Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

1
Czytałem, że już dośc dawno, bo 5 lutego 2005 r. w Polsce odbyła się w jęzku ojczystym liturgia w kosciele prawosławnym.
Obejrzałem kilka takich uriczystości (niestety tylko w TV), ale zawsze w jez. rosyjskim. Chętnie posłuchałbym po polsku. Mam 2 pytania w związku z tym, może ktoś zna odpowiedź?
1. Dlaczego odprawia sie w Polsce liturgię w języku rosyjskim?
2. Czy są jakies przeszkody w rozpowszechnieniu się odprawiania po polsku?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2010, 21:21 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

3
Nie rosyjskim. Starocerkiewnosłowiańskim lub cerkiewnosłowiańskim ;) Ja wiem, że większość ludzi nie zna różnicy ale zaręczam - owa istnieje ;) Więc pierwsze pytanie właśnie odpadło. Drugie ... to jest język żywy pośród wyznawców :)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2010, 15:07 przez Artur, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

5
po niemiecku też sie w Polsce odprawia msze dla tych co korzeniami w germanii , a i prawosławni to przeważnie ci co korzeniami w rasiji wiec i po rusku dla nich odprawiają ,
tak mnie sie wydaje :)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2010, 18:37 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

6
transfer pisze:No nie mów, że język starocekiewnosłowiański, bardzo podobno do rosyjskiego jest w Polsce językiem żywym?
Wiesz czemu nie rozpowszechnia sie Polski?
Zauważ, że los języka cerkiewnosłowiańskiego jako języka powszechnego przypieczętował dopiero XIX wiek. Więc czemu się dziwisz? Skoro wszyscy zainteresowani rozumieją to po co zmieniać tradycję liturgiczną?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2010, 19:34 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

7
Artur pisze:Zauważ, że los języka cerkiewnosłowiańskiego jako języka powszechnego przypieczętował dopiero XIX wiek. Więc czemu się dziwisz? Skoro wszyscy zainteresowani rozumieją to po co zmieniać tradycję liturgiczną?
No własnie nie. :(
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2010, 20:12 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

11
transfer pisze:Czytałem, że już dość dawno, bo 5 lutego 2005 r. w Polsce odbyła się w języku ojczystym liturgia w kościele prawosławnym.
Obejrzałem kilka takich uroczystości (niestety tylko w TV), ale zawsze w jęz. rosyjskim. Chętnie posłuchałbym po polsku. Mam 2 pytania w związku z tym, może ktoś zna odpowiedź?
1. Dlaczego odprawia się w Polsce liturgię w języku rosyjskim?
2. Czy są jakieś przeszkody w rozpowszechnieniu się odprawiania po polsku?
Po pierwsze to jest starocerkiewnosłowiański, który generalnie jest językiem wymarłym, ale używa się go właśnie w liturgii prawosławnej. A jest on takim językiem liturgicznym jak kiedyś łacina- zrozumiałym i jednakowym dla wszystkich wyznawców. A chodzi o to, że 99% prawosławnych w Polsce to Rusini, Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini a dla nich ten język jest historycznie wspólnym językiem, od którego pochodzą współczesne... Druga sprawa to to, że starocerkiewnosłowiański jednoczy prawosławnych i nie pozwala na polonizację,. co jest bardzo ważną kwestią. Wprowadza się powoli j. polski do niektórych parafii jako pojedyncze liturgie, ale mało ludzi chce na nie chodzić- głównie są to Białorusini. Np. Rusini, czy Ukraińcy są w większości przeciw polskiemu, bo mają złe wspomnienia z Akcją Wisła (chęć polonizacji Ruskich przez władze Polski) i boją się, że polski może to zjawisko przyspieszyć.... Po drugie dla mnie polski nie pasuje do prawosławnej liturgii, bo nieładnie brzmi, też jeśli tak długo używa się tradycyjnego języka to nie ma po co tego zmieniać.... Wprowadzenie języków narodowych w KK nic dobrego nie dało, a np. grecka cerkiew ma za sobą epizod w użyciu j. nowogreckiego w cerkwiach i nie przyciągnęło to wiernych, czyli widać, że zrozumiały w 100% język nie jest wierzącym potrzebny....
A na stwierdzenie "chcę dobrze rozumieć liturgię" zawsze odpowiadam tak- można się nauczyć starocerkiewnosłowiańskiego albo samej treści liturgii lub mieć ze sobą na nabożeństwie książkę z tłumaczeniem.... nierozumienie nie jest dla mnie argumentem :P
Ostatnio zmieniony 22 cze 2011, 20:24 przez PI, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

13
N. G. Davila napisał: "Współcześnie Ofiara Mszy polega na torturowaniu liturgii" - nie torturujcie swojej wspaniałej, apostolskiej i świętej liturgii!
... niech nie powtarzają katolickich błędów i nie przestają używać języka sakralnego .
Ostatnio zmieniony 20 sie 2011, 0:14 przez Olcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

15
PI pisze:Po pierwsze to jest starocerkiewnosłowiański, który generalnie jest językiem wymarłym, ale używa się go właśnie w liturgii prawosławnej...
Aż tak wymarłym nie jest, skoro studiuje się go na filologii polskiej jako przedmio obowiązkowy po dziś dzień... ; )
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2014, 22:51 przez Cogito, łącznie zmieniany 1 raz.
Słońca w sercu...

Wykonuję również przekaz Reiki na odległość - potrzebujących zapraszam na priv.

Re: Liturgia Po Polsku W Prawosławiu

16
Zmiany w Cerkwi podobnie jak i w Kościele postępują wolno, znam jako tako rosyjski, kilka razy byłem w Moskwie i dogadywałem się z Rosjanami ale będąc w Cerkwi (Grabarka czy w Wa-wie) nic za nic nie rozumiałem, miałem wrażenie że cały czas na okrągło jest to samo.
A do Cerkwi chodzą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy.
Może faktycznie chodzi nie o to żeby wszystko do końca rozumieć a o ten mistycyzm który tam czuć i to jest urok każdej Cerkwi czy to na Podlasiu, Warszawie czy we Wrocławiu cz dalekiej Rosji.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2015, 16:00 przez jajan, łącznie zmieniany 1 raz.
fotografuje - blog
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawosławie”

cron