Re: Mesjasz nadchodzi?

1
Kochani kaba - juda - iści. Ariel Szaron nie żyje. Wielki Rabin rzekł iż zatem czas na Mesjasza, i to bez zbędnej zwłoki. Co zatem myślicie? Przyjdzie czy też Wielki Rabin postawił na żart tysiąclecia na stare lata :)

CM
Ostatnio zmieniony 11 sty 2014, 20:41 przez civilmonk, łącznie zmieniany 2 razy.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: Mesjasz nadchodzi?

2
Mesjasz już od dawna chodzi po ziemi:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 sty 2014, 22:11 przez Sosan, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

Re: Mesjasz nadchodzi?

4
Dajcie znać jak już go spotkacie, mam z Nim parę spraw do omówienia.
Nie widzę powodów ani przesłanek ku temu, żeby nie miał nadejść :)
A tak, te miliardy, no to może jednak mam parę przeciwwskazań.
No ale kto zginie spośród tych ludzi ?
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 0:10 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Mesjasz nadchodzi?

5
Co ciekawe, Wieli Rabin Kaduri, uważa iz imię mesjasza to Jezus. 2000 lat życia w błędzie? Co na to judaiści?

CM
ps. Abesnai - who nows, milardy podałem jako wabik by Sosan ze swej bezforemności bez przywiązania coś mrugnął, mogą być i biliony
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 0:16 przez civilmonk, łącznie zmieniany 1 raz.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: Mesjasz nadchodzi?

6
Nie wiem co na to judaiści ale wiem co na to bibuła w nieco tendencyjnym artykule z 2007 ;)
W pełni kompetentną osobą do udzielania informacji byłby Krzysztof.

Nie, biliony już nie. Jeszcze zabiłoby mnie równocześnie w kilku wymiarach, w których żyję. A tak, wiesz, da się jakoś żyć ;)

Sądzę, że "dowcipem" tysiąclecia byłoby naprawdę Jego objawienie. Wśród wielu osób zawał murowany.
30 mln. dolarów inwestycji (wiadomość z października ubiegłego roku) w przygotowania do nadejścia Mesjasza ...
Z jednej strony dużo, z drugiej, jakoś tak mało.

– Wierzymy, że Mesjasz może przybyć już niebawem – mówi 54-letni Richman. – A kiedy przyjdzie, i będzie chciał zbudować nową świątynię, Instytut zadba, by dysponował wszelkimi niezbędnymi rytualnymi przedmiotami i wiedzą. Jednym z kluczowych eksponatów w kolekcji jest wart 160 tysięcy funtów kostium arcykapłana, uszyty z lazurowego materiału ozdobionego złotymi haftami, z pektorałem z dwunastoma dużymi kamieniami szlachetnymi. Są tu także misternie wykonane srebrne trąbki i drewniane liry, garnuszki na krew ofiarnego baranka oraz duży stojak na rytualny chleb. Na zewnątrz, na podwyższeniu wychodzącym na Ścianę Płaczu, stoi ozdobna, ważąca 1,5 tony menora, pokryta 90 kilogramami złota i warta 1,3 miliona funtów.

Ależ ze mnie materialista. Pomyślałem sobie, na cóż Mesjaszowi taka fura kosztowności, skoro do niego należeć będą, już z przypisania, wszystkie najcenniejsze bogactwa świata ?
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 0:24 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Mesjasz nadchodzi?

8
No, mnie szczęka opada ze zdziwienia... Ludzie wierzą w najróżniejsze rzeczy, ale te 'złotem i szlachetnymi kamieniami kapiące' przygotowania to najlepszy dowód na to, jak bardzo ludzie przez te 2 tysiące lat NIE zrozumieli przesłania Jezusa... Smutne, ale prawdziwe.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 6:01 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Mesjasz nadchodzi?

9
Przychodzi dziecko do konsylium lekarzy i mówi: psze pani, psze pana, dziadek ma drgawki. Szanowny Doktor 1 na to: drgawki, dziecko moje, to formy, skup się na pustce. Szanowny Doktor 2 na to: oj dobrze że nie drgają wszyscy pacjenci na raz, Szanowny Doktor 3 na to: aj, na pewno czuje się niekomfortowo, Szanowna Pani Doktor na to: że też ci pacjenci ciągle drgają i drgają...

Dziecko w płacz: ratujcie Doktory, ratujcie!

CM
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 16:52 przez civilmonk, łącznie zmieniany 1 raz.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: Mesjasz nadchodzi?

10
Według raportu ONZ, 1% najbogatszych ludzi na Ziemi posiada około 40% całego majątku ludzkości, 10% najbogatszych posiada 85%, a biedniejsza połowa ludzkości posiada mniej niż 1%
A ponieważ wszyscy jesteśmy egoistami to do czego taka nierówność prędzej czy później doprowadzi ?

