Re: Kulty lunarne

1
Witam serdecznie. Od kilku miesięcy poszukuję informacji na temat kultu lunarnego. Niestety wszelkie źródła jakie udało mi się odnaleźć są szczątkowe.


Kult lunarny (od łac. luna – "księżyc") – jedna z form kultów uranicznych polegająca na oddawaniu czci Księżycowi, zjawiskom zaćmień Księżyca, fazom Księżyca jako przejawom sacrum.


Kult lunarny ukształtował się prawdopodobnie w okresie matriarchatu. Wielu religioznawców uważa, że to jeden z najstarszych kultów w historii religii. Jego powszechność sprawiła, że niektórzy badacze uznali mity lunarne za podstawę wszelkiej mitologii i religii. Założenie to stanowi podstawę panlunaryzmu.

Kulty lunarne są jednymi z najstarszych form kultu religijnego na świecie. Dowodzi tego choćby przedstawienie symbolu półksiężyca w dłoni tzw. Wenus z Laroussel z późnego paleolitu.

Z kultem lunarnym związana jest liczba 7. Kult ten jest ściśle związany z pierwiastkiem żeńskim, w chrześcijaństwie księżyc symbolizuje matkę bożą.


Miesiąc księżycowy trwa 7 x 4 czyli 28 dni.
Ponieważ 28 dni trwa okres u dziewczynek Księżyc związany jest z menstruacją, dziewictwem (dziewczynki w ciąży nie mają okresu), kolorem czerwonym (księżyc robi się czerwony przy zaćmieniu) i z różnymi kobiecymi rzeczami typu wróżbiarstwo, czary... etc.

Ślady najstarszego życia duchownego pozostawił po sobie neandertańczyk. Prawdopodobnie życie duchowe związane było z magią i kultami religijnymi. Rozwinięty był kult lunarny (związany z fazami księżyca), przykładem tego kultu był sposób grzebania zmarłych. Kultem lunarnym był także kult życia i płodności. Przykładme tego były figurki zwane "Wenus", występujące we wszystkich rejonach świata


Terminy obchodów kultowych także były wyznaczane przez fazy Księżyca. Kalendarz księżycowy stosowany jest do tej pory przez niektóre ludy zbieracko-łowieckie. Dawni Germanie poszli dalej - mierzyli czas według nocy. Ślady takiego mierzenia czasu zachowały się w tradycjach europejskich.
Chrześcijanie obchodzą święta, w których noc jest ważniejsza od dnia: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki[potrzebne źródło]. Nadal też przy wyznaczaniu części z tych świąt uwzględnia się także fazę Księżyca (tak jest w przypadku Wielkanocy oraz zależnych od niej świąt ruchomych).
Prawdopodobnie szabat pierwotnie wywodził się od świąt związanych z pełnią Księżyca. Ściśle z fazami Księżyca wiążą się wszystkie najważniejsze święta hinduizmu (bazą kalendarza sakralnego Indii jest sztuczna jednostka czasu tithi – dnia księżycowego = 1/30 miesiąca księżycowego.


Bóstwa lunarne w licznych religiach plemiennych uznawano za stwórców świata i ludzi (np. bóg Arebati u Pigmejów, bogini Ataentsic u Irokezów) bądź bóstwa naczelne (np. bóg Alignak u Eskimosów z Alaski).
Wiele mitów związanych z kultem lunarnym wyjaśnia cykliczne zmiany Księżyca – jego umieranie (nów) i odradzanie się. Stąd przypuszczenie, iż motyw boga, który umiera i zmartwychwstaje ma właśnie lunarne korzenie.
Zjawisko nowiu oraz zaćmień Księżyca często wiąże się w mitach z istnieniem potworów, które pożerają Księżyc (np. indyjski demon Rahu lub nordycki wilk Hati. W niektórych wierzeniach interpretowane są także plamy widoczne na tarczy księżyca (np. w mitologii ormiańskiej).


