
Na dobrą sprawę badania w LHC wykraczają sporo poza Bing Bang, choć trwa odtwarzania jego stanu i zrozumienia dalszych procesów. Od niego wg. Modelu Standardowego wszystko się zaczęło. Np. dlaczego nasz świat to materia, a gdzie i w jakich ilosciach - antymateria? Udało się ją nawet wytworzyć, ale w supermikro śladowej ilości kilku (!) antyatomów :)
To cała szeroka tematyka obejmująca wnikanie w budowę materii na poziomie leptonów i kwarków (tych 6 typów), ustalanie cząstek/pól nadających własnosci materii-jej masowosci i pozbawienia masy, antymaterii, wykrywanie przyczyn i nośników ciemnej energii i materii, ewentualnie grawitonu, odtwarzanie początkowej "prazupy" itd.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 22:37 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

17
Nebogipfel pisze:znaczy jest nieprzydatny?
:D
wg wyliczeń wynika, że zagrożenia są śmieszne
:)
Znaczy że przydatny ale trzeba uważac ^^ Jak elektrownie atomowe.
Ja mam takie zdanie ze w dziedzinie takiej jak fizyka, każde zagrożenie/każdą sytuację/każdy detal trzeba rozważyć kilka razy a nie machnąć na nie ręką.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 22:43 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 1 raz.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

18
China ... o czarnych dziurach raczej nie pisałem w kontekście "BUM" - mniej hipotetycznego w końcu, bo mającego pewne podstawy w paru "awariach" akceleratorów oraz "apokaliptycznych świrów" mogących doprowadzić do "sabotażu" (ale chyba trotylem ;))
Pewien facet, asystent profesora prawa na uniwersytecie w Północnej Dakocie Eric E. Johnson podjął się podobno racjonalnej oceny ryzyka w *98 stronicowym dokumencie, tak aby zagadnienie było zrozumiałe dla ludzi poza zawiłościami współczesnej fizyki. Mam świetny artykuł, którego nie będę ani wklejał ani cytował ani się bawił w przepisywanie bądź opisywanie : http://prac.us.edu.pl/~gluza/pdf/lhcBH_www.pdf
W sieci znajdziesz naprawdę wiele dobrych artykułów traktujących o stopniu zagrożenia ryzykiem powstania zagrożenia z tytułu powstania "miniaturowej" czarnej dziury.
Tak jak wspomniałem wcześniej - "miniaturowa dziura" jeżeli kiedykolwiek, zaznaczam, kiedykolwiek powstanie zniknie w momencie powstania a aparatura zarejestruje co najwyżej ... fakt jej zniknięcia na którego podstawie będziemy wiedzieli, że się w ogóle pojawiła :)

Ryzyko China rzeczywiście istnieje (jak wspominałem) - ze strony "nawiedzonych" dopatrujących się końca świata i będących na tyle konsekwentnych w działaniu co by ten koniec przyspieszyć przynajmniej dla siebie :|

Beze - jak zejdziesz z tematu BB sprawa się znowu skomplikuje - tzn. trzeba będzie poruszać zagadnienia przy użyciu sformułowań z zakresu zagadnień fizyki cząstek elementarnych, mechaniki kwantowej itd. itp. co znowuż będzie wymagało dodatkowych wyjaśnień i tłumaczeń itd itp. ;)

---
*http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0912/0912.5480.pdf - podaję tylko i wyłącznie jako uzasadnienie wypowiedzi
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 22:59 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

19
Abesnai pisze:Ryzyko China rzeczywiście istnieje (jak wspominałem) - ze strony "nawiedzonych" dopatrujących się końca świata i będących na tyle konsekwentnych w działaniu co by ten koniec przyspieszyć przynajmniej dla siebie :|
Nie. Ryzyko występuje zawsze wtedy kiedy człowiek "chce bawić się w Boga". Fizyka to nie jest zabawa, to trudna i niebezpieczna dziedzina nauki podobnie jak chemia. Raz zbagatelizujesz jedną sprawę i albo sam zafundujesz sobie szybsze przejście na "tamten świat" lub jeszcze kilku osobom.
Nie dopatruję się końca świata w LHC, doskonale ze prowadzą badania, ale trzeba uważać, to nie jest zabawka.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 23:13 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 1 raz.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