Jedynym wyjściem jest przyjście Mesjasza a właściwie to uświadomienie sobie i innym że jedynym
wyjściem z tego kryzysu jest idea mesjanizmu .

Kto dużo ma , dużo straci ?
Nie , myśl mesjanizmu jest inna ; komu dużo dano ten może dużo dać
Ale też nic na siłę , bo to już było i przyniosło odwrotny skutek od zamierzanego .
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 19:40 przez efroni, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak zrozumiałem tak i piszę i nie wierz w ani jedno maje słowo ,
ale sam(a) sprawdzaj badaj , doświadczaj czy się rzeczy aby tak mają .

Re: Mesjasz nadchodzi?

11
mam nie odparte wrażenie, ze każdy komu w życiu jakoś się nie wiedzie, miewa stany depresyjne - wieszczy albo koniec świata albo wojnę - ze złudzeniem graniczącym z pewnością, że innym się pogorsz i on poczuje się lepiej od tego

pewnie jestem w błędzie

podsycanie takich nastrojów może sprowadzić krach - byle idiota odpali numer i po zabawie - a siroty traca pierwsze i najwiecej to akurat oczywiste
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 19:57 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Mesjasz nadchodzi?

12
Nie Każdy. Są też jednostki które wmawiają sobie, że wiedzą lepiej. Daje im to iluzoryczne prawo do oceniania innych i prowadzi do skrzywienia intelektualnego, polegającego na ustawicznym przekonywaniu innych do swojej racji. Mechanizm racjonalizacji dba o pozorną spójność takiego modelu "logicznego". To smutne i prowadzi to głębokiej samotności. Z tamtąd też pochodzi.

Przepraszam za off top - jakoś tak zachłysnąłem się subiektywną opinią odnośnie istoty wszechrzeczy...

Że swoją. I MUSIAŁEM się nią podzielić. ;)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 20:07 przez Bolaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

14
a mnie smieszy wytykanie ze ktos zabierajac glos, uwaza ze ma racje - to jest takie proste: jesli nie wiem, zamykam dziob na klodke i sie ucze. Jesli nie rozumiem - pytam. Jesli nie jestem pewna - mowie: mysle, albo - wydaje mi sie.
Niech mi ktos wytlumaczy jaki sens mialoby mowienie tego czego nie jestem pewna - to co wiem jest moja racja. Moja i niczyja inna byc nie musi, kazdy ma swoja racje. Porcje wiedzy, najswojsza slusznosc i dobrze, jesli uwazam ze nie mam racji - to po co mam klapac dziobem wciskajac kit? Po co to az tak komplikowac? Chodzi o swiadomosc ze najmojsza racja nie jest w niczym sluszniejsza niz kazda inna nie najmojsza.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 21:19 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

15
Bolaren pisze:Nie Każdy. Są też jednostki które wmawiają sobie, że wiedzą lepiej. Daje im to iluzoryczne prawo do oceniania innych i prowadzi do skrzywienia intelektualnego, polegającego na ustawicznym przekonywaniu innych do swojej racji. Mechanizm racjonalizacji dba o pozorną spójność takiego modelu "logicznego". To smutne i prowadzi to głębokiej samotności. Z tamtąd też pochodzi.

Przepraszam za off top - jakoś tak zachłysnąłem się subiektywną opinią odnośnie istoty wszechrzeczy...

Że swoją. I MUSIAŁEM się nią podzielić. ;)
Nie każdy, kto 'wie lepiej', będzie oceniał innych. Są tacy, którzy rzeczywiście rozumieją sytuację na szerokim planie (i to określenie jest mi o wiele bliższe). Ale oni nigdy nie powiedzą, że 'wiedzą lepiej', bo to JUŻ jest ocena i pochodzi od 'ego'.

Każdy wie zgodnie ze swoim poziomem świadomości. I dla niego to właśnie jest 'najlepiej' ;).
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 6:23 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Mesjasz nadchodzi?

16
baabcia pisze:mam nie odparte wrażenie, ze każdy komu w życiu jakoś się nie wiedzie, miewa stany depresyjne - wieszczy albo koniec świata albo wojnę - ze złudzeniem graniczącym z pewnością, że innym się pogorsz i on poczuje się lepiej od tego

pewnie jestem w błędzie

podsycanie takich nastrojów może sprowadzić krach - byle idiota odpali numer i po zabawie - a siroty traca pierwsze i najwiecej to akurat oczywiste
Baabciu - na tym się zarabia a nie krachy robi :-)

CM
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 13:18 przez civilmonk, łącznie zmieniany 1 raz.
Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

Re: Mesjasz nadchodzi?

