Re: Usul Ad Din - Dogmaty wiary

1
No to czas na pierwszą porcję wiedzy. Będzie nieco ogólnie i w kolejnych postach będę rozwijać konkrety. Ale przejdźmy do tematu jakimi są dogmaty wiary, czyli to w co my muzułmanie wierzymy. Jak to dogmaty, chyba doskonale każdy sobie zdaje sprawę, że z nimi się nie dyskutuje, w nie się po prostu wierzy. Ze względu na to, że sama nie chcę być identyfikowana jako przedstawicielka sunnizmu, czy szyizmu (a o tym kiedy indziej, bo to temat rzeka, który mnie niepomiernie fascynuje), ale obydwa odłamy szanuję i każdy z nich jest bliski mojemu sercu, postanowiłam nie podchodzić do problemu jak robi to większość publikacji - sunnizm i szyizm traktuję równorzędnie, wszelkie ich założenia także. Nie mam zamiaru wprowadzać tutaj małej agitki, że jedni są lepsi od drugich. Oraz, gdy mówię o islamie, mówię o obydwu nurtach - nie ma założenia, że sunnizm (w jakiejkolwiek formie, może być nawet radykalny wahhabizm) jest "prawdziwy", a szyci to "kuffar" (czyli niewierni, z takim określeniem do szyitów się spotykałam). Robię tak z wielkiego szacunku jakim darzę historię islamu, oraz ludzi, którzy za tym stoją, poczynając od ukochanego Proroka Muhammada (saw), a kończąc na jego rodzinie (Ahl Al Bayt) i Towarzyszach (np. trzech pierwszych kalifów, czyli tzw. Kalifowie Sprawiedliwi). Dosyć tego wstępu, bo gwarantuję, inshAllah (jak Bóg da), że będą okazje do sprezentowania także tych problemów). Więc przechodzimy do części, gdzie będzie krótko i na temat dogmatów islamu :)

***

Usul Ad Din można rozumieć jako tłumaczenie "dogmaty wiary". W sunnizmie ma to znaczenie literalne, a szyizmie (u tzw. "dwunastkowców" czyli uznających dwunastu imamów) znacznie głębsze związane z teologią jako taką. Nazywane są Korzeniami Wiary.

Dla sunnitów dogmatów jest sześć:

1) Wiara w Jedynego Boga (tawheed)
2) Wiara w Anioły (mala’ika)
3) Wiara w Święte Księgi dane od Boga
4) Wiara w Proroków danych od Boga
5) Wiara w Sąd Ostateczny (yawm al-qimayah) i Zmartwychwstanie
6) Wiara w przeznaczenie, które ustalił nam Bóg (qadar).

Te dogmaty wynikają z jednego z wersetów koranicznych, 4:136 (An Nisa):
„O wy, którzy wierzycie! Wierzcie w Boga i w jego Posłańca, w Księgę, którą zesłał Swemu Posłańcowi, i w Księgę, którą zesłał przedtem! A kto nie wierzy w Boga, w Jego aniołów, w Jego Księgi, w Jego Posłańców i Dzień Ostatni – ten zbłądził zbłądzeniem dalekim.”

Nie jest trudne, oprócz ostatniego dogmatu dotyczącego qadar - tutaj wszystko dzieje się zgodnie z wolą Allah Ta'ala.

U szyitów z kolei dogmatów jest pięć ze sporymi jednak, różnicami:

1) Tawheed
2) Boża Sprawiedliwość, czyli adalah
3) Wiara w Proroków danych od Boga, tutaj nazywa się nubuwwah
4) Wiara w działanie Imamów (imamah)
5) Wiara w Sąd Ostateczny (qiyamah)

Adalah z założenia różni się od qadar. Adalah podkreśla, że jest nie tylko przeznaczenie dane od Allah Ta'ala, ale także wchodzi tutaj ludzka wolna wola.

No i szalenie trudny problem związany z imamatem. Ogólnie imam w sunnizmie, to człowiek z wykształceniem religijnym, który może prowadzić modlitwę w meczecie, uczestniczy podczas wypowiadania wyznania wiary, zawieraniu związku małżeńskiego. W szyizmie są za to imamowie w kontekście duchowych przywódców pochodzących z rodziny Proroka Muhammada (saw). Sunnici tego kompletnie nie uznają, ale imam Ali ibn Abi Talib (as) jest uznawany za jednego z Kalifów Sprawiedliwych.

Bez względu na to, z jakim odłamem będzie się identyfikować, te dogmaty należą do naszej wiary zwanej iman.

***

Z czasem wątek będzie rozwijany o więcej szczegółów, co do konkretnych dogmatów. Najprawdopodobniej pierwszy będzie Tawheed, inshAllah :)
Ostatnio zmieniony 29 cze 2012, 22:33 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Usul Ad Din - Dogmaty wiary

2
Jesli dokładnie się wczytasz w Biblie ...to Koran jest nadzwyczaj podobny ...Z jedyną róznicą : Jezus nie jest synem bożym lecz tylko prorokiem... Biblia hebrajskiej wogóle nie mówi nic na ten temat...bo powstała przed narodzinami Jezusa
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 18:37 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: Usul Ad Din - Dogmaty wiary

3
Egoisto, przeciez Koran jest komplementarny do Biblii, czyli Starego i Nowego Testamentu :)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 20:37 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Usul Ad Din - Dogmaty wiary

4
Hmmm....Uważam ze Bibilia ta Judaizmu wywodzi sie z wierzeń egipcjan, a kult horusa został żywcem przeniesiony do bibli chrzescijańskiej...te zas rozszerzył Koran...Wszystkie te trzy księgi mają jednak wspólne wartości stanowiące ich rdzeń
- jeden Bóg ( słowo Allach przeciez oznacza BOGA ..nic więcej )
- Bóg stworzył świat
- Bóg przkazał swiete ksiegi ludowi
- Bylo 18 proroków a ostanim z nich był Mahomet ( dla chrzescijan Chrystus ktory w Koranie tez jest uznany za proroka )
- 10 przykazań
To rdzeń wszystkich trzech religii ,reszte dodali pośrednicy Pana Boga ...Szkoda tylko ze nigdy nie widzieli szefa którego słowo niby głoszą....
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Islam”

cron