Re: Polskie Wierzby Rosochate

110
Wojciech Siemion (a wiesz, że się Dwikozy w marcu paliły? ) urodził sie w dzielnicy Wierzby II ... reszta rano

uzupełnione w niedzielny poranek korektą - oŚwicie :idea:

(oj chyba uciechę sprawiłam myląc Dwikozy z Petrykozami - dźwięczało dobrze ale spać mi nie dało, że coś nie tak; a Łosiu skubany rano nie naprostował mnie - zapamiętam sobie! )
Obrazek
Poniedziałek 4 marca, Petrykozy (Mazowieckie)

Strażacy ugasili pożar zabytkowego dworu, który wybuchł w Petrykozach. Dom należał do nieżyjącego aktora Wojciecha Siemiona. Strażakom udało się ocalić m.in. część kolekcji obrazów.

serce ściska -
Obrazek
nikt już o to nie zadba
Obrazek
"...Jak powiedział bryg. Tryniszewski, strażakom oraz policjantom udało się wynieść i zabezpieczyć jedynie część obrazów i mniejszych mebli. Rzeczy, które były przechowywane na poddaszu, spłonęły. Oceną i wyceną strat zajmie się konserwator zabytków.
13 zastępów w akcji

"Zgłoszenie o pożarze zabytkowego dworku przy ulicy Jesionowej wpłynęło do nas po godzinie 6 rano. Na miejscu pracuje 13 zastępów straży" - informował nas po godz. 8 bryg. Tryniszewski. Dodał, że nikt nie został ranny, a budynek był zamieszkiwany przez jedną osobę.

"Najpierw zapaliła się altanka przylegająca do budynku. Z niej ogień przeniósł się na pokryty gontem dach i poddasze dworku" - dodał. Jak poinformował strażak, nie było zagrożenia dla pobliskich zabudowań.
Odbudował go Wojciech Siemion

Położony w parku dworek w Petrykozach został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Po wojnie był opuszczony i zniszczony. Odbudowano go dopiero dzięki staraniom Wojciecha Siemiona, który założył w nim Galerię Sztuki Ludowej. Działała ona aż do śmierci aktora w 2010 roku. W pobliżu dworku znajduje się także skansen z dwoma wiatrakami i kilkoma drewnianymi budynkami."
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 1:37 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

112
no i od rana główka zajęta - w której roli u Hanuszkiewicza z wierzbową witką Siemion latał - no po motorku Balladynę trafiam

ale żeby nie było za łatwo - proszę

Wojciech Siemion Janusz R. Kowalczyk długi tekst ale jakie życie ciekawe


Siemiony

Siemiony z piasku z pszenicy
Z Lublina
Jeśli Polska ma skórę to waszą
Jeśli włosy to wasze
Jeśli oczy to wasze
Jeśli wasze to moje

Siemiony
Lubelskie kujawskie
I nadwiślańskie
Jeśli Polska jest młoda to dla was
Jeśli czeka to na was
Jeśli cierpi to za was
Jeśli wy to i ja

Jeśli rankiem to obłok
Jeśli nocą to usta
Jeśli pachnie to siano
Jeśli szczęście to szczęście
Jeśli rozpacz to coś o tym wiem

Siemiony siemienne
Siemiony nasienne
Ziemie nieziemskie
I nie anielskie

Pszenice i włosy
Oczy i słowa
Usta na piasku
Polskie lubelskie
To ja.

(Kazimierz Wierzyński, "Siemiony", z tomu "Kufer na plecach", "Instytut Literacki" [Bibiloteka "Kultury" T. 97], Paryż1964; pierwodruk: "Kultura" 1962)


Pożegnanie z Siemionem

mało takich ludzi jest - po spaleniu się dworku pożegnanie staje się jeszcze dotkliwsze

[youtube][/youtube]

nie przegapcie tej pioseneczki

[youtube][/youtube] tekst pod filmem nie do pominięcia

"...coś nam wreszcie może się uda ..."

warto przepatrzeć listę
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 8:52 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

113
Ale, ale
Siemion w Balladynie grał....?....., który został zamieniony w ......?...... przez.....?.......
i otórz owosz gałęziaka onego ma na motorze- witka ....?......