17
Wśród samych Żydów, zdania na temat Mesjasza są bardzo podzielone. Judaizm obecnie nie jest tak jednorodny, jaki był, przynajmniej do osiemnastego wieku.
Judaizm obecnie dzielimy, na Judaizm reformowany, Judaizm konserwatywny, Judaizm ortodoksyjny.
Przy czym Judaizm ortodoksyjny, podzieliłbym na ortodoksję Haredim żydów(ultraortodoksję), oraz ortodoksję syjonistyczną.
Jeżeli zadacie pytanie, każdej tej grupie, to dostaniecie inne odpowiedzi na temat Mesjasza,

Natomiast Tora, dokładnie opisuje po czym poznamy Moshiacha. Co ma "zrobić" dla Żydów i Świata.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2014, 11:41 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

19
…. Mesjasz przychodzi ….


Według raportu ONZ, 1% najbogatszych ludzi na Ziemi posiada około 40% całego majątku ludzkości,
10% najbogatszych posiada 85%, a biedniejsza połowa ludzkości posiada mniej niż 1% .

Nic nie jest poza człowiekiem , wszystko jest w człowieku i świat materialny i duchowe światy – wszystko jest w człowieku .

Przeciwnik , satan też jest w człowieku a tym satanem , przeciwnikiem Boga w człowieku , (przeciwnikiem dobra , miłości , jedności w człowieku) jest EGO i to jest przyczyna wszelkiego zła na świecie – nasz egoizm .

Biblia charakter ego opisuje jako dzikiego osła . I takie ono jest ; dzikie , nieokiełznane , krnąbrne , nieposłuszne , niedające się okiełznać , prowadzić , kierować , panować nad nim . Trzeba dużo cierpliwości i samo-zaparcia by go okiełznać a i wtedy ma też swoje humory i nigdy do końca nie wiadomo jak się zachowa .

Napisane jest ; Dzikim osłem rodzi się każdy człowiek . Znaczy to , że każdy człowiek jest egoistą
Na ośle jechał Dawid , Salomon a Jezus jechał na „ośle źrebięciu oślicy” czyli na „świeżym” jeszcze nie dosiadanym ośle a ten szedł potulnie niczym baranek pośród tłumu i okrzyków .

Wielcy mędrcy judaizmu są też przedstawiani jako jadący na ośle .

Faraon i Egipt to biblijny obraz mocy , władzy , siły i panowania egoizmu w człowieku a nasze ciało jest jego fizycznym obrazem a nasza zwierzęca dusza jest z kolei obrazem ego w świecie duchowym
Największymi egoistami są rządzący , bogacze i uczeni i to oni decydują o losach innych i całego świata .


Mesjasz przychodzi tzn. przychodzi taki czas że każdy sobie uświadomi że jest skończonym egoistą i że egoizm jest przyczyną wszystkiego zła w tym świecie i że jako egoista nie żyję dla samego siebie i że nie jestem samotną wyspą w tym świecie , że moje pragnienia , myśli , działania mają wpływ na innych i na cały ten świat i że jedynym ratunkiem dla tego zepsutego przez nasz egoizm świata , jest idea mesjanizmu . Jeden za wszystkich wszyscy za jednego .


Ta świadomość rodząc się w grzeszniku , w egoiście , rodzi się w chlewie , gnoju , smrodzie , ubóstwie pośród grzechów egoizmu , pośród jego zwierzęcych pożądliwości (biblijny opis narodzin dzieciątka Jezus) . Rodzi się coś , jakaś gwiazdka nadziei , coś jeszcze nie nazwanego , ale coś pięknego co rozum rozumie i akceptuje i czemu mądrość człowiecza oddaje hołd

Kazanie , nauka Mesjasza trafia do ubogich bo mówiąc językiem ekonomii oni mają najmniej do stracenia i to wśród ubogich rodzi się Mesjasz , a Mesjasz to moc i siła Boża uzdalniająca człowieka do poświęcenia i ofiarowania życia dla innym , do wzięcia na siebie odpowiedzialności za losy całego świata .

Napisano też , że za nim przyjdzie Mesjasz (ten stan świadomości u ludzi i ta szczególna wyjątkowa dusza) przyjdzie Mojżesz i Eliasz

