Re: Żebrak i ładna dziewczyna

1
Jest to słuchowisko radiowe na podstawie dramatu Leszka Kołakowskiego. O tym że każdy ma swoją prawdę (córka kontra reszta rodziny) i jak tu rozstrzygnąć która prawda jest lepsza i co my byśmy zrobili w tej sytuacji?


Mamy zwykłą rodzinę:ojciec,matka, syn i córka. Świętują zdanie syna na Politechnikę.
Nagle do drzwi ktoś puka. Jakiś żebrak. Wygląda na pomylonego.
Powtarza: U was jest słowo., Jakie słowo? - pytają.
Słowo - taka kula.
Nie rozumieją o co mu chodzi.
- słowo, szukałem długo, jest u was, odpowiedź na pytanie, po co żyjemy na tym świecie, po co cierpimy.
Nieoczekiwanie dla wszystkich, wyjął kulę (zdaje się spod poduszki) i zaczął czytać niezrozumiałe słowa:
- agrest..., 6 razy 3 daje 63..., 6 razy 3 daje 18..., i inne, zdaje się całkiem bezsensowny bełkot.
A oni powtarzali za nim.
Na koniec zaczęto świętować, wszyscy popili i posnęli.
Obudzili się następnego dnia o godzinie trzeciej po południu.
Patrzą a żebrak nie żyje, kuli nie ma.
Dzwonią po policję. Policjanci wypytaują co się stało, ojciec z matką mówią o jakiejś kuli, co policjanci traktują jako bredzenie pijanych.
Zabierają ciało.
Następnego dnia puka do nich ..żebrak i zabiera swoją kulę.
Za chwilę wchodzi policjant i mówi że wszystko w porządku, to był wylew krwi do mózgu, nie grozi
im więc zarzut zabójstwa.
Na koniec scena w której córka mówi że widziała to co oni, ale nie będzie się do tego przyznawała.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2011, 8:56 przez Andy72, łącznie zmieniany 3 razy.

Re: Żebrak i ładna dziewczyna

2
Andy, dla mnie nie ulega wątpliwości, że każdy ma swoją prawdę. A czyja jest lepsza? Ta, która człowiekowi służy lepiej. To jest indywidualna sprawa, każdemu może służyć lepiej coś zupełnie innego.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2011, 9:18 przez Lidka, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Żebrak i ładna dziewczyna

3
Może jest jak mówiłem że idziemy na górę Prawdy każdy swoją ścieżką i wszyscy spotkamy się na szczycie. Zauważam że zbyt nachalnie usiłuję przekonać ludzi do mojej prawdy.
Jak pisał Kisielewski: "Apodyktyczność jest formą żarliwej troski o skuteczność. Jest formą błędną: człowiek apodyktyczny mniej jest przekonywający niż człowiek nieśmiały. "
Ostatnio zmieniony 30 lip 2011, 9:26 przez Andy72, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Żebrak i ładna dziewczyna

4
Z tego co wiem i widzę często,a teraz jeszcze z tej przypowieści,że każdy człowiek ma swoją prawdę i tej teorii zawsze się trzyma,chociaż jak mówią górale, są trzy prawdy:...prawda,święta prawda i g...o prawda.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2011, 9:40 przez gorczyca, łącznie zmieniany 3 razy.

Re: Żebrak i ładna dziewczyna

5
Ja nie odbieram Twoich wypowiedzi jako przekonywanie do Twojej prawdy, wręcz przeciwnie: jako poszukiwanie jej. Bo sprawiasz wrażenie człowieka z lekka zagubionego i mającego kupę wątpliwości (to nie jest żadna wada, Andy, to znaczy, że myślisz i szukasz, pozytywne!).

Ale jeśli to tylko moje wrażenie, a w istocie Ty nie masz żadnych wątpliwości i nic nie szukasz, to powiem Ci, że jesteś w swoich wypowiedziach wyjątkowo delikatny i nie ma mowy o żadnej nachalności :).
Ostatnio zmieniony 30 lip 2011, 9:41 przez Lidka, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Żebrak i ładna dziewczyna

7
gorczyca pisze:Z tego co wiem i widzę często,a teraz jeszcze z tej przypowieści,że każdy człowiek ma swoją prawdę i tej teorii zawsze się trzyma,chociaż jak mówią górale, są trzy prawdy:...prawda,święta prawda i g...o prawda.
Prawda jest jak dusza - każdy ma swoją
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bajki i przypowieści”

cron