20
Czyli dalej nie wiadomo bezpieczna to zabawa czy nie?
A wracając do zderzacza.... czy to poznanie powstania materii i anty materii? i czy to to samo co ciemna materia? da nam jakieś wymierne korzyści? Czy moze będzie tak jak z rajskim jabłkiem?
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 23:34 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

21
China, powiem w tajemnicy - oni "chyba" wiedzą co robią ;)
Ok, obawy być powinny zwłaszcza jeżeli są racjonalne, także tematu ze swojej strony nie będę ciągnął i tym samym się poddaję ;)

Proponuję popularno-naukowo min. omówić fakt rozpędzanie cząstek do prędkości bliskiej światła (temat przemykający w tle) - co sądzicie ? :) Może okazać się dość ciekawy i być podstawą do rozwinięcia tematyki dotyczącej samych skutków "zderzeń" :)

Viki - w #8 dałem link do "praktycznych zastosowań" antymaterii.
Mamy więc min. : PET (emisyjna tomografia pozytonowa) - metoda obrazowania medycznego mająca na celu odtworzenie wyglądu wew. organizmu.
Prowadzone są również badania nad likwidowaniem tkanek nowotworowych w terapii przeciwnowotworowej za pomocą odpowiednio zogniskowanych antyprotonów.
Co do obaw zacytuję Johna Ellisa, pracownika naukowego CERN'u
“Jedyny sposób aby zatrzymać te wszystkie argumenty o tym czy zderzacz LHC zamierza zniszczyć naszą planetę jest zezwolenie na jego działanie"
Myślę, że najlepiej zagadnienie "zagrożenia" zweryfikowały ostatnie udane eksperymenty a wykłócać się o ich dalsze losy nie zamierzam bo wróżbitą nie jestem :)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 23:39 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

22
Chyba niebezpieczne byłoby granie w karty przy elektromagnesie schładzanym ciekłym helem :)
Ja myslę, że możliwe sytuacje wzięto już pod uwagę przy .... projektowaniu takich urządzeń. Poprzedziły je lata obliczeń, badań i odpowiednich prób. Bez zbytnich uniesień i ideologizacji takich stricte naukowych przedsięwzięć.
Nie bardzo wiadomo o jakie konkretne zagrozenia chodzi choć sensaci dopatrywali się w LHC ... czarnej dziury pochłaniającej całą Ziemię. Poważniej biorąc wznieca się takie wieści bez szkolnego rozeznania choćby o właściwościach czarnych dziur - tych kosmicznych i wiedzy - co to takiego? Oraz jak długo taki stwór zaistnieje w tunelach magnetycznych LHC ? Jeżeli już? :)
Aby powiedzieć coś bliżej musielibysmy rozpatrzyć jakis konkretny przypadek czy hipotetyczną sytuację bez ogólników pod hasłem "zagrożenie" albo co gorzej ... "zagłada".
Co do korzyści - co nam dał lot na Księżyc i badanie kosmosu ? Człowiek po prostu ma naturę poznawania świata i kumulowania wiedzy procentującej w przyszlych pokoleniach. Dzięki tej własciwosci klepiemy choćby w necie na Forum dla Myślacych ludzi (he, he). No i nie drżymy w jaskiniach na dźwięk pioruna.
Z progamu Apollo mamy choćby powszechnie używany goretex i setki praktycznych zastosowań nie mówiąc o postępie w oglądzie i rozumienia świata.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 23:49 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

23
Tim Berners Lee skoro o "necie" mowa :)
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41406#p41406
W 30'tych Ernest Lawrence produkował radioaktywne izotopy aby wytwarzały surowiec dla szpitali, natomiast jego brat John dowiódł że można nimi zwalczać nowotwory. Zapoczątkowano epokę medycyny nuklearnej.
Skuteczniej od radioterapii onkolodzy wykorzystują strumienie protonów, neutronów, elektronów albo jąder atomowych do precyzyjnego niszczenia komórek raka.
Urządzenia do przyśpieszania cząstek są też wykorzystywane jako wydajne źródło promieniowania rentgenowskiego w chemii, biotechnologii, inżynierii materiałowej czy medycynie.
Metoda litografii wykorzystywana w celach produkcji miniaturowych układów elektronicznych.
itd. ...
Czyli w skrócie ... http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=55148#p55148
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 0:05 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