Oto co piszą Chasydzi o Mojżeszu i Eliaszu ;
„Mojżesz: W kwestii narodzin Mojżesza, Tora podaje, że jego matka, Jochebed “ujrzała, że był dobry”. Nasi mędrcy interpretują to w ten sposób, że gdy Mojżesz przychodził na świat, cały dom był zatopiony w świetle. „Dom” natomiast to metafora ciała, miejsca pobytu duszy. Na życie większości ludzi składa się ciągła walka pomiędzy duszą i jej potrzebami duchowymi, a ciałem i jego potrzebami. Celem ich życia jest pracowanie nad ciałem w celu jego oszlifowania, aby w końcu osiągnęło harmonię z duszą. Według nauk Chasydów, taka osoba zwana jest „oved Hashem bigufo” – jako służąca B-gu ciałem.
Ale nie dotyczy to Mojżesza. Dusza Mojżesza bowiem była tak potężna, że pomimo jej zstąpienia na świat materialny, jej świętość pozostała nieprzygaszona a jego ciało nie było w stanie przysłonić jej światła. Ciało i jego potrzeby były dla Mojżesza nieistotne, było ono wyłącznie medium, za pośrednictwem którego jego wspaniała dusza mogła porozumiewać się ze światem. Dlatego właśnie ciąża Jochebed trwała jedynie sześć miesięcy, a jego ciało nigdy się w pełni nie ukształtowało – jego dusza była na pierwszym planie. Tak niezwykłe osoby zwane są „oved Hasem binishmato” – ten, co służy B-gu duszą.

Eliasz: Mędrcy twierdzą, że ciąża matki Eliasza trwała aż dwanaście miesięcy! Zaiste, ciało Proroka było doskonale uformowane – może nawet przesadnie – zatem stanowiło dla duszy nie lada przeciwnika. Przez całe swoje życie Eliasz musiał toczyć wielką bitwę w poszukiwaniu harmonii ciała z duszą. Jego imię bywa kojarzone z jego wrodzoną zwierzęcością – „Eliyahu” (Eliasz) ma bowiem odpowiednik numerologiczny w postaci słowa „b’hema”zwierzę!

Ale Eliasz nie złożył broni pomimo wielkiego trudu. Trwał w swojej wewnętrznej wojnie i udało mu się okiełznać swoje ciało do tego stopnia, że stało się ono czyste, święte i wystarczająco uduchowione by przejść do świata duchowego. Nawet sam Mojżesz nie był w stanie sprostać takiemu zadaniu, ponieważ okiełznanie ciała nigdy nie należało do jego celów.
Eliasz będzie obwieszczał przyszłe zbawienie, ponieważ uosabia Erę Mesjańską, punkt kulminacyjny oczyszczenia i wyniesienia świata materialnego, do czego dążymy w ciągu tysiącleci wygnania.”


Możliwe więc że zanim przyjdzie Mesjasz pojawi się np. jakiś przywódca duchowy świata (w duchu Mojżesza ) który będzie niezwykle skromnym , bezinteresownym człowiekiem a który będzie niekwestionowanym autorytetem dla całego świata a Eliasza uosabiać będzie jakiś największy egoista świata wywodzący się z pośród rządzących , bogaczy czy uczonych który odżuci z całą świadomością swój ogromny egoizm i uzna , że to co przynosi egoizm ( władza , bogactwo , mądrość tego świata ) jest bezwartościowe .
Ostatnio zmieniony 06 lut 2014, 9:58 przez efroni, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak zrozumiałem tak i piszę i nie wierz w ani jedno maje słowo ,
ale sam(a) sprawdzaj badaj , doświadczaj czy się rzeczy aby tak mają .

Re: Mesjasz nadchodzi?

20
Napisałem, że dzielimy Judaizm na ortodoksję, konserwę i reformę. Jest taki podział, preferowany przez większą część Żydów. Zresztą Krzysiek sporo tu o tym pisał. Jest to jednakowoż sztuczny podział. Według religijnych ortodoksyjnych Żydów (Chasydów, Litwaków, większej części Sefardyjczyków)
Konserwa i reforma, to nie Judaizm, są określani jako heretycy z Judaizmem nie mający nic wspólnego.
Prawdziwy Judaizm to jest to, co przetrwało przez ponad 3000 lat, w prawie, tradycji, aż do dnia dzisiejszego.
Jak reformowani mogą uważać się za Judaizm? kiedy nie stosują do najważniejszego prawa 613 nakazów i zakazów. Konserwatywni natomiast, stosują inne, własne tłumaczenia, do tego, co od 3000 lat jest stałe i wieczne.

Jeżeli chcielibyście dokonać konwersji na "Judaizm" reformowany albo konserwatywny, to nigdy przez Żydów ortodoksyjnych, ta konwersja nie zostanie uznana, i bardzo słusznie. Dlaczego oni chcą reformować Judaizm, jeżeli w tej właściwej i jedynej słusznej formie, przetrwał do dzisiaj.

"Judaizm" reformowany to właściwie zabawa w Judaizm. Bardziej ruch polityczny, niemający nic wspólnego z religią Judaistyczną.

Co mówi prawdziwa ortodoksja o Mesjaszu. O czym reforma i konserwa w ogóle nie mówi.
Otóż ma przyjść Mesjasz, ma zjednoczyć wszystkich Żydów, zebrać ich ze wszystkich krańców ziemi i na zasadzie pokojowej zbudować Izrael.
Według religii i Tory ma to zrobić Mesjasz pomazaniec Haszem, a nie ludzie, jak teraz to zrobili.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2014, 22:23 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

21
Otóż ma przyjść Mesjasz, ma zjednoczyć wszystkich Żydów, zebrać ich ze wszystkich krańców ziemi i na zasadzie pokojowej zbudować Izrael.

Co w momencie, kiedy rzeczywistość (i Palestyńczycy) zweryfikują określenie - pokojowej ?
Czy to królestwo ma przypadkiem obejmować cały znany nam świat, czy tylko wybrany fragment ?
Skoro to będzie Mesjasz tylko dla Narodu Wybranego. Inne nacje znikną, czy konwertują na Judaizm ?
Przepraszam za moją ignorancję w temacie ;)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 0:40 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Mesjasz nadchodzi?

23
@ Abesnai, poczułem, że muszę Ci odpisać od strony religijnej. Może będzie trochę jaśniej w tym a jakże ważnym temacie.

Mesjasz, będzie normalnym człowiekiem, urodzonym z ludzkich rodziców. Mesjasz będzie także zwykłym śmiertelnikiem.
Tradycja mówi, że będzie potomkiem króla Dawida.

Mesjasz będzie największym przywódcą i geniuszem politycznym, najmądrzejszym człowiekiem na świecie.
Będzie posiadał zdolność prorokowania, zaraz drugą po Mojżeszu.

Prorok Izajasz opisuje sześć cech, którymi Mesjasz, będzie błogosławiony.

Podstawowa misja Mesjasza, będzie polegała na doprowadzeniu całego świata, do Boga i Jego nauki.
Mesjasz będzie nadzorował odbudowę trzeciej Świątyni. Jerozolima będzie duchową stolicą świata, a Izrael
będzie się jawił jako ziemia duchowa pełnej chwały Boga.

Mesjasz przywróci Sanhedryn i sądy religijne, Jak jest napisane "I będzie przywrócenie sędziów jak na początku"

Teraz co zainteresuje Ciebie.
Świat zacznie rozpoznawać jego mądrość, i będą przychodzić, po Jego rady.
On wtedy będzie uczył wszystkich ludzi, życia w pokoju, a również nauk Boga.
Jak jest powiedziane " Pójdźmy do góry Bożej, do domu Boga Izraela ON Mesjasz,
nauczy nas dróg swoich, i będziemy chodzić ścieżkami jego"

Mesjasz będzie decydował między narodami i decydował między nimi, Jak jest napisane
"I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy.

Naród nie podniesie miecza przeciw narodowiani nie będzie się szkolić żołnierzy. ( Izajasza)

W mesjańskiej Erze wielu nie-Żydów, poczuje nieodpartą chęć, do konwersji na Judaizm
Nastanie okres kiedy nauki Boga, będą najważniejsze dla całej ludzkości.
"Wszystkie narody będą przychodzić do Jerozolimy, aby szukać Boga. ( Zachariasza)

Żydzi będą ustanowieni jako duchowi i moralni nauczyciele, ludzkości.
W Erze mesjańskiej, wszyscy ludzie, będą wierzyć w Boga, i będą głosić Jego jedność.
Jak jest zapisane (Zachariasza) "Bóg będzie królem nad całą ziemią"

W Erze mesjańskiej, wszystkie narody będą żyć w pokoju. Jak jest zapisane
"wilk zamieszka wraz z barankiem, a lampart będzie leżał z dzieckiem.

Sprawa Palestyńczyków i Żydów sama się rozwiąże, z podanych powyżej przyczyn.
Po za tym wszyscy Żydzi, będą prawdziwie religijni. To nie będą w obecnym sensie,
nielubiani świeccy Żydzi-bankierzy, finansiści, maklerzy giełdowi, ale prawdziwi przewodnicy duchowi
skromni i dobrzy. Wtedy chętnie za takim chętnie pokierujesz swoje kroki.

Nie będzie zazdrości, zmieni się filozofia życia z egoistycznej na altruistyczną
Świat nie będzie się dzielił na "udaczników i nieudaczników"

Ten mój komentarz, może wydawać Ci się zbyt trywialny, suchy, niezrozumiały
wręcz mistyczny. Jest to jednak stanowisko religijnych Żydów i Tory.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 21:30 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

