Re: Apokatastaza

1
Idea pustego piekła. Świat skończy się i odrodzi na nowo aż wszyscy, włącznie z szatanem zostaną zbawieni. Zdaniem niektórych teologów koncepcja apokatastazy najpełniej wyraża ideę miłosiernego, dobrotliwego Boga w teologii chrześcijańskiej. W prawosławiu, gdzie brak idei czyśćca, jest to pogląd szczególnie silny. Ma oparcie w ojcach Kościoła, u Orygenesa, apokatastaza jest oryginalnym połączeniem znanego w filozofii greckiej kołowego pojmowania czasu z myślą chrześcijańską (a tu przecież dominuje ujęcie linearne).
O apokatastazie pisze sporo również ks katolicki, Wacław Hryniewicz. :)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 12:38 przez spirytysta, łącznie zmieniany 2 razy.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Re: Apokatastaza

3
Apokatastaza jest łączona z tym że Ojcowie wschodni czytali teksty Nowego Testamentu po grece. Greka to język filozofów wieloznaczny i elastyczny, a koncepcja pustego piekła jest tam mocna.

Przeciwieństwem jest zachód gdzie była łacina, język prawników, wszystko musi być uregulowane. \

Stąd np. na wschodzie istnieje teologia apofatyczna (negatywna), natomiast na zachodzie istnieje teologia afirmatywna (pozytywna).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawosławie”

cron