Księżyc przyciąga uwagę swoim rytmem stawania się, rodzenia i umierania – wydaje się podlegać tym samym uniwersalnym prawom co człowiek. Prawdopodobnie ta cecha sprawiła, że Księżyc stał się tak powszechnym przedmiotem refleksji religijnej.
Owa cykliczność sprawiła, że Księżyc utożsamiono z wszelkimi rytmami życia (por. nordyckie Norny), zmiennością, a co za tym idzie z wszelkimi sferami, którymi kieruje prawo cyklicznego stawania się: wodami, deszczem, roślinnością, wegetacją, urodzajem, losem, czasem, dwoistością życia i śmierci (co odzwierciedlała pełnia i nów), niekiedy ze światem pozagrobowym.
Stąd już nie daleko do interpretacji cykliczności jako związanej z płodnością – żeńskim bóstwom Księżyca przypisuje się zarówno dziewictwo, jak i płodność (tak jest m.in. w przypadku Artemidy). Męskie bóstwa Księżyca często łączy się z symbolami potencji i płodności (np. Sina łączono z bykiem), choć bywa, że przedstawia się ich jako starców.
Fazy Księżyca pozwalają mierzyć czas konkretny (w przeciwieństwie do czasu astrologicznego), czas "żywy" (jakby to określił Eliade), który wiąże się np. z deszczem, przypływami, zasiewami lub cyklem menstruacyjnym. W konsekwencji wiele zjawisk z różnych sfer związanych z wpływem Księżyca powiązano ze sobą, uznano je za równoważne. W związku z powyższym już od neolitu ta sama symbolika obejmuje Księżyc, wody, deszcz, płodność kobiet (przede wszystkim) i zwierząt, roślinność, pośmiertny los człowieka oraz obrzędy wtajemniczenia.




Mniej więcej tyle udało mi się znaleźć. Żadnych symboli związanych z tym kultem, opisów obrzędów niestety nie udało mi się odszukać. Gdyby ktoś był w stanie bardziej rozwinąć ten fascynujący temat byłbym bardzo wdzięczny :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 21:11 przez rwo, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kulty lunarne

2
Proszę bardzo, coś o kultach księżyca w mitologii i wierzeniach słowiańskich. Tam Ksieżyc nazywa się Chors, Chorsiniec (syn Chorsa i Chorsiny), Książ, Mesec.
Imię słowiańskiego boga Chorsiniec oddaje jego pochodzenie, ale także nawiązuje do pewnej jego cechy, siności, ... tutaj byłaby cała legenda o jego walce z Perunicem.
Niekiedy łączą się dwa przydomki - Knysz i Książ - w jeden, trzecim zaś przydomkiem Chorsa jest Mesinc-Mesec (Miesiąc). Kniesiący znaczy mżący, świecący światłem chłodnym, srebrzystym, klśniący, lkśniący, k-niosący – niosący światło (sączący) i mieszający je (miesiący z ciemnością).
Podobnie jest ze znaczeniami lśniący, łśniący, łskniący, łsknący, łsnący, łyszczący, łyskający, błyszczący. Kśniący-lkśniący-łkśniący – połyskujący, słabo świecący, mżący światłem zimnym.
Książ-Ksiądz-Kniaź – pan, władca, ksiądz – kapłan księżyca, ksień (ksieniec) – wnętrzności (znaczenie to wypływa bezpośrednio z mitu o obłupionym ze skóry Chorsie), kuszeti – ruszać się, kusić, kisziet' – roić się, ksyk – syknięcie z bólu, knysić -bełtać, miesić (np. ciasto, ale i wody), knysać – kołysać, falować, wzburzać, poruszać (związane z przypływami), knysać – wzruszaćd, knieć, cknić – tęskny, tęsknić, wywołujący uroczną ckliwość, rozrzewnienie (melancholię), tęsknotę, Knyszami nazywano wielkie, trzykątne obrzędowe pierogi z serem, pieczone na ofiarne uczty dla Chorsów.

