Re: Siekiera drwala

1
Pewnego dnia drwal ścinał drzewo nad rzeką. Nagle ostrze siekiery trafiło na sęk i wyleciawszy z rąk drwala, wpadło do wody. Drwal stał na brzegu rozpaczając z powody straty, kiedy przed nim pojawił się Anioł.
- Dlaczego załamujesz ręce ze smutkiem? – zapytał.
Kiedy drwal wyjaśnił, iż właśnie stracił siekierę, z którą przeżył całe lata, Anioł pożałował go i zanurkował w wodzie.. Szybko pojawił się na powierzchni ze złotą siekierą w dłoni.
- Czy to twoja? – zapytał drwala.
- Nie – odpowiedział człowiek.
Anioł ponownie zanurkował na dno, lecz tym razem powrócił ze srebrną siekierą.
- Czy ta srebrna siekiera należy do ciebie? – zapytał.
- Nie, ta siekiera także nie jest moja. – odparł drwal.
Anioł po raz trzeci zanurzył się pod wodą i tym razem pojawił się z siekierą drwala.
- Ta jest moja. Och, dziękuję. – uśmiechnął się chłop i niecierpliwie chwycił swą siekierę.
Anioł był tak oczarowany uczciwością człowieka, że oddał mu nie tylko jego własną siekierę, ale także podarował mu dwie pozostałe. Drwal pośpieszył opowiedzieć o swym szczęściu przyjaciołom, gdyż złota i srebrna siekiera warte były wiele pieniędzy.
Przyjaciele drwala pogratulowali mu szczęścia. Jednakże jeden z nich był zazdrosny i zadecydował, że on także spróbuje zostać bogaczem. Pospieszył na brzeg rzeki i uderzywszy kilka razy w drzewo, wrzucił siekierę do wody. Potem stanął nad brzegiem lamentując i płacząc. Natychmiast pojawił się przed nim Anioł i zapytał o powód smutku.
//-----------------------------------------------
Kiedy mężczyzna powiedział, że stracił swoją siekierę w wodzie, Anioł zanurkował i powrócił ze złotą siekierą w dłoni.
- Czy to twoja? – zapytał.
- Tak! Tak! To jest moja siekiera. Daj mi ją – powiedział chytrus wyciągając ręce i próbując odebrać ją Aniołowi.
Ten był tak niezadowolony z nieuczciwości chłopa, iż nie dość, że nie podarował mu złotej siekiery, to także nie wyłowił jego własnej.
Będąc uczciwym, wiele zdobędziesz!
//-----------------------------------------------
Ja bym zmienił zakończenie:
Anioł pojawił się na powierzchni ze złotą siekierą
- czy to twoja ?
- Nie – odpowiedział człowiek.
Anioł ponownie zanurkował na dno, lecz tym razem powrócił ze srebrną siekierą.
- Czy ta srebrna siekiera należy do ciebie? – zapytał.
- Nie, ta siekiera także nie jest moja. – odparł drwal.
Trzeci raz anioł pojawił się ze zwykłą siekierą
- czy to twoja?
Tak! powiedział chłop.
Gdy dostał, spytał się - a gdzie są dwie pozostałe, mój sąsiad je dostał?
Na to anioł: tak, ale on nie słyszał wcześniej tej historii!
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, 16:39 przez Andy72, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bajki i przypowieści”

cron