Re: Bajka Schleichera

1
Tekst napisany w zrekonstruowanym języku praindoeuropejskim, opublikowany przez Augusta Schleichera w 1868.

Avis akvāsas ka
"Avis, jasmin varnā na ā ast, dadarka akvams, tam, vāgham garum vaghantam, tam, bhāram magham, tam, manum āku bharantam. Avis akvabhjams ā vavakat: kard aghnutai mai vidanti manum akvams agantam. Akvāsas ā vavakant: krudhi avai, kard aghnutai vividvant-svas: manus patis varnām avisāms karnauti svabhjam gharmam vastram avibhjams ka varnā na asti. Tat kukruvants avis agram ā bhugat."


Wersje w innych prajęzykach tutaj.

Wersja polska:

Owca i konie
Na wzgórzu owca, która nie miała wełny, zobaczyła konie; jeden ciągnął ciężki wóz, drugi dźwigał wielki ładunek, a trzeci wiózł szybko człowieka. Owca rzekła do koni: „Serce mnie boli, widząc, co człowiek nakazuje robić koniom”. Konie odpowiedziały: „Słuchaj, owco, serca nas bolą, kiedy widzimy, jak człowiek, pan, zabiera twoją wełnę na płaszcz dla samego siebie. I owca nie ma wełny”. Usłyszawszy to, owca pobiegła przez równinę.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2010, 19:28 przez Adarvan, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Bajka Schleichera

2
Adarvan,
czytalam ta bajke pare razy ale nadal mam trudnosci by ja zrozumiec...Czy moglbys ofiarowac pomocna dlon?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2010, 16:51 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Bajka Schleichera

4
Czasem ludzie, którzy są wykorzystywani (przez swojego pana, szefa, brata) potrafią dostrzec to, że ktoś inny jest wykorzystywany, wyzyskiwany ale nie potrafią dostrzec tego, że ktoś(pan, szef, bart) wykorzystuje ich samych!

Podobne znaczenie ma przysłowie: "WIDZISZ DRZAZGĘ W OKU BLIŹNIEGO SWEGO, A NIE WIDZISZ KŁODY W OKU SWOIM" czy jakoś tak to szło ;)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2010, 1:22 przez jaśniak, łącznie zmieniany 2 razy.
Czasami mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

— Stanisław Jerzy Lec

Re: Bajka Schleichera

5
Co dwie glowy to nie jedna! To jest jeden z powodow, dla ktorych ja lubie dyskusje - ile osob tyle opinii, tyle zrozumien na ten sam temat. To jest niesamowite ile mozna sie nauczyc sluchajac innych ludzi.

Najwyrazniej Bog wiedzial, co robi dajac nam dwoje uszu i tylko jedne usta!
Ostatnio zmieniony 27 lut 2010, 1:52 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Bajka Schleichera

6
jaśniak pisze:Podobne znaczenie ma przysłowie: "WIDZISZ DRZAZGĘ W OKU BLIŹNIEGO SWEGO, A NIE WIDZISZ KŁODY W OKU SWOIM" czy jakoś tak to szło ;)
Hm, a ja myślałam, że to przysłowie oznacza, że wytykamy innym małe wady a sami nie możemy dostrzec tych wielkich u siebie które wręcz machają do nas żeby pokazać że są ;);)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2010, 14:00 przez lufestre, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Bajka Schleichera

7
lufestre pisze:
jaśniak pisze:Podobne znaczenie ma przysłowie: "WIDZISZ DRZAZGĘ W OKU BLIŹNIEGO SWEGO, A NIE WIDZISZ KŁODY W OKU SWOIM" czy jakoś tak to szło ;)
Hm, a ja myślałam, że to przysłowie oznacza, że wytykamy innym małe wady a sami nie możemy dostrzec tych wielkich u siebie które wręcz machają do nas żeby pokazać że są ;);)
No i tak jest, bo w tej przypowieści chodzi o wyzysk a tutaj, tak jak napisałaś o wady ;)
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 1:14 przez jaśniak, łącznie zmieniany 2 razy.
Czasami mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

— Stanisław Jerzy Lec

Re: Bajka Schleichera

8
"Usłyszawszy to, owca pobiegła przez równinę."
Jakże często się mówi, ze to konie biegają przez równiny?
Z chęcią pogłówkuję i znajdę w tym głębsze powiązania.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2010, 19:38 przez Romanowa, łącznie zmieniany 2 razy.
O! gwiazdy zimne — o świata szatany,
Wasze mię wreszcie niedowiarstwo zwali...
Już prawie jestem człowiek obłąkany,
Ciągle powiadam, że kraj się już pali,
I na świadectwo ciskam ognia zdroje,
A to się pali tylko serce moje.
Juliusz Słowacki

Re: Bajka Schleichera

9
Cóż ... może owcy się zimno zrobiło ;)
Poważniej ...
Owcy pewnie "łyso" było z tego tytułu że widzi i beczy nad cudzym nieszczęściem zapominając o swojej łysej skórze :D
W życiu też tak bywa, że często wpierw zauważamy jak to komuś los dokopuje (często to trochę fałszywe) w stylu :
...o ... inny to ma gorzej ... (i się czujemy lepiej) podczas gdy takie "pocieszanie" siebie (jak i innych) wynika dosyć z niskich pobudek ;)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2010, 20:43 przez Abesnai, łącznie zmieniany 3 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Bajka Schleichera

10
Niektorzy ludzie widza niedole innego- i to popycha ich do pomocy...
Inni widza niedole i to daje im taka ukryta radosc, ze "on ma jeszcze gorzej niz ja"...

Ile osob tyle reakcji...
Ostatnio zmieniony 21 cze 2010, 21:43 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Bajka Schleichera

11
Czy się doczekamy puenty tej powiastki ze strony autora wątku ... ?
Ostatnio zmieniony 26 cze 2010, 2:52 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Bajka Schleichera

12
Niestety - nie. Nie bedzie zakonczenia czy wytlumaczenia bo autor tego watku byl zbanowany...

A moze to i dobrze, ze w sumie nie ma takiego zakonczenia? Ze nie wszystko jest dopiete na ostatni guzik?
Bo to jest wtedy bardziej jak w zyciu - kiedy sprawy zostaja nie dopowiedziane, niedokonczone.
A ponadto- wtedy kazdy moze myslec, ze jego rozumienie jest najtrafniejsze...
Ostatnio zmieniony 26 cze 2010, 3:22 przez Krystek, łącznie zmieniany 2 razy.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bajki i przypowieści”

cron