24
....Berners Lee pracował w CERN, skoro o LHC mowa :)
Tak czy owak korzystał on z lat pracy, wyników, badań, całej myśli ludzkiej przy tworzeniu swoich programów i rozwiązań z jakich korzystamy wszyscy. Tak jak nasi potomkowie będą korzystać z obecnych badań w LHC.
Zresztą korzystamy juz dziś w terapii onkologicznej, elektronice, informatyce, badaniu kosmosu itd.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 0:18 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

25
Znalazłem w końcu ten ... "kwiatek"
Cytuję za "wykopem":
Hawajski botanik Walter Wagner złożył pozew przeciwko CERN, by rząd Stanów Zjednoczonych wpłynął na opóźnienie uruchomienia LHC (Wielki Zderzacz Hadronów), aby w tym czasie sporządzić analizę bezpieczeństwa tej instalacji. Naukowiec twierdzi, że LHC może spowodować przeniesienie Ziemi do równoległego świata co spowoduje zniszczenie planety.
http://www.theregister.co.uk/2008/03/28 ... t_lawsuit/

Pewna Niemka zamieszkała w Szwajcarii też próbowała sił kierowana apokaliptyczną wizją.
Niemiecki trybunał konstytucyjny odrzucił argumentację pewnej kobiety, która domagała się od rządu swego kraju doprowadzenia do wstrzymania eksperymentów z Wielkim Zderzaczem Hadronów koło Genewy, twierdząc, że zniszczą one Ziemię.
http://fakty.interia.pl/ciekawostki/new ... ow,1449565

CERN i jego akceleratory przetrwały atak hakerów (informujących jednocześnie iż nie mają zamiaru zakłócać działalności LHC), ptaka z bagietką (spowodowała krótkie spięcie i w rezultacie przegrzanie olbrzymich, nadprzewodzących magnesów) i inne podobne rewelacje.
Znalazłem listę w swoim pierwszym poście (niektóre pozycje są zdublowane) :P - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=45729#p45729
Także o zagrożeniach wiem sporo ;)
Wniosek mam jeden - ani botanik, ani nawiedzona Niemka, hakerzy bądź ptactwo dalszych badań i rozwoju nauki raczej nie przerwą. Jedyne poważne zagrożenie to czynnik ludzki (mogący doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu,aparatury) i tutaj muszę uwzględnić poziom zabezpieczeń ośrodka oraz mordercze zapędy idiotów z Al Kaidy bądź ich sympatyków :/ 2009r. http://fakty.interia.pl/swiat/news/afer ... ny,1381425
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 0:36 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

26
Abesnai pisze:Wniosek mam jeden - ani botanik, ani nawiedzona Niemka, hakerzy bądź ptactwo dalszych badań i rozwoju nauki raczej nie przerwą. Jedyne poważne zagrożenie to czynnik ludzki (mogący doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu,aparatury) i tutaj muszę uwzględnić poziom zabezpieczeń ośrodka oraz mordercze zapędy idiotów z Al Kaidy bądź ich sympatyków
Podzielam ten samodzielny wniosek, mniej wklejanie kolejnych linkow i cytatów w "dyskusji na linki" :)
Nauki i rozwoju myśli ludzkiej nie da się zatrzymać, nasza ciekawość świata jest niepomierna. Ewentualne niepowodzenia czy awarie tak olbrzymich urządzeń nie powstrzymają przed dalszymi eksperymentami. I tak się stało tuż po uruchomieniu LHC. No cóż, uważać trzeba na wszystko, choćby przy konstruowaniu samochodu, samolotu, kosmicznego promu, co mówić o tak gigantycznych urządzeniach? Mam przekonanie, że nie pracują tam nieodpowiedzialni ludzie o zapędach samobójczych i robią wszystko, aby LHC był po prostu bezpieczny. Akurat nie grożą mu trzęsienia ziemi, bo jest w strefie asejsmicznej, a poziom zabezpieczeń jest zwielokrotniony i odpowiedni. Póki co wielu na codzień obserwuje czarne dziury i jakoś żyją. W swoich portfelach :)
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 9:39 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

