Re: Fizyka dla humanisty

31
Wiesz co. Ostatecznie mam trochę zdanie jak autor. To był geniusz ale był też człowiekiem:) i naturalnym było dla niego, że chce bronić swojej koncepcji wszechświata no i ostatecznie jednak przyznał, że się mylił i co ważne- to, że autorytety stanowią czasami zagrożenie. No bo mógłby wciąż wykorzystywać swoją pozycję do tego żeby blokować dostęp Lemaitrowi do publikacji jego prac i może dalej byśmy myśleli że świat jest stały.
A czy stał się obiektem kultury masowej to nie wiem. A może nawet jak się stał to nie jest to złe?
Ostatnio zmieniony 07 sty 2012, 20:31 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

32
Małrycy jesteś sper. Dzięki za wstawkę ;)

A na facebooku w profilu Smaki fizyki i można m.in. wygrać tą książkę - co jakiś czas są konkursy. Sympatyczne według mnie, bo proste :)
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, 12:00 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

34
Zgodnie z fizyką klasyczną źródło światła emituje rzeczywistą cząstkę, która biegnie od źródła do szczeliny, gdzie rejestruje ją detektor. Choć nie znaliśmy jej położenia w trakcie przelotu, moglibyśmy je określić gdybyśmy wiedzieli, jak to zrobić.
Inaczej wygląda sytuacja w mechanice kwantowej. Tutaj drogi między źródłem światła a ekranem nie pokonuje żadna rzeczywista cząstka zwana fotonem. Nie ma żadnego fotonu, dopóki nie urzeczywistni się on przy szczelinie. Do tego momentu istniała tylko funkcja falowa. Innymi słowy, do tej chwili istniała jedynie tendencja do urzeczywistnienia się fotonu albo przy szczelinie numer jeden albo przy szczelinie numer dwa.
Tańczący mistrzowie Wu Li - książka
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron