Re: Mesjasz nadchodzi?

31
Abesnai, co mam Ci odpisać? Może tak, nie-Żydzi w wielu przypadkach mają żal do Żydów, że nie nauczają całego świata swojej religii, że trzymają ją sobie, tylko dla siebie. Nie chcą się podzielić Bogiem. Chwalą się tym, że to my będziemy na pierwszym, zaszczytnym miejscu.
Każdy tego może spróbować! Abesnai, i ty masz taką możliwość, nikt Cie nie odrzuci. Konwersja na ortodoksję będzie ciężka i trudna. Specjalnie tak jest, to nie zabawa. To ciężka i odpowiedzialna misja. Było wielu konwertytów Absenai, Od Avrahama zacząć. Czemuż nie ty?
Jaka to misja??, pełna wyrzeczeń i rezygnacji z materialnych dążeń. Może świadczyć o tym to, ile Żydów się obecnie ateizuje i podejmuje życie nie-Żydów.

Według tradycji Haszem, ofiarował Torę wszystkim narodom. Nikt jej jednak nie chciał.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 22:48 przez Pinkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mesjasz nadchodzi?

32
Pinkas, ale Tora to tylko zapis czegoś bardzo ważnego... Ja wyżej napisałam, że czuję bardzo podobnie i wiesz co, nie wydaje mi się, żeby cokolwiek tu zmieniła przynależność religijna, zmiana religii, uznanie jednych słów, a odrzucenie innych. Bo Prawda jest poza słowami, wszelkimi. Prawdę się po prostu czuje.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 5:56 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Mesjasz nadchodzi?

33
Pozwolisz Pinkas że ten post dotyczący Tory ujmę tak samo ale nieco inaczej inaczej ?


Kabała (heb. קבלה – otrzymywanie, przyjmowanie)
Świętą ( jedyną w swoim rodzaju , wyjątkową , oddzieloną ,inną) i najważniejszą księgą kabały jest Tora (heb. תורה – wskazówka, pouczenie, nauka)
Kabała jest więc metodyką , nauką otrzymywania , przyjmowania Światła Tory .

Zgodnie z Talmudem, w Torze istnieją cztery poziomy rozumienia, nazywane: „PaRDeS” (w przekładzie – Sad), ale w rzeczywistości to skróty od:
"Pszat" – rozumienie proste, bezpośrednie,
"Remez" – aluzja,
"Drasz" – interpretacja,
"Sod" – tajemnica
Judaizm rozpatruje Kabałę jako czwarty, najgłębszy poziom rozumienia Tory.

Tora jest fundamentem i początkiem duchowych pism judaizmu i chrześcijaństwa .
Tora jest fundamentem i początkiem Biblii , bez niej nie ma Biblii .
Mało tego , kabała uczy , że Tora została stworzona zanim zaistniał cały wszechświat .

Mesjasz , który przychodzi uczy/będzie uczyć właśnie tego czwartego , najgłębszego poziom rozumienia Tory , czyli kabały .

Kabała rozpatruje Torę jako wskazówki ,pouczenia , naukę Stwórcy skierowaną do człowieka jako duszy (adam – człowiek jako rodzaj ludzki , ludzie , adamah - ziemia)

Nauczyciel kabały ucząc kabały niczego innego nie może uczyć jak Tory - tajemnic Tory ,
więc nie może nauczyciel kabały uważać Tory jako " starego niezrozumiałego pisma".

Kabała bada i ujawnia światu tajemnice Tory , czyli coś co było dostępne tylko wąskiemu gronu wybranych
a z racji tego , że ujawnia te tajemnice światu ma wrogów zarówno wśród ortodoksów judaizmu
jak i wśród ortodoksów chrześcijaństwa .
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 10:44 przez efroni, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak zrozumiałem tak i piszę i nie wierz w ani jedno maje słowo ,
ale sam(a) sprawdzaj badaj , doświadczaj czy się rzeczy aby tak mają .

Re: Mesjasz nadchodzi?

34
Pinkas pisze:Abesnai, co mam Ci odpisać? Może tak, nie-Żydzi w wielu przypadkach mają żal do Żydów, że nie nauczają całego świata swojej religii, że trzymają ją sobie, tylko dla siebie. Nie chcą się podzielić Bogiem. Chwalą się tym, że to my będziemy na pierwszym, zaszczytnym miejscu.
Każdy tego może spróbować! Abesnai, i ty masz taką możliwość, nikt Cie nie odrzuci. Konwersja na ortodoksję będzie ciężka i trudna. Specjalnie tak jest, to nie zabawa. To ciężka i odpowiedzialna misja. Było wielu konwertytów Absenai, Od Avrahama zacząć. Czemuż nie ty?
Jaka to misja??, pełna wyrzeczeń i rezygnacji z materialnych dążeń. Może świadczyć o tym to, ile Żydów się obecnie ateizuje i podejmuje życie nie-Żydów.

Według tradycji Haszem, ofiarował Torę wszystkim narodom. Nikt jej jednak nie chciał.
Nie zaprzeczę rzeczom oczywistym odnośnie tego ludzkiego żalu. Dodam indywidualnie od siebie, że całe szczęście ta forma ludzkiej ekspresji uczuć mnie ominęła :)
Konwertować nie konwertuję, tutaj praktycznie nie mam wątpliwości (choć nigdy nie stwierdzam na wyrost), ale otwartość propozycji która została mi przedstawiona (którą doceniam) z Twojej strony, dość niekonwencjonalnej i w nietypowych virtualnych warunkach, wzbudziła mój podziw. Tym samym przyjmij moje wyrazy uznania i szacunku :)

I bardzo się cieszę z Twojego oraz Efroni aktywnego uczestnictwa w obecnym wątku :)
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”

cron