Re: WCIAŁOWSTĄPIENIE BOBO NIHILI

1
WCIAŁOWSTĄPIENIE BOBO NIHILI
czyli wniebowstąpienie.
ALBERT CAMUS-
Cytat:

"Co dzień szedł w góry i wracał milczący, podrapany,
z włosami pełnymi traw. I za każdym razem był to ten
sam podbój bez urzeczenia. Z wolna łamał opór tej wrogiej
ziemi. Potrafił niekiedy stać się bliźnim tych okrągłych
i białych chmur za jedyną, odcinającą się od szczytu
sosną, tych łąk porosłych wierzbówką, jarzębiną i dzwonkami.
Łączył się z tym światem pachnącym i skalistym.
Doszedłszy do dalekiego szczytu, w obliczu ogromnego
i nagle odkrytego pejzażu czuł jednak, że to, co w nim się
rodzi, nie jest ukojeniem miłości, ale rodzajem paktu wewnętrznego,
który zawierał z tą obcą przyrodą, rozejmem oddzielającym
dwie twarze zacięte i dzikie, bliskością dwóch
przeciwników — nigdy pojednaniem dwóch przyjaciół.
Mężczyzna codziennie się gimnastykujący; zwiększa ilość ćwiczeń do olbrzymiej liczby-cel-przezwyciężenie własnego ciała. Ma nadzieję, że umierając niebo będzie bezchmurne i nie zobaczy horyzontu na bezkresnym niebie."

Aby przeskoczyć własne ciało musi być ono wprzódy zdrowe i bardzo sprawne.

Bobo Nihila uczynił ze swojego ciała cnotę. Został uwięziony przez swoje ciało. Odtąd musiał mu być posłusznym. Chmury były oznaką jego słabości, niedoskonałości ludzkiego ciała. Deszcz, grad, burzę, zawieruchę i piorun zsyłał Bobo Nihila sam na siebie-tak poznał ściany swojej celi. Ciało ograniczało go sromotnie. Postanowił je przeskoczyć i wiedział, że od tego jego zanik będzie pochodził.
Bobo Nihila zapragnął umrzeć pod bezchmurnym lazurowym niebem w ogromny upał.

ALBERT CAMUS-
Cytat:

"I wszedł do wody, i zmył ze swej skóry wszystkie czarne
i wykrzywione obrazy, które pozostawił na niej świat.
Zapach tej skóry odrodził się dla niego nagle w ruchu
mięśni. Nigdy może nie czuł się tak bardzo pojednany ze
światem niż w tym posuwaniu się zgodnym z biegiem
słońca. O tej godzinie, kiedy noc przelewała się od gwiazd,
każdy jego gest rysował się na wielkiej, milczącej twarzy
nieba. Jeśli poruszy ramieniem, zakreśli przestrzeń dzielącą
tę lśniącą gwiazdę od tamtej, co zdaje się niknąć chwilami,
zagarnie snopy gwiazd, biegi chmur. Ramię jego
przecinało wodę nieba, a wokół było miasto jak płaszcz."

Ciało jest tym przez co musi „przejść” człowiek. Musi przeżyć swoje więzienie: więzienie rozumu.

FRYDERYK NIETZSCHE-
Cytat:

"O niebo ponade mną przeczyste! Głębokie! Świetlana ty przepaści! Ku tobie spozierającego, dreszcz boskich przejmuje mnie pożądań.
W twą wyż siebie rzucić - oto moja głębia! W twą czystość siebie ukryć - oto moja niewinność!"
FRYDERYK NIETZSCHE-
Cytat:

"I czegóżem ja bardziej nienawidził ponad rozwłóczone chmury i wszystko, co ciebie plami? I swą nienawiść nienawidziłem ponadto, iże ona ciebie kalała!"
FRYDERYK NIETZSCHE-
Cytat:

"A tem jest błogosławieństwo moje: ponad rzeczą wszelką jako własne jej niebo stać, jako dach jego krągły, jako dzwon jego lazurowy i pewność jego wieczna: błogosławiony zasię ten, kto tak błogosławi!
Gdyż rzeczy wszelkie ochrzczone są przy krynicy wieczności i poza złem a dobrem: dobro zaś i zło międzycienie są to tylko, i wiłgłe smętki, i chmury rozwłóczone.
Zaprawdę, błogosławieństwo to, a nie lżenie, gdym pouczał: "Ponad rzeczami wszystkiemi stoi niebo przypadku, niebo bezwiny, niebo trafu, niebo zuchwałego pokuszenia".
z łaski trafu"- oto najstarsze szlachectwo świata, jam je zwrócił rzeczom wszelkim, wyzwoliłem rzeczy spod jarzma celu."
FRYDERYK NIETZSCHE-
Cytat:

"O niebios stropie ponademną przeczysty! Wyniosły! Tem jest mi oto twa czystość, że wieczne pająki rozumu i rozumu pajęczyny nie istnieją wcale, i żeś tanecznem ty boiskiem dla boskich przypadków, żeś mi boskim jest stołem dla boskich kości i graczy!"

FRYDERYK NIETZSCHE-
Cytat:

"Czybyście zdołali pomyśleć sobie Boga? Lecz niech wam to wolę prawdy znamionuje, iż wszystko przeistacza się w myślne po ludzku, po ludzku widzialne, po ludzku odczuwane! Swoje własne zmysły powinniście domyśleć do końca!"

Cytat:

"Skazany na samego siebie i na samoukamienowanie: o Zaratustro, wysokoś kamień ty wyrzucił, lecz na ciebie kamień ten opadnie!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bajki i przypowieści”

cron