Re: Tajemnicze dzieła sztuki

1
Po sukcesie "Kodu Leonarda da Vinci" modne stało się analizowanie dzieł sztuki pod względem ich "tajemniczości". Ponieważ wspomniałem książkę Dana Browna, to zacznę od dzieł pojawiajacych się w książkach:

"Ekstaza świętej Teresy" Berniniego pojawia się w "Aniołach i Demonach"
Obrazek
"Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci analizowana jest w "Kodzie...",
Obrazek
a "Melancholia I" Albrechta Durera w "Zaginionym Symbolu"
Obrazek
A Wy znacie jakieś "tajemnicze" dzieła sztuki :black2:
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 14:51 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Tajemnicze dzieła sztuki

2
Tajemniczy jest uśmiech Mona Lizy z Gronostajem(tak, to nie jest Łasiczka jak wprowadzają niektórzy w błąd).
Obrazek
Zastanawia mnie też czemu nie ma brwi.

Poza tym...
Silvano Vinceti, włoski historyk sztuki, przekonuje, że Leonardo da Vinci namalował twarz Mona Lizy, wzorując się na fizjonomii swojego młodego kochanka. Modelem miałby być Gian Giacomo Caprotti.
Caprotti, znany jako Salai, pracował z da Vinci przez ponad 20 lat, począwszy od 1490 roku. Vinceti opisuje ich relację jako dwuznaczną, dodając, że w kilku pracach mistrza, włączając w to „Jana Chrzciciela” i „Anioła wcielonego” (rysunek, na którym widnieje mężczyzna w pełnej erekcji), sportretowano właśnie Salai. Zespół uważa, że można dostrzec uderzające podobieństwa między twarzą Mona Lizy i fizjonomią np. Jana, co wskazywałoby, że na obu widnieje de facto jedna i ta sama osoba – Caprotti.

Inni historycy sztuki podchodzą do tych rewelacji sceptycznie, a jeden z autorytetów w dziedzinie da Vinci podsumowuje je krótko – „bezpodstawne”.
Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 15:27 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Tajemnicze dzieła sztuki

3
Nebo, wkleiłeś "Mona Lizę", która nie ma ani gronostaja, ani łasiczki :D

Chodziło Ci pewnie o "Damę z łasiczką (gronostajem)" - jedyny obraz da Vinciego znajdujący się w polskim muzeum :black2:
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 18:29 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Tajemnicze dzieła sztuki

5
Kwadrat magiczny widoczny na "Melancholii I" Durera.
Liczby we wszystkich wierszach, kolumnach i przekątnych dają liczbę trzydzieści cztery. Żeby jeszcze bardziej "umagicznić" kwadrat, możemy zobaczyć, że identyczną liczbę otrzymuje się po dodaniu liczb umieszczonych w czterech ćwiartkach, czterech polach środkowych i czterech rogach. Jakby tego bylo mało, liczby 15 i 14, umieszczone w dolnym wierszu składają się na rok powstania dzieła - 1514 r. "Melancholia I" jest pierwszym przykładem pojawienia się kwadratu magicznego w sztuce europejskiej
Obrazek
Całe dzielo Durera umieściłem w poście inaugurującym. :D
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, 15:14 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Tajemnicze dzieła sztuki

6
To teraz coś bardziej współczesnego
"The Hands Resist Him” to tytuł obrazu namalowanego w 1972r. przez współczesnego artystę Billa Stonehama. Obraz przedstawia małego chłopca, którego autor utożsamia z własną osobą, oraz lalkę, która mu towarzyszy. Za oknem dostrzegamy dłonie. Według autora tego dzieła lalka jest symbolem przewodnika, którego zadaniem jest pokazanie artyście jego poprzednich wcieleń. Ręce są właśnie zmaterializowaniem jego poprzedniego życia, natomiast okno jest jakby „zasłoną”, bramą oddzielającą sen od rzeczywistości. Na pierwszy rzut oka widać kontrast jaki zastosował malarz pomiędzy jasnym, oświetlonym pomieszczeniem a ciemną przestrzenią za oknem. Daje to efekt tajemniczości oraz pobudza skrajne uczucia.
Wokół obrazu krążą dziwne opowieści, z których wynika, że malowidło posiada jakąś nadnaturalną siłę, czasem wręcz niebezpieczną dla życia. Sam fakt zginięcia w tajemniczych okolicznościach założyciela galerii w której znajdował się obraz wydaje się potwierdzać to przekonanie. Zastanawiające wydaje się też to, że po kilku dniach ginie również człowiek, który jako pierwszy wpisał obraz do katalogów dzieł sztuki. Ale to jednak nie wszystko. W 2000 roku pewna rodzina zgłosiła obraz do aukcji Ebay po tym, jak ich 4,5 letnia córka miała rzekomo widywać w swoim pokoju chłopca wychodzącego z obrazu. Dziewczynce dodatkowo miały ukazywać się inne dzieci, które toczą między sobą walkę. Rodzice nie pozostali obojętni na skargi córki i zainstalowali w pokoju dziewczynki aparat z czujnikiem na ruch. Już po trzech dniach okazało się, że ich córka mówiła prawdę. Na zdjęciach dostrzec można było chłopca, który wydawał się wyłaniać z obrazu. To też skłoniło rodziców do sprzedania malowidła, które ich zdaniem posiada jakieś paranormalne właściwości. Potencjalni kupcy oraz osoby będące na aukcji odczuwali niezwykłe uczucie strachu, które ni stąd ni zowąd pojawiało się podczas oglądania dzieła. Niektórzy donosili o pogorszeniu się samopoczucia, u innych pojawiały się omdlenia i zawroty głowy, natomiast dzieci na widok obrazu wybuchały płaczem. Czy to tylko zwykła ludzka histeria, a może faktycznie ingerencja sił nadprzyrodzonych? Sam artysta nie ma pojęcia skąd przekonanie, że obraz może być w pewien sposób nawiedzony."

Cytat pochodzi z

http://www.nieznane.pl/przeklete-dziela-sztuki,444.html
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 lut 2012, 16:42 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Tajemnicze dzieła sztuki

9
Sagrada Familia - bazylika budowana już ponad 150 lat i wciąż jeszcze nie ukończona (budowę rozpoczęto w 1866 r.). Najbardziej znany i dziwaczny projekt Gaudiego. Tak to ma wyglądać ostatecznie (okres 2026-2028)
Obrazek
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sztuki Plastyczne”

cron