Re: Ekologiczne domy

3
Nie wiem jak technicznie by się sprawdziły w polskim klimacie, ale wizualnie bardzo mi się podobają, są przytulne, wszystko ma taki łagodny kształt, jeszcze jakby dobrać jakieś nastrojowe oświetlenie, to czad. :) Ale pewnie wykonanie wyszłoby drożej niż taki zwykły dom (za robociznę).
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 4:55 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Ekologiczne domy

8
o wyrzucaniu wszystkiego coś mi się napisało przed chwilą ...

dom pasywny
http://www.domy-pasywne.pl/
http://www.budynkipasywne.pl/modules.ph ... age_id=216
za chwilę dorzucę jeszcze link do takiej wzorcowej budowli
diabeł ogonem nakrył - na razie

http://www.pibp.pl/
http://www.naturalnydom.pl/
http://www.zielonecieplo.eu/Domy-Pasywne
http://ewa-brzezinska.pl/dom/wielgolas-duchnowski/2825/
http://www.ecotherm-pl.com/kingspan/rea ... sywny.aspx
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 9:08 przez Alamander, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Ekologiczne domy

9
Przede wszystkim - ekologiczny to: zdrowy, naturalny, chroniący środowisko, z materiałów, energii naturalnych, ekonomiczny.
Akurat kategoria "przytulny" jako pojęcie subiektywne nie musi dotyczyć domów ekologicznych, ponieważ można czuć się całkiem przytulnie w mieszkaniu zupełnie nieekologicznym.
Czołówka krajów domów ekologicznych to Skandynawia, Dania, Kanada. I tak w Szwecji czy Danii buduje się domy i całe osiedla w technologiach ekologicznych łącząc je na zasadzie ekologia-ekonomia-komfort.
Przekładem takich technologii są tzw. domy pasywne, superoszczędne, początkowo droższe w budowie od zwykłych o 30 - 40 procent. Na ogrzewaniu takiego budynku można jednak zaoszczędzić nawet 80 procent zużywanej energii. Zapewniają to użyte materiały, dokładność budowy, szczelność, system grzewczy, cyrkulacja ogrzewania/także z wykorzystaniem baterii słonecznych, wentylacja jaka pozwala odzyskiwac energię np. z urządzeń domowych itd. System wentylacyjny przy jednoczesnym bardzo dobrym zaizolowaniu budynku pozwala na rezygnację z konwencjonalnych grzejników, bo rolę instalacji grzewczej przejmuje wentylacyjna. Bilans energetyczny budynku pasywnego w porównaniu z obecnymi daje prawie siedmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie energii.
No i mamy szerszą ekolgię - oszczedność ogrzewania i utrzymania budynku daje mniejszą produkcję energii i zanieczyszczania środowiska.

Dodam jeszcze, że całość "ekologiczności" nie dotyczy tylko postawienia sobie glinianego domu :)
Co np. z wodą, ze ściekami, utylizacją śmieci, ... szambem, ogrzewaniem, czystością powietrza itd?
Ekologia wiąże się tutaj z - oszczędnością wody użytkowej, recyklingiem, materiałami szybko odnawialnymi, jakością powietrza, komfortem użytkowania, wydajnością wentylacji, zdrowymi materiałami o niskiej energii pierwotnej, harmonijnym zagospodarowaniem otoczenia, transportem kołowym, redukcją bądź eliminacją zanieczyszczenia środowiska itd.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 10:04 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Ekologiczne domy

10
Rypleyu, zanim będziesz zarzucał jakieś oszustwa (?) - wymieniłeś trzy punkty o kosztach materiałów i produkcji, ale jakoś pominąłeś najważniejszą rzecz - opłacalność takiej budowy i docelowe obniżenie kosztów energii od ośmiu do szesnastu razy w porównaniu z domami tradycyjnymi. W ogólnej skali powoduje to mniejsze zapotrzebowanie na energię produkowaną z kopalin, ropy, gazu jakie powoduje emisję spalin i zanieszczyszczanie powietrza.
Jasno napisałem, że początkowe koszty są 0 30%-40% większe, ale to wszystko się spłaca i znacznie obniża koszty utrzymania takich domów.
Akurat Szwedzi, Duńczycy, Finowie umieją liczyć, należą do oszczędnych, dbających o naturę i budują swoje domy w technologiach właśnie ekologicznych według wymienionych zasad. Wątpię, czy kierowani są jakąś pseudoekologią, przeciwnie, to czołówka krajów "ekologicznych". No i na ekologię patrzą szerzej, nawet w skali globalnej.
Ekologia jako taka obejmuje przecież cały szeroki zakres wykorzystania i oddziaływania na środowisko począwszy od materiałów do ogrzewania, wody, ścieków, śmieci, zanieczyszczania powietrza itd.
W końcu domek nie stoi w powietrzu wyizlowany od ziemi, wody i powietrza. Nasz domek z gliny podany jest chyba jako przykład domu ekologicznego. Pewnie ze względu na użyte materiały do budowy, może i sposobu ogrzewania.
Ale w szerzej widzianej ekologii to nie wszystko. Np. co z wodą, ściekami, szambem i śmieciami ? :)
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 11:14 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Ekologiczne domy

