Re: Fizyka dla humanisty

1
Przepraszam, że zakłócam merytoryczne dyskusje takim błahym pytaniem ale czy jest coś takiego program/portal/książka/czasopismo/ film, co pozwoliłoby mi po prostu zrozumieć o co chodzi? Jestem typowym przykładem fizycznego chyba debila :clown: i ostatnio nie jest mi z tym dobrze :( Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi :).
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 16:23 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

2
Gdybym nie miał indywidualnego nauczania z fizyki i chemii byłbym totalną nogą. :D
Potrzebne są więc przykładowe opracowania poszczególnych tematów oraz zalecana bibliografia.
http://dydaktykafizyki.pl/2011/03/czy-h ... k/#more-91

Linki do wiedzy z fizyki: http://www.iwiedza.net/mater.html
http://chomikuj.pl/sirangel1/polibuda/s ... 197987.doc
Na razie tyle znalazłem.
;)
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 16:33 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Fizyka dla humanisty

4
Jakbyś chciał coś w papierze, to ja dostałam na Mikołajki "Odkryj smak fizyki" (Tak zdziwiłam się jak "Mikołaj " na to wpadł, ale nawet mnie wciąga...) wczoraj zaczęłam czytać i myślę, że to świetna pozycja dla humanisty, bo sama takową osoba jestem ;)
Ostatnio zmieniony 11 gru 2011, 14:40 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

5
Fajny Mikołaj, przynajmniej dba o ciebie skoro dostałaś taką książkę. Mój mikołaj dba tylko o mój brzuch a tym, że o fizyce w mojej czaszce cicho to nikt się nie przejmuje:) Fajne rzeczy tu wklejacie. Humanistko napisz coś więcej. Trzeba coś umieć z fizyki żeby to czytać czy starczy liceum z trójkami na świadectwie?:P
Ostatnio zmieniony 12 gru 2011, 23:17 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

6
Dawno temu zaczynałem swoją przygodę z mechaniką kwantową od lektury "Tańczący Mistrzowie Wu Li " Gary'ego Zukava ;)
Polecam tą pozycję :)
http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=86115
http://www.wiw.pl/fizyka/boskaczastka/E ... cp=1&ce=80
Ostatnio zmieniony 12 gru 2011, 23:52 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Fizyka dla humanisty

7
Dzieki! Nawet kilka ksiażek sie znalazło. Tylko od czego ja mam teraz zacząć? :ahaha: Spytam inaczej... Co jest tak do przyjemnego poczytania najbardziej? Żebym dobrnęła do końca?
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, 14:49 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

8
Właśnie taką pozycję podałem :)
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, 15:42 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Fizyka dla humanisty

9
A teraz zaczniemy się gryźć z Abesni -bo każdy będzie Ci wciskał swoją ;p

Hehe, ja tamtych nie czytałąm,więc nie wiem,ale po 60 stronach lektury Smaku fizyki, potwierdzam, że lekko sie czyta ( mozepojedyncze słówka trzeba sobie przypomnieć -janie pamięałam przynajmniej...) Chwilami to nawet wciąga!
Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, 16:15 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

10
Absenai, czy one są teraz gdzieś do dostania? Dziewczyny a te waszą już widziałem w empiku. Nie stać mnie na trzy więc chętnie przypatrzę się kłótni która lepsza:) Smak fizyki nie jest drogi a z jak kiedyś kupowałem popularnonaukowe z takiej czarnej serii to były drogie. Hmm i to nawet jak nie były pisane przez profesora tylko dziennikarke:)
Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, 23:31 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

12
Makarena pisze:Przepraszam, że zakłócam merytoryczne dyskusje takim błahym pytaniem ale czy jest coś takiego program/portal/książka/czasopismo/ film, co pozwoliłoby mi po prostu zrozumieć o co chodzi? Jestem typowym przykładem fizycznego chyba debila :clown: i ostatnio nie jest mi z tym dobrze :( Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi :).
Fizyki nie da się ot tak sobie zrozumieć, jeśli się nie przewali kilka książek. Polecam "Feynmana wykłady z fizyki" i jeśli to przeczytasz, będziesz rozumieć fizykę w zarysie popularno naukowym.
A jeśli Ci się nie chce czytać, to możesz dyskutować o fizyce na forum, bo jest tu kilka osób znających się na niej. Sam mogę służyć pomocą, bo trochę o niej słyszałem.
A czy wiesz, że nie ma nic innego, jak fizyczna rzeczywistość? Nawet duch jest materialny. Nie wierzysz? No to możemy pogadać. :)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 0:04 przez franek, łącznie zmieniany 2 razy.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Fizyka dla humanisty

14
"Duch jest materialny" masz na myśli energie którą zużywa mózg na odtwarzanie stanu świadomości? I że te aktywność można zmierzyć? Ostatecznie można opisać mózg i świadomość ale nie da się mówić o najważniejszych wartościach w tym kontekście.
Makarena jak kończysz gimnazjum albo jesteś w średniej to jednak skłaniaj się do tych smaków. Miałem je dzisiaj w rękach y 20 min i są na pierwszy rzut oka zrozumiałe. Ja tam tylko omijałem wzory ale przejrzałem parę stron to spotkałem może z dwa :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 22:16 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

15
Serducho - swoich nie kąsam ;)
Małrycy - najszybciej w księgarniach internetowych.
Wygrzebałem fragment dla zachęty http://urywkilektur.wordpress.com/2011/ ... wie-wu-li/
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 22:52 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Fizyka dla humanisty