24
Dzięki :)
Wizja jest, przynajmniej z mojego ludzkiego punktu widzenia, odrobinę utopijna. Nie miej mi tego za złe, proszę.
Konflikty same się rozwiążą, ludzie sami uznają potrzebę przewodnictwa Mesjasza, pokoju, równości ... braterstwa ? No właśnie. Rozumiem, że naród będzie równy narodowi, człowiek - człowiekowi (i to nie w samych założeniach, tylko rzeczywiście) bez potrzeby tworzenia piramid hierarchii władzy, klas i grup społecznych. To brzmi atrakcyjnie, nawet bardzo atrakcyjnie. Tylko czy w tym jest miejsce na zachowanie swojej tożsamości etnicznej, kulturowej, wyznaniowej ? Czy cały ten proces asymilacji ideowo - duchowej ma się odbyć kosztem indywidualizmu milionów jednostek.
Wiedząc co leży w ludzkiej naturze, zastanawia mnie, czy obwołujący i głoszący nie postanowią się stawiać ponad innych, właśnie wbrew powyższemu. Tak sięgam wstecz, w historię. Pozostaje mieć nadzieję, że Bóg, który przecież jest dla całego rodzaju ludzkiego, nie stanie się Bogiem tylko dla wybranych. Wierzę również, że ludzie podążając swymi ścieżkami rzeczywiście samoistnie natrafią na tę prowadzącą do Niego. Mesjasz będzie Słowem Boga i Jego czynem, przyjacielem, wyrozumiałym nauczycielem i oświeconym przewodnikiem.
Światłem Boga dla Nas Wszystkich :)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 22:05 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Mesjasz nadchodzi?

26
Abesnai, potrafię zrozumieć twoje słuszne obawy, co do prawidłowego przewodnictwa Mesjasza w wyznaczonym czasie.
Jak najbardziej, możesz mieć wątpliwości, nie znając dobrze TORY, w jakim kierunku to może pójść.
Że Żydzi, dzięki Mesjaszowi, będą chcieli sobie podporządkować świat w jakimś materialnym celu, dla własnych korzyści.

Wiem także, że pewna część Żydów, może tak być postrzegana. Ja będę tu ich nazywał świeckimi, choć pojęcie jest szersze
( Ateiści, niereligijni, oświeceni (haskala) nacjonalistyczni.) Zapewne są pewne podstawy, do takiego oglądu sprawy.

Dlatego Ci świeccy, rzucają złe światło na religijnych Żydów. Całkowicie nieświadomie wkłada się ich do wspólnego worka, co jest krzywdzące,
dla religijnych. Żydzi w Golus mają nakazane żyć według "Trzech przysiąg) Talmud Kesubos 111a
Haredi do tego prawa się stosują. Jedną przysięgą tego prawa. Jest zakaz buntowania się przeciwko narodom w których żyjemy
Krótko mówiąc, polega to na tym, że nie wolno nadwyrężać gościnności danego kraju, w którym się mieszka.
Nie wolno mieszać się do polityki danego kraju, jego interesów i praw jakie ustalają. Żyć właściwie z boku, oddając się tylko religii Judaistycznej.
Tak czynią w większości Haredi.

Natomiast "świeccy" robią zupełnie coś odwrotnego, i tym postępowaniem ściągają na wszystkich Żydów,
złość, nienawiść, zazdrość oraz antysemityzm.

Na podstawie, tego modelu życia przez świeckich, wyczuwam, w twojej do mnie wypowiedzi, że Mesjasz może przyjść
tylko dla wartości materialnych Żydów, co jest błędem.

Dlatego napisałem Ci po czym poznamy tego jedynego prawdziwego Mesjasza.
Według tradycji, może powstać wielu fałszywych Mesjaszy, zresztą wielu powstało, w historii.
Jednak, dzięki Torze, poznamy tego właściwego.

Żeby Cię uspokoić, spójrz na to z takiej strony. Otóż o Mesjaszu pisze w Torze, oraz mówili o nim
najwięksi prorocy. Tora jeszcze nigdy nie zawiodła, zawsze się wypełniła.

Największymi strażnikami Tory, oraz idei mesjańskiej są Haredi Żydzi.
Przeanalizujmy to teraz na ich przykładzie. Jaki preferują styl życia i do jakich wartości się odnoszą.
Społeczności ultraortodoksyjne, to bardzo ubodzy ludzie, dla których wartości materialne ( oprócz tych minimalnych potrzebnych do przeżycia)
w ogóle nic nie znaczą, Takie dzielnice w Izraelu, jak Mea Shearim, Bnei Brak. czy w USA, Williamsburg, Broklyn, Kiryas Joela, gdzie żyją te społeczności, to najbiedniejsze dzielnice, utażsamiane w jakości życia, prawie z Trzeci światem.

To na wzgląd na nich, przyjdzie Mesjasz, dzięki ich modlitwom, czynom i wykonywaniem micw.
Dlatego nie miałbym, obaw o jakieś chęci podporządkowania innych narodów przez Żydów, dla własnych materialnych korzyści.

