Re: polecana literatura

1
Książek o buddyzmie jest sporo. Jednakże są pisane w różnych stylach, obejmują czasem hermetyczne zagadnienia - trudno czasem wybrać coś dla kogoś zainteresowanego prostym przesłaniem i praktyką.

Stąd ten wątek.

Dziś polecam książkę Rinpocze Yongey Mingyur'a "Żyj z radością".

Bardzo dobrze napisana przez młodego otwartego nauczyciela znającego mentalność zachodu. Wyjaśnia wiele mitów powstałych wyniku ciągle powielanych błędnych tłumaczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Przedstawia też praktyczne podejście łączone delikatnie z wiedzą psychologiczną i neurologiczną (ale bardzo łagodnie - nie ma co się bać :) ).

Dobre opisy praktyk medytacji ze wskazaniem dlaczego tak a nie inaczej.

A przede wszystkim - lekkość z jaką Rinpocze naucza świadczy o jego głębokim zrozumieniu tego o czym mówi. Radosna pozycja. Polecam osobą realnie zainteresowanym praktycznym aspektem buddyzmu.

CM
Ostatnio zmieniony 08 sie 2012, 10:18 przez civilmonk, łącznie zmieniany 1 raz.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: polecana literatura

2
Moja chcieć zapytanie mieć do Twoja :D

Foundations of Tibetan Mysticism-Anagarika Govinda
jest dostępne w necie jakieś tumaczenie tej książki?
Chociaż fragmentów.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 18:13 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: polecana literatura

3
Mezamir pisze:Moja chcieć zapytanie mieć do Twoja :D

Foundations of Tibetan Mysticism-Anagarika Govinda
jest dostępne w necie jakieś tumaczenie tej książki?
Chociaż fragmentów.
Mojsza nie mieć pojęcia. Twojsza może winna nauczyć się języka Jedi?

CM
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 18:32 przez civilmonk, łącznie zmieniany 1 raz.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: polecana literatura

4
Na mnie bardzo duże wrażenie zrobiły te pozycje:

-Spektrum ekstazy. Emocje jako ścieżka tantry wewnętrznej Ngakpa Czogjam, Khandro Deczen
Bardzo pięknie opisana zasada funkcjonowania tantryzmu w obrębie buddyzmu tybetańskiego. Tantra jest ścieżką, na której konieczna jest praca z emocjami i przekształcanie (transformacja) tych trudnych w te bardziej przydatne,korzystne,pomagające. Autorzy po kolei przechodzą przez kolejne żywioły oraz ich sens i znaczenie. Opisują w dużej mierze też osobowości i problemy życiowe przyporządkowane do danych żywiołów oraz lekarstwa (sposoby transformacji). Bardzo merytoryczna pozycja,a zarazem bardzo wyszukanym językiem napisana (mojej koleżance dałam do przeczytania,ale koleżanka jako laik nie była w stanie tego zrozumieć; z kolei znajomi,którzy interesowali się dłuższy czas ezoteryką i pewne pojęcia nie były dla nich obce - byli zachwyceni).

-Czarownice i dakinie. Tantra na Wschodzie i Zachodzie John Myrdhin Reynolds
Książka podchodzi porównawczo do osoby dakini i osoby czarownicy. Autor jest wiccanem i naukowcem zarazem; i pokazuje uniwersalny wymiar bogini-matki oraz kobiecego aspektu w rozwoju duchowym. Książka zawiera bardzo przystępny rozdział poświęcony rozwojowi buddyzmu na bazie bramińskich wierzeń oraz rozwoju tantryzmu na bazie wcześniejszych, spychanych na margines praktyk indyjskich oraz pokazuje, jak później buddyzm przeniósł się do Tybetu.

-Tybetańska joga snu i śnienia Tenzin Wangyal Rinpocze
Przepiękna książka... Zawiera wiele tybetańskich metafor dotyczących postrzegania życia jako snu. Myślę,że tutaj za wiele nie trzeba o niej pisać.To jest wykładnia pewnej filozofii oraz praktyki zarazem.Naprawdę godna przeczytania.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2012, 14:12 przez luna, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://blood-luna.org/art/var/resizes/systemowe/bloodlunabaner.gif[/img]

Re: polecana literatura

5
luna pisze:Na mnie bardzo duże wrażenie zrobiły te pozycje:



-Tybetańska joga snu i śnienia Tenzin Wangyal Rinpocze
Przepiękna książka... Zawiera wiele tybetańskich metafor dotyczących postrzegania życia jako snu. Myślę,że tutaj za wiele nie trzeba o niej pisać.To jest wykładnia pewnej filozofii oraz praktyki zarazem.Naprawdę godna przeczytania.
Czytałam i mogę również polecić. Pozycja naprawdę godna przeczytania. Można wiele się dowiedzieć, naprawdę przemyśleć.
Buddyzm - polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm”

cron