11
bezemocji pisze:Ekologia jako taka obejmuje przecież cały szeroki zakres wykorzystania i oddziaływania na środowisko począwszy od materiałów do ogrzewania, wody, ścieków, śmieci, zanieczyszczania powietrza itd.
słuszna uwaga ,
niektórym myli sie ekologia z architekturą wnętrz.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 11:30 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Ekologiczne domy

12
Bez ideologizowania, szukania globalnych spisków i semantycznych filozofii budowane domy "ekologiczne", pasywne, czy wg. idei zrównoważonego rozwoju mieszczą się w szerszej perspektywie ekologicznej łączonej z ekonomiczną.
Z całą pewnością można powiedzieć, że dom ekologiczny jest przyjazny dla środowiska. Takie jest jego zadanie, aby podczas eksploatacji minimalizowany był jego niekorzystny wpływ na otoczenie. Z punktu widzenia energooszczędności, z całą pewnością musi to być dom zużywający jak najmniej energii. Ideałem byłby dom pasywny, albo wręcz dom zeroenergetyczny, tj. autonomiczny. Ale tu nie chodzi tylko o energię zużywaną do ogrzewania, ale również klimatyzacji (coraz popularniejsza w Polsce), oświetlenia i na pozostałe cele. A więc dom taki powinien być wyposażony w energooszczędne pompy i urządzenia AGD, ale także rozsądnie gospodarować na przykład światłem słonecznym.
W takim ujęciu przyjazność dla srodowiska, nieszkodzenie mu wydaje się sprawą najważniejszą bez względu na nazwy technologii. Skandynawowie wypracowali tu bardzo udane połączenie szeroko pojętej ekologii z czynnikiem energooszczędności jaki bardzo wiąże się właśnie z ekologią.
Mniejsze zużycie energii oznacza mniejszą emisję spalin, wydobycie kopalin, niszczenia środowiska, zanieczyszczania powietrza itd. Dodatkowo przez gospodarkę wodną, jej oszczedność i odzyskiwanie, recykling śmieci itp. także uzyskuje się efekt jak najbardziej ekologiczny - nieszkodzenia i nie zanieczyszczania natury co daje czowiekowi rozliczne korzyści.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 12:17 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Ekologiczne domy

13
Zgodnie z Ryplejowym manifestem - wracajcie do jaskiń, kurnych chat i lepianek :)
Będzie ekologicznie, zgodnie z przyrodą.
I na pohybel oszustom globalistom :tak:

PS. Tylko tam mieszkajcie caly rok, w trzaskający mróz czy piekielny upał. W naturalnym aromacie.
Globalistom precz :)
Dodam jeszcze - płytom winylowym i CD także precz :)
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 13:20 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Ekologiczne domy

14
CD i tak odchodzą do lamusa.
:D

Co do jaskiń to mamy ich za mało na taką liczbę ludzi.
Kiedyś było ich znacznie mniej, no i bez internetu byśmy sobie nie popisali a nawet nie widzieli o swoim istnieniu. Nie darowałbym sobie gdybym miał przegapić rozmowę z kimś tak wspaniałym np. jak Chinatsa czy Szymon, tudzież Sosan lub Victoria czy też Polliter i Nass tudzież Lidka. Chyba zauważyliście, że bardzo wszyscy w sumie mnie absorbujecie?
Bez muzyki też sobie nie wyobrażam.
:)
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 13:29 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Ekologiczne domy

15
Domek gliniany, ekologiczny doczekał się teorii globalistycznych, jakiś psychoanaliz, wyznań, oszustw ekologicznych, manifestów i diabli wiedzą co jeszcze :)
Najmniej o .... ekologii.
Poważniej samo postawienie glinianej chatki poza materialem budulcowym, może opałem i miejscem na odludziu omija szereg rzeczywistych wątków ekologicznych.
Co z wodą, opałem, wylewaniem brudów, załatwianiem się, myciem, wychodek naturalny czy szambo, co ze śmieciami?
Czy byłby tam prąd, jeżeli nie - co z przechowywaniem żywności? Itd ?
Czy miałby to być domek całoroczny, a może po szpanerskich wakacjach ... powrót do mieszanka w bloku, czy podmiejskiej willi? :)
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 13:42 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Ekologiczne domy

18
Ryplej, świat jest ciekawszy przez swą różnorodność a chcesz by wszędzie było tak samo.
Zatem może wyrównać góry do chodnika i zabetonować Bałtyk i rzeki, tudzież zasypać ziemią i posadzić rośliny? Aha i by było wszędzie taks amo zamiast zwykłej trawy to mch bo rośnie do konkretnej wysokości i kosić nie trzeba.
:D
Ostatnio zmieniony 25 cze 2011, 19:34 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Ekologiczne domy

19
na dziś nikt do końca nie wie co szkodzi bardziej Ziemi i żyjącemu na niej światu, a co mniej,
co pewien czas odkrywamy, że jest zupełnie inaczej niż postanowiliśmy myśleć;
cały czas naprawiamy swoje błędy i nigdy do końca nie wiemy czy nie pogarsza to sytuacji;
mamy nadzieję, ze nie posuniemy się o krok za daleko :pociesz:
Obrazek


Zielony dom

szukam roślin, które przyciągają ptaki - czy im to pomaga nie wiemy, ale tam gdzie są ptaki jest życie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekologia”

cron