Re: Zaratusztrianizm

1
Krótko - co sądzicie, wiecie? Ja osobiście jestem wielkim fanem tej religii, lubię o niej czytać, słuchać i mówić, gdybym miał urodzić się poza Kościołem z pewnością wolałbym być zaratusztrianinem niż muzułmaninem, czy żydem ^^ . Religia ta jest stara, tysiąc lat starsza od chrześcijaństwa, słynni "trzej mędrcy" (magowie) którzy przybyli wg. Biblii do Jezusa byli podobno kapłanami zaratusztriańskimi. Tu bardzo ciekawa stronka na ten temat.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2010, 14:26 przez Verus, łącznie zmieniany 1 raz.
Amor Patriae nostra lex!

Re: Zaratusztrianizm

2
Nie wiele wiem o tej religii. Choć muszę przyznać, że trochę mnie intryguje. Jeśli się nie mylę to religia naszych wspólnych przodków Ariów. Powstała w czasach migracji Ariów. Jedna grupa powędrowała do Indii i zasiedliła je na drodze krwawego podboju. Druga osiadła w Persji i to tam właśnie narodził się Zaratusztrianizm. Trzecia poszła na zachód i "stała" się Słowianami.
Ale wracając do tematu. Dlaczego Zaratusztrianizm jest religią objawiona? Kto komu co objawił?
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 16:59 przez Cahir, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Zaratusztrianizm

3
Interesuje się historią Sasanidów i więc troche czytałem na ten temat, ale literatury na ten temat chyba za wiele nie ma, przynajmniej ja tak to widzę .
Sam Zaratrustrianizm to ciekawa religia owszem, myślę że gdyby nie chrześcijaństwo może i ta religia stałaby się dominująca na świecie. Ciekawą maja praktykę pochówku z tego co wiem, porzucają ciała na pustyni czy w jakiejś wieży i jedzą je sępy ;) . Jednak wyznawców obecnie jest z tego co wiem bardzo mało.
Teorie o życiu po śmierci tj niebo, czyściec i piekło były u nich bardzo podobne jak u katolików.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 17:09 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zaratusztrianizm

4
Zaratusztrianizm jest religią objawioną także w oczach islamu. Zaratustra jest uznany za proroka - to on doznał objawienia. Mają zbiór świętych pism czyli Avestę. Trudno tutaj mówić o datach, więc nie posuwałabym się do idealistycznego wysuwania zoroastrianizmu przed religiami abrahamowymi. Ale jest najprawdopodobniej najstarsza i też mnie bardzo fascynuje. Jest nawet publikacja stwierdzająca, że zoroastrianizm miał większy wpływ na islam niż chrześcijaństwo... No śmieszne trochę, bo najpierw to miało wpływ właśnie na judaizm, a potem chrześcijaństwo. A pogrzeby - ciało nie może zostać spalone, ani położone na ziemi, ponieważ jest nie czyste. Zostawia się je na tzw. Wieżach Ciszy, gdzie pożerają je sępy. Ze względu na kontrowersję w okół pochówku, jest to zabronione w niektórych miejscach, więc chowają w betonowych sarkofagach. Ogień jest najświętszym żywiołem i w zoroastriańskich świątyniach jest on utrzymywany przez kapłanów. Dlatego też w świecie islamu nazywano ich czcicielami ognia. To tyle takich drobiazgów :)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 18:44 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

6
Rozkręcam, rozkręcam, bo chętnie się podzielę danymi. Objawienie Zaratustry też jest mi bardzo blisko i nie wiedzieć czemu, ale jako muzułmanka czuję jednak pociąg do tej religii. Wiem, że w Polsce też jest mała grupa zoroastrian. Ale nie mają świątyni, bo nie byliby w stanie utrzymać świętego ognia. Także obrządek przejścia na zoroastrianizm nie odbywa się w Polsce. To ponoć dosyć skomplikowana procedura. Jeszcze nie znalazłam większych szczegółów.

a żeby było wiadomo, że jest to religia objawiona, losowo wybrany fragment Avesty :)

http://www.youtube.com/watch?v=V8bws8xWrg4
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 20:59 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

8
jeśli się nie mylę, to w komentarzach jest tłumaczenie na angielski. Jest pierwszy :)
Ostatnio zmieniony 01 cze 2012, 11:32 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

10
Ja też :P Są dwa tłumaczenia Avesty na język polski, ale ciężko dostać. Chyba sobie zrobię prezent na Dzień Dziecka ;)

"O Panie Życia i Wiedzy, kiedy zrozumiem Ciebie w moim umyśle jako Pierwsze i Ostatnie dzieło stworzenia, to odkryję wewnątrz siebie Twoją sztukę i Ojca Vohumana, Stworzyciela Prawdy i Najwyższego Sędziego, który uzasadnia wszystkie działania żywych istot."

proszu, oto koślawe tłumaczenia z angielskiego na polski. Niechybny znak, że 1) muszę kupić sobie polskie tłumaczenie "Avesty", 2) polepszyć swój angielski występujący w świętych pismach :P
Ostatnio zmieniony 01 cze 2012, 12:29 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

11
Wielkie dzięki.
A co do polskiego tłumaczenia "Awesty" - jak je zdobyć?
A może jest coś na necie i da się ściągnąć? Wiesz coś na ten temat?
Ostatnio zmieniony 05 cze 2012, 22:50 przez Cahir, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zaratusztrianizm

12
Znalazłam :) Online nie jest dostępne, ale właśnie choruję na Wydawnictwo Armoryka, bo oni wydali Avestę. Powinnam być cicho, bo oni dystrybuują. I wiele innych ciekawych tekstów religijnych z Bliskiego Wschodu. Nawet nie wiesz jak teraz cierpię i chcę zdobyć tą książkę, a w sumie trzy tomy ;)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 0:19 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

14
bo mi jeszcze kupisz ostatnie sztuki i będzie mi smutno ;) Oj, taki mały żarcik :aniolek:
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 2:27 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

16
Doskonale sobie z tego zdaję sprawę. Tym bardziej, że długo nie byłam świadoma istnienia przekładu, ba, nawet dwóch.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 2:57 przez BasmaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

Re: Zaratusztrianizm

19
Jako że zainteresowanie jakieś jest to poszukałem dzisiaj głębiej, i okazało się że jest tego więcej :)
[youtube] [/youtube]
Powyżej filmik wprowadzający.

Poniżej zaś ciekawy wykład, mający bardzo mało wyświetleń(kilkanaście w chwili mojego oglądania), mimo że filmik ma już ponad pół roku. Wykładowca twierdzi w nim że Zoroastryzm przechodzi renesans, w związku z działalnością państwa islamskiego na bliskim wschodzie ;) Twierdzi że wielu Kurdów walczących z islamistami, przeszło w ciągu ostatnich lat właśnie na Zoroastryzm ;) Nie wiem ile w tym prawdy, bo gościu chyba sam jest wyznawcą tej religii, ale jeśli choć połowę z tego jest prawdziwe, to sprawa jest naprawdę ciekawa ;)
[youtube] [/youtube]
No i na deser strona na facebooku:
https://www.facebook.com/Zaratusztrianie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i związki wyznaniowe”

cron