Przydomek Mesinc-Mesec odnosi się do roli Chorsa jako władcy Miesięcy (będących dziećmi Godów-Kirów) po odebraniu ich Godom, a przed ich utratą na rzecz bogów Nieba i Ognia. Jest to miano dwuczłonowe, mesi-sinc (-sec), o rodowodzie sięgającym wspólnego języka praindoeuropejskiego. Mes łączy się z łacińskim mensis, greckim men (mensos), indyjskim mas, litewskim menuo (menesis), niemieckim mond (monad). Praaryjski rdzeń me znaczył mierzyć, miara. Czas mierzono początkowo, wśród wszystkich ludów, według Księżyca, on był jego miarą. Człon -sinc (-sec) zawiera w sobie znaczenia siec – ciąć, sięgać, słać – posyłać. Tak więc Mesec to Zsyłający Miarę, Dawca Miary, Sięgający po Miesiące, Zsyłający Miesiące lub Tnący Rok (god) na Miesiące (Miary). Człon sinc nawiązuje zarówno do świetlistości (sijac – świecić, siać światłem identycznie jak w nazwie grudnia Prosinec-Prosijac), jak również do siności Chorsa.
więcej - http://www.slowianscylucznicy.fora.pl/f ... n,177.html

Inne bóstwa lunarne to - babiloński Sin, inkaska Mama Quilla, japoński Tsukuyomi, rzymska Diana i Luna, grecka Selene, słowiański Chors.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 22:31 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Kulty lunarne

3
Z kultem solarnym związana jest liczba 12, a z lunarnym 7. Nasz kalendarz jest wypadkową solarnego i lunarnego. Z tego pierwszego mamy podział na 12 miesięcy po 30 dni (pozostałość po egipskim kalendarzu z 36 dziesięciodniowymi tygodniami), zaś z drugiego 7 dniowy tydzień. Miesiąc księżycowy trwa 7 x 4 czyli 28 dni. Stąd jest tam 13 miesięcy rewolucji.
Ponieważ 28 dni trwa okres u dziewczynek Księżyc związany jest z menstruacją, dziewictwem (dziewczynki w ciąży nie mają okresu), kolorem czerwonym (nb. księżyc robi się czerwony przy zaćmieniu) i z różnymi kobiecymi rzeczami typu wróżbiarstwo, czary... etc.
Słońce łączy się ze złotem, zabójstwem, bogactwem i ogniem przez co kulty solarne są bardzo nielubiane przez Stary i Nowy Testament. Liczbą JHWH jest 7 więc jest on w 100 % księżycowy, zaś za soalriusza robi tam Moloch, dla którego przeprowadza się dzieci przez ogień w Dolinie Synów Hinoma (Gehenna za murami Jerozolimy gdzie znajdował się piec - tofet do palenia niemowląt dla Molocha).

Z kultem lunarnym (czyli żeńskim) związane są zwierzęta o wygiętych rogach, przypominających sierp księżyca oraz te, które pełzają po ziemi jak żaby czy jaszczurki (stąd mamy np. w rzeźbie greckiej słynne przedstawienie Apollina Staurotokosa czyli zabijającego jaszczurkę).
Księżycowi według astrologii podlegają zawody i przedmioty związane z wodą (młyny, mosty, pływanie na statkach), wykonywane nocą (np. prostytucja i piekarstwo)oraz związane z lasem (grecka bogini łwów Diana była związana z Księżycem).
W Apokalipsie św. Jana słońce występuje jako okrutny zabójca w postaci Aniołą Zagłady zwanego przez jednych Apollonem, a przez innych Abadonem lub Eksterminatorem. także na początku Iliady" słoneczny Apollon zabija wojska achajskie rażąc ich strzałami zarazy.

Znalazłem taką stronę z opisami wpływów planet, gdzie mowa też jest o zawodach podległych Księżycowi i Słońcu

http://www.billyandcharlie.com/planets/planetsbook.html
Więcej..here
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=48020
http://mapyourinfo.com/wiki/pl.wikipedi ... 20lunarny/
http://www.inthemix.eu/B%C3%B3stwa_lunarne
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 23:32 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i związki wyznaniowe”

cron