17
Za darmo to dobry argument ;)
Za "Smakiem fizyki" jest to, że powstała na podstawie wykładów z fizyki dla studentów humanistyki (jako wykład fakultatywny) i tam się sprawdziło ;p no i jest aktualna ;)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2011, 11:48 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

18
Abesnai dzięki za fragment. Przeczytałam i muszę powiedzieć, ze bardzo ładny język, ale z tym rozumieniem to chyba mnie przeceniłeś :lzy:

Nie wiem w takim razie czy się nawet zabierać za tę drugą. Może też jest jakiś fragment?
Ostatnio zmieniony 20 gru 2011, 12:15 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

22
Nebogipfel pisze:ha, jaka reklama książki:
:D


A tu fragment "Odkryj świat fizyki":
http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/20 ... 23480.html
Dzięki! Z tego co widzę, to raczej taka historia fizyki :) W ogóle fajny portal :)
Nie wiedziałam, że są reklamy książek, fajna muzyczka :) Ale o co chodzi z tym "Jak jezuita przechytrzył Einsteina"?, bo z kotem już coś znalazłam.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 12:14 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

23
Pewnie chodzi o Rogera Josepha Boscovich. Był to - izyk, astronom, matematyk, filozof, poeta i jezuita pochodzący z Raguzy (wówczas niezależne państwo, obecnie Dubrownik w Chorwacji).
Wydał pięć książek pod tytułem Opera pertinentia ad opticam et astronomiam (1785.) W nich wyłożył swoją teorię aberracji światła, w której podobnie jak Einstein, przyjął szybkość światła za stałą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Joseph_Boscovich
Dalej nie wiem, trzeba przeczytać książkę pewnie. :D
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 12:24 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Fizyka dla humanisty

24
Kurczę, było już o Einsteinie ( w sensie czytałam w "Smaku..."), ale nie pamiętam, żeby coś było z jezuitą ;p
Podobał mi się frafment listu Lorentza do Ehrenfesta o pracy Einsteina, pisła tam, ze pogratulował jego wspaniałych wyników, a Eyhrenfest mu odpisał: Dla mnie Twoja uaga, że pogratulowałeś Einsteinowi jego wspaniałych wyników, mówi tyle, co jakiś znak tajemniczy, po którym jeden mason poznaje drugiego. :D



P.S.Trzeba wierzyć w siebie, ale to za mało...
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 18:34 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

25
A ja słuchałem w toku audycji o tej książce. Sam autor co prawda nie przyszedł ale wysłał jednego doktora:) trochę śmiesznie się kleiła ta rozmowa bo dziennikarz- Grzegorz Chlasta jest specyficzny. Sporo było o tym co jest w książce i jeszcze parę rzeczy spoza.
Nie wkleję adresu do ich archiwum bo za tydzień już by nikt tego nie znalazł

Serducho
Ludzie to trochę takie pawie i chyba wolimy jak ktoś najpierw w nas uwierzy:)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 20:42 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

26
Małrycy - o wierze w siebie było a propos Nebogipfela -który "jako ateista wierzy w siebie", a ja sądzę, że to za mało ;) Bo kiedy trwoga to gdzie?...

Net mi przycina tę audycję, ale cóżtam mogli powiedzieć, czego już nie wiem ;)))
Ostatnio zmieniony 29 gru 2011, 20:04 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

27
Kiedy trwoga to czas zmierzyć się ze strachem i złapać byka za rogi. Ewentualnie zemdleć lub sie sparaliżować. Boga nigdy w trwodze nie wołałem.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2011, 1:54 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Fizyka dla humanisty

28
Ta audycja to taka filozoficzno-fizyczna :). Lubię te audycje są takie kulturalne, wyważone i przyjacielskie, bez sensacji i jeżdżenia po sobie.

Co do mojego pytania to chodziło o Lemaitre, który tak długo chodził za Eisteinem i wreszcie się zaczaił tak, aby geniusz zechciał go wreszcie wysłuchać i potwierdzić teorię Wielkiego Wybuchu. Jakoś tak... w książce to lepiej napisane. Nie znalazłam tej historii w sieci, wiec wrzucam tylko notkę z wiki, w której nie ma o tym ani słowa, a szkoda, bo niewielu wie, ze wielki Einstein przez wiele lat odrzucał twierdzenia o rozszerzaniu się wszechświata, co jest mu z tego co wiem przypisywane :/.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 7:47 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

29
I Friedmana też:) Pochwale się, w końcu też czytam te książkę. Ale Przystawa piszę też że pomimo że Einstein w końcu przyznał rację Lemaitrowi i Friedmanowi to do końca "nie lubił" tej teorii a jednocześnie uważał ją za piękną. No ale to trzeba być Einteinem żeby mieć takie dylematy.
Makarena- mi spodobało się to przytoczone zdanie Einsteina po tym jak w końcu uznał że Lemaitre miał racje i przestał utrudniać mu prace. "za brak szacunku dla autorytetów, Bóg uczynił mnie jednym z nich". Czyli Einstein przejechał się sam na sobie.:) bo ponoć miał zawsze wysokie mniemanie o sobie.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2012, 21:44 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Fizyka dla humanisty

30
Masz rację Friedmana też ;) ale on nie był księdzem, więc już nie jest tak interesujący :P Ja to jednak cały czas mam takie wahanie czy Einstein był rzeczywiście tak wybitny i genialny, czy po prostu nie stał się jakimś symbolem kultury masowej?
Ostatnio zmieniony 07 sty 2012, 13:01 przez Makarena, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fizyka i astronomia”

cron