Re: Hare Kriszna

1
KrysznaKirtan, czy możesz nam przedstawić zasady na których opiera się Twoja wiara?
W co wierzysz?
Co właściwie oznacza "Hare Kriszna"?

Twój Ruch każdy zna, a raczej każdy o nim słyszał.
Chętnie poznamy więc szczegóły.

Jak nie masz nic przeciwko temu, to pisz proszę własnymi słowami.
Osobiste świadectwa i przemyślenia bywają cenniejsze niż najpiękniejsze księgi.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 23:04 przez Krzysztof K, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof K

Re: Hare Kriszna

2
Podstawą dla zrozumienia Hare Kryszna jest wpierw zrozumienie natury jaźni. Pokrótce wygląda ono tak. Nie jesteśmy tym ciałem. Na ciało człowieka składają się zasadniczo ręce, nogi, mowa, odbyt, genitalia, oraz zmysły poznawcze, dotyk, słuch, smak, wzrok, powonienie, do tego dochodzi umysł zwany zmysłem szóstym, ze swoimi funkcjami myślenia, czucia i woli, ponad nim znajduje się inteligencja, zdolna zawiadywać, ale i dystansować się do działań zmysłowych, a najsubtelniejszy element ze wszystkich przejawia się w formie "ja jestem podmiotem działania", i nosi nazwę "fałszywe ego". Wszystkie te rzeczy konstytuują ludzkie ciało, ale bez jego mieszkańca, samej jaźni-duszy, nie są niczym więcej jak skomplikowaną maszyną. Ja, ty, my, wszyscy jesteśmy pasażerami naszego ciała, maszyny, i tylko w ludzkiej formie możemy zrealizować ten kluczowy -duchowy z natury rzeczy fakt. Kiedy go w praktyce zrealizujemy, to wtedy zaczyna się jakościowo różne życie, życie duszy, świadomego "ja" , i takie życie nazywa się świadomością Boga, lub świadomością Wszeatrakcyjnej Najwyższej Osoby Boga, czyli w sankskrycie Kryszny. To jest świadomość Kryszny w skrócie. Całość opiera się na tysiącletniej tradycji przekazu wiedzy wywodzącej się z zapomnianej prastarej Kultury Wedyjskiej ( nie szanowaną przez tzw. współczesną naukę, tę oficjalną przynajmniej), która datowana jest na miliony lat wstecz.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2010, 13:46 przez humanoidzi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Hare Kriszna

3
Witaj. :witaj:
Ciekawie napisałeś.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2010, 17:01 przez Lynx, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz w obu przypadkach masz rację.(Henry Ford)

Re: Hare Kriszna

6
Krzysztof K pisze:Humanoidzi; co masz na myśli, gdy piszesz, że tradycja Wedyjska datowana jest na miliony lat wstecz?
Na jakiej podstawie opiera się to twierdzenie?
Po pierwsze na samych Wedach, plus do tego współczesne odkrycia, do obejrzenia, rozważania np. na

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 lip 2010, 20:16 przez humanoidzi, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Hare Kriszna

7
Krzysztof K pisze:KrysznaKirtan, czy możesz nam przedstawić zasady na których opiera się Twoja wiara?
W co wierzysz?
Co właściwie oznacza "Hare Kriszna"?

Twój Ruch każdy zna, a raczej każdy o nim słyszał.
Chętnie poznamy więc szczegóły.

Jak nie masz nic przeciwko temu, to pisz proszę własnymi słowami.
Osobiste świadectwa i przemyślenia bywają cenniejsze niż najpiękniejsze księgi.
Witaj Krzysztofie K

dopiero teraz odpowiadam , przepraszam że tak długo to trwało...

humanoidzi już trochę po części odpowiedział na pytanie... temat jest złożony i bardzo rozległy jak na możliwości forum, ale spróbuję to przybliżyć...

Świadomość Kryszny oznacza pełne poznanie siebie jako duchowej istoty (reinkarnacja czyli zmiana ciała, ducha który nie jest zmienny) "uwięzionej " w materialne tymczasowe ciało. Podstawą poznania duchowego jest aforyzm wedyjski "teraz w tym momencie, w tym ludzkim ciele jest czas na dociekanie o jaźni". Według Wed człowieka od innych form życia (zwierząt , roślin) odróżnia właśnie dociekanie o Prawdzie. Jest wiele metod i procesów które temu służą zwanych ścieżkami samorealizacji, drogami do wyzwolenia itp itd. Nazywa się to jogą (yoga).

Ostatecznie mamy trzy wielkie szkoły jogi - karma, dżnana (jnana) i bhakti. Bhakti to właśnie ta ścieżką którą podążam. Bhakti można przetłumaczyć jako "miłosne i bezwarunkowe oddanie Bogu". Jest kilka aspektów Boga i oddanie (miłosne dobrowolne pokochanie) dla Jego "ludzkiej twarzy" jest tym czego celem jest bhakti ( w odróżnieniu dla "strachu" przed Jego aspektem "oficjalnym" = Majestatem). Bezwarunkowe oddanie oznacza,że kocham Boga zawsze niezależnie od warunków w jakich jestem, w odróżnieniu od postawy: "Boże daj mi to daj mi tamto, uzdrów moją matkę, pozwól mi zdać na studia" to nie jest bhakti to "interes". Tego typu postawę można znaleźć we wszystkich tradycjach mistycznych (np Jan od Krzyża lub św Franciszek)

"Hare Kryszna" to Imiona Boga (mantra) i śpiewanie ich jest sposobem na urzeczywistnienie celu bhakti.

Mam nadzieję że trochę oświetliłem temat... :)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2010, 23:05 przez KrysznaKirtan, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Kryszna Kirtan
www.wryndawana.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i związki wyznaniowe”

cron