W Torze także nigdzie tak nie pisze.
Czy Mesjasz to wszystko osiągnie?
Może to wcale nie być takie trudne. Wystarczy obserwować to co się zaczyna dziać na świecie. Jaka wielka zaczyna panować niesprawiedliwość.
Środki własności są scalane i globalizowane. Własność tego świata zaczyna być w rękach paru ludzi. Ludzie powoli zaczynają żyć jak zniewolone automaty bez własnej woli. To praca i szefowie korporacji, ustalają wolną wolę. Dlatego Haredi nie uczestniczą w takim modelu życia.
Dzika chęć pomnażania miliardów, kosztem zniewolonych automatów, jest już na najwyższym poziomie.

My modlimy się o Mesjasza, żeby przyśpieszył swoje przyjście,żeby pomógł ludziom.
Zniewolone automaty z innych narodów, też to już zaczynają czuć. To bezsensowne obecne życie. Podobne do zwierząt.

W tym okresie na pewno pojawi się wielu fałszywych zbawców, nauczycieli,
Mamy jednak TORĘ, Ona mówi nam wszystko. uczy nas ku dobremu. Uczy nas właściwego poznania. Daje nam nadzieję i napełnia siłą.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2014, 13:50 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

27
Mesjasz w kabale .

Mesjasz jest siłą Stwórcy, która wyciąga nas z obecnej, ograniczonej percepcji.
Musimy dotrzeć od odczucia tylko tej małej części świata do pełnej percepcji całego świata.
Mesjasz pochodzi od czasownika „Lishmo” – wyciągnąć.

Dlaczego mówi Pan, że słowo Mashiach (Mesjasz) pochodzi od słowa Lishmoch - ciągnąć?
Wydaje mi się, że pochodzi ono od słowa Limshoach – namaścić i odnosi się do człowieka, który namaszczony został dla służby.


Moja odpowiedź: Namaszczać znaczy przyciągać Wyższe Światło Hochma na człowieka.
W naszym świecie, to Światło przedstawia się jako olej.
W ten sposób człowiek wznosi się do poziomu wymaganego, aby służyć Stwórcy.
Procedura ta wypełniana była przez proroka, będącego na tak wysokim poziomie, że mógł on pociągnąć człowieka w górę do duchowego poziomu służenia Stwórcy.
Kabała nie mówi o tym, “kogo, jak i czym namaszczać,” lecz mówi nam o istocie tego fenomenu: o otrzymywaniu Wyższego Światła,
które w rzeczywistości daje człowiekowi siłę i prawo by być Bożym pomazańcem , by być blisko Stwórcy.
Ja “tłumaczę” te słowa tak, aby bezpośrednio dotrzeć do istoty tego, co zachodzi.
Tak przy okazji, w języku hebrajskim te litery są wymienne.
Jednakże jeśli czujesz że bardziej pociąga Cię fizyczne namaszczenie, to powinieneś przeczytać nie-kabalistyczne objaśnienie.
Wszystko, co jest napisane w Torze, może być rozumiane bezpośrednio, jako fizyczne działania (czynności) i/lub stosownie do swojego prawdziwego, wewnętrznego znaczenia.
Mimo to, poprzez dosłowne rozumienie tekstu , człowiek nie odkrywa jego prawdziwego znaczenia.
Jest tak, ponieważ Mashiach jest siłą wyzwolenia z egoizmu, a nie człowiekiem.
We “Wprowadzeniu do Księgi Zohar“, paragraf 70 “ napisane jest:Niestety, ci ludzie którzy czynią tak, aby duch Mesjasza zniknął ze świata i żeby nigdy już nie wrócił, czynią Torę suchą i jałową, bez wilgotności umysłu i wiedzy, ponieważ ograniczają się oni do praktycznej części Tory i nie pragną spróbować i zrozumieć mądrości Kabały, by poznać i wykształcić się w tajemnicach i rozumie stojącym za Torą i Mitzvot…”

;;;;;;;;;;;;;;