27
W każdym bądź razie LHC może podarować nam bardzo dużo.
OK te czarne dziury wyparują w bardzo szybkim tempie ale chciałabym takową zobaczyć (a nie tylko tą w portfelu jak to bezemocji mówi) ^^
Wybuch elektrowni w Czarnobylu nie przeszkodził dalszemu pozyskiwaniu energii z elektrowni atomowych. Jest strach ale ludzie ida dalej. Gdybyśmy raz sie sparzyli i bali dalej próbować, siedzielibyśmy w jaskiniach ^^
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 9:53 przez Chinatsa, łącznie zmieniany 1 raz.
" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
Moje życie było fałszywe.
Tak naprawdę mnie tam nie było"
The saddest
[img]http://www.roll-of-honour.com/Overseas/ ... imated.gif[/img]

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

28
Nie to nie tak, ze ja mam cos przeciwko badaniom, doświadczeniom, poznawaniu nieznanego. Jestem za a nawet przeciw :D Chiałam tylko zeby mi ktos ludzkim językiem wyjasnił do czego zmierzaja naukowcy, budując zderzacz, czy mają jakis odległy cel, czy to pomoze w czyms konkretnym np w medycynie. Bo jesli "wszystko" moze odbywać sie tylko w takich zderzaczach, to raczej na nic sie nie przyda ta wiedza, poza tym, ze będziemy o wiele madrzejsi, znaczy Ci co coś z tego rozumieją ;) No i jesli faktycznie nie wyhoduja na łonie jakiejs swawolnej czarnej dziury, albo jak udało mi sie gdzieś wyczytać, uwolnienie energii nie zakończy historii naszej planety. Z tą energia to też nie wiem jak to jest, pisza ze zderzenie protonów bedzie miało energie 14 TeV, a zderzenie jonów ołowiu 574 TeV. Sprawdziłam http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronowolt jakby ktos potrafił to rozszyfrować i rozjasnic mój umysł :D o jakiej energii mowa, z czymś mozna porównać, może z ostatnim trzęsieniem ziemi?
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 16:11 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

29
Proszę bardzo - Docelowo w LHC ma dochodzić do zderzeń o energii 14 TeV. Odpowiada ona mniej więcej energii wyzwalanej przy każdym zderzeniu dłoni podczas klaskania. Wyjątkowość Wielkiego Zderzacza Hadronów polega na tym, że energia ta jest skoncentrowana w niezwykle małej objętości, odpowiadającej rozmiarami pojedynczej cząstce elementarnej. Wszystko odbywa się w skali subatomowej. Do trzęsienia ziemi sporo daleko :)

Najogólniej badania te pozwalają na wniknięcie w budowę materii jak nigdy dotąd. Oczekuje się odpowiedzi na:
- skad to wszystko i jak się wzięło?
- obecność bozonu/pola Higgsa nadającemu masę cząstkom masowym
- dlaczego niektóre mają masę, a inne nie mają ?
- rozkład i proporcje materia-antymateria, dlaczego materii jest więcej ?
- obecność i poznanie ciemnej materii i ciemnej energii (ta widzialna to zaledwie 4% obserwowanego świata)
- poznanie pierwszych momentów istnienia wszechświata wg. Modelu Standardowego i jego rozszeszenie
- spodziewany przełom w fizyce i nowe spojrzenie na otaczający świat
Poprzez ekseprymenty następuje poznanie i szerokie zastosowanie nadprzewodnictwa, emisji pozytrynowej, protonów, elektronów itd o znaczeniu diagnostycznym i leczniczym np. w onkologii czy obrazach tomograficznych SPEKT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów). Dalsze korzyści to zastosowanie w informatyce, elektronice, inżynierii materiałowej-nadprzewodniki czy biotechnologii.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 16:51 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

30
Dzięki :D Ale pomęczę Cię jeszcze tą energią, klasnięcie powiadasz, to skad ten strach? Te narosłe mity nie dają spokoju, czy te 14 TeV to energia zderzenia jednego protonu z drugim czy dwóch wiązek? Wogóle czy tam zderzaja sie pojedyncze cząstki czy wiązki ? No i jesli przejda do zderzeń jonów ołowiu, ta energia bedzie o wiele większa, co by się stało, jeśli wyszłaby poza tunel?
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011, 17:56 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron