Re: Antropocen - epoka ludzkości.

1
Może i mocno dyskusyjnie umieszczam w tym dziale, jednak nie bez przyczyny.
Czym jest antropocen, nietrudno znaleźć, chociażby:

Antropocen – nowa epoka geologiczna

Antropocen - nowy okres geologiczny w historii Ziemi

Ludzie zmienili oblicze planety

Antropocen już jest

Skrótem, działalności człowieka ma niepodważalny wpływ na globalne kształtowanie ekosystemu, całego środowiska naturalnego naszej planety. Czy to poprzez zmiany klimatyczne bądź krajobrazowe, odciskamy swoje piętno, praktycznie już od czasów rewolucji przemysłowej. Antroposfera którą zamieszkujemy, obejmuje praktycznie wszystkie znane nam zakątki świata. Szereg procesów (antropopresja) zainicjowanych przez ludzkość mimowolnie bądź zamierzonych, systematycznie zmienia naszą planetę. Degradując jak i podejmując próby rekultywacji, starając się zahamować czynniki mające wyniszczający wpływ na naszą biosferę, zarówno atmosferę, hydrosferę, częściowo warstwę litosfery.
Era naszego gatunku trwa. I jesteśmy jej nieodzownym elementem.



Powyższe materiały pochodzące z http://globaia.org/ & http://www.anthropocene.info całkiem zgrabnie (moim zdaniem) ujednolicają i obrazują powyższe stwierdzenia, stanowiąc równocześnie ich kompilację w danym zakresie zmian środowiskowych. Niestety, dostępne są tylko po angielsku :|

PS
Powtórzę przy okazji i tutaj info które umieściłem na shoutbox:
Filmik, który umieściłem w nagłówku forum posiada angielskie napisy, którym można uruchomić tłumaczenie na polski. Wystarczy w opcji "Napisy" wybrać "Angielski" (lub "Włoski"), następnie z listy kliknąć "Przetłumacz napisy" i uzyskujecie polską warstwę pod filmem. Youtube to umożliwia, automat tłumaczy może kiepsko, jednak na tyle zrozumiale, żeby główny przekaz nie umknął uwadze.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2014, 21:17 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

2
wpadła mi kiedyś w ręce płytka DVD dołączona do Rzepy jako dodatek z filmem pod tytułem 'Planeta'. szukam go po sieci i trafiłam niestety tylko na trailera.

aż dziwne, że od 2007 roku nikt całego jeszcze do sieci nie wrzucił (ja nie umiem :().
w filmie poruszone są problemy o jakich mówią Twoje Abesnai powyżej zamieszczone filmiki, oraz generalnie nasze, jako Ziemian kłopoty w nadchodzącej przyszłości. a raczej kłopoty naszych dzieci i wnuków i ich dzieci..
Ostatnio zmieniony 17 gru 2014, 23:48 przez Lunadari, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

3
Większość wyników podczas szukania przypada "Planecie małp" ;) Dzięki, lubię takie materiały więc pewnie sobie odgrzebię.
"The Planet" na wiki.
Czy dzieci, wnuków ? Obawiam się, że już nie.
Problem dotyka nas realnie już teraz wbrew ignorancji ulubieńca polskich mediów, eurodeputowanego JKM'a oraz osób "obalających" naukowe dowody przaśną "logiką". Naprawdę, przecież to nie jest trudne do ogarnięcia, że ludzkość nie wywołuje cyklicznego efektu zmian klimatu (wbrew obiegowej opinii dziko mantrowanej przez krytyków), tylko poprzez oddziaływanie na środowisko naturalne drastycznie je przyspiesza. Gwałtownie i praktycznie natychmiastowe zagwarantowałoby przykładowo spotkanie meteorytu o średnicy ok ~1 km ze skorupą ziemską. Wyczerpywanie tradycyjnych, naturalnych złóż mineralnych co skutkuje poszukiwaniem alternatywnych "zielonych" źródeł energii to są namacalne dowody ingerencji w strukturę naszej planety a nie knowania korporacji (co przecież odbywałoby się wbrew ich interesowi). Na każdym niemalże kroku widzimy efekty wpływu naszego gatunku na otaczający świat i staramy się im w jakimś tam stopniu od całkiem niedawna zapobiegać. Zanieczyszczenia, wycinki lasu i niszczenia środowiska setek gatunków, które bezpowrotnie giną (lub są przetrzymywane w banku genów), przekształcanie terenu itd. przykłady można mnożyć. To są wszystko efekty beztroskiej eksploatacji naszego wspólnego i jak dotąd jedynego domu.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2014, 22:37 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

4
Abesnai pisze:Większość wyników podczas szukania przypada "Planecie małp" ;) Dzięki, lubię takie materiały więc pewnie sobie odgrzebię.
"The Planet" na wiki.
no fakt, jak sama szukałam filmu po tytule, to tylko 'małpiatki' mi wyskakiwały. trailera znalazłam wreszcie googlując producentów.

aktualnie mocno powiewa w kraju nad Wisłą, jakieś +-100km/h w niektórych miejscach. wklejam film dok. w 'porywającym' temacie. czy to już było, a jeśli tak, to czy musi się powtórzyć i w jaki sposób - my ludzie - się przykładamy do tego typu zjawisk?
[youtube] [/youtube]

a tutaj w bardziej sensacyjnym tonie jeden z hipotetycznych, acz niepokojących scenariuszy dotyczących przyszłości planety.
na marginesie mówiąc, chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że super komórki burzowe coraz częściej powstają także w naszej szerokości geograficznej.
nie wiem jak wklejać filmy inne, niż z yt, dlatego daję tylko linka.
http://video.anyfiles.pl/Ewakuacja+Ziem ... deo/100769
Ostatnio zmieniony 20 gru 2014, 18:49 przez Lunadari, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

6
Nie panikuję, rozpowszechniam :) Patrzysz czasem mordotymoja w gwiazdy ?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 21:49 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

7
Abesnai pisze:Nie panikuję, rozpowszechniam :) Patrzysz czasem mordotymoja w gwiazdy ?
Ja ?Ciągle :) ?Do pracy mam blisko więc od czasu kiedy na znak protestu spaliłem swój samochód jeżdżę rowerem .Gwiazdy mam po prawej,lewej,z tyłu i nad sobą :).O ile nie jest akurat pochmurno :( ...
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 21:57 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Antropocen - epoka ludzkości.

8
Ciągle są w tym samym miejscu, całe szczęście, bliskie na wyciągnięcie ręki i dalekie ;) W zimowy wieczór widać je chyba najlepiej "gołym okiem", połyskujące na czarnym nieboskłonie. Tak jakby nas wzywały, nas mordotymoja, ludzi, wiecznych wędrowców. Gdzieś, kiedyś, nasza era, epoka ludzkości rozkwitnie pośród jednej z nich. Czuję to intuicyjnie, jestem wręcz przekonany. Nasz kosmiczny antropocen. Sięgam ku nim myślami, urodziłem się jednak przedwcześnie, ehhh.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekologia”

cron