Łosiu hahahanuszkieiczowicz
wyszedł z tego rebus...hihi
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 9:26 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Polskie Wierzby Rosochate

114
oj to trudne gdzieby to w jakim bryku przeczytać Ło Ło Ło


Balladyna – tytuł tragedii w pięciu aktach, napisanej przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, a wydanej w Paryżu w roku 1839 (w epoce romantyzmu). Wykonana na scenie po raz pierwszy w 1862. Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, "autorowi Irydiona". Balladyna to również imię głównej bohaterki wspomnianego utworu. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.


o jest w Wikipedii a już myslałam, że do źródła skoczyć by trzeba i czas marnować - e tam:

Grabiec – syn zakrystiana, pijak, kochanek Balladyny i obiekt uczuć Goplany, jako płacząca wierzba świadek zbrodni na Alinie, jako dzwonkowy król gość na uczcie weselnej; we śnie zabity przez Balladynę.

http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ szkoda, ze tu nie ma

to może tu jaka obsada - :fiufiu:
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 9:49 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

117
nie doceniliśmy naszych marek - poszły szyldy, poszły taśmy produkcyjne, WIEDZA - jakby nie wiele warte były pod latarnią ktoś je rozpuścił w pośpiechu

Grycan jedynie sam sie dobrze po sprzedaży wypromował - sprzedał szyld "Zielona budka" gdy mu widmo choroby przewarościowało czas; ozdrowiał i na solidnej wiedzy i pracowitości ze sprytem warszawskiego prywaciarza - kręci lody - pod POLSKĄ WIERZBĄ


Obrazek
:zemdlala: Mazowieckie wierzby to Holenderki :P przyjęły się :idea: ciekawe ciekawe

Obrazek
wicher11

Obrazek
jw

Obrazek
Zbigniew Grycan: Fachu uczyłem się od ojca

"...- Z Kresów rodzina Grycanów została po wojnie przesiedlona do Wrocławia.

- Moi rodzice założyli tam, pod szyldem "Miś", swoją pierwszą w powojennej Polsce lodziarnię. Doskonale pamiętam smak tamtych lodów. Oprócz lodów w gałkach w Misiu można było też kupić pierwsze na naszym rynku lody na patyku - Pingwin. Pamiętam, że ojciec miał wtedy 3-4 pary koni, do tego specjalne wozy - platformy na gumowych kołach. Na nich zimą zwożono lód z pobliskich stawów, żeby wystarczyło go na całe lato, kiedy w drewnianych skrzyniach obitych blachą i obłożonych trocinami rozwoziło się lody po całym mieście..." a nie mówiłam, że co dobre to na bank z Wrocka!
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 11:01 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

119
Obrazek
Najstarsze drzewa- FROM SILESIA, THE CENTER OF THE WORLD :hhhh:


"W Sobieszowie (Hermsdorf), u podnóża góry i zamku Chojnik, przy ulice Żabiej 2, rośnie najstarsza (wg C. Pacyniaka, autora "Najstarszych drzew w Polsce") wierzba płacząca (Salix alba var. Tristis) w Polsce. Wg autora [C. Pacyniak, op. cit., s. 183] urodziła się ona w roku 1820, ma więc dziś 190 lat...


"We wsi Klempicz przed budynkiem nr 17 rośnie okazała wierzba krucha, rozdzielająca się powyżej pierśnicy na cztery pnie, najgrubszy o obwodzie 491 cm.
Wiek 166 lat, obwód 741 cm, pierśnica 235.5 cm, wysokość 17 m, stan zdrowotny 2.
Klempicz - wieś, gmina Lubasz, województwo pilskie."
(Pacyniak, "Najstarsze drzewa...", W-wa 1992)" Czy ktoś może mógłby ją dla nas sfotografować? i odp. "to nie musicie się bać, że wierzba w klempiczu jest starsza. Owszem była starsza ale jakiejś bandzie kretynów wyszło, że w tym miejscu trzeba zrobić zatoczkę dla PKS-u więc ją wycieli. "

"Należy tu też wspomnieć wierzbę płaczącą w Mińsku Mazowieckim (dawne siedleckie), urodzoną w roku 1827, oraz wierzbę czerwoną (Salix rubens) w Szprotawie (Sprottau), dawne zielonogórskie, urodzoną w pamiętnym 1831 r."


Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2013, 11:40 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Wróć do „Świat roślin”

cron