Re: Polskie Wierzby Rosochate

331
Obrazek
źródło

...w Japonii wierzba jest symbolem niewierności? (Ueda AKINARI)

coś ciekawego przeczytałam
ojciec Marka Kotańskiego był japonistą

przeł. z oryginału japońskiego i przypisami opatrzył Wiesław Kotański, PIW, Warszawa 1986. w zielonej serii BIBLIOTHECA MUNDI
Obrazek
Parę słów o „Kojiki

tak to od wierzby do zielonej pięknej okładki doszłam
Obrazek

BIBLIOTHECA MUNDI
Ostatnio zmieniony 31 paź 2013, 17:30 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

333
Obrazek
białczyński
Obrazek
"Naturalna realizacja – jeszcze raz Disneyland - wcielenie Drzewa Świata, chociaż dla nas jegoziemskim wcieleniem jest po prostu Wierzba"
Obrazek
białczyński
Anna Turner – Drzewo Życia – makatka (motyw bardzo popularny w polskiej i w ogóle słowiańskiej i bałtyjskiej (istyjskiej) sztuce ludowej

Obrazek
"Wierzby są drzewami Simów a więc Ziemi i jej rodu"
Obrazek
ciekawe opowiesci o drzewach jak zawsze u Białczyńskiego legendy, bajki, wierzenia i ilustracje
Ostatnio zmieniony 04 lis 2013, 10:28 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

340
Obrazek

wierzby z nad Bugu - http://wycieczkipomazowszu.blogspot.com/
"Gdy słonko już grzało, postanowiłem przespać się trochę. Nie nastawiałem budzika, gdyż wiedziałem, że za tych kilka godzin obudzi mnie żar. Nie myliłem się. Około 10 było już gorąco. Szybkie śniadanko, zwinąłem obóz, i żegnając rzekę, wyruszyłem w kierunku pętli. Po drodze jeszcze raz podziwiałem nadbużańskie łąki, mocarne dęby, starorzecza."
z opisu wnika, że to dęby, a nie wierzby - mój błąd :)

Ostatnio zmieniony 29 kwie 2023, 10:30 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

344
Gniazdo w obszernej dziupli spróchniałego drzewa (szczególnie często wybiera wierzby),...

Dudek zwyczajny
Obrazek
Autorzy zdjęć: Wolfgang Lequen, Giovanni Frescura

Obrazek
źródło


Obrazek
źródło
"Dudek swoje emocje uzewnętrznia za pomocą czuba na głowie. Żeruje chodząc po ziemi i wyciągając owady, najchętniej turkucie. Młode dudki w swojej dziupli bronią się przed intruzami wystrzykując na napastnika cuchnącą wydzielinę, pamiętaj, nie zaglądaj do dziupli dudka ! Dudki nawołują się charakterystycznym : up up up up, niepodobnym do głosu żadnego innego ptaka."





może i z wierzbą znajdę :love: marzy mi się :)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2013, 9:57 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

347
brawo brawo - teraz reszta :) fotek




Obrazek
źródło

"Stara, rozdarta ale cień daje strudzonym, a ile ich w naszych krajobrazach nizinnych, uroku nadając. Zatrzymują silne wiatry, witek na koszyki dostarczają a zwierzątko i ptak ma tu schronienie. A gdyby ich zabrakło?
Pięknie pokazana. " Ketiak ( wpis z Digart)
Ostatnio zmieniony 11 sty 2014, 23:49 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

348
wersja kielecka - może wiosną ktoś sprawdzi jak wygląda wspomnienie po wierzbie płaczącej
Obrazek
- Komu przeszkadza taka piękna wierzba? Jak można było tak zniszczyć drzewo – zadzwonili do nas mieszkańcy ulicy Dalekiej w Kielcach, gdzie między blokami numer 21 i 23 drastycznie przycięto drzewa.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 16:55 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

351
baabciu koło mojego domu co 2 lata od bodaj dziesięciu albo nawet więcej, tak drastycznie przycinaja wierzbę, przyrasta w jeden sezon wiosna – lato ok 4 do 6 m , nie mam niestety zdjęcia po przycięciu, ma jeden gruby pień a potem się rozgałęzia i własnie zaraz za tymi rozgałęzieniami ją przycinają...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2014, 20:13 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Wróć do „Świat roślin”

cron