Z artykułu Baal ha-Sulama „Ostatnie pokolenie”: Jeśli wszystkie narody świata zgodzą się, wówczas znikną w świecie wojny, ponieważ każdy będzie się troszczył nie o własną korzyść, a o korzyść bliźniego.
Jest to nauka o podobieństwie właściwości – nauka Mesjasza… O tym powiedziano: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze”.
„Mesjasz” to największe Światło- „Jechida” zstępujące z góry. Ono jest zdolne do naprawy wszystkiego.
Gdy pojawi się u nas bardzo silne pragnienie osiągnięcia ostatecznej naprawy (Gmar Tikun), wówczas to Światło objawi się z cała mocą i naprawi wszystkie pragnienia egoistyczne.
Nawet małe światła, które obecnie otrzymujemy, tworzą relację między nami, łącząc nas i dając nam możliwość zorganizowania tak dużego kongresu – to wszystko jest pomocą z góry, a nie naszymi własnymi osiągnięciami.
Wszystko co widzę przed sobą: przyjaciół, cały ten świat – to obraz stojącego przede mną Stwórcy, który w taki sposób mi się przedstawia.
Dlatego już teraz przychodzi do nas siła zwana Mesjasz i wyciąga całą ludzkość z jej ostatniego etapu, ostatniego stanu do stanu końcowej naprawy.
Na razie nazywa się to „bólami porodowymi Mesjasza” i ujawnieniem tej siły światu. Są to pierwsze, początkowe stany całego tego procesu „narodzin”.
W sposób dobry czy zły, drogą cierpień i wojen, lub dzięki naszemu własnemu uświadomieniu i pragnieniu, aby się naprawić samemu – w każdym bądź razie naprawa będzie na pewno zakończona przed końcem 6000 lat według czasu tego świata.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Mówią, że Ari był Mesjaszem synem Józefa. Co to znaczy?

Moja odpowiedź: Siła naprawy zwana „Mesjasz syn Józefa” („Maszyjach ben-Josef”) robi przygotowania przed „przyjściem” (ujawnieniem) siły naprawy „Mesjasza syna Dawida” („Maszyjach ben-Dawid”), gdyż Józef wskazuje na sfirę Jesod, a Dawid – na Malchut.
Jesod przygotowuje swój wpływ na Malchut, żeby ją naprawić.
Mesjasz to nie jest człowiek. To nie jest sam Ari, jego ciało fizyczne, lecz jego nauka, metoda, siła. Jest to dusza, która działała we wspólnym systemie dusz, by utorować drogę Światłu i z jego pomocą oświecić wszystkie dusze.
Dusza ta stoi na drodze Światła z góry w dół i łączy wyższe naprawione dusze przeszłych kabalistów z tymi duszami, które nie zostały jeszcze naprawione.
Ona przyjmuje w sobie Światło w jego wyższym obłóczeniu, przyobleka go odpowiednio do naszych dusz, a następnie rozdziela, rozprowadza po stopniach światów wyższych,
zbliżając Światło do naszych dusz.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Czy w naszym świecie pojawi się człowiek ze szczególną duszą, który zrealizuje metodę naprawy i będzie zwał się Mesjaszem synem Dawida?

Moja odpowiedź: Możliwe że Mesjasz syn Dawida - to nie jest jakaś szczególna osobowość, lecz nasze wspólne pragnienie, które ostatecznie zrealizuje takie działanie.
Nie interesują nas ludzie, którzy żyli na tym świecie: Ari, Baal ha-Sulam lub nawet Raszbi, lecz ich wpływ we wspólnym systemie dusz.
Chodzi o duszę, która objawi nam Światło naprawy.
My również działamy w podobny sposób: razem tworzymy system dusz, aby przyciągnąć Światło z góry i przekazać je wszystkim nienaprawionym duszom. Wykonujemy działanie, które odnosi się już do Malchut Dawida.

(M. Laitman)
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 11:18 przez efroni, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak zrozumiałem tak i piszę i nie wierz w ani jedno maje słowo ,
ale sam(a) sprawdzaj badaj , doświadczaj czy się rzeczy aby tak mają .

Re: Mesjasz nadchodzi?

29
Kabała, jest najświętszym aspektem Tory.
Autentyczna mistyka żydowska jest integralną częścią Tory.
To Tora określa co jest autentycznym mistycyzmem żydowskim.
Kabała wyszła z Judaizmy. Zohar, to komentarz Tory.
Kabała opiera się, na prawdziwym objawieniu w Torze.
Prawdziwy kabalista(mędrzec, mistyk) nie będzie dążył do manipulowania i nie będzie dążył,
do zakłóceń w naturalnym porządku ustanowiony przez Haszem.
Tora przekazuje swoje wiadomości, jednocześnie na różnych poziomach, znaczeniowych,
Istnieją cztery poziomy; Peshat-prosty poziom.
Ramez-aluzja
Prush-homilityczne
Sod-tajemne-kabała-wymiar wewnętrzny.

"Wymiar wewnętrzny"-To dusza Tory.
Słowa, kabalistycznych tajemnic Tory, są sprawami niebiańskimi, których oczy ludzi nie widziały.
Tajemnice Tory uczą nas o istocie Haszem.

Dlaczego Laitman, nie mówi Wam wiele o Torze, uważając ją, jako stare niezrozumiałe pismo?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 19:55 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

30
Pinkas, niestety wątpliwości chyba zawsze pozostaną. Nie chodzi o stereotypy, tylko czy w ludzkiej naturze leży sama akceptacja Mesjasza takim jakim będzie. Niewątpliwie wyczekują Go wierni zgromadzeni pośród różnych religii i wyznań.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 20:35 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”

cron