Re: Kości dla wypróbowania wiary

1
Pewien chrześcijański intelektualista,
który uważał, że Biblia jest literalnie prawdziwa aż do najmniejszych szczegółów,
spotkał raz kolegę, który mu rzekł:
- Według Biblii ziemia została stworzona około pięć tysięcy lat temu.
Znaleziono jednak kości świadczące, że życie na naszej planecie istnieje od setek tysięcy lat.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać:
- Kiedy Bóg stworzył ziemię pięć tysięcy lat temu, celowo umieścił te kości w ziemi, aby wypróbować, czy bardziej będziemy wierzyć twierdzeniom naukowców, czy Jego Świętemu Słowu.

Sztywne wierzenia prowadają do wypaczenia rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 21:54 przez Umbriel, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

3
Ja?! pisze:biblia nie podaje według jakiego kalendarza wyznaczano czas na początku, może Bóg istniał wcześniej na innej planecie gdzie rok trwał kilka tys naszych lat.
W zasadzie można by przyjąć takie wyjaśnienie na zasadzie analogii : co plemię to własna religia . :D
Mnie odpowiada wizja Boga wszechświata . Tym bardziej , że coraz więcej się dowiadujemy o wzajemnej zależności planet w Kosmosie
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2014, 21:12 przez an, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

5
Śmieszne. Z tego co wiem, to NIE MOŻNA dokładnie wierzyć w podane liczby w Biblii, dlaczego? Mają one znaczenie SYMBOLICZNE. Do tej pory nie rozszyfrowano większości ze znaczeń licz zawarty w Apokalipsie św Jana, ale to nie znaczy, że należy je rozumieć dosłownie.

Tak samo liczba 40 czy 6, każda z nich ma swoje znaczenie symboliczne.

Ponadto, Pismo Święte bardzo często zyskuje nowe znaczenie w pryzmacie symboliki liczb, więc to, że napisano 5000 lat nie musi oznaczać dokładnie tyle.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2014, 15:16 przez kamyska, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

9
Ja?! pisze:biblia nie podaje według jakiego kalendarza wyznaczano czas na początku, może Bóg istniał wcześniej na innej planecie gdzie rok trwał kilka tys naszych lat.
Można wywnioskować z Biblii, bo jest w niej zawarta cała linia od Adama do Jezusa, dodając do siebie np. czas życia Adama i innych można obliczyć mniej więcej ile trwał świat.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2014, 9:15 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

10
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać:
- Kiedy Bóg stworzył ziemię pięć tysięcy lat temu, celowo umieścił te kości w ziemi, aby wypróbować, czy bardziej będziemy wierzyć twierdzeniom naukowców, czy Jego Świętemu Słowu.
Jakoś nie zrobiła na mnie wrażenia taka argumentacja. ;)
Ostatnio zmieniony 01 lip 2014, 9:34 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

11
Prawdą jest, że co plemię to własna religia. Gdyby Bóg istniał w rzeczywistości, każdy wierzyłby w jednego. A ilu mamy Bogów? Nawet nie wiem :D
Ostatnio zmieniony 02 lip 2014, 7:40 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Kości dla wypróbowania wiary

13
Ponoć chrześcijański i żydowski to nawet ten sam. Zresztą wszyscy Bogowie/bogowie są bardzo podobni, bo podobne są oczekiwania i wyobrażenia ludzi, jak również ograniczenia. Najprościej każdego Boga/boga traktować jako hipostazę Boga, Najwyższego, będącego poza zasięgiem poznania człowieka.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2014, 12:35 przez Gorgiasz, łącznie zmieniany 2 razy.
http://wydaje.pl/e/szelest-zamknietych-drzwi
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Gen ... 705218.pdf
http://wydaje.pl/e/genesis-w-poszukiwan ... losci-cz-2

Re: Kości dla wypróbowania wiary

14
Raczej historia pokazuje że takie wyobrażenie Boga się pojawiło późno, nawet Żydzi potem je przyjęli. Próbowano w starożytnym Egipcie wprowadzić takie wyobrażenie Boga i szybko się to skończyło. Ale kapłani i mistycy raczej właśnie w takiego Boga wierzyli, a prości ludzie nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bajki i